cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Autizam kod dece

  
clock-img

08.11.2009, 10:59

clock-img

Mici25

pencil-img

10

Volela bih da neko kaze nesto o ovoj temi..ja nemam takav problem.nemam ni dece,ali imam jednu devojcicu u komsiluku sa  simptomima autizma,pa ako neko ima nesto na ovu temu da kaze..user posted image user posted image user posted image

clock-img

08.11.2009, 11:20

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Mici,
ja ne znam puno, znam samo iskustva moje sestre koja kao psiholog radi sa takvom decom.
U toj oblasti postoji puno nepoznanica. Jednostavno, tesko je dijagnostikovati bolest i u puno slucajeva dr nisu sigurno da je to bas to.
Znam da su ta deca uglavnom vrlo, vrlo inteligenta, ali da zive u nekom svom svetu,...
Koliko sam shvatila, to bas ne moze da se isleci, moze samo malo da se mozda poboljsa stanje...
Znam da u Bg postoji neka dr koja radi sa takvom decom. Navodno, menja im rezim ishrane i to kao pomaze u ovoj bolesti (znam zvuci cudno ali tako je). To sve kosta puno para,....
Ukoliko zelis, mogu ti poslati broj moje seste (zivi u Podgorici) pa da je majka tog deteta nazove i da joj moja sestra objasni ono sto ona zna.

clock-img

08.11.2009, 11:27

clock-img

Mici25

pencil-img

10

Hvala,Mima,ali ja sa njom ne pricam o tome..user posted image ona kao da ne priznaje i ne prihvata da dete ima problem...ja znam dosta o autizmu,raspitala se i procitala dosta o tome..ali njoj ne mogu to da kazem,jer to ona nece shvatiti na pravi nacin..strasno..a mala ima sve od simptoma autizma...user posted image user posted image zalosno,ali je tako.....Mislila sam da jos neko ima problem,ne daj Boze,ali je moguce,pa da,eto,podelim to sa nekim..user posted image user posted image user posted image user posted image

clock-img

20.12.2009, 01:11

clock-img

neni too

pencil-img

7

postoje vise vrsta Autizma i jako je tesko odretiti o kojoj se vrsti radi .Ali da,Dr Danijela Helc u saradnji sa labaratorijom iz Amerike moze to zaista dobro utvrditi i pomoci.Detetu treba sto pre pomoci ukoliko se radi o autiZmu.

clock-img

20.12.2009, 01:22

clock-img

Verus

pencil-img

11942

Pogledajte ovu temu: KLIK

clock-img

26.01.2010, 12:22

clock-img

Anoniman

Jedna moja poznanica ima blizance. Izgleda je dečak autističan. Devojčica priča po malo, skinula je pelenu, on ne priča, odlično skida zvukove, vrišti, nosi pelenu, i jedno jednu francusku pesmicu hoće da kaže jedan stih. Klinci imaju 3 god i 7 meseci.
Klinac broji venecijanere, vuče lenjir po knjizi gledajući slova. Dr je rekao hitno socijalizacija (do sada je klince čuvala dadilja).

clock-img

11.10.2010, 13:38

clock-img

makilic

pencil-img

2

ja sam nova na ovom forumu, a javljam se sa velikim problemom, naime sumnjam da moje dijete, djecak od 2 godine, ima neki razvojni poremecaj (sumnjam na autizam, a molim se da nije). procitala sam, sad vec u staroj komunikaciji, da si uputila jednu ucesnicu foruma na tvoju sestru u Podgorici koja radi sa djecom koja imaju taj problem. Ja sam iz Podgorice i molim te da mi ako mozes das neki njen kontakt, da krenem od neceg jer cu skroz da poludim,  ne zivimo normalno od kada smo dosli do zakljucka da sa djetetom mozda nesto nije u redu. unaprijed zahvalna...

clock-img

11.10.2010, 13:44

clock-img

*Alexx*

pencil-img

8067

Draga makilic, mislim da bi najbolje bilo da pošalješ privatnu poruku korisniku MimaNS (klikneš na PP ispod korisničkog imena). Pošto je ovo stara prepiska, plašim se da mimaNS neće videti ovu tvoju molbu. Nadam se da je ipak sve OK sa tvojim dečakom user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

clock-img

11.10.2010, 13:56

clock-img

Anoniman

sin sestre mm koji sad ima 11 godina je autistican. ne prica uopste, ranije su ga vodili kod logopeda i uspeo je da progovori nekih 50ak reci, ali samo to. na kraju su videli da to zapravo ne pomaze i odustali, tako da on sad ne govori uopste. ide u specijalnu skolu za autisticnu decu i koliko sam videla i cula, svako od te dece je specificno. on konkretno je nemiran i moraju mnooogo da paze na njega i da sklanjaju sve cime bi mogao da se povredi, posebno razna hemijska sredstva, jer je u proslosti mislim dva puta morao na ispiranje zeluca jer je iskoristio momenat nepazenje i popio nesto od toga. user posted image

clock-img

11.10.2010, 13:58

clock-img

Jeca*

pencil-img

8145

user posted image  makilic, a sta kaze pedijatar? kako ranije nije primecivao nesto, na pregledima?

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

clock-img

13.10.2010, 10:34

clock-img

makilic

pencil-img

2

ma niko nista ne prica, on je zdrav fizicki, lijepo njupa, lijepo raste, dobar imunitet, ne ide kod ljekara cesto, a nisam ga vodila sa ovom sumnjom jos uvijek. htjela bih ipak da porazgovaram sa nekim strucnijim. to je moja sumnja, a i suprugova nakon sto sam mu skrenula paznju na par stvari. ja citam dosta, djeca su mi fiksacija, jako mnogo paznje im posvecujem. i tako, iz raznih casopisa, literature, sajtova, ukapiram da ima nekih par aspekata autizma koji mi lice na ponasanja moje mrvice. imamo djecaka od 3,5 osim ovog malenog i on mi je vjerovatno konstanto poredjenje u odnosu na njega, iako znam da su sva djeca svijet za sebe. naime, malecki je svijet za sebe, od kada se rodio, ne interesuju ga mnogo klasicne igracke, vise voli neke slagalice, kockice, malo slozenije stvari za igru. drzi prstic u ustima i osamljuje se, gosti ga posebno ne zanimaju, druga djeca istro tako. u ograonici se nekako sam igra, mada je uvijek pored drugih. ne ide u vrtic, njega i brata cuva jedna fina djevojka koja je radila kao vaspitacica u vrticu. ne prica, mama, tata, jedan, dva, tri kada hoda stepenicama i to je to, odnosno on prica nesto stalno kao da nam se obraca, mrmlja neke svoje smijesne rijeci. mada ni ovaj stariji nije bas pozurio sa pricom. moguce je i da je bio zapostavljen u odnosu na brata, u smislu sto je stariji uvijek trazio svoje, institira da se sa njim igramo, citamo mu, pricamo, jednostavno se nametne, a i bio je mali kad se rodio brat, 16 mjeseci, pa smo mu posvecivali svu mogucu paznju kako swe ne bi osjecao zapostavljenim, bio je jako ljubomoran. onda zna da tresne brata, ne jao, ali kada mu uzme igracku, ometa ga, tako da je mladji navikao samo da se sklanja s puta. sve sam pokusala, konstantna prica i objasnjenja, vika, kazna (ne tucemo ih), ali sto vise mi forsiramo da ne udara brata on to koristi kao sredstvo da nas iznervira. znaci osim asocijalnosti, koju u neku ruku i mogu da opravdam prethodnim, i toga sto ne prica, on i leprsa rucicama kada trci po kuci. znam da ima ordinacija Dr Selakovic u Bg, ali bih htjela da ipak ovdje popricam sa nekim prethodno, da ga ipak neko pogleda. eto... nekada mi se cini nema tu nista, a nekada smamo placem, takva nemoc.... uzas....

clock-img

13.10.2010, 11:22

clock-img

mihi

pencil-img

4968

Makilić mislim da se bez veze sekiraš. Povedi dete kod nekog lekara da prekratiš sebi muke. Po onome što si napisala (naravno to nije merodavno mišljenje) meni se čini da preteruješ i da je dete ok. Moj mlađi sin je do 2 godine isto to pričao mama, tata, bata, i jedan dva (ten, pa) i komunicirao tim nerazumljivim jezikom onda je za nedelju dana propričao, naravno ono jednostavnije, to je moje, daj mi to, daj mi dudu, hoću vodu..... Tako je i prohodao sa 12 meseci je izgledao da neće prohodati do 15, a onda je sa 12m i 20 dana ustao i počeo da hoda. Psihomotorni razvoj svakog deteta je individualna stvar. Da bi tebi bilo lakše povedi ga kod nekog dr da se ti ne bi mučila i sekirala, Podgorica je veliki grad naćićeš već nekog dr.

clock-img

30.03.2011, 09:55

clock-img

Anoniman

02.04.2011 Svetski dan osoba sa autizmom
Na Trgu Nikole Pasica od 11-15 ce biti postavljeno jaje lepih zelja , simbolicno veliko plavo jaje u koje ce posetioci ulaziti pisati svoju zelju i pruziti podrskuuser posted image
Roditelji dece sa autizmom imaju samo jednu zelju user posted image , a koja je nasa ?
klik

clock-img

30.03.2011, 10:17

clock-img

Anoniman

makilic, kao sto ti mihi rece - odvede dete kod lekara, cisto da resis sumnje. meni to nista ne zvuci cudno, jedini momenat u tvojoj prici koji mi je malo izrazenije jeste to mlataranje rukicamo kad trci, ako mislimo na isto - drzi ruke ispred sebe, savijene u laktovima i trese ih gore dole? al kao sto rekoh - nista to ne znaci, bolje idi kod lekara da skratis agoniju. ja se nadam da nije autizam.

clock-img

06.04.2011, 18:01

clock-img

New Mom

pencil-img

10345

Dani autizma u Novom Sadu - "Kišobran za sve"
 
Obaveštavamo Vas da će se od 11.04.-20.04.2011. održati  "Dani autizma" .
"Dani autizma" organizuju se sa ciljem promovisanja programa za rad sa osobama sa autizmom od najranijeg uzrasta do odraslog doba u ŠOSO "Milan Petrović" u Novom Sadu. 
"Dani autizma" su prerasli u tradicionalnu akciju koja se već 8 godina u kontinuitetu održava u aprilu.

"Dani autizma" sadrže aktivnosti prvenstveno informativno edukativnog karaktera usmerene ka:
    građanstvu sa ciljem da predstavimo prave mogućnosti osoba sa autizmom i utičemo na uklanjanje predrasuda i negativnih stavova,
    budućim kolegama sa ciljem informisanja i edukovanja studenata o pristupu i savremenim načinima rada sa osobama sa autizmom,
    predškolskim ustanovama i školama sa ciljem uspostavljanja saradnje na planu realizacije inkluzivnih programa,
    ustanovama iz drugih gradova i država u okviru kojih se primenjuju organizovani oblici rada sa osobama sa autizmom u cilju razmene iskustava i uspostavljanja buduće saradnje.

Pozivamo vas da nam se pridružite i svojim prisustvom uveličate ovu manifestaciju.
(Izvor)


_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

clock-img

19.04.2011, 07:22

clock-img

vukosava

pencil-img

4484

meni koliko se cini na balkanu doktori i pored ociglednih znakova za neko potencijalno autistcno ponasanje jako tesko daju tu dijagnozu i time cine medvedju uslugu toj deci

clock-img

29.06.2011, 16:39

clock-img

biserno srce

pencil-img

2

Agencija za edukaciju dece sa smetnjama u razvoju .
bisernosrce.edu.rs
Poset_ite .

< Poruku je uredio Ana RR -- 29.6.2011 16:52:24 >

clock-img

29.06.2011, 22:51

clock-img

Anoniman

Ima dobar clanak o autizmu u novoj Mojoj bebi... Ako se nakanim jedan dan i nadjem vremena, kucacu ovde....

clock-img

03.08.2012, 12:09

clock-img

*Alexx*

pencil-img

8067

Upravo sam pročitala sve i jedan blog post ove divne majke, isto tako divnog deteta sa autizmom. Nadam se da će pomoći roditeljima dece sa autizmom svojim savetima, a nama da tu decu bolje razumemo. Plakala sam u sred kancelarije i shvatila koliko život uzimam zdravo za gotovo.
KLIK

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

clock-img

03.08.2012, 12:12

clock-img

Anoniman

ovde na tv ide nesto kao reklama povremeno i kaze roditeljima da ako primete neke znake kao sto je npr. dete ne gleda u oci, ima potrebu da slaze stvari po nekom redu, moze satima da se bavi jednim detaljem, mlatara rukama...da prijave takvo ponasanje pedijatru da bi se obratila paznja jer su to znaci autizma.

clock-img

03.08.2012, 12:17

clock-img

PoisonEve

pencil-img

4352

bas cu da procitam ovaj blog kad malo nadjem vremena

_____________________________

"Svi smo mi deca. Jedina razlika je u nasim igrackama"
Ajrton Sena

clock-img

03.08.2012, 12:17

clock-img

*Alexx*

pencil-img

8067

Da pripomognem user posted image
Kako prepoznati dete sa autizmom

Šta autizam nije?
- autizam nije mentalna bolest;
- deca sa autizmom nisu nevaspitana deca sa problemima u ponašanju;
- autizam ne nastaje zbog "hladnih" roditelja koji nedovoljno obraćaju pažnju na svoju decu;
- autizam ne nastaje zbog emocionalne lišenosti i stresa.
Tačno je:
- da su osobe sa autizmom osećajne (emotivne);
- da osobe sa autizmom žele komunikaciju;
- da osobe sa autizmom mogu da se obrazuju;
- da osobe sa autizmom mogu da rade

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

clock-img

03.08.2012, 12:21

clock-img

Anoniman

alexx, autizam ima mnogo razlicitih oblika. sin moje zaove ide u skolu, ali se to ne moze nazvati obrazovanjem, on ne prica i ne komunicira (kao ni vecina dece tamo), razume nesto sto mu se kaze (tipa - obuci se, idemo u setnju...) ali sam ne moze da iskaze ono sto misli. u skoli rade sa njima, uce ih npr. da stoje u redu kad uzimaju hranu, malo nesto crtaju i slicno.

clock-img

03.08.2012, 12:36

clock-img

*Alexx*

pencil-img

8067

Koliko sam shvatila, poenta je da se ta deca socijalizuju što je moguće više. Dakle, odlazak u regularnu školu je zato da bi se dete socijalizovalo, a obrazovanje mu dođe usput - šta nauči, nauči. Naravno, sve je to od slučaja do slučaja, da li dete ima teži/lakši oblik autizma... problem je u tome što su takva deca marginalizovana, čak i od osoblja koje bi po pravilu prebalo da bude upućeno u takve slučajeve (nastavnici, psiholozi).

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

clock-img

03.08.2012, 12:39

clock-img

*Alexx*

pencil-img

8067

Da se dopunim - nemojte misliti da se pravim nešto mnogo pametna, daleko bilo. Samo se svaki put rastužim kad vidim koliko država malo vodi računa o takvoj deci/odraslima. Najnovije statistike kažu da 1 od 91 (ako se dobro sećam) dece ima neki oblik autizma.

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

Poslednji tekstovi

article-img