RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Deca >> Zdravlje deteta



Poruka


mamin mish -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 15:29:46)

Moja T ima laringitis. Sinoc sve OK. Jutros se probudila za vrtic i pocela promuklo da kaslje. Posto smo vec dva puta imali odma sam znala sta je. Zovem ambulantu dr radi posle podne. Posto radim nemogu da je odvedem a pa posaljem mm. To nikako. Pa prvo ce morati njemu nesto za smirenje da daju pa onda tek da pregledaju dete. (Posto je veliki zivac) Ja nazove dr telefonom ona kase Aerius danas dva puta naredna tri dana samo uvece i inhalacija Pantenolom. Ako se pogorsa da se javim za jacu terapiju.
Da li da joj ukljucim jos nesto ili je zasad to dovoljno?




Ivanka 75 -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 15:34:36)

To je i moja terapija sada Mishu, pantenol i nixar za opustanje glasnica. I cutanje sto je vise moguce.




Torbica -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 15:35:27)

Inhalacije Efedrinom idu po savetu naše dr.Na 8h,1.5 ml fiz i 5 kapi Efedrina.




mamin mish -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 16:12:58)

Torbice da li Efedrin moze da se kupi slobodno ili mora na recept.
Dosad smo svaki put primili lemod solu inekciju i za dva do tri dana smo bili kao novi. Pa nismo nista koristili.




mamin mish -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 16:14:31)


IZVORNA PORUKA: Ivanka 75

To je i moja terapija sada Mishu, pantenol i nixar za opustanje glasnica. I cutanje sto je vise moguce.


To kod nas nije moguce ta prica i dok spava. Prava je brbljivica.
Ne zaklapa.




mama krava -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (26.11.2014 16:48:30)


IZVORNA PORUKA: mamin mish

Torbice da li Efedrin moze da se kupi slobodno ili mora na recept.
Dosad smo svaki put primili lemod solu inekciju i za dva do tri dana smo bili kao novi. Pa nismo nista koristili.


Koliko ja znam to je isto sto i Urbazon, a to je bas jak lek. Pokusajte da nedjete Efedrin, ali u Bg-u jako tesko moze da se kupi bez recepta. Ja mom klincu kad mu se tako desi, osim Aeriusa odmah dam i Pulmikort inahalcije, 1ml one doze za decu od 250mg. Nama je tako savetovano, jer smo i mi zavrsavali na Urbazonu, posto se ovaj moj gusi, ali cim posumljam na laringitis ja mu dam Aerius i Pulmikort.




mama krava -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (5.12.2014 14:23:15)

3 x 1.5h u vrticu = Urbason [sm=zmeden.gif]




mati -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (5.12.2014 14:25:54)

Mk ne razumem sta si htela da kazes, isto i u drugoj temi. O cemu se radi?




mama krava -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (5.12.2014 14:28:44)

Pa, odmah je nakacio virus, a kod nas to odmah znaci Laringitis sa opstrukcijama, i ne mozemo bez injekcije Urbasona! Samo "slajfuje" sto bih ja rekla i ne moze da udahne kako treba!




mati -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (5.12.2014 14:33:40)

Aaaaa... Ja sam razumela da su mu mozda davali urbazon u vrtic u toku dana. A to ne bi smeli, vec zovu roditelje da dodje po dete.




Anoniman -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (21.12.2014 22:28:23)

Hana ima laringitis.
Promuklo kaslje,bolno grlo,temperatura na svu srecu ne velika 37,7.
Odvedem je kod jedne dr kaze bronhitis,dobije ab,inhalacije berodualom i fluimucil.
Njoj nije nista bolje,nocu je udavi kasalj. Nocas se umalo ne ugusi od kaslja,stalno je trazila vodu da pije. Jutros je odvedem kod drugog dr privatno kaze laringitis,berodual joj je samo nadrazivao grlo pluca cista i usi. dobije lemod s injekciju,sirup cefzil aerus,omnitus i inhalaciju sa pola ampule dexazona i 1,5ml fizioloskod. Treba da uradimo bris grla pa na kontrolu.
Bolje joj je,danas se nije 3x nakasljala od kad smo dosli od dr.




Azra_ -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 0:27:06)

Moj sestrić je skoro zapatio laringitis prvi put. U toku noći imao napad kašlja, bili u hitnoj... Mame sa foruma, na temi o inhalaciji su mi puno pomogle. To kad jednom čuješ, sledeći put ćeš znati odmah na početku šta je, i odmah kreni sa inhalacijama jer se brže smiri.




Ivanka 75 -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 2:15:23)

Meni licno su inhalacije pantenolom mnogo pomogle, ne znam da li deca smeju da se inhaliraju pantenolom.
Bilo mi lakse vec posle 1 inhalacije.
Za laringitis je bitno da se glasne zice vlaze ne da se suse pa se preporucuje disanje na nos, ne na usta. A to je kod dece tesko.
I lagano otapanje meda u ustima mi pomoglo. Topli cajevi, puno vode.
A kako mi je dr objasnila ti lekovi za alergije se daju za opustanje glasnica, zato mi rekla da nastavim ferapiju za alergiju, Avamys sprej i Esradin. Ja sam imaal i naslage sekreta na glasnicama pa sam pila i fluimucil, i to mi rekla da ga 2 dana otapam direktno u ustima a posle da razblazim.
Ovo sto sam napisala je sve za odrasle sa laringitisom, posto tema koliko vidim nij iskljucivo za decu.




Modessty -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 11:24:54)

Antibiotik se daje da zaštit od moguće infekicje. Berodual je za pluća, tjuglavnom za bronhitis. A za Laringitis je pulmikort. Dexason daju jer je jači i brže deluje. Aerius obično treba da se nastavi bar još nedelju dana nakon prestank akašlja
nama su u hinoj dali savet, da ako krene gušenje odmah ubacimo dete u kupatilo, zatvorimo vrata i pustimo vrelu vodu na tuš da isparava. To je nešto što najbrže deluje u prvom trenutku. Onda ako dete ima gušenje pravac u hitnu. Ako nije mnogo strašno onda inhalacija Fiziološkim i pulmikortom (za Nikolu je 2ml fiziološkog i 1ml Pulmikorta)
Kažu da je kod Nikole alergijski. Smeta mu kad je magla napolju, i mnogo mu smeta kad se oseća smog ovih zimskih dana. Popodne ga ne izvodim kad je takvo vreme.




Peace* -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 11:30:08)

Kod nas za laringitis terapija uvek ista: Aerius sirup 1x na dan, + inhalacije Efedrin kapi 0,5% (3-5 kapi, zavisi od uzrasta)+fiziološki 1,5ml, 3x na dan.
Uglavnom rešava.
Marku se desilo da je nedavno morao primiti kortiko injekciju jer je došlo do spazma grla, pošto se na već postojeću inhalatornu, netretiranu alergiju nakačio laringitis.




cockic -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 11:41:40)

sin je jedno vreme imao bas cesto laringitis.imao je jedno 5-6 laringitisa.uglavnom se lece inhalacijama vise puta fiz,pulmikort berodual ili umesto beroduala mu je jednom ili dva puta dat spalmotil.antibiotike za laringitis nije koristio.




cockic -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (22.12.2014 11:43:37)

i da avil,ali od kad njega nema aerius sirup pred spavanje.




jance -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (14.1.2015 17:46:18)

ovaj laringitis bas nije za mame sa slabim zivcima....
Ogi je u ponedeljak ujutru poceo promuklo da kaslje i da se zali da ga boli kad zakaslje. nije kasljao puno, onako povremeno, ali se svaki put zali da ga boli pa sam ga odvela kod dr. prvo mi bukvalno nije ni verovala da kaslje, on nije hteo da se zakaslje kod nje, tek na izlazu iz ordinacije se zakasljao, i onda je malo promenila pricu. opet, uopste nije imao T, ali mu je dala preventivno Panklav i kao da uzmemo Aerius ako bas treba. ( ja to ako bas treba razumem da imam, al d ne dajem ako nebude gore). ok, bas smo bili kratki sa parama, pa nisam uzela Aerius, dala sam mu odmah antibiotik. i juce mu je bilo vidno bolje. jako malo je kasljao, tek povremeno promuklo, ostalo produktivno, ja srecna sve ok. jutros mu dam ab, on se probudi i krene da kaslje, nezatvara usta. posle pola sata vec vidim da nije nista bolje, prvo zovem da vidim kad dr radi. radi posle podne i to u savetovalistu. nista, pokusam onaj trik sa kupatilom, pomogne na kratko, ali kasalj pocne opet. jadnicak gladan, pokusava da jede, kako stavi zalogaj u usta tako ga iskaslje napolje, place jer je gladan a nemoze da jede. pije dosta vode ali ne pomaze puno. ponovo pokusam ono sa kupatilom, ovaj put upali na pola sata. pozajmim pare, kupim Aerius ( 500din je, ali sam ja tek danas posle podne dobila prve pare od nove godine pa mozete da zamislite), i dam mu, za nekih sat vremena se kasalj malo smiri, ali se pogorsa ponovo. izadjemo napolje, sve kupujem vreme do poslepodnevne smene, napolju mu je bolje, ne kaslje stalno, ima pauze, ali kako se smiri, sedne ili legne tako krlja da nemoze recenicu da sastavi. slusam mu pluca, ne zvizdi, ne krci ( imam kuci stetoskop, od one paranoje posle gusenja i bolnice ga drzim kuci), sve ok.
odem kod dr, krenem vec oko 1, na vratima ambuante sretnem nasu sestricu, kaze rade sa bolesnima od pola 5. ja ga gledam, on jadnicak vec bi i da spava, bled, gladan, reko ne mogu da cekam vise, dajte da ga primi ko moze. ode nasa sestrica u savetovaliste, kad ga je cula dr koja je bila tamo dezurna , primila ga je prvog. dala mu je injekciju lemod solu, i da inhalira Efedrin 5 kapi sa 1.5ml fizioloskog 3 puta dnevno. naravno Pulmicort je njegova stalna terapija. zaspao je kad smo dosli kuci, ali je i dalje kasljao, cak se na momente culo i ono kad udahne. bila komsinica da ga pricuva dok pokupim Kiku iz vrtica, jadnica ga je 3 puta proveravala dali se gusi.
za koliko bi trebalo da mu bude bolje uz ovu terapiju? mislim, njemu je i sad malo bolje, jeo je, pojeo celu mekiku,povremeno se zakaslje, ali i dalje je promuklo....




jance -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (14.1.2015 17:55:36)

naravno, sve se ovo nebi desilo da je on odmah popio Aerius. ali kad mi je tako rekla, na varijantu: moz' a i nemooora mislila sam da nije toliko bitan. sad ovde citam da je svako dete dobilo uz terapiju




Sanjica26 RR -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (14.1.2015 20:12:48)

Jance tako sam i ja pogresila sto nisam Teodori dala aerius. I tako je isto zaradila laringitis. Sofija je imala dva meseca kad je imala laringitis. Bukvalno je svaki obrok povracala i gusila se tokom spavanja. Inhalirali smo je i dobila je inekcije. Ona je bila u jako loaem stanju jer dr kod koje smo bili nista nije preduzela. Ukupno je primila 10 inekcija.
Nadam se da ce njemu odmah biti bolje od te jedne.




jance -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (14.1.2015 20:34:29)

jooj Sanjice, bas bas gadna varijanta. ja se nadam da Kika nece pazariti.
inace posle spavanja i kasljanja za vreme poslepodnevnog spavanja sad kaslje jako malo. mm mi ne veruje da mu je bilo tako lose, evo ga, igra uz Gangnam style i skida pokrete :)




Azra_ -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (15.1.2015 0:29:41)

Janče, nadaj se da će već za dan-dva uz inhalacije da bude bolje, tj. kašačj će biti sve ređi i ređi. mada, kod laringitisa je malo zeznuto to što se često povrati kod dece koja su podložna tome, još ako je alergijski... Najbolje ti je da čim čuješ da svirka, to je jako karakterističan zvuk, da ga odmah inhaliraš, pa da ne dođe baš do takvih napada kašlja.

Ima ovde iskusnijih mama po pitanju ove teme, pa će ti pomoći. Moj sestrić je skoro zapatio, pa sam u toku. Ozdravite brzo!




jance -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (15.1.2015 11:32:49)

noc je prosla ok na kraju. kasljao je do 3, nista strasno, ali dovoljno da ni o ni mi ne spavamo. nije bilo vise onih napada kaslja, ali onako, zakaslje se na svakih 10-15min, dovoljno da niko ne uspeva cvrsto da zaspi. na kraju sam mu oko 3 dala pola doze paracetamola ( to sam jedino imala osim ab), i za pola sata se konacno smirio i zaspao, i spavao do 10h! od jutros kaslje jako malo, videcu pred spavanje kako ce biti.
sad cu znati. nisam ja ni znala za Efedrin, da sam znala nebi cekala toliko. mogao je vec da bude 100% bolje. a i kasalj je stvarno karakteristican, nemoz ga ignorisati niti promasiti.




Peace* -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (15.1.2015 11:47:46)

E, Jance, kada tako kašlje (gadno i stalno), to je laringitis.
Budu bolje, i to znatno i vidno bolje već nakon 24h, ako primeniš terapiju, u NS je to 3x na dan 1,5ml fiziološkog + 5 kapi Efedrina + Aerius 1x dnevno.
Ja sam se uvek radovala kad Luka dobije Dg laringitisa, jer sam znala da je već sutra kao zdrav.
Sa Markom je malko druga priča, njemu Laringitise prati spazam grla (desilo se dva put). Tada dam Flixotide, i prodiše. Ako vam se to desi (bukvalno čuješ kako ne može da udahne, vidiš da ne prolazi vazduh kroz grlo), priključi ga na Pulmicort (kortiko to popušta) ili trk u dežurnu da dobije kortiko bocu.

lemod solu


Šta je to?




jance -> RE: Laringitis (zapaljenje grkljana) (15.1.2015 11:57:30)

meni su rekli da je lemod sol(u) ili isto kao Niripan ili slicno tome. za disanje je uglavnom. dobio je to i kad je imao onaj problem sa disanjem posle kog smo zavrsili u bolnici.

i jeste mu puuuno bolje, evo jede ko nenormalan, ko gladna godina. kaslje jako malo. valjda ce mu biti bolje. vise mi je muka od kaslja u bilo kom obliku!




Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>