cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Šta je odgovorno ponašanje tokom trudnoće?

clock-img

6.1.2018

Trudnoća je velika životna prekretnica i svaka žena bi morala da zna kako da se odgovorno ponaša da bi donela na svet zdravu bebu.

Šta je odgovorno ponašanje tokom trudnoće?

Dr Marica Đuran, specijalista ginekologije i akušerstva Doma zdravlja Dr Ristić, objašnjava da unos hrane kod trudnice treba da bude tek za 300 do 500 kalorija energetski bogatiji nego pre trudnoće, i naglašava da je najbitniji odabir namirnica.

 

- Za pravilan unos belančevina i masti preporučuje se riba, jaja, nemasna mesa, mlečni proizvodi, a ukoliko je trudnica vegeterijanka treba povećati unos soje, sočiva. Sveže voće i povrće daće potrebne minarale i vitamine i pored svega treba piti oko 2 litra vode dnevno. Alkohol je strogo zabranjen – naglašava dr Đuran.

 

 

VITAMINI I MINERALI KOJI SU POTREBNI TRUDNICI

 

- U toku trudnoće raste potreba za folnom kiselinom, vitaminima  B6, B12, vitaminom E i D, a od minerala najvažniji je unos kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka. Sve ovo sadrži pravilna ishrana, a ukoliko je potrebna korekcija ginekolog će odrediti dogovarajuće suplemente – kaže ginekolog.

 

 

LEKOVE NE UZIMATI BEZ ZNANJA LEKARA

      

 

- Pre trudnoće i u prvom trimestru neophodno je unošenje dodatnih 400 mcg folne kiseline. Ako su potrebni neki dodaci, suplementi ishrani ginekolog će prepisati i njih. Ukoliko trudnica boluje od epilepsije, poremećaja štitne žlezde, astme ili nekih drugih hroničnih bolesti, terapija će se korigovati lekovima koji su dozvoljeni u trudnoći. Nijedan lek ne treba uzimati bez saveta i znanja lekara, naročito ne uobičajnu prvu pomoć kod prehlada, tipa aspirini i slično. Paracetamol je dozvoljen u trudnoći, kao i antibiotici penicilinske grupe – objašnjava dr Đuran.

 


U SEKSU UŽIVAJTE SAMO AKO NEMATE BOLOVE I KRVARENJA

 

- Ukoliko trudnica nema bolove i krvarenje, seksualni odnosi su dozvoljeni. Bitno je da se ne unese infekcija, dakle jako je važna vernost partnera, a lekari ipak savetuju kondom. Pri kraju trudnoće savetuje se seksualna apstinencija – upozorava lekar.

 

 

POŽELJNA JE UMERENA AKTIVNOST

  

 

- Trudnica treba da bude aktivna skladno svom stanju, ali mora da prilagodi vežbe tome. Tako da ne treba da posećuje teretane, da vozi rolere, bicikle, da vesla i slično. Dozvoljene su blaže vežbe, pilates i joga za trudnice, umerene šetnje i plivanje, ali u moru, jer se bazen izbegava zbog mogućih infekcija – kaže dr Đuran.

 


BEZ VOŽNJE AUTOMOBILA

 

- Pospanost i slabiji refleksi utiču na koncentraciju, te se smatra da trudnica ne treba da upravlja nikakvim vozilom, pa ni automobilom – upozorava ginekolog.

 


LET AVIONOM DO 36. NEDELJE

 

- Svaka avio-kompanija ima svoja pravila. Većina dozvoljava let od početka trudnoće do 36. nedelje, tj. do 32. ako je bliazanačka trudnoća. Ukoliko se spermate za let, a trudni ste između 28. i 36. nedelje, obavezno je da nosite izveštaj ginekologa. Trudnice koje imaju smetnje sa koagulacijom krvi ne smeju da koriste avionski prevoz.



Izvor: zena.blic.rs

Prijavi se i prati razvoj svog deteta

Besplatne nedeljne e-novosti, koje pomno prate razvoj tvog deteta.

Tvoj email

Predviđeni datum porođaja

calc-img

Izračunaj datum porođaja

news-img

AbelaPharm izvezla prvi kontigent svog leka u Ukrajinu

AbelaPharm izvezla prvi kontingent svog leka u Ukrajinu i potpisala ugovor za registraciju i izvoz tog leka u Nemačkoj.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img