cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

ŠTRAJK DOJENJA, šta je sad to!?

Nakon meseci uspešnog dojenja vaše dete odjednom odbija dojku. Šta se događa?

ŠTRAJK DOJENJA, šta je sad to!?

Ovakav scenario može zabrinuti majku ili je čak rastužiti ukoliko pomisli da je došlo vreme za prestanak dojenja. Nema razloga za paniku, naglo odbijanje dojke najčešće je znak štrajka dojenja. Naime, dete koje prestaje da doji čini to postupno, smanjujući broj podoja kroz nedelje i mesece. Štrajk dolazi naglo i obično traje 2-4 dana (moguće i koji dan duže).

Ponekad je teško utvrditi uzrok štrajka dojenja, uglavnom je to detetova privremena reakcija na neku promenu.

Mogući razlozi su:

  • Odvojenost od majke koja traje duže nego što je dete naviknuto (npr. majčin povratak na posao)
  • Bolesti ili ozlede deteta koje čine dojenje neudobnim ili bolnim (začepljen nosić, otečeno grlo, upala uha, gljivična infekcija)
  • Konfuzija bradavica uzrokovana upotrebom dude i/ili bočice
  • Izbijanje zubića
  • Previše spoljašnih nadražaja koji zaokupljaju detetovu pažnju ili ga uznemiruju (prisutnost druge dece, glasni zvukovi, televizija…)
  • Stres ili uznemirenost majke


Uzrok štrajka može biti i promena vašeg mirisa (dezodorans, parfem, krema..) ili vaša burna reakcija na ugriz prilikom koje se dete preplašilo.

Bez obzira na uzrok štrajka, kako biste ga prevladali bitno je da se opustite i ne forsirate dete. Dojku nudite često, a ukoliko je dete odbije, ne uzimajte to k srcu i ostanite vedri.

Vrlo je bitno ne davati dudice i bočice, kako bi dete svoju potrebu za sisanjem zadovoljavalo isključivo na dojci. Ukoliko želite dati detetu tečnost, neka pije iz obične čaše ili one sa kljunom.

Ukoliko je detetu nosić začepljen, svakako mu ga očistite prije podoja. Možete mu u nosić ukapati nekoliko kapi mleka, ono će svojim antibakterijskim delovanjem štititi sluznicu.

Pokušajte detetu nuditi dojku u tihom, mirnom, zamračenom prostoru. Ukoliko imate uobičajeno mesto za dojenje, promenite ga. Možete da pokušate dojiti ležeći u kadi punoj tople vode. Možete pokušati kada je dete jako pospano, ili čak uspavano. Ponekad tako „nesvesni“ zaborave uzrok odbijanja dojke. Puno maženja, nošenja i kontakta "koža na kožu" pomoći će vam da uspostavite odnos pun bliskosti i poverenja sa vašim detetom. U ovome vam može biti od velike koristi marama ili sling.

Ukoliko štrajk potraje, trebaćete da se izdajate kako biste izbegli prepunjenost dojki, začepljenje kanalića ili čak mastitis. Izdojenim mlekom možete dete nahraniti na kašičicu, čašu ili nekom od alternativnih metoda hranjenja.

Zapamtite da je ovo vrlo težak period, kako za vas tako i za vaše dete. Naoružajte se strpljenjem i upornošću i sasvim sigurno ćete prebroditi štrajk i nastaviti da uživate u svim blagodatima dojenja, dokle god to bude odgovaralo vama i vašem detetu.

 

Izvor: Roda.hr/tekstovi i Ringeraja.ba

Prijavi se i prati razvoj svog deteta

Besplatne nedeljne e-novosti, koje pomno prate razvoj tvog deteta.

Tvoj email

Predviđeni datum porođaja

calc-img

Izračunaj datum porođaja

news-img

VEGETA U NOVOM RUHU NA POLICAMA U SRBIJI

Ikona domaće kuhinje dobila je savremeni dizajn, zadržavajući prepoznatljiv ukus i tradiciju.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img