cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Koji slatkiši pokreću hormon sreće

clock-img

10.02.2010, 20:42

clock-img

lothroniell

pencil-img

1402

Koji slatkiši pokreću hormon sreće


Ako ne možete da odolite slatkišima, opredelite se za zdravije varijante vaših omiljenih poslastica i jedite ih bez griže savesti. Ove slatke grickalice naročito će prijati onima koji pate od zimskog umora.

- Bečki profesor Hademar Bankhofer smatra da su slatkiši mnogo bolji nego glasine koje ih prate. Na primer, medenjaci se mogu jesti bez griže savesti, a posebno kada su pripremljeni sa medom i integralnim brašnom. Integralno brašno daje organizmu B-vitamine potrebne za nerve, kao i antistresni mineralni sastojak magnezijum. Med smiruje i opušta pomoću njegovih biljnih hormonskih sastojaka.

- Takođe keks sa cimetom podstiče zdravlje. Cimet jača želudac, podstiče rad žuči i ima pozitivan uticaj na vrednosti šećera u krvi. Cimet može da poboljša kvalitet života dijabetičara.

- Svi slatkiši koji se spremaju sa orašastim plodovima su dobri, tvrdi Bankhofer. Orašasti plodovi su hrana za mozak jer su bogati mikroelementima fosforom, bakrom i gvožđem. Dragocene nezasićene masne kiseline u orašastim plodovima jačaju srce i sprečavaju povećane vrednosti holesterola.

- Pored toga, čokolada sa visokim sadržajem kakaoa, od 70 do 80 odsto, podstiče zdravlje kada se s merom i ciljano koristi. Ona sadrži brojne polifenole, zaštitne sastojke koji jačaju srce i krvotok, koče zakrčenje krvnih sudova i štite nas od štetnih materija iz okoline. A najvažniji sastojak je resveratrol. Prof. dr Libovic iz Los Anđelesa je pre nekoliko godina u čokoladi otkrio substancu fenil-etil-amin, koja u mozgu podstiče proizvodnju hormona sreće i pozitivne misli.

- Kolači spremljeni s anisom tokom zimskih dana stvaraju bolje raspoloženje i razgrađuju frustraciju i stres. Ova delotvornost anisa bila je poznata još u starom Egiptu.

- Vanila se dobija iz ploda mahune jedne južnoameričke orhideje. Ona jača rad bubrega, podstiče probavu i tokom zimskih dana kada je tmurno, stvara želju za ljubavlju. Zbog toga je u srednjem veku u mnogim manastirima, kako monasima tako i monahinjama bilo strogo zabranjeno da konzumiraju jela spremljena s vanilom, da se ne bi dovodili u iskušenje.

Izvor: Blic žena

user posted image

< Poruku je uredio lothroniell -- 10.2.2010 20:46:25 >


_____________________________

¸¸ja volim sve što se kreće jer sve što se kreće kreće se po zakonima mirovanja i smrti volim sve istine koje nisu obavezne jer prava istina je stidljiva kao miris.¸¸

clock-img

13.09.2014, 17:19

clock-img

wivern

pencil-img

8800

Cokolada definitivno. Pa pogledajte koliko deca imaju energije i zasto je u stvari toliko vole.

_____________________________

But it ain't how hard you're hit; it's about how hard you can get hit, and keep moving


Honey, I'm Home

clock-img

13.09.2014, 21:02

clock-img

Misha i Ljisha

pencil-img

11896

ajao daj da krkamo bicemo zdravijiuser posted image i plus veseliji. Ja sam danas sa cimetom kolace, a pre neki dan sam medenjake (u koje takodje ide cimet) pih nemam vise grize savestiuser posted image

clock-img

13.09.2014, 21:04

clock-img

emicaa

pencil-img

22194

Ma mene svaki slatkiš usreći ,a praline nekako najviše user posted image

clock-img

31.03.2021, 22:47

clock-img

flamingos

pencil-img

25175

To je definitivno čokolada.Bilo koja,samo da nije sa kokosom ili kikirikijem,ne volim ih.Sve ostale dolaze u obzir.❤

clock-img

31.03.2021, 22:54

clock-img

dddaca

pencil-img

9223

Cokolada, torte, kolaci... Sve dolazi u obzir

clock-img

31.03.2021, 22:55

clock-img

Didy

pencil-img

7253

Svi. 😊



_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

clock-img

31.03.2021, 22:57

clock-img

mati

pencil-img

6667

Čokolada, čokolada, čokolada. Malopre pojela neku crnu Milku. Prvi put sam je uzela.

_____________________________

Vidi mama, Kica KOKAGAJ!
A sta je to mama Maja? Sta je to?
Mao...

clock-img

31.03.2021, 23:02

clock-img

dddaca

pencil-img

9223

Nije to dovoljno slatko user posted image

< Poruku je uredio dddaca -- 31.3.2021 23:03:22 >

clock-img

01.11.2023, 21:31

clock-img

flamingos

pencil-img

25175

Čokolada-definitivno.Dobro,može i nutela ili eurokrem.🙄

clock-img

02.11.2023, 08:15

clock-img

Srecko47E

pencil-img

4590

Nisam nesto uklavirila da ima veze sa slatkisima...user posted image

clock-img

02.11.2023, 08:38

clock-img

flamingos

pencil-img

25175

Kod mene ima veze.

clock-img

02.11.2023, 09:34

clock-img

Srecko47E

pencil-img

4590

Cuzla sam za to,alina sebi kazem nisam primetila.
Isto i za decu,ako jedu secer posle 18h da se razbude.
user posted image

clock-img

02.11.2023, 10:25

clock-img

flamingos

pencil-img

25175

Mi ih jedemo nevezano za vreme.Slatkiši su nam omijeni.

clock-img

02.11.2023, 10:28

clock-img

Srecko47E

pencil-img

4590

Nisu zdravi.user posted image
Salim se

clock-img

02.11.2023, 10:50

clock-img

flamingos

pencil-img

25175



IZVORNA PORUKA: Srecko47E

Nisu zdravi.user posted image
Salim se

Šta sve nije zdravo.. Znam da se šališ.