cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Pavloviceva mast

  
clock-img

22.12.2008, 11:39

clock-img

oliveradj

pencil-img

1019

Ja od rodjenja koristim Pavlovicevu mast i ne bih je menjala. Nedavno sam iz price cula da je u Hrvatskoj povucena iz prodaje da sadrzi bornu kiselinu koja je kancerogena. Kazu da je odbacene i u pojedinim zemljama EU i da je izgubljeno joj pravo na izvoz. Ovo su sve stvari koje sam cula u prolazu i ne mogu da verujem. Na HTV sam gledala da u nekoj emisiji ocrnjuju Pavlovicevu verovatno da bih nasli razlog da neki slican proizvod plasiraju na trziste. Sta znate o tome???
Ovo sam dobila na jednom forumu:

Beograd -- Jedna o najpopularnijih krema za bebe, Pavlovićeva mast, nedavno je povučena iz prodaje u pojedinim prodavnicama u Hrvatskoj.


Odluku nije doneo niko od nadležnih već roditelji, koje je, kako je objašnjeno u hrvatskim medijima, zabrinuo podatak o zastupljenosti borne kiseline u tom preparatu za negu beba. Doktor Vojislav Pavlović za B92 odbacuje optužbe o štetnosti kreme koju njegova porodica decenijama proizvodi.

Za 60 godina, koliko je deca koriste, Pavlovićeva mast apsolutno nikada nikome nije naškodila, kaže on. I pojedini pedijatri dele stav da roditelji nemaju razloga za brigu.

Originalna Pavlovićeva mast povučena je iz nekih prodavnica u Hrvatskoj nakon vesti da ona sadrži bornu kiselinu, koja se kod beba brže resorbuje i može da izazove trovanje.

Prema izveštajima hrvatskih medija, razlog za povlačenje je, kako su im objasnili u tim trgovinama, pritisak zabrinutih roditelja, a ne zvanična zabrana.

Doktor Vojislav Pavlović, sin tvoraca originalne Pavlovićeve masti, kaže da se borna kiselina u tropostotnom rastvoru nekada široko primenjivala, pogotovo u pedijatriji i ginekologiji, ali da se više ne preporučuje.

Međutim, mast koju ta kompanija proizvodi sadrži svega 0.36 procenata ove kiseline, što se u 60-godišnjoj praksi pokazalo kao neškodljivo, objašnjava Pavlović.

"Radi se u bornoj kiselini koja se nalazi u jednom izuzetno minimalnom procentu. Praktično apsolutno neškodljivom kao korigens", kaže on.

"Ali, jednostavno, njima je to u tom, ne znam kom slučaju zasmetalo. I onda su počeli da govore o tome kako može da se javi osip, kako može da se javi proliv. Za 60 godina apsolutno deci na tlu Srbije i Jugoslavije i šire, apsolutno se ništa nije dešavalo", kaže on.

Doktor Pavlović napominje da je njihova krema više puta ispitivana u nadležnim insitucijama i u Srbiji i u Hrvatskoj i da su rezultati pokazali da je potpuno neškodljiva.

Dečja lekarka Doma zdravlja Voždovac, doktorka Milena Agatonović, kaže da svi preparati koji su prošli kontrolu nadležnih i nisu povučeni iz prodaje mogu slobodno da se koriste. Ona za B92 kaže i da do danas nije čula za slučaj da je Pavlovićeva mast nekom štetila.

"U poslednjih 25 godina, kako se bavim pedijatrijom, nisam primetila da se roditelji žale na neke nus-posledice korišćenja Pavlovićeve masti. Tako da mislim da nema nikakvih problema za njeno dalje korišćenje", smatra ona.

Ceo slučaj je zapravo pokrenut zbog preporuka EU da se borna kiselina ne koristi u preparatima za negu beba. Njihova istraživanja naime pokazala su da ona u tropostotnom rastvoru štetno utiče na razvoj fetusa kod životinja.



_____________________________

Adrijana moje zlato 26.05.2008.

clock-img

22.12.2008, 11:56

clock-img

Anoniman

Odmah da se ogradim - nisam pročitala ceo text, ali sam shvatila da je problem u bornoj kiselini. Uopšte ne mogu da se setim za šta sam je koristila. Ali znam da sam tražila bornu kiselinu u apoteci... dal je bilo za mene ili za dete... nemam pojma. Ali pobogu, ne bi me lekar slao da je kupujem da je kancerogena.

To da je Pavlovićeva mast zabranjena u svetu nije novost. U Americi se ne koristi već jako dugo... u smislu da ako ideš kod prijatelja ne smeš da je poneseš jer ti je na granici uzmu.

I ja sam je koristila i ne bih je menjala ni za šta na svetu.

Uostalom, i nas su time mazali, pa ne vidim da nam baš nešto fali.

clock-img

22.12.2008, 12:00

clock-img

Jeca*

pencil-img

8145

Meni je isto Pavlovićeva super! Koristila je moja mama za svo troje, pa moja sestra, sad i ja njome mažem Luku...i ne planiram da je menjam. A rastvorom borne kiseline ja Luki čistim okice i sl (Acidi Borici)

clock-img

22.12.2008, 12:02

clock-img

Anoniman

Pa da... znam da smo za nešto koristili... I pišu mislim da smo time čistili... sve... jer je slabo i sterilno...

clock-img

22.12.2008, 12:04

clock-img

Jeca*

pencil-img

8145

Da, ja mu time čistim i pišu. Nekad mu prebrišem pre kupanja i vratić i ispod pazuha. U porodilištu nam rekli možete i razblaženim alkoholom user posted image , ali ja radije ne bih da detetu sušim kožu. Pa zato acidi borici koristim za sve!

clock-img

22.12.2008, 12:56

clock-img

oliveradj

pencil-img

1019

Ja sam je kao dete jela obozavala sam kreme da jedem i nije mi bilo nista i sada je koristim grebem se od deteta i ne mogu da verujem da nas tako ocrnjuju. Ocrnjuju sve sto valja provereno ima tradiciju i kvalitet.

_____________________________

Adrijana moje zlato 26.05.2008.

clock-img

22.12.2008, 22:22

clock-img

MERYEN

pencil-img

1390

I mi koristimo pavlovicevu,i ne planiramo da je menjamo.

clock-img

29.04.2010, 23:19

clock-img

Anoniman

O Pavlovićevoj masti čitajte odavde, pa dok traje diskusija: KLIK

clock-img

06.04.2016, 18:42

clock-img

marinic

pencil-img

66

mi pavlovicevu koristimo od rodjenja i ne menjamo jeuser posted image

clock-img

30.06.2017, 13:56

clock-img

Dragce86

pencil-img

2625

Cim je nesto dobro i povoljnije od novih farmaceutskih proizvoda, odmah mora da se smisli nacin na koji ce se kompromitovati i izbaciti iz upotrebe :( Ja mislim da to sad i sa Pavlovicevom mascu rade. Ja sam njom zadovoljna!

clock-img

30.06.2017, 14:03

clock-img

veselicaa

pencil-img

13895

Imam je uvek,ali sada najvise koristim vitaminsku mast od galafarma,predivno miriseuser posted image

clock-img

30.06.2017, 15:33

clock-img

Duškić

pencil-img

9590

Ja koristim pavlovicevu deci..a i weledu.

clock-img

06.07.2017, 15:01

clock-img

Dragce86

pencil-img

2625

Opet smo nabavili novu zalihu Pavloviceve, sjajna je i ne odustajemo od nje ;)

clock-img

06.07.2017, 15:04

clock-img

nekicamimi

pencil-img

78

Najbolja krema za bebe!

clock-img

14.07.2017, 20:14

clock-img

dddaca

pencil-img

9223

Koristimo je i mi povremeno, malu nju, malo Sudocrem

clock-img

15.09.2017, 16:44

clock-img

Tatjana.87

pencil-img

1063

Takodje Pavlovic tradicija i sudokrem je odlican.

clock-img

15.09.2017, 16:58

clock-img

krin 40

pencil-img

5658

Ja koristim šta mi padne pod ruku..pavlovićeva,sudocrem,seba med..itd

_____________________________

ako muskarac zeli da mu zena bude andjeo mora da stvori raj za nju,andjeli ne zive u paklu

clock-img

18.09.2017, 00:44

clock-img

Dragce86

pencil-img

2625

Odlicna je, ali ja koristim sve sto imam - nekad nju, nekad Dr Plants, nekad Becutan, nekad SebaMed...:)

clock-img

03.10.2017, 17:02

clock-img

MamaNecaVo

pencil-img

3652

Ko nije probao Throvaline-preporucujem,Savrsena krema.

clock-img

04.10.2017, 22:44

clock-img

Dragica Draga

pencil-img

4051

Pavlovic za guzu obavezno, u slucaju ojeda sudocrem...
Za telo LaRoche... savrsene kreme, ne menjam ih, za lice A derma.

clock-img

05.10.2017, 08:43

clock-img

Mala Elena

pencil-img

11043

Ja kombinujem, nekad Pavlogal, nekad onu roze Pavloderm, nekad Nivea B O i Chicco sa cinkom( pri kraju je)...

clock-img

05.10.2017, 10:13

clock-img

emicaa

pencil-img

22194

ja za Davida izmedju ostalih probala i Pavlovic,krema kao krema.

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

clock-img

05.10.2017, 14:09

clock-img

Tatjana.87

pencil-img

1063

I pavloviceva nije vise kao sto je bila, kaze mi mama da je pre bila masnija dosta nije kao ova sada...ali bas bitno da je guza cista i namazana a marka kreme manje vise!

clock-img

05.10.2017, 20:46

clock-img

medamisko

pencil-img

1106

Kotistila Pavlovicevu i zadovoljna sam. Koristila i one sa cinkom i pantenol.

clock-img

05.10.2017, 21:21

clock-img

Ana RR

pencil-img

34144

Ja sam Marku mazala par puta ali mu nije odgovarala, odmah bi se ojela guza. Doduše, ja ne volim ni njen miris pa bi je verovatno promenila i bez ojeda.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!