cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Prevremeni porođaj

  
clock-img

01.11.2009, 18:18

clock-img

Anoniman

Nemamo ništa na ovu temu. Možda nekome zatreba. 

clock-img

01.11.2009, 18:33

clock-img

Verus

pencil-img

11942

Znam da je par njih delilo price i iskustva.....jedini koji je moguce spreciti jeste onaj koji se desi zbog ranog otvaranja grlica-molite doktore da to prate i da OBAVEZNO mere grlic UZ.  Najbolje vreme za to je oko 16 nedelje kao sto je meni radjeno. Meni je 2.8cm a normalan je 3cm i vise.  Iako, ispod 2cm smatraju rizikom, ne zele da cekaju 4 nedelje za ponovni UZ nego idem za 2 (tj. 16 novembra).  Bolje spreciti i odraditi serklaz nego preziveti ono sto su neke zene o kojima sam citala na internetu.....Slab grlic je u najvecem procentu uzrocnik pobacaja/prevremenog porodjaja u II semestru.  Naoruzajte se znanjem, niko drugi nece umesto vas.....I jos, ako ste zene koje su imale abnormalan papa test i bilo kakvu proceduru uklanjanja tih celija (zamrzavanje, laser ili konizaciju), grlic vam je sigurno kraci od normalnog (ja sam imala laser), i treba da se prati kroz trudnocu.

clock-img

01.11.2009, 18:57

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Prevremeno sam se porodila u 26 nedelji.  Evo kako je dotoga doslo.
Trudnoca je procela normalno osim sto sam u 7. nedelji imala braon iscedak pa sam primila progesterom i sledeca dve-tri meseca uzilama utrogestan. Dabl test i UZ mi je bio odlican ali sam samoinicijativno odlucila da radim amniocentezu zbog godina (tada sam imala 31-32). Nisam strepela od rezultata, ocekivala sam dobre. Medjutim, dobila sam 'sumljiv' rezultat. Od 100 celija 5 nisu bile dobre (trizomija drugog para hromozoma). Posto ovakav rezultat moze  biti od bebe ili od omotaca, geneticka mi je rekla da treba da radim kordocentezu (vadjenje krvi iz pupcanika). Ovo je za mene bio sok, posto sam stvarno bila ubedjena da ce sve biti ok. Na vanrednog ekspertnom UZ dr ne vidi nikakve anomalije, ali ipak mi i on savetuje kodrocentezu. Teda sledi mesec dana strepnje posto kordocenteza moze da se radi najranije u 22-23 nedelji.  Najzad dobijam potvrdu da je sa bebom sve u redu. Konacno sam bila srecna i opustena ali ne zadugo.
Bio je petak (punih 25 nedelja) kada sam osetila neki cudan pritisak dole. To nije bio bol, vec nesto cudno. Srecom, bas taj dan sam imala zakazan pregled kod doktora koji mi je vodio trudnocu. Odmah mi je rekao da sam otvrorena vrh prsta i da moram da sacekam jos malo, pa ako se budem i dalje otvarala uradice mi serklaz. Ok mislim ja, celu trudnocu sam se brinula, stalno neka neizvesnost, istrpecu i ovo. Medjutim, uvece osetim sve cesce jaci 'pritisak' koji je sve vise licio na bol. U ponoc sam odlucila od odem u bolnicu. Tamo su me zadrzali na patologuji trudnoce. Ujutru, nakon vadjeja krvi ustanovili su da imam povisen CRP (to su neki proteini koji se povecavaju kada je rec o nekoj upali). Odmah su poljeli da me kljukaju antubioticima, i taj dan (subota) sam osetila i prve kontrakcija pa su mi u terapiju ukljucili i ginipral. U nedelju se sve smiruje, prestaju mi bolovi. U ponedeljak pre podne su me konacno pregledali UZ i vaginalno. Prva recenica dr je bila da li mi je pukao vodenjak. E tu sam znala da je kraj. Samo je rekao da je smanjena kolicina plodove vode i da sam otvorena oko 2 prsta. Nakon sat-dva pocinjem da krvarim. Ponovo me dezurna dr pregleda, konsultuje sa jos par lekara i odluce da mi daju bensedin. E tada sam bila sigurna da je gotovo. Pocinju nesnosni bolovi. Stvarno mi je tada najmanje bilo bitno sto me boli, tada nisam ni razmisljala o tome kao o bolu, samo sam mislila o tome sto cu izgubiti bebu. Kroz dva sata sam bas jako, jako prokrvarila, odvoze me u porodjalnu sala. Ekipa dr me je vec cekala sprema. Tada sam rekla sebi - dobro sada sta je tu je, moras slusati dr da bar ovo prodje sto lakse. I tako je i bilo. Za 15-20 minuta sam se porodila. Bukvalno je beba sama izletela. Kako i nece - 880 gr. Odmah sam bila svesna da od bebe nema nista i tako sam se i postavila. Uspavali su me i uradili su mi kiretazu jer je posledica bila ne zrela pa nije sve izaslo. Odmah su bebu postavili na resporator. Trebala je odmah da bude prebacena u deciju bolnicu na neonatologiju, medjutim nije bilo slobodnog inkubatora. Strasno! Nije bilo mestu ni u BG i u NS naredna 2 dana. Tek treci dan je beba prebacena u Deciju bolnicu u NS i mene su vec potpuno oporavljenu pustili kuci. Kada su me pustali kuci, rekli su mi da je sada najvaznije da ne dobijem sepsu, zato sto je dr morao 'nezno' da uradi kiretazu. Imala sam srece, nista se nije zakomplikovalo i vrlo brzo sam se oporavila. Na zalost ili na srecu, beba je umrla za 15 dana. Kazem na zalost, zato sto su ustanovili da je imala krvarenje na mozgu visokog stepena,.... Detalje oko sve sto se dalje desavalo sam opisala u temi Izgubila sam plod.

clock-img

01.11.2009, 19:17

clock-img

Anoniman

mima, nadam se da ovo nećeš krivo shvatiti... Gracija se porodila u 27oj nedelji, devojčica ima preko 4 godine. Volela bih kada bi se Gracija javila i napisala njeno iskustvo, čisto da žene znaju da prevremen porođaj ne mora vući fatalne posledice.

Gracija, draga, javi se. Pokušavam da nađem dal si pisala o svom prvom porođaju, ali ne mogu da nađem.

IZVORNA PORUKA: gracija

Prvi put u 27 nedelji ,a drugi put u 39 nedelji.

clock-img

01.11.2009, 21:56

clock-img

gracija

pencil-img

615

Mima,jako mi je zao sto ti se to desilo.Od sveg srca ti zelim da sto prije drzis svoju bebu.

Evo sad moja prica...

Lijecila sam sterilitet 9  godina.Mnogo toga sam prosla za tih 9 godina,na mnoga vrata zakucala,iz mnogih ordinacija otisla placuci,pa se vracala i sve tako u krug.Ali posto nije tema za to,preci cu na temu  mog prvog poroda Cudno sam se osjecala taj dan.Tek po koji bol mi se javljao u predjelu krsta.Neki glas mi je govorio da cu se poroditi prijevremeno,dok drugi, je tu mogucnost odbacivao,jer za ime Boga, ja sam u 27 nedelji.Otisla sam da spavam… Ostar bol me probudio u 2h.Otisla sam u kupatilo I tad sam vidjela da mi je sluzni cep ispao.Otisla sam u bolnicu.Otvorena sam bila 2 prsta.Odmah su mi dali “velike” doze lijekova da bi se porod zaustavio.Uprkos svim lijekovima,ja sam se otvarala.Poslije 48 sati ,porodila sam se…Djevojcica,tezina 1250 gr,duzina 36 cm.Poslije pet sati moju djevojcicu su prebacili na Institut za neonatologiju u Bg.Nisam mogla biti u bolnici sa njom,posto je bila u kriticnom stanju. Tezina joj je spala na 950 gr,+ 11 dijagnoza je tad imala…Dani su prolazili,a moj mali borac , osvajala je bitku jednu za drugom.Poslije 4 mjeseca smo dosle kuci. Milica sad ima 5 godina.Izrasla je u potpuno zdravu, nestasnu i srecnu djevojcicu.

clock-img

01.11.2009, 22:08

clock-img

Anoniman

IZVORNA PORUKA: gracija

Mima,jako mi je zao sto ti se to desilo.Od sveg srca ti zelim da sto prije drzis svoju bebu.

Evo sad moja prica...

Lijecila sam sterilitet 9  godina.Mnogo toga sam prosla za tih 9 godina,na mnoga vrata zakucala,iz mnogih ordinacija otisla placuci,pa se vracala i sve tako u krug.Ali posto nije tema za to,preci cu na temu  mog prvog poroda Cudno sam se osjecala taj dan.Tek po koji bol mi se javljao u predjelu krsta.Neki glas mi je govorio da cu se poroditi prijevremeno,dok drugi, je tu mogucnost odbacivao,jer za ime Boga, ja sam u 27 nedelji.Otisla sam da spavam… Ostar bol me probudio u 2h.Otisla sam u kupatilo I tad sam vidjela da mi je sluzni cep ispao.Otisla sam u bolnicu.Otvorena sam bila 2 prsta.Odmah su mi dali "velike” doze lijekova da bi se porod zaustavio.Uprkos svim lijekovima,ja sam se otvarala.Poslije 48 sati ,porodila sam se…Djevojcica,tezina 1250 gr,duzina 36 cm.Poslije pet sati moju djevojcicu su prebacili na Institut za neonatologiju u Bg.Nisam mogla biti u bolnici sa njom,posto je bila u kriticnom stanju. Tezina joj je spala na 950 gr,+ 11 dijagnoza je tad imala…Dani su prolazili,a moj mali borac , osvajala je bitku jednu za drugom.Poslije 4 mjeseca smo dosle kuci. Milica sad ima 5 godina.Izrasla je u potpuno zdravu, nestasnu i srecnu djevojcicu.




draga, tako sam srećna što se sve dobro završilo i što možeš da gledaš svoje dete kako raste... mogu da zamislim kako si se osećala dok je trajala neizvesnost., ta 4 meseca..  ali borba i čekanje su se isplatili...user posted image

clock-img

01.11.2009, 22:12

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Taso, ne znam zasto mislis da bi pogresno shvatila.
Znam i ja slucaj bebe rodjene u 26 nedelji koja sada ima 3 godine i sve je u redu. Ne mora se uvek lose zavrsiti. Evo i Gracijana prica to potvrdjuje.
Pozivam i ja sve koje imaju lepo iskustvu da ga napisu...

clock-img

01.11.2009, 22:16

clock-img

Anoniman

i ja sam imala prevremeni porođaj. u 31.-oj nedelji. ishod je bio fatalan, jer je u pitanju bila infekcija koja je zahvatila mozak, i kako to reče MimaNS.....Noć pre toga su me leđa rastuuuuurala od bola, bila sam poprilično žuta u licu... pred svitanje mi je pukao vodenjak i pojavilo se malko krvi... 3 doze adrenalina.totalna bezvazdušnost pluća... uglavnom ako NE DAJ BOŽE neko ima sličnu situaciju ili neko pitanje u vezi s tim - tu sam.
Gracija je dokaz da kod ovakvih priča postoje i hepi endovi.

clock-img

01.11.2009, 22:20

clock-img

Anoniman

IZVORNA PORUKA: Verus RR

Znam da je par njih delilo price i iskustva.....jedini koji je moguce spreciti jeste onaj koji se desi zbog ranog otvaranja grlica-molite doktore da to prate i da OBAVEZNO mere grlic UZ.  Najbolje vreme za to je oko 16 nedelje kao sto je meni radjeno. Meni je 2.8cm a normalan je 3cm i vise.  Iako, ispod 2cm smatraju rizikom, ne zele da cekaju 4 nedelje za ponovni UZ nego idem za 2 (tj. 16 novembra).  Bolje spreciti i odraditi serklaz nego preziveti ono sto su neke zene o kojima sam citala na internetu.....Slab grlic je u najvecem procentu uzrocnik pobacaja/prevremenog porodjaja u II semestru.  Naoruzajte se znanjem, niko drugi nece umesto vas.....I jos, ako ste zene koje su imale abnormalan papa test i bilo kakvu proceduru uklanjanja tih celija (zamrzavanje, laser ili konizaciju), grlic vam je sigurno kraci od normalnog (ja sam imala laser), i treba da se prati kroz trudnocu.



slažem se sa Verus. ukoliko je i najmanje otvoren, stvara se pogodna situacija za razne viruse i bakterije... dodatna opreznost se preporučuje i ženama koje nisko nose bebu....

clock-img

01.11.2009, 22:22

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Kaliopi,
koliko se secam to se nedavno desilo. Ako ti treba bilo kakva pomoc, razgovor,... tu sam. Znam kako ti je, jer sam prosla kroz to.

clock-img

01.11.2009, 22:27

clock-img

Anoniman

IZVORNA PORUKA: mimaNS

Kaliopi,
koliko se secam to se nedavno desilo. Ako ti treba bilo kakva pomoc, razgovor,... tu sam. Znam kako ti je, jer sam prosla kroz to.



12. septembra.... kao da je čitava večnost prošla....toliko sam to zakopala u sebi, ne dam nikome da mi dira to i idem dalje...
hvala draga.
takođe.

clock-img

01.11.2009, 22:29

clock-img

Anoniman

Mima , imala si prirodni porođaj ili cr? izvini ako mi je negde promaklo....

clock-img

01.11.2009, 22:34

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Srecom prirodan. Vrlo lako sam se porodila, sama bez pomoci babica, bila je teska 880....

clock-img

02.11.2009, 09:08

clock-img

Anoniman

IZVORNA PORUKA: mimaNS

Taso, ne znam zasto mislis da bi pogresno shvatila.



Pipava je tema, ti ne znaš moj stil pisanja (mnogi misle da je suviše direktan i neadekvatan), nisam želela da ispadne da ti guram prst u oko.

user posted image

clock-img

02.11.2009, 17:44

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Taso, nista ne brini. Znam da si direktna (ja to i volim) ali ja sam definitivno direktnija od tebe, tako da to meni nije strano.
Definitivno se slazem sa tobo, da je bolje da uz ovo moze ruzno iskustvo, bude jos puno, puno lepih iskustava da ne preplasimo trudnice.

clock-img

02.11.2009, 18:34

clock-img

Verus

pencil-img

11942

Bas mi je tesko sve ovo citati....boli me srce i place mi se.  Znam da to sve nije poenta...poenta celog foruma je razmena informacija i upozoriti druge zene da ne bi prosle kroz isto-i naravno podrska drugih koje su isto prosle, sto je tako bitno.


Mima, spominjala si da si osecala neki pritisak.. Upravo mi je to rekla moja dr.  "Ako osetis pritisak odmah dolazi u bolnicu". Kako bi se opisao taj pritisak? Ja stvarno ne znam sta da osetim i kako je jer mi je ovo prva trudnoca, a izgleda da nisam od onih zena koje su "ukljucene" u svoje telo.....Da li je kao kada moras u wc?  Kao menstrualni bolovi?  Ne znam...eto, meni prate grlic jer je malo kraci pa se i ja brinem, kako ne bih, zelim ovu bebu vise od sveg u zivotu....
Ljubim vas sve..

clock-img

02.11.2009, 18:47

clock-img

mimaNS

pencil-img

28

Definitivno, nije mi bila namera da nekog rastuzim, uplasim, niti da me neko tesi. Sve sam to u pravom smislu prebolela, bas onako kako se to radi. Nisam zadrzavala nista u sebe, isla sam kod psihologa, plakala, vristala, psovala, ... ponasala se onako kako mi je u tom momentu odgovaralo.

Pokusacu da ti prepricam taj 'osecaj' ali bice tesko posto ne lici ni nasta (posto je to otvaranje a to sva do sada nisi osetila). Osetis, negde dole iznutra kao da te nesto steze, pritiska. U pocetko nije bilo intenzivno, ali ga osetis. Prvo je krenula na dva-tri sata, a onda (pre nego sto sam otisla u bolnicu) je pocelo da se ponavlja na 5-10 minuta. Osetis pritisak, pa onda popusti....
Ali nemoj moj slucaj povezivati sa sobom. Meni je bukvalno krenuo porodjaj, nije otvaranje zbog slabosti grlica, .... Verovatno je doslo do neke infekcije prilikom amnio ili kordocenteza. Naravno, za to nema dokaze, tu su samo pretpostavke, posto ji je bio povisen CRP a nije mi nadjena nijajva infekcija (vaginalna, urinarna).
Treba samo da osluskujes svoje telo. Ako pocnes (nedaj boze) da se otvaras, osetices.
Znam da je glupo reci, ali ne brini.
Sto se tice bebe, doci ce,  iskreno u to verujem.

clock-img

02.11.2009, 18:54

clock-img

Verus

pencil-img

11942

hvala ti mima-znam da si bas zato ovde, da pomognes drugima, i eto meni.  Svi mi naravno zelimo da sve bude u redu i da ide, po planu, prirodno, ali ja uvek mislim da treba biti oprezan i da treba zahtevati odredjeni stvari od dr. (ja sam imala lasersku operaciju i citala sam o skracenosti grlica itd-i par prica zena koje su izgubile bebe sa dvadeset i nesto nedelja), pa sam rekla mojoj dr. da se brinem oko toga.  Ona u pocetku i nije nesto bila zabrinuta, ali eto, to poslednje krvarenje  i moj odlazak u bolnicu su ih valjda malo "prodrmali".  E sad, rekli su da je moguce da sam krvarila od toga sto mi je placenta malo niska, ili, zbog toga sto povlaci kako napreduje trudnoca, pa od toga hoce da pucaju kapilari.  Bitno je da je beba u redu, i zato su me pustili kuci....Ja nekada osetim neku tezinu u stomaku, ili pritisak ako dugo sedim pa ustanem, ali valjda je to normalno...ko sto sam rekla mojoj dr. ja ne znam sta treba osetiti i kako je, pa onda nemam sa cim da poredim (sigurna sam da je lakse ako je druga trudnoca pa zena vec zna...).

Znam da ces biti dobro, kao sto kazes, prebolela si to najbolje sto je moguce, a druge bebe ce biti user posted image

clock-img

02.11.2009, 19:48

clock-img

gracija

pencil-img

615

Kaliopi,mima jako mi je zao sto vam se to desilo...Vase price su me jako potresle...

clock-img

25.12.2009, 15:31

clock-img

goda

pencil-img

409

i ja sam imala prevremeni porođaj,Porodila sam se u 36 nedelji trudnoce i rodila devojcicu tesku 2200 g,ali na zalost moja beba je umrla nakon 2h zivota. Uzrok je gusenje pupcanom vrpcom i voda u plucima koja je dospela ili prilikom gusenja ili pluca nisu bila dovoljno razvijena. Nisam dozvolila da se radi obdukcija jer nisam zelela da znam,to nista ne bi promenilo,jedino sam ja promenila doktora i molim Boga da mi u ovoj trudnoci bude sve u redu.Za ovo sto se dogodilo krivim zamenicu nacelnice u bolnici koja je bila na mom porodjaju,krivo mi je zasto me nisu porodili u 6h ujutru kada sam imala bolaove i bila spremna nego su cekali da mi kontrakcije skroz prestanu pa da me onda porode,doktoru koga sam poznavala i zelela da me on porodi zamenica nacelnice nije dozvolila iz licnih razloga (mislila sam je tuziti,ali ja sam sitna riba za taj kriminal) nego sam ja cekala da dođe neki sledeci koji dok je popio kafu,doruckovao i tek tada dosao do mene,vec je bilo 9h i bolovi prestali. Nije mi malo krivo na gspodju Stanku,verujte mi iskreno zeliim da je nikada u zivotu ne sretnem,imam takvu zelju da je izmlatim,i cini mi se da bi mi to tako godilo da sva moja tuga i bes istresese na ti matoru pohlepnu vesticu,koj samo misli na novac. Imam takav osecaj  da sm potpuno sigurna da bi moja beba sada imala 10 meseci samo da nije bilo nje na porodilistu onog jutra.

clock-img

25.12.2009, 15:33

clock-img

cipiripi

pencil-img

5148

user posted image user posted image user posted image user posted image
bas mi je zao, budi jaka...


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*




clock-img

25.12.2009, 15:34

clock-img

Brisani korisnik

pencil-img

-4166

[Sadržaj poruke je obrisan]

clock-img

25.12.2009, 15:37

clock-img

Anoniman

user posted image tesko je to i citati a kamoli doziveti...

Stvarno mi je zao..
ne mogu da kazem da mi nije padalo to na pamet: "sta ako..."

devojke, hvala vam sto to sve delite sa nama...

clock-img

25.12.2009, 15:37

clock-img

goda

pencil-img

409

Nisam napisala,uzrok prevremenog porodjaja je bio prevremeno sazrevanje posteljice,i glavni razlog za to u mom slucaju jhe bila glavobolja i povisen pritisak,i radila sam, cesto u zadimnjenoj prostoriji. U toku ove trudnoce sada posto sam u 13. nedelji 2 puta me zabolela glava i odmah sam pozvala doktora i objasnila o cemu se radi. U utorak imam analize pa cu napisati sta mi je rekao.

clock-img

25.12.2009, 15:39

clock-img

cipiripi

pencil-img

5148

daj boze da ovu trudnocu izneses lagano , to ti od srca zelim user posted image user posted image user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*