RE: Pregled dojki (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Cakana84 -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 13:46:29)


IZVORNA PORUKA: Peace*

Da, Cakana, fibroadenomi se vad pre trudnoće, to mi je i ovaj dr rekao, jer kaže da pod uticajem hormona hoće da se desi svašta. Kaže da je video slučaj da je fibroadenom tokom trudnoće prerastao u galopirajući Ca. [sm=smiley13.gif]

[sm=zz_eek.png]

Mod, ja sam uzela uput od lekara opste prakse posto ginekolog nije htela da mi da (kreten), ali svejedno, mozes od oba. Odes u bolnicu i zakazes. Na Onkologiji u BG-u ti zakazu za mesec dana prvu kontrolu (samo papilarni pregled) s tim da ne mozes da biras lekara vec ko ti zapadne. Meni je srecom zapao Inic. Vec sam imala snimak UZ-a koji sam radila privatno gde je sve ovo i primeceno, on je predlozio da se kontrolni radi za 6 meseci, pa na osnovu toga da vidimo sta dalje. Misljenja je da nije nista strasno, da se ne plasim. Sada cu izgleda da idem privatno jer nemam zivaca da sedim od 7 ujutru do kraja smene.

U bolnicama je guzva i taj UZ se ama bas uvek zakazuje za 6 meseci sem ako bas nije ocigledno da je ca. Preventiva im je jako losa jer za 6 meseci svasta moze da se desi. Ginekolozi vrlo olako kazu- radjaj, bez prethodnog saveta da se urade osnovne analize. Nismo svi savesni i informisani.

Peace, hvala na savetu, vec u ponedeljak cu se nacrtati kod doktora.

Jos jedan savet, kontraceptivne pilule zaboravite. Tako je meni ginekolog koji me je operisao rekao.




Trcosava -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 13:52:17)

Ovde je isto na 6 meseci, tj kad nađu nešto. Ako je loše onda su kraći pregledi. Meni je prvo bilo na 6, pa na godinu i sad na 2 godine pregled. Ali ovde nisu baš za poređenje jer se ovde recimo papa radi na 3 godine!!!




Peace* -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 13:53:16)

Nazalost, sa BRCA genima je jako kompikovano to sto oni izazivaju mali procenat raka dojke/jajnika u sveukupnom broju obolelih zena,...Po meni je preventivna masektomija i ostranjivanje jajnika zbog BRCA mutacije pomalo radikalno


Baš zbog toga što samo mali broj žena dobija Ca kao genetski nasleđen, masektomije su KOD POZITIVNOG GENA najbolja zaštita.
Naravno, ako gen ispadne negativan, niko nije blesav da se operiše bez razloga.

na to sam mislila, nadam se nisam pogrešno shvaćena.

Npr, ovaj čika još reče da postoje i neke tabletice koje se uzimaju kao prevencija od Ca dojke, međutim samo na deo Ca-ova (da tako kažem narodski). Znači, nije kompletna zaštita.




Modessty -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 14:02:11)

ja nikad nisam išla na uz dojki ili na bilo kakav pregled dojki. Sigurno se i ovde u Bolnici puno čeka. Videću sa mojom dr, ali tek kad prestanem da dojim. Mislim da nema nikakvog smisla da idem dok dojim




Ipokrisia -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 14:02:28)

meni su jos sa 18 godina nasli neku cisticu ili fibroadenom nisam sigurna sta je i to sam pratila svake godine i nije se nista menjalo.Sad sam rekla mojoj ginekolog za to, ona kaze sa trudnocom i dojenjem ce nestati.ja sam to ranije opipavala kao neku lopticu pokretnu,a sad nista, ne mogu da je nadjem.Ne znam da li je nestala ili meni nadoslo kojesta u grudima zbog trudnoce pa zbog toga nije vise tako opipljiva [sm=smiley1.gif]




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 14:07:54)

Znam da je nekim ženama nestalo u trudnoci, ali sve zavisi i kada vam nadju u kojim godinama, koje velicine, na kom mestu. Cista i fibroadenom su dve razlicite stvari. Neki adenomi nastaju pod uticajem hormona, neki ne. Moji nisu hormonski. To mi je dr rekao prilikom pregleda, a i proveravala sam hormone tako da je u pravu.
Povisen prolaktin moze da bude uzrocnik ovog problema, ali tada bar znate sta je uzrocnik.




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (9.9.2014 14:11:34)


IZVORNA PORUKA: Modessty RR

ja nikad nisam išla na uz dojki ili na bilo kakav pregled dojki. Sigurno se i ovde u Bolnici puno čeka. Videću sa mojom dr, ali tek kad prestanem da dojim. Mislim da nema nikakvog smisla da idem dok dojim


Mod, i ja mislim tako. Najbolje da ti dr kaze. Savetujem ti da UZ radis kod iskusnog radiologa- onkologa uz obavezan papilarni pregled. Ginekolozi po DZ su uglavnom priuceni za to. Ovde je privatno izmedju 2-3 hiljade.




Peace* -> RE: Pregled dojki (17.9.2014 9:21:09)

Zakazala sam operaciju za 26.09.




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (17.9.2014 10:46:57)


IZVORNA PORUKA: Peace*

Zakazala sam operaciju za 26.09.


Srećno, javi nam se kada budeš mogla posle operacije.
Gde češ raditi i kod koga?
Ja nikako da odem da vidim šta će mi reći za dalje.




Peace* -> RE: Pregled dojki (17.9.2014 11:05:16)

Radiće mi dr Vicko, u jednoj privatnoj klinici.




Peace* -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 10:31:17)

Sutra u 10h. Rekoše da ništa ne jedem i ne pijem od ponoći. Izdejstvovala sam da se radi u lokalu! [sm=smiley1.gif]

Jedva čekam da prođe.




mati -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 10:40:46)

Tasho [sm=smiley31.gif]
Ja sam UZ dojki radila dva puta, jednom dok sam dojila Matu i drugi put kad sam ostala trudna... Oba puta su mi zakazali u roku od 5 dana i nisam cekala...
A upute mi je dao ginekolog... To je bezobrazluk da nije htela da ti da uput, zar se ne ide kod njih na preglede.[sm=zmeden.gif]




Modessty -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 10:42:22)


IZVORNA PORUKA: Peace*

Sutra u 10h. Rekoše da ništa ne jedem i ne pijem od ponoći. Izdejstvovala sam da se radi u lokalu! [sm=smiley1.gif]

Jedva čekam da prođe.


Obavezno se javi čim stigneš! Smao da znamo da si dobro! [sm=smiley1.gif]




Peace* -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 11:44:08)

Ma biću dobro, druga solucija uopšte ne postoji. [sm=smiley1.gif]




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 11:48:31)

Bice sve ok. Jos jednom srecno.

Ja idem u sledecu sredu kod onkologa da pogleda rezultate UZ i da zavrsnu rec. Kao sto rekoh i meni je predlozena op, ali videcemo.

Mati, nazalost je tako, meni ginekolog nije htela da da uput za UZ.




Maslacak15 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 11:58:19)

milicicak nisi u pravu tj verovatno si pogresno shvatila cifre,

Tacno je da je da od ukupnog broja obolelih od karcinoma dojke i jajnika relativno mali broj ima BRCA mutacije ( manje od 10 posto), ali ako si nosilac BRCA1/2 mutacije onda je sansa za dobijanja raka dojke i jajnika tokom zivota preko 50 % a kod odredjenih tipova mutacija cak i preko 80 %. Prema tome, dupla mastektomija jeste radikalan zahvat, odstranjivanje jajnika jos mnogo drasticniji, ali itekako vredi razmisliti u tom slucaju posto se nikako ne radi o malom procentu.
Srecom, kao sto rekoh ucestalost u populaciji pomenutih mutacija nije mnogo velika.

Peace bice to sve super ! [sm=smiley31.gif]




pocahontas -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 11:59:40)

Tasho srecno [sm=smiley31.gif]




Mala Elena -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:00:32)

Peace , a kako si izdejstvovala da to odrade u lokalu? Mene nisu pitali za misljenje [sm=smiley36.gif]
Radila sam na Institutu za onkologiju i radiologiju , kod Doktora Aleksandra Martinovica . Na preporuku...
Srecno sutra i javi se kad budes mogla. ...bice sve to kako treba.




Maslacak15 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:05:33)

Sad citam i starije postove pa da probam da malo pojasnim, nadam se da ce me svi svatiti.

Mutacionu analizu iz uzorka zele da rade za slucaj postojanja somatskih mutacija uu tkivu tumora. Svi mi dolazimo na svet sa odredjenim mutacijama i predispozicijama koje smo dobili od roditelja i to su mutacije koje su fiksirane u reproduktivnim celijama tj takozvane germ line mutacije. I one su nasledne. Medjutim sve nase celije su separatno izlozene stalno mutagenim pritiscima i DNK se menja itd. Kao sto sam rekla ucestalost BRCA1 mutacija je ispod 10 posto tu se misli na naslednu varijantu. Medjutim, kada se analiziraju tumori dojke, onda je mnogo veci procenat slucajeva gde gen ne radi kako valja bilo zato sto je mutiran ili sto je drugim mehanizmima " utisan". Tako da ako imate karcinom dojke moze da se desi da ste BRCA1 negativni iz krvi ali da se ispostavi da vam tumor ima mutaciju. To je ipak laksa varijanta i nije razlog po meni za dramaticne zahvate....





Modessty -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:11:06)

masla;ak ajd pliy virni u teme Singular i Respiratorne alergjie




Peace* -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:11:43)

Da.

Jako puno sam čitala o obostranoj masektomiji, gledala neke klipove (blog neke ženske), i donela odluku da JA TO NE MOGU, NE SADA!

Onda se tu zakomplikovalo nešto oko slanja uzorka na analizu BRCA, i dogovorila sam se sa mamom da ga nećemo ni slati već da ću nakonadno uraditi taj test iz krvi. Iskreno, iz ovog ugla, sa ovim osećanjima koja sada imam, i odlukama koje sam donela - meni ta informacija ne treba.

A lokalnu anesteziju - pa dr je sam spomenuo na pregledu, onda su se moji bunili (ah ti lekari [sm=smiley29.gif], ali mislim da je argument da su mi izvadili bebu od 3,5kg u budnom stanju tati bio dovoljan.




Maslacak15 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:20:06)

pa i ne treba ti... Treba ti samo info da li imas naslednu muutaciju. Cak i kad imas tumor i on je pozitivan na BRCA ako je ok izvadjen i nema nikakvih zaostataka sansa da se ponovo razbolis je slicna kao za bilo koju drugu zdravu zenu. A nosioci BRCA1 nasledne mutacije znaci imaju je u svim celijama i onda je preostalo zdravo tkivo dojke pod velikim rzikom da nastane ponovo novi tumor negde drugo.
Ali mislim ovo je sve teoretisanje. Ti si sigurno negativna na BRCA1/ BRCA2.

Uzgred Tash samo zato sto ti je mama imala karcinom, a ti najverovatnije imas fibroadenome ne mora ama bas nista da znaci. fibroadenomi su ultra cesti. Moja koleginica je dugo godina bila u strahu. Baka joj je umrla jako mlada od raka dojke, mama je imala vrlo agresivnu varijantu DVA puta i jedva je izvukla zivu glavu. Posle drugog puta majka je uradila duplu mastektomiju. Elem, koleginica naravno ide redovno na kontrole i dugo se razmisljala i sad je odlucila posto je i ona biolog da proveri. NEGATIVNA je na BRCA1/2 mutacije. Naravno i dalje ce da nastavi da se redovno kontrolise u smislu skreninga, ali je to u svakom slucaju ogromno olaksanje da ipak nema genetsku predispoziciju tog tipa.
Karcinom dojke je jako cesta stvar na zalost i ima puno sporadicnih slucajeva. Po meni za sada uopste nema osnova da ti razmisljas o takvim stvarima a ako te vec kopka mozes da uradis mutacionu analizu za svaki slucaj.




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 12:45:53)

Maslacak, moram da te pitam za savet.

Meni su poslednji put opisali nalaz:

- fibroadenom 12mm, (ne znam kojoi bese latinski naziv, Dysplasia mammae benigna?, nije mi ovde izvestaj, jasnih ivica bez kapilarnih promena u sredini)
Inace imam 3 komada, ali je ona opisala jedan

Hvala unapred




Maslacak15 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 13:01:32)

Cakana fibroadenomi su kao sto ti i pise u nalazu benigni tumori i kao takvi nemaju nista sa karcinomom dojke. I vrlo su cesti. koliko uspevam da nadjem progresija fibroadenoma u karcinom je zabelezna u 0,002% - 0,01% slucajeva u zavisnosti od studije do studije znaci uzasno je retko. Zato lekari izbegavaju da ih sve vade, jel bi tolike zene morale pod noz ipak je to hiruski zahvat a u sustini ne smetaju. Eto zbog tog nekog rezidulanog teorijskog rizika treba ih pratiti i kontrolisati s vremena na vreme eto za svaki slucaj ali to nije nikakav razlog za pretranu brigu. Puno te pozdravljam.




Cakana84 -> RE: Pregled dojki (25.9.2014 13:08:26)

Maslacak, hvala ti najlepse.

Veliki pozdrav i [sm=smiley31.gif] [sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>