Koliko dugo moja beba može biti u auto-sedištu bez prekida?

Auto-sedišta su za putovanja, krevetići su za spavanje, kaže najnovije istraživanje o tome koliko dugo je bezbedno držati dete u auto-sedištu.

Koliko dugo moja beba može biti u auto-sedištu?

Leto je počelo i verovatno će i vaša porodica negde otputovati. Ne mora to da bude more, možda ćete otići na planinu, jezero ili kod rodbine na selo. Treba sve dobro isplanirati, spakovati, a ako vam je to prvo dete, verovatno se pitate koliko bi zapravo vaša beba smela da provede vremena u auto-sedištu? 


Auto-sedišta jesu neophodna stvar za bezbednost naše dece tokom putovanja u vozilu, ali zbog nejasnih i često kontradiktornih saveta, nažalost, auto-sedišta za bebe se ponekad koriste na pogrešan način, što može biti opasno. 

Iako beba može zaspati tokom putovanja, generalno, auto-sedišta za bebe nisu dizajnirana za duge periode spavanja i trebalo bi da se koriste samo za prevoz, a ne kao alternativa krevetiću ili korpi za nošenje. To je zato što većina auto-sedišta za bebe ne stavlja bebu u najbezbedniji položaj za spavanje: ravno na leđima. Auto-sedišta takođe imaju kaiševe i pojaseve, koji su vitalni za bezbednost tokom vožnje, ali nisu optimalni za bezbedan san.


Kako piše Madeformums, studija iz 2016. godine koju je finansirao Lullaby Trust, a sproveli istraživači u bolnici Great Western u Svindonu, Univerzitetu u Sautemptonu i Univerzitetu u Bristolu, preporučila je roditeljima da ne drže bebe i malu decu u auto-sedištima duže vreme.

Pored toga što su bebe u zgrčenom položaju, kretanje automobila tokom putovanja takođe utiče na bebe dok su u auto-sedištima. Ranije, testovi bezbednosti nisu uzimali u obzir ugao pod kojim će se sedište nalaziti dok je u automobilu, niti vibracije sedišta dok je u pokretu. 

Studija u kojoj je korišćen simulator pokreta, otkrila je da ova kombinacija kretanja i uspravnog položaja od 40 stepeni (za razliku od ležanja ravno) značajno povećava broj otkucaja srca i disanja i smanjuje zasićenje kiseonikom, što dovodi do „povećanja potencijalno klinički značajnih desaturacija kiseonikom“. Ukratko, vaša beba ne može da diše tako efikasno kada je u auto-sedištu.


Naravno, stručnjaci ne kažu da treba da se odreknemo auto-sedišta, ali važan faktor ovde je - vreme. Oni upozoravaju da se bebe ne drže u auto-sedištu duže vreme, posebno dok spavaju. Ključna poruka je da su auto-sedišta za putovanje, a krevetići i krevetići za spavanje.

Zato su, kao rezultat brojnih izdraživanja, stručnjaci postavili "pravilo 2 sata".


Šta je zapravo "pravilo od 2 sata"? 

„Pravilo od 2 sata“ je ustanovljena preporuka za bezbednost koju podržavaju stručnjaci za bezbednost i proizvođači. Kao što mu ime kaže, ovo pravilo sugeriše da bebe ne bi trebalo da sede u auto-sedištu duže od 2 sata u kontinuitetu. Ovo važi bez obzira da li je vaša beba u automobilu ili van njega – čak i ako se sedište koristi kao deo sistema za putovanje u kolicima. 


Razlog, kao što smo gore objasnili, je taj što bebe i veoma mala deca mogu imati problema sa disanjem ako se predugo nalaze u sedećem ili zgrčenom položaju. 

„Auto-sedišta su izuzetno važna za spasavanje života u slučaju saobraćajnih nesreća. Međutim, porodice ne bi trebalo da ostavljaju bebe u auto-sedištima duže vreme ili kada se izvade iz automobila“, objašnjava Džastin Danijels iz organizacije Lullaby Trust. 

„Male bebe nemaju mogućnost da podrže glavu i ova studija pokazuje da je boravak u sedištu rizičan položaj tokom dužeg vremenskog perioda.“


Ako treba da idete na duže putovanje automobilom, pokušajte da se zaustavljate svaka 2 sata radi pauze i izvadite bebu iz auto-sedišta – mlađim bebama će ionako biti potrebno hranjenje ili presvlačenje pelena svakih nekoliko sati, zato pokušajte da odvojite vreme za pristojnu pauzu na svim dužim putovanjima. Ponesite prostirku i dajte bebi malo vremena da legne i zauzme novi položaj tokom svake od ovih pauza. 


Oni koji se odluče za korišćenje putnog sistema sa auto-sedištem trebalo bi da ga smatraju pogodnim za kratka putovanja ili za premeštanje deteta iz automobila u kuću. Auto-sedište pričvršćeno za šasiju kolica nije zamena za korpu za nošenje, posebno ako planirate da beba bude u kolicima tokom dremki ili veoma dugih šetnji. 


Uvek je najbolje da male bebe budu na čvrstom, ravnom, vodootpornom dušeku u posebnom krevetiću ili korpi za nošenje najmanje prvih 6 meseci svog života. To je zato što sposobnost vaše bebe da drži glavu uspravno nije u potpunosti razvijena, što znači da joj glava može pasti i ograničiti disajne puteve.


Da li za novorođenčad važi isto pravilo? 

Isto istraživanje otkrilo je da kada novorođenčad ili prevremeno rođene bebe sede u auto-sedištu 30 minuta, njihov broj otkucaja srca i disanja se povećava, a nivo kiseonika u krvi je niži u poređenju sa ležanjem ravno u krevetiću. 

Zato, preporučuje se da, ako koristite auto-sedište u prve 4 nedelje života vaše bebe, izbegavate njegovo korišćenje duže od 30 minuta. To uključuje korišćenje u automobilu ili kao kombinovani vremenski period kao deo sistema za putovanje.


Kako da vaša beba bude bezbedna u auto-sedištu 

  • Pokušajte da ograničite putovanja na 30 minuta u prve 4 nedelje. Nakon toga, pridržavajte se pravila od 2 sata;
  • Ako primetite da se vaša beba pognula ka napred u auto-sedištu, odmah se zaustavite i promenite je položaj. Ako je moguće, neka druga odrasla osoba putuje na zadnjem sedištu automobila sa bebom ili koristite ogledalo da je nadgledate;  
  • Ne koristite auto-sedište kao alternativu krevetiću ili kolevci kao redovno mesto za spavanje. Većina beba zaspi tokom putovanja automobilom i to je u redu, samo ne želite da spavaju duže od dva sata u istom položaju;
  • Izvadite bebu iz auto-sedišta čim stignete na odredište i stavite je na čvrstu, ravnu površinu kao što je krevetac ili podloga za igru kako bi se mogla istegnuti, disati i opustiti;
  • Ako putujete na dugo putovanje automobilom, zaustavljajte se češće i tokom pauze izvadite bebu iz auto-sedišta;
  • Ako koristite sistem za putovanje, nemojte držati bebu u auto-sedištu duže od dva sata. Ako znate da će vaša beba biti u kolicima duže vreme, koristite opciju za ležeći položaj kao što je korpa za nošenje umesto auto-sedišta.

Prijavi se i prati razvoj svog deteta

Besplatne nedeljne e-novosti, koje pomno prate razvoj tvog deteta.

Tvoj email

Predviđeni datum porođaja

calc-img

Izračunaj datum porođaja

news-img

ODRŽANA SPECIJALNA PROJEKCIJA ANIMACIJE "ELIO“

Elio je priča o dečaku koji je opsednut kosmosom i čija ga bujna mašta transportuje širom galaksije odvodeći ga u nepozanti svet gde postaje ambasasdor Zemlje.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img