Znaš li šta je "phubbing"? I ti to radiš, a evo zašto je jako loše.
Moderno vreme donelo nam je toliko toga dobrog. Informacije na dohvat ruke, pomoć na sve strane kad nam treba, mudrosti, napredovanje… Ali i puno onih drugih, negativnih strana.
Sigurno se i tebi dogodilo slično: sediš na kafi sa prijateljicom ili rođakom ili komšinicom i ta osoba sa kojom pričaš i sa kojom sediš odjednom počne da gleda u svoj mobilni telefon i odgovara na poruke ili bilo šta slično. A bili ste, takoreći, usred razgovora. Sećaš li se osećaja koji ti se tada javio? Sigurno nije bio pozitivan, to možemo i mi reći.
Taj fenomen, pojava, postupak, kako god ga zvali, naziva se „phubbing“, a naziv dolazi od dve engleske reči: phone (telefon) i snubbing (ignorisanje). I dok to što se tokom kafe i razgovora može protumačiti nekulturnim ili čak bezobraznim, ne utiče samo na odrasle, nego i na decu – a tad nekultura nije glavni problem. Pre nekoliko meseci, jedna licencirana savetnica za mentalno zdravlje na svom TikTok profilu @StephAnne221 objavila je video u kojem je istakla posledice neusklađenosti sa detetom zbog pametnih telefona, odnosno „phubbinga“. Iako se može činiti bezopasnim, zapravo može biti prilično štetno ako deca dožive osećaj odbačenosti ili omalovažavanja.
Samo biti prisutan nije dovoljno
U svom videu je poprilično iskrena i oštra na jeziku, pa ima i nekih neprikladnih reči koje deca ne smeju izgovarati, ali ono što pokazuje u videu daleko je važnije od psovke koja dočarava što se događa zbog „phubbinga“. Prikazala je test u kojem se pojavljuju mama i beba i imaju određenu komunikaciju. U prvom delu testa, mama je u potpunosti posvećena bebi i komunicira sa njom, prati bebu koja je vesela i uzvraća. Ali, u drugom delu mama ima potpuno bezizražajno lice i ne reaguje na bebine upute, usklike, pozive i slično. Samo je prisutna. Znaš, baš onako kako to izgleda kad „blejimo“ u mobilne telefone i ne doživljavamo svet oko sebe. Ni decu oko sebe. I možemo se praviti kao smo mi bolji od toga, ali velika je istina da smo svi to barem nekad uradili.
Na portalu Parents.com razgovarali su sa psihoterapeutima i ovlašćenim stručnjacima za mentalno zdravlje upravo o fenomenu „phubbinga“ i o tome kako utiče na decu. Dr. Jenny Woo, istraživačica kognitivnih nauka, opisuje roditeljski phubbing kao naviku roditelja da se fokusiraju na svoje telefone umesto da komuniciraju sa svojom decom ili obraćaju pažnju na njih. Studija iz 2022. pokazala je da roditeljski phubbing značajno utiče na privrženost roditelja i deteta.
Kako telefonske navike roditelja utiču na decu?