RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Mršavljenje



Poruka


bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (5.5.2012 18:26:10)

a sada znam i koliko sam teska pa mogu da pratim... prosli put nisam imala pojma...




Jeca* -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.5.2012 9:27:43)

Umesto da tragate za tajnim receptom za brzo mršavljenje, otkrijte prirodne mehanizme svog organizma i započnite borbu sa suvišnim kilogramima. Za početak imajte na umu da će masti početi da se tope čim smanjite unos ugljenih hidrata. Sledeće važno pravilo glasi: ne kombinujte proteine i ugljene hidrate u istom obroku. Organizam ih različito vari, zbog čega dolazi do obilatog lučenja insulina, hormona koji utiče na debljanje.
Tajna je, dakle, u pravilnom kombinovanju namirnica. Za svaki obrok odaberite namirnice iz grupe proteina ili ugljenih hidrata i kombinujte ih s namirnicama iz neutralne grupe.


MANJE HLEBA I KOLAČA
U nedelji u kojoj počinjete dijetu trebalo bi da uzimate manje od 20 grama ugljenih hidrata dnevno i mnogo proteina. Vaše telo će proizvoditi manje insulina, razmena materija se polako ubrzava, a napadi gladi se smanjuju. U naredne dve nedelje postepeno povećavajte unos ugljenih hidrata. U drugoj nedelji dnevno uzimajte do 30 grama ugljenih hidrata, a u trećoj nedelji do 60 grama. Na taj način se ubrzana razmena materija ustaljuje, uspostavlja se ravnoteža vrednosti insulina, a organizam intenzivno sagoreva nagomilane masti. U četvrtoj nedelji unosite više ugljenih hidrata, ali vodite računa da vam se u istom obroku ne potkrade neka namirnica iz grupe proteina.

ZAČINI UBRZAVAJU SAGOREVANJE KALORIJA
Idealno bi bilo da tokom dijete dnevno imate pet obroka, da jedete polako i da dugo žvačete hranu, jer će vas to brže zasititi. Evo još nekih saveta koji će vam pomoći da brže stignete do željene težine.

– Za večeru što češće jedite namirnice iz grupe proteina jer one ubrzavaju razmenu materija.
– Upotrebljavajte što više začina jer eterična ulja ubrzavaju varenje i podstiču razmenu materija. Najviše će vam koristiti ljuti začini.
– Odreknite se alkoholnih pića jer su kalorična i blokiraju sagorevanje masti.
– Svakog dana šetajte se najmanje pola sata i ubrzaćete sagorevanje kalorija i razmenu materija. Ujedno ćete biti bolje raspoloženi i nećete posezati za grickalicama.

NAMIRNICE BOGATE PROTEINIMA
Meso: sve vrste kuvanog i pečenog mesa, grilovana piletina

Mesne prerađevine: barena kobasica, kuvana šunka
Riba i morski plodovi: sve vrste ribe, rakovi, škampi, školjke…
Mleko i mlečni proizvodi: sve vrste sira sa 60 odsto masti, sve vrste mleka
Voće: ananas, jabuka, breskva, maline, kupine, kruška, mandarina, trešnja, kivi, mango, nektarina, pomorandža, šljiva, grožđe, limun
Napici: voćni čaj, voćni sok, suvo vino, šampanjac
Ostalo: jaja, sirće, proizvodi od soje, sok od paradajza

NAMIRNICE BOGATE UGLJENIM HIDRATIMA
Proizvodi od žita: pahuljice, griz, brašno, musli, pirinač, hleb, skrob, kolači, keks, testenina

Krompir: kuvan, pečen, pomfrit, knedle, valjušci
Voće i povrće: banane, urme, sušeno voće, sušene pečurke, paradajz, artičoke
Zaslađivači: voćni šećer, žuti šećer, med, beli kristal šećer
Pića: pivo, slatko belo vino, liker, zaslađena limunada

NEUTRALNA GRUPA NAMIRNICA
Povrće: plavi patlidžan, avokado, zelena salata, karfiol, brokoli, grašak, krastavac, bundeva, kupus, keleraba, šargarepa, paprika, pečurke, praziluk, cvekla, spanać, paradajz, luk, tikvice
Masti: maslac, mast, margarin, ulje
Mlečni proizvodi: kefir, jogurt, kiselo mleko, kisela pavlaka, mileram, mleko za kafu, sve vrste sira sa više od 60 odsto masti, mocarela, parmezan...
Meso i mesne prerađevine: sušena kobasica, debrecina, salama, šunka…
Riba: sveža i marinirana riba, dimljena pastrmka, bakalar, tunjevina…
Ostalo: začini, biljni začini, proizvodi za želiranje, kvasac, kokosovo mleko, surutka, borovnica, semenke, kuštunjavo voće (sem kikirikija), jabukovo sirće, masline

izvor: blic zena




minavb -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.5.2012 9:39:49)


IZVORNA PORUKA: Jeca*


NAMIRNICE BOGATE PROTEINIMA

Voće: ananas, jabuka, breskva, maline, kupine, kruška, mandarina, trešnja, kivi, mango, nektarina, pomorandža, šljiva, grožđe, limun
Napici: voćni čaj, voćni sok, suvo vino, šampanjac
Ostalo: jaja, sirće, proizvodi od soje, sok od paradajza


Pitam se pitam, kako ove namirnice završiše u ovoj grupi?[sm=smiley1.gif]




Jeca* -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.5.2012 9:59:55)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:13:22)

da se malo prijavim [sm=smiley1.gif].
skinula sam jos 2kg i sada sam se malo opustila. a ti znaci da se radnim danom pridrzavam svega samo sto se pocastim i sadoledom [sm=smiley36.gif]. a vikendom se hranim normalno, ne preterujem ali pojedem i neki kolac ili nesto od testa... mada sam i dalje zadovoljna jer sam juce usla u trenerku koju nisam mogla da obucem [sm=bravo.gif]. znaci ne pridrzavam se strogo ali i dalje ima rezultata...
danasnji meni:
dorucak: 2 barena jajeta, paradajz i jogurt
uzina: kruska
rucak: grilovana pljeska, 2 paradajza i krastavac
druga uzina je bio jogurt a nisam stigla da veceram, mada nisam gladna...

za sutra imam opet brdo salate i mladih krompirica pa cu ih strpati u rernu tako da znam sta cu za rucak a dorucak i veceru cu smisliti...




branki* -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:16:57)

odlicno bubulence[sm=bravo.gif]




bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:25:02)

[sm=smiley31.gif]




minavb -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:26:08)

Svaka cast.[sm=bravo.gif]




bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:29:09)

da skinem jos 6kg i bicu zadovoljna... inace, ne volim da sam mrsava, nego onako prosecno a sada imam 68kg... kada dodjem na 62 bice super...




branki* -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (29.5.2012 23:41:27)

ma,skinuces,ide leto,ima puno povrca,salate,vise se kreces,oblacis manje odece,otici ce i kilogrami[sm=smiley1.gif]




red3lilu -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.8.2012 23:44:34)

Mina otkrila si mi ovu temu, sad mi je ostalo samo 60-tak stranica da pročitam[sm=smiley36.gif]
Kući imam knjigu Pravilno kombinovanje hrane (Hejeva dijeta na lak način) od Džeki Hebgud...
I u njoj je opisan način kombinovanja namirnica kako bi se izbegle određene moderne bolesti i svakodnevni problemi koje prate većinu nas koji se nepravilno ili loše hranimo... Ima li Hejeva dijeta imalo veze da ovom temom ili da batalim knjigu??




minavb -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.8.2012 23:52:01)

Postoji slicnost, ne secam se tacno svih detalja Hejeve, jer kad videh koliko voca forsiraju i na koji nacin, nisam se dalje time bavila. Tu dijetu nismo izucavali kao medicinsku.




red3lilu -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (8.8.2012 23:54:41)

Osnovna pravila:
odvojiti skrob od belančevina
50% svežeg voća, povrća i salate
izbaciti prerađenu hranu...




bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (17.8.2012 11:02:39)

evo i mene opet, malo sam se opustila preko leta, morala sam da ispostujem sladoled [sm=jezicek.gif].
pre 10-ak dana sam opet pocela da se pridrzavam svega i -2kg [sm=bravo.gif]. da, zaboravila sam da naglasim da se u medjuvremenu kg nisu vratili.
jucerasnji meni :
dorucak- ovsene pahuljice i jogurt
uzina- 2 sljive
rucak- fileti oslica, paradajz, krastavac, paprika
uzina- breskva
vecera- jogurt (0,5l[sm=smiley9.gif])
posto radim drugu smenu nemam ideju sta bih nosila da jedem, pa ponesem vockicu i jogurt i bude mi sasvim dovoljno...

danas dorucak opet ovas i jogurt
uzina badem
rucak belo meso, karfiol, paradajz
ostalo jos ne znam




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:23:01)


IZVORNA PORUKA: *Alexx*


Koliko sam skapirala:
  • meso + salata
  • boranija, grašak, pasulj + salata
  • krompir, pirinač + salata


NE:
  • meso + krompir,pirinač
  • meso + grašak, boranija

Tako nekako? Znam da pojednostavljujem, ali moram da počnem negde.



Da li meso + pirinač onda ok, ili nije? [sm=zmeden.gif]


Uh se dele na skrobne i vlaknaste:

Vlaknasti UH

sargarepa 8,5gr
cvekla 8,4gr
kupus 4,8 gr
prokelj 5,7gr
zelje 3,9 gr
karfiol 4,2 gr
z.salata 4,2gr
praziluk 7,5gr

Skrobni UH

pasulj 3gr
boranija 6,7gr
kukuruz 2,2gr
grah 7,9gr
grasak 11,7gr
krompir pec.22gr
kromp.obaren 19


Ovo povrće spada u ugljene hidrate??? [sm=smiley3.gif]
A šta se onda podrazumeva pod "salata" za večeru, npr? Jesu to paradajz, paprika, zelena salata, krastavac, luk, rotkvice? Ustvari to su namirnice koje uglavnom jedemo sveže?


Sta mozete kombinovati
-Dve ili vise vrste protenskih namirnica
-Dve ili vise vrsta vlaknaste hrane
-Proteinsku hranu(vise vrsta) i vlaknaste ugljene hidrate(vise vrsta)
-Proteinsku hranu(vise vrsta) i skrob
-Jednu ili vise vrste voca

Obavezno izbegavati
-Jesti skrob i secere posle 15h
-Jesti bilo koje voce u velikim kolicinama
-Mesati dva skroba
-Mesati skrob i vlakno
-Jesti skrob i masti
-Jesti banana


Ovo... kao da je napisano na kineskom. [sm=smiley9.gif]


Dakle, meso je protein.
krompir, grašak, boranija - skrob.
zelenasalatak, blitva, tikvice - vlakna.

Pa jel sad meso ide uz krompir ili ne ide? [sm=zmeden.gif] Našla sam odgovor posle - NE! [sm=smiley36.gif]


Grasak, pasulj, boranija, bob, bamija i ostale leguminoze, su namirnice koje se jedu same. Bogate su proteinima, skorbom i vlaknima, cak su ovi proteini visokovredni jer im nedostaju samo dve esencijalne aminokiseline.


Da li jesti proso uz ovo?


DA LI I ZA DECU VAŽI DA MESO I KROMPIR NE TREBA DA JEDU ZAJEDNO? Šta im dati uz krompir onda? Meni je krompir vezivo za hranu, da tako kažem. I to bi zahtevalo drastične izmene, što za mene nije problem, ali deca... Luka ne voli krompir u principu, pojede ga ako ga kamufliram (u paprikašu recimo), ali Marko OBOŽAVA krompir, jede ga skro svaki dan.




madre -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:27:34)

sad ce doci mina da pojasni, a ja cu samo da se[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] i da te [sm=smiley31.gif]
u svakom slucaju je lepo sto si resila da menjas navike[sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:28:02)

Evo ti Taš sve

IZVORNA PORUKA: Nedja RR



Pravilno je ovako:

skrob jedeš sam ili sa vlaknima
proteine jedeš sa drugim proteinima ili vlaknima
vlakna sa skrobom, proteinima ili drugim vlaknima
leguminoze se jedu same ili sa vlaknima
voće pre podne
skrob do 15h
žitarice su izuzetak u mešanju koliko znam, one se jedu sa jogurtom ili mlekom
ne: slatkiši, beli hleb, gazirano, sokovi


Skrob: krompir, pirinač, testo
Vlakna: šargarepa, sve salate, karfiol, brokoli, kelj, prokelj
Leguminoze: grašak, boranija, pasuljk, bob, sočivo
Proteini: meso, jaja, riba



Krompir ja jedem sa šargarepom i karfiolom, ili sa grilovanim tikvicama i barenim brokolijem, ili sa mešanom salatom. Meni je krompir, iako ga retko jedem, glavno jelo.
A razumem za to što govoriš da vezuje hranu, i meni je imao tu funkciju. Sad je to salata, ili neko varivo od povrća.




minavb -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:30:52)

NE vazi za decu! Meso i pirinica je ok samo ako posle toga sledi ozbiljan kardio pracen vezbama snage. Sve namirnice imaju ugljene hidrate, a njih ima vise vrsta. Osim skroba, potrebno je smanjiti unos fruktoze i namirnica sa visokim glikemijskim indeksom. Ja odoh da spavam.




Modessty -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:32:05)

znači musaka nikako! krompir+meso+jaje i pavlaka = smrt [sm=smiley36.gif]

ej ajd malo pričajte tj pišite srpski, ja se načisto pogubila!




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:33:07)

Uf bre ništa ne kapiram. Sutra ću da googlam, i ja bih morala u krevet. Ako neko nađe link gde su pobrojane namirnice ono: skrob: to i to, UH: to i to... neka mi ga šibne, jer ja ništa ne kapiram to što si mi citirala Nedjo. [sm=smiley13.gif]




bubulence -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:35:38)

deluje komplikovano u pocetku ali nije...
kod mene je ovako: meso jedem samo sa salatom, krompir samo sa salatom, grasak samo sa salatom.i to je to...
mlecno unosim samo za dorucak i to je uglavnom sa ovsenim pahuljicama, uzine su mi vockice ili badem.




madre -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:36:37)

poslednji pasus nedjinog citata je bas odgovor na to tvoje pitanje[sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:39:34)

proteini: meso, riba, jaje, sir
mahunarke - protein, skrob, vlakna, jedu se same... šta znači same? Skuvam tanjir pasulja i grickam?
zelena salata, blitva, tikvice, pretpostavljam i pl. patlidžan - vlakna.
Šta su karfiol, šargarepa, brokoli, cvekla, keleraba, paradajz, paprika, krastavac?
Voće je UH, jel?
Sa čime se kombinuje mleko, pavlaka, kis. mleko i sl?
Šta su žitarice (griz, ovas, palenta)?
Hajde kada budete imale živaca dopunite mi malo ovo... ne vredi mi što proteine ne kombinujem sa skrobom, kad nemam pojma šta su proteini a šta skrob.
Da vežbam? Jel moram??? [sm=smiley9.gif]




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:40:56)

Iskucaću ti sutra, mrzi me sad, spava mi se[sm=smiley36.gif]




Anoniman -> RE: Kombinacija namirnica u procesu mrsavljenja (4.9.2012 23:41:45)


IZVORNA PORUKA: madre

poslednji pasus nedjinog citata je bas odgovor na to tvoje pitanje[sm=smiley1.gif]

hahahahahaha, ja počela da čitam i smorila se kod druge teze nerazumevanja, i nisam videla kraj.
Definitivno odoh u krevet, a sutra ću da čitam detaljnije. [sm=smiley1.gif]

Bubulence, tvoj post je nešto najrazumljivije što sam pročitala večeras, hvala ti, tako nešto sam tražila. [sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  58 59 [60] 61 62   Sledeća stranica >   >>