|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 12:36:48   
Anoniman
Kaže u jednom udžbeniku iz gramatike srpskog jezika...

Postoji:

prirodni muški rod: čovek
prirodni ženski rod: žena
prirodni srednji rod: dete

Pitam brata, šta je "prirodni"?, kaže, "Pa biološki". Ja u šoku, u biološkom smislu ne postoji srednji rod. U biološkom smislu si ili žensko ili muško.
Moje sledeće pitanje je bilo, zanemarivši taj prirdoni srednji rod, "A šta su žena i dete - majmuni?!", zar nije muški rod muškarac, a da smo svi, u svim rodovima, u kategoriji "Čovek"?

Ja znam da je:
TAJ čovek
TA žena
TO dete, ali ovde nije o tome reč...
To je već "gramatički rod", ovde je reč o "prirodnom rodu".

Šta vi mislite o ovome?

< Poruku je uredio Tasha RR -- 15.3.2009 12:37:55 >
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 12:41:45   
Jeca*
user posted image user posted image user posted image
ne znam šta da mislim....šokirana sam user posted image
ako se neko od vas susretao sa starim knjigama (pogotovo stručna literatura, recimo iz arhitekture i dr zanimanja, čak i kod Dučića to možete videti) postoji ČOVEK i ŽENA user posted image  ja sam prvi put pala od smeha, sad sam se već navikla. Ko da mi nismo ljudi user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 14:38:56   
kumara
user posted image user posted image user posted image Za to covek i zena... Ja na to nemam komentara, prosto ignosrisem takve stvari!

A za tu pricu sa gramatikom i prirodnim srednjim rodom dete, to u mojim knjigama nije pisalo, i potpuno je nemoguce da je tako. Bar mislim... U pravu si za gramaticki srednji, a prirodni srednji ne postoji i ne treba da bude u gramatici, to je suludo. Osim ako sad ja nisam luda, ili su od moje skole na ovamo otkrili da je dete hermafrodit...

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 15:21:54   
Anoniman
Ne bih se ja čudila čudu da to tako ne piše. Skeniraću vam, majke mi, i navešću autore ispod, jer je mene sramota što mi brata uče takvim glupostima! 

(odgovor članu kumara)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 15:23:53   
NadaR
Ma ko ce ih znati?
Ja zavrsavam srpski jezik i toga do sada nije bilouser posted image
Glupost cistauser posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 15:25:43   
Anoniman
Recimo da se knjiga zove gramatologija, ili tako nekako, to je, po nastavnici koja mog brata priprema za prijemni, glavni udžbenik za pripremu, a izgleda kao Lukina slikovnca, samo je font malo manji. 

(odgovor članu NadaR)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 21:58:43   
maša
za tu pricu sa gramatikom i prirodnim srednjim rodom dete, to u mojim knjigama nije pisalo, i potpuno je nemoguce da je tako. Bar mislim... U pravu si za gramaticki srednji, a prirodni srednji ne postoji i ne treba da bude u gramatici, to je suludo. Osim ako sad ja nisam luda, ili su od moje skole na ovamo otkrili da je dete hermafrodit...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
15.3.2009 22:04:01   
dunja RR
setih se pesme pokojnog Dragana Stojnica: Jedan covek i jedna zena.....dva su tela a jedna sena, cini mi se da tako ide?....

(odgovor članu maša)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
16.3.2009 9:17:52   
Anoniman
user posted image  Što sam starija, sve više me nervira ta podela na Čovek i Žena.

Off topic, nalakirala sam nokte u crveno posle dužeg vremena, i toliko su mi čudne ruke, da nisam u stanju normalno da kuckam po tastaturi. user posted image

(odgovor članu dunja RR)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
6.4.2009 17:21:22   
kumara
Jao opet sam naletela na ovu temu i setila se kako me nervira cela ta prica sa prirodnim srednjim rodom! Tashe majke ti, daj napisi koja je to knjiga, da im napisem pismo i pitam da li su normalni!!!!!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
6.4.2009 18:40:03   
Anoniman
user posted image Čim sretnem brata pitaću!

(odgovor članu kumara)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
6.4.2009 20:36:25   
Natasajvc
GRAMATOLOMIJA 
PRIRODNI ROD
imaju imenice koje oznacavaju bica koja se razlikuju po polu. Prirodni rod moze biti samo muski ili zenski. U prirodi ne postoji srednji rod zato sto ne postoji ni srednji pol. Svako bice u prirodi je muskog ili zenskog pola. Medjutim, imenice kojima se oznacavaju mlada bica kod kojih nisu jos jasno izrazene karakteristike muskog ili zenskog pola, su imenice srednjeg roda.
GRAMATICKI ROD
Imaju imenice koje oznacavaju neke pojave ili predmete koji se ne razlikuju po polu. One dobijaju rod po slicnosti sa oblikom imenica prirodnog roda. Gramaticki rod mozemo da odredimo po atributu ili po pokaznoj zamenici koja se slaze sa imenicom u rodu, broju i padezu. Zamenica TAJ oznacava muski rod, TA ZENSKI, A to SREDNJI ROD.
Dusanka Vujovic


_____________________________

Moje ljubavi najvece
Tara, Tijana, Sanja, Nenad i Rada

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
6.4.2009 20:38:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Natasajvc

GRAMATOLOMIJA 
PRIRODNI ROD
imaju imenice koje oznacavaju bica koja se razlikuju po polu. Prirodni rod moze biti samo muski ili zenski. U prirodi ne postoji srednji rod zato sto ne postoji ni srednji pol. Svako bice u prirodi je muskog ili zenskog pola. Medjutim, imenice kojima se oznacavaju mlada bica kod kojih nisu jos jasno izrazene karakteristike muskog ili zenskog pola, su imenice srednjeg roda.



U prirodi su JASNO IZRAŽENE OSOBINE... to je taj deo koji NEMA SMISLA!!!!!!!!!!!!!!

(odgovor članu Natasajvc)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
6.4.2009 21:06:06   
Natasajvc
I moja cera koristi tu knjigu. Ja sam zavrsila jugo-svetsku knjizevnost i ne secam se da smo to tako nazivali. user posted image

_____________________________

Moje ljubavi najvece
Tara, Tijana, Sanja, Nenad i Rada

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
7.4.2009 6:53:04   
Anoniman
Pa zato ti i kažem, sve što se rodi, životinje i ljudi (biljke tu ne možemo svrstati) odmah je muško i žensko... zar ne? Meni je to glupo! user posted image

(odgovor članu Natasajvc)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 11:50:28   
Anoniman
Vladika.


Gramatički rod je ženski ali prirodni rod je muški.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 16
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 11:54:07   
Anoniman
Da, to je dobar primer. user posted image

Ne znam... ne sećam se da smo to učili... valjda mi ni tada nije bilo jasno, pa sam nagruvala napamet, i zaboravila nakon odgovaranja.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 17
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 11:58:55   
Anoniman
Prirodni rod - muški i ženski.
Nije mi jasno zašto se o tome polemiše.
   


(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:01:00   
Anoniman
Eh, to je ok.

Ali Prirodni srednji rod???

IZVORNA PORUKA: Tashke

Kaže u jednom udžbeniku iz gramatike srpskog jezika...

Postoji:

prirodni muški rod: čovek
prirodni ženski rod: žena
prirodni srednji rod: dete

Pitam brata, šta je "prirodni"?, kaže, "Pa biološki". Ja u šoku, u biološkom smislu ne postoji srednji rod. U biološkom smislu si ili žensko ili muško.



(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 19
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:01:00   
Anoniman
Pazi u tome i jeste fazon - da se razlikuju prirodni i gramatički ... gramatički ima taj srednji.Tako sam i zapamtila logično tu podelu.Mislim, nema tu šta da se buba.
A imenica vladika je idealan primer.  user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 20
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:02:24   
Anoniman
Vidi post iznad ovog tvog. Pisale smo u isto vreme.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 21
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:02:46   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Tashke

Eh, to je ok.

Ali Prirodni srednji rod???

IZVORNA PORUKA: Tashke

Kaže u jednom udžbeniku iz gramatike srpskog jezika...

Postoji:

prirodni muški rod: čovek
prirodni ženski rod: žena
prirodni srednji rod: dete

Pitam brata, šta je "prirodni"?, kaže, "Pa biološki". Ja u šoku, u biološkom smislu ne postoji srednji rod. U biološkom smislu si ili žensko ili muško.





Ovo ti sve govori.
Da *prostiš  to srednje u prirodi nastaje  kada se spoje muški i ženski ... user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 22
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:03:40   
Anoniman
Ali gramatički, a ne prirodno. Nemoj me bre zezati kada te ozbiljno pitam. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:03:40   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Tashke

Vidi post iznad ovog tvog. Pisale smo u isto vreme.


A gde si ti to pročitala?
Možeš li da se setiš?

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 24
   RE: Prirodni srednji rod (gramatika)
25.5.2010 12:05:22   
Anoniman
Bzvz je da ti citiram postove od gore, preleti temu, tamo sve piše. 

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here