Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Prvi mesec
U prvih mesec dana života beba uglavnom samo spava i sisa. Leži na leđima sa glavom na jednoj strani. Ukoliko uhvatite bebu za ručice i lagano je podignete u sedeći položaj, glava joj pada na grudi a kičma se potpuno iskrivi. Bebine šake su obično zatvorene, ali ako su otvorene, uhvatiće vam prst ako joj dodirnete dlan. Plaši je buka. Glavu okreće ka svetlu. Očima prati igračku jakih boja ako je klatite na udaljenosti od 15 – 20 cm. Prestaje da plače ako je uzmete i ako joj pričate.
Sa tri meseca
Beba sa tri meseca i dalje leži na leđima sa glavom uglavnom okrenutom na stranu, međutim sada se već mnogo više mrda. Kada se lagano podigne u sedeći položaj, može da drži glavu pravo nekoliko sekundi. Rukice su najdraža igračka bebama u ovom uzrastu – gledaju pokrete svojih ruku, počinju da stiskaju i opuštaju šaku. Ukoliko stavite bebi zvečku u šaku, držaće je nekoliko trenutaka, zatim će je ispustiti. U ovom uzrastu bebe su jako zainteresovane za lica ljudi. Beba mnogo mrda glavu levo – desno i razgleda oko sebe. Takođe, okreće se i prema zvuku. Ispušta glasove ukoliko joj se obraća ili ako je zadovoljna, uglavnom su to glasovi „gu“, „e“.
Sa šest meseci
Podiže glavu kada leži na leđima i sedi uz podršku. Pedijatri često savetuju da se poređaju jastuci oko bebe kao oslonac za početnu fazu sedenja. Kada se postavi na stomak, podiže glavu i grudni koš. Kada se podigne u stojeći stav, oslanja se svom težinom i odskače. Pruža obe šake da bi uzela stvar koja joj je zanimljiva. Uglavnom koristi obe ruke, ređe jednu. Namerno mrda zvečku. Sve stavlja u usta. Pokušava da priča koristeći jednostavne glasove kao „ka“, „ma“, „ta“. Reaguje na majčin glas – okreće se za njim čim ga čuje. Bebe u ovom periodu uglavnom vrište kada su neraspoložene. Prepoznaje i reaguje na različite emotivne tonove majčinog glasa. Smeje se i glasno vrišti u igri. Prijateljski je raspoložena prema nepoznatim osobama, međutim nije raspoložena ako u isto vreme ne vidi i majku. Ukoliko ispusti igračku – zaboravlja na nju.
Sa devet meseci
Beba sa devet meseci sedi sama na podu 10 – 15 minuta, a kreće se tako što se prevrće. U ovom periodu dete pokušava da puzi na sve četiri. Kada se beba podigne da stoji na nogama, ona namerno zakoračuje. Sada već beba prebacuje predmete iz jedne ruke u drugu, i jedno rukom (ne više sa dve) hvata male predmete. Voljna je da da igračku odrasloj osobi, međutim i dalje ne ume da je pusti. Hvata kašiku dok je hrane. Pažnju privlači vikanjem, ali sada već povezuje jednostavne slogove kao što su „da – da“, i razume reč „ne“ i „pa – pa“. Otkriva i zanima se za padajuće predmete, rado ih gleda dok padaju sa ivice stola. Nije više toliko prijateljski nastrojeno prema nepoznatima, često se u takvim situacijama sakriva kod poznate odrasle osobe.
Do dvanaestog meseca
Расположење у трудноћи.
пеперутка16
Да ли сте имали нагле промене расположења током трудноће?