Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Svako od nas rađa se sa određenom krvnom grupom: A, B, AB ili 0. Krvna grupa određuje se i prepoznaje prema tipu antigena (proteina) koji se nalaze u eritrocitima (crvenim krvnim zrncima). Krvna grupa A poseduje protein Aglutinogen A, krvna grupa B poseduje Aglutinogen B, krvna grupa AB poseduje oba Aglutinogena, a 0 krvna grupa nema u sebi ni jedan od ova dva antigena. Pored ove podele, sve krvne grupe dele se i prema Rezus faktoru (Rh), Rezus proteinu koji se takođe može naći u krvnim ćelijama. Ukoliko u krvi imate Rezus protein onda ste Rh pozitivni (+), kao i većina ljudi, a ako ga nema onda ste Rh negativni (-). Rh faktor ne utiče na zdravlje ljudi, ali je veoma važan u trudnoći.
Kako se utvrđuje Rh faktor?
Rh faktor je jedan od glavnih razloga zbog kojeg se trudnice šalju na analizu krvi odmah po utvrđivanju trudnoće, mada se pretpostavlja da budući roditelji i pre trudnoće znaju svoj Rh faktor. Ukoliko je trudnica Rh negativna, potrebno je da se urade testovi koji će pokazati da li je u njenoj krvi došlo do Rh senzibilizacije (izlaganju Rh pozitivnoj krvi). Izuzetno je važno da se krv trudnice redovno kontroliše, ako je došlo do senzibilizacije da bi se pratilo i kontrolisalo stvaranje antitela (D proteina), a ako nije da bi se brzo reagovalo ukoliko do nje dođe.
PROČITAJ JOŠ: Bolovi u stomaku tokom trudnoće, šta je normalno?
Kada dolazi do Rh inkompatibilnosti?
Kada je trudnica Rh pozitivna, a otac Rh pozitivan ili Rh negativan, ne postoji nikakva opasnost ni po majku ni po bebu. Ako su i majka i beba Rh negativne, takođe nema razloga za brigu. Međutim, ukoliko je majka Rh negativna, a otac Rh pozitivan, može se desiti da beba nasledi Rh faktor od oca. U tom slučaju doćiće do inkompatibilnosti Rh faktora majke i bebe, koja može izazvati probleme ako dođe do mešanja njihove krvi. Ukoliko dođe do Rh inkompatibilnosti u prvoj trudnoći i ako je ona normalna, problema obično nema jer je rizik od mešanja krvi majke i bebe minimalan. Međutim, ako je i u drugoj trudnoći beba Rh negativna, moraju se preduzeti koraci da bi se sprečilo stvaranje antitela u krvi majke koji mogu biti štetni za krv i zdravlje bebe.
Kako Rh faktor utiče na trudnicu?
Većina Rh negativnih žena neće imati problema u trudnoći, jer veoma retko dolazi do mešanja krvi majke i bebe. Ipak, kod nekih žena može se desiti da Rh pozitivna krv bebe dospe u njihovu Rh negativnu krv. Tada dolazi do stvaranja antitela u krvi majke da bi se odbranila od Rh pozitivne krvi. Antitela nisu opasna za majku, ali mogu biti veoma štetna po bebu. Izlaganje majke Rh pozitivnoj krvi bebe u većini slučajeva može se desiti prilikom porođaja, ali i prilikom aminocenteze ili nekih drugih invazivnih testova koji se obavljaju u trudnoći. Takođe, do izlaganja može doći prilikom transfuzije ili većih povreda trudnice, ukoliko dođe do spontanog pobačaja ili vanmaterične trudnoće, kao i prilikom abortusa.
Kada Rh pozitivna krv prvi put prodre u krv majke, njen organizam jako sporo reaguje i vrlo se često dešava da se antitela stvore suviše kasno da bi nepovoljno uticala na bebu. Međutim, ovo je trajna posledica. Imunološki sistem žene postaje osetljiv na pozitivan Rh faktor, tako da kada sledeći put dođe do izlaganja, antitela se stvaraju veoma brzo. Zbog toga je rizik mnogo veći u drugoj trudnoći.
PROČITAJ JOŠ: Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Kako Rh faktor utiče na bebu?
Pri mešanju krvi majke i bebe, Rh negativna krv majke reaguje na Rh pozitivnu krv bebe kao na pretnju, stvarajući antitela koja preko posteljice napadaju i uništavaju crvena krvna zrnca bebe. Ukoliko dođe do stvaranja antitela, ne postoji ništa što ih može sprečiti da napadnu krv bebe. Nivo crvenih krvnih zrnaca opada i nema dovoljno ćelija za prenos kiseonika kroz krvotok, što dovodi do stvaranja anemije kod bebe dok je još u materici. Ovo stanje naziva se hemolitička bolest (Rh bolest ili hemolitička anemija). Težina anemije određuje se pomoću aminocenteze, analizirajući koncentraciju bilirubina u plodovoj vodi. Ukoliko je blažeg oblika, anemija ne šteti zdravlju bebe i trudnoća se nastavlja uz redovne kontrole za vreme kojih se prati njen razvoj i eventualni problemi. Ukoliko je anemija teža, može se izazvati prevremeni porođaj. U oba slučaja, nakon porođaja može se izvršiti transfuzija krvi bebe kojom se zaražena krv zamenjuje zdravom krvi. U veoma retkim slučajevima može doći do oštećenja mozga bebe ili do potrebe da se izvrši transfuzija krvi dok je beba još u materici, kako bi primila dovoljno eritrocita da preživi, a u najgorem slučaju, može doći do smrti bebe. Ipak, ukoliko su trudnica i doktor upoznati za Rh faktorom majke, odmah nakon utvrđivanja trudnoće mogu se preduzeti koraci koji će sprečiti da dođe do ovih opasnih posledica.
Preventivne mere?
Da bi se smanjio rizik od pojave antitela u krvi majke, Rh negativnoj majci daje se doza Rh imunoglobulina (anti-D tela). Kod nas se najčešće koristi Rhogam, hiperimuni gama globulin. On deluje tako što blokira stvaranje antitela sprečavajući imunološki sistem majke da prepozna pozitivne Rh ćelije. Rh imunoglobulin daje se trudnici oko 28. nedelje, što se smatra periodom kada preti najveći rizik od mešanja krvi majke i bebe, a zatim i nakon porođaja. Uz pomoć ovih injekcija, Rh negativne žene mogu imati normalnu i zdravu trudnoću sa Rh pozitivnom bebom. Rh imunoglobulin takođe se daje kada se sumnja da je Rh negativna žena bila izložena Rh pozitivnoj krvi prilikom transfuzije, teške povrede, spontanog pobačaja, vanmaterične trudnoće, abortusa, kao i nakon aminocenteze. Izuzetno je važno da Rh negativne trudnice prijave lekaru svako krvarenje, da bi lekar procenio da li i u tom slučaju treba da prime Rh imunoglobulin.
PROČITAJ JOŠ: Porođaj iz ugla jednog tate
Nakon trudnoće?
Симптоми порођаја.
пеперутка16
Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?