|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prva pomoć kod težih ozleda

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Teško spoljašnje krvarenje, gušenje, davljenje, trovanje ...

image
/11


1. Teško spoljašnje krvarenje

Udovi
  • rana bez stranog tela
    • dignite ozleđeni deo tela iznad nivoa srca (smanji se protok krvi), dete neka leži, rukom, u kojoj držite gazu pritisnite na ranu, ivice otvorene rane stisnite, povijte gazom i čistim zavojem, ako krv i dalje nadire, stavite i dodatne zavoje preko već upotrebljenih. Kad se krvarenje zaustavi, stavite preko tih zavoja novi i zavežite ga direktno iznad rane. Proverite arteriju (otkucaje) ispod i iznad rane (morate ih osetiti, inače popustite zavoje).
  • rana sa stranim telom
    • dignite ozleđeni deo tela iznad nivoa srca, dete neka leži, čvrsto pritisnite na ivice rane sa obe strane stranog tela. Na obe strane tog stranog tela napravite oblog tako visoko da prilikom povijanja rane strano telo ne gurnete još dublje u ranu, zavijajte preko savijenog komadića zavoja a ne direktno preko stranog tela. Kad zaustavite krvarenje proverite otkucaje ispod i iznad rane, dete vodite lekaru.
PAŽNJA: Ne smete sami vaditi strano telo, jer će se krvarenje pojačati, a možete i oštetiti neku važnu strukturu u tkivu. Neka ga odstrani lekar.

Glava
  • oštećenje kože
    • dobro namestite delove kože koji odstupaju, sa sterilnom gazom pritisnite direktno na ranu, gazu pričvrstite zavojem, dete neka leži podignutim gornjim delom tela, potražite pomoć lekara.
  • ako iz rane naziremo i mozak
    • brzo pokrijemo ranu sterilnom gazom i svežemo. Ako dete nije pri svesti, stavite ga u položaj za nesvesne, potražite pomoć lekara.
  • izbijeni zub
    • ako je izbijen stalni zub, što pre ga stavite nazad u zubnu čašicu, a ako ga ne možete vratiti, stavite ga u čašu sa vodom, a detetu stavite u čašicu tampon kojeg mora stisnuti između zubi. Što pre posetite zubara!
PAŽNJA: Zub ne smete čistiti, jer možete oštetiti nežno tkivo.

Grudi – rana od uboda
  • Brzo pokrijte ranu svojim dlanom, na ranu stavite sterilnu gazu i prekrijte je plastičnom kesicom, potom čvrsto povijte zavojem, dete neka leži visoko podignuto da bi lakše disalo, potražite pomoć lekara!
Stomak – velika rana
  • dete neka leži na leđima, na ranu stavite veliku gazu i previjte sa zavojem, ako je rana horizontalno preko stomaka, savijte detetu kolena, ako je vertikalna, ne treba, potražite pomoć lekara!
PAŽNJA: Ako dete kašlje ili povraća, čvrsto mu pritisnite na povijeni deo tela, da šta ne počne izlaziti van iz stomaka. Ako iz rane počnu izlaziti creva, pokrijte ih sterilnom gazom i plastičnom folijom da se ne osuše.

 

2. Gušenje

Beba (0-12 meseci)

  • stavite bebu na svoju podlakticu tako da joj podupirete bradu i leđa, okrenite je glavom nadole, udarite 5x po leđima, pregledajte bebina usta i prstom izvadite strano telo. Ako pokušaj nije uspeo, bebu okrenite na drugu podlakticu, opet glavom prema dole, 5x jako pritisnite na grudi, opet pregledajte usta i izvadite strano telo, u suprotnom ponovite postupak još 3x. Ako vam ne uspe, pozovite hitnu pomoć, a u međuvremenu sami ponavljajte ovaj postupak.
Dete (1-7 godina)
  • pri svesti
    • Stanite iza deteta. Dete neka stoji, glavu nagne niže od svog grudnog koša, 5x ga udarite po leđima između lopatica, s prstom izvadite predmet iz usta. Ako ne uspete, pokušajte Heimlichovim zahvatom: stanite iza deteta i obuhvatite ga oko grudnog koša, stisnite šaku jedne ruke, stavite je između pupka i žličice (udubljenje ispod grudne kosti) i zgrabite je drugom rukom. 5x jako povucite rukama prema gore. Ponovo pregledajte usta. Ako vam zahvat nije uspeo, pozovite hitnu pomoć i ponovite navedeni postupak.
PAŽNJA: Prste ne smete stavljati u detetovo ždrelo, jer možete gurnuti strano telo još dublje. Ako se dete onesvesti, izvodite Heimlichov zahvat i u njegovom ležećem položaju.
  • nesvesno dete
    • Dete oživljavajte po metodu ABC. Dete u ležećem položaju okrenite na bok i 5x ga udarite rukom po leđima između lopatica, proverite da li je strano telo već izašlo u usta i prstom ga izvadite. Dete okrenite na leđa, izvodite Heimlichov zahvat: kleknite preko detetovih kukova, stavite jednu ruku na drugu u gornjem delu stomaka između pupka i žličice, zatim nekoliko puta pritisnite prema grudnom košu. Nastavite sa tim pokušajima do uspešnog odstranjivanja predmeta ili dolaska hitne pomoći.

3. Davljenje u vodi
  • Dete iznesite iz vode tako da ima glavu niže od tela (tako sprečite da udahne vodu), stavite ga na zemlju, oslobodite mu disajne puteve (jednu ruku stavite na njegovo čelo i izravnajte mu glavu, kažiprst i srednji prst druge ruke stavite na bradu i dignete mu donju vilicu). Proverite disanje i puls (5 sekundi držite prst na arteriji na vratu), ako je potrebno, oživljavajte ga (veštačko disanje, masaža srca), pobrinite se da mu nije hladno. Stavite ga u bočni položaj za oporavak. 
PAŽNJA: Ne pumpajte vodu iz želudca, jer može otići u pluća.

 
4. Trovanje
  • Isperite iz usta sve što je ostalo u njima. Ako je dete pri svesti, stavite ga preko kolena, s glavom prema dole i niže od kukova, u grlo/usta stavite mu 2 prsta da lakše povrati, posle 3 minuta prekinite sa tim i odvedite ga u bolnicu, sa sobom ponesite to što je popio ili pojeo (otrov, tablete …).
PAŽNJA: Detetu ne dajte nikakva sredstva za povraćanje. Ne terajte dete da povraća ako leži na leđima ili izgleda kao da je u nesvesti, jer postoji velika mogućnost da to što povrati ode u pluća. Ne terajte dete da povraća ni ako se otrovalo nekim od sredstava za čišćenje, benzinom, parafinom i sl., jer se povraćajući može još više ožeći/opaliti. U tom slučaju neka popije što više tečnosti, a usta i okolinu usta očistite mokrom krpom da se otrov razredi. Potom dete odmah odvedite u bolnicu.

 
5. Lom
  • Dete ne pomerajte, do dolaska hitne pomoći neka miruje. Ukoliko ćete ga sami odvesti lekaru, ozleđeni ud pričvrstite tako da ga privežete na detetovo telo (kod loma ključne kosti ruku savijenu u laktu privežite preko grudi; kod loma nadlaktice i podlaktice te zglob šake, slomljenu ruku stavite u maramu; kod loma lakta dete mora ležati, a oko lakta podmetnite nešto mekano, ud pričvrstite uz telo, najpre u zglobu šake preko kukova, potom pod laktom i nad njim; slomljenu nogu privežite na više mesta uz zdravu nogu). Ako se kroz kožu vidi kost, prekrijte je sterilnom gazom.
PAŽNJA: Detetu ne dajte jesti i piti, jer će mu sigurno biti potrebna anestezija.

 
6. Strujni udar
  • Isključite struju, ako ne možete, dete odvucite što dalje sa predmetom koji ne provodi struju (drvo, guma). Odvezite ga u bolnicu, ako ne diše i ne kuca mu srce, odmah mu nudite veštačko disanje i masirajte srce.

 
7. Opekotine
  • Ozleđeni deo hladite vodom barem 10 minuta, prekrijte opekotinu sterilnom gazom (ne, ako je na licu), detetu dajte da pije vodu, vodite ga lekaru.
PAŽNJA: Ne dodirujte opekotine. Ne odstranjujte ništa što se zalepilo na opekotinu. Ne smete probušiti mehuriće. Na opekotine ne stavljajte losion, ulje, kreme,…i ne prekrivajte ih flasterima. Dete ne smete hladiti u kadi sa ledom i na slične načine.

 
8. Zastoj srca

Beba (0-12 meseci)
  • Bebi oslobodite disajne puteve (glavu unazad i dignite joj bradu), počnite sa dva polagana udisaja kroz bebina usta i nos, ako nema otkucaja srca (na unutrašnjoj strani nadlaktice ili u preponama), nastavite sa masažom srca 5x (na tačku, koja je jedan prst pod crtom koja povezuje obe grudne bradavice, pritiskajte sa dva prsta do dubine 1-2 cm. U toku te masaže možete držati bebu na podlaktici, glavu joj držite u visini tela, dajte 1 udisaj, ponavljajte tu radnju 1 minut i pozovite hitnu pomoć.

Dete (1-7 godina)
  • Detetu oslobodite disajne puteve (glavu unazad i dignite mu bradu), počnite sa dva polagana udisaja, ako nema otkucaja  srca (arterija na vratu), nastavite sa masažom srca 5x (na donju trećinu prsnog koša pritiskajte dlanom jedne ruke do dubine 2-3 cm), dajte 1 udisaj, ponavljajte tu radnju 1 minut i pozovite hitnu pomoć.

 
9. Hemikalije u očima
  • Isperite oko tečnom vodom da se hemikalija razredi, povežite ga sterilnom gazom i zavojem, dete odvedite lekaru, ponesite hemikaliju.
PAŽNJA: Dete ne sme trljati to oko. Oko isperite tako da hemikalija ne teče u zdravo oko.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
21
Da li znate šta deca zaista žele?
Ono što deci treba više od ičega na svetu je naša ljubav, pažnja i vreme. Bez obzira na brojne igračke i lepo uređenu so...
9
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
7
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
6





Koji obrok mališani smažu BRZO, BRŽE ILI Z...
Nutrino Junior kaša u zip pakovanju je savršen izbor za doručak, užinu ali i laganu večeru jer ne samo da zadovoljava de...
Pedijatri otkrili kojih 7 namirnica ne daj...
Dečiji zdravstveni stručnjaci koji imaju decu, podjelili su koju hranu i piće obično drže podalje od svojih domova.



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image
Click Here