|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Najbolja hrana za vaše dete, sem majčinog mleka koje dete treba da unosi dokle god za to ima mogućnosti, su sveže namirnice koje sami pripremate ili kuvate. Posebnu pažnju treba obratiti na gustinu i temperaturu hrane, na uvođenje novih namirnica i začine.

image
/11


Gustina hrane

Hrana treba da bude prihvatljiva detetu. Ukoliko u peleni često nalazite cele komade hrane, razmislite da se ipak za još neko vreme vratite pripremanju kašica. Neka hrana bude tečnija da se lakše guta: pasirane, gnječene ili mlevene namirnice razredite prokuvanom vodom, svojim ili veštačkim mlekom, vodom u kojoj ste kuvali namirnice (ako nije posoljena), voćnim sokom ili jogurtom (od šestog meseca).

Uvođenje novih namirnica

Svaka nova namirnica se detetu daje sama, zatim se 24 sata čeka pre nego što se daje ponovo kako bi se videlo da li dete ima reakciju na tu namirnicu. Ukoliko dete dobije proliv, povraća ili dobije osip, nemojte tu namirnicu davati nekoliko narednih meseci. Hrana treba da je mlaka.

Začini

Nemojte uvoditi nikakve začine. So može detetu da ošteti bubrege.

Posebno treba naglasiti da se do šestog meseca preporučuje isključivo dojenje. Donji tekst smo prilagodili zbog činjenice da neke majke sa uvođenjem hrane počinju pre, pa će detetu od četiri meseca davati kašicu, a sa šest meseci već gnječenu hranu. Međutim, ukoliko, majka počinje uvođenje čvrste hrane sa šest meseci, onda će mu tada davati kašicu, a sa osam meseci gnječenu hranu.


4 - 6 meseci

Detetu davati polutečne kašice bez grudvica.
Posebno preporučljivo za ovaj period: pirinač za odojče, kašica od šargarepe, kašica od jabuke, kašica od krompira, tikvice, dobro skuvana boranija, karfiol.

6 – 8 meseci

Hranu možete gnječiti, tako da ipak više ne bude polutečna kašica, nego da ima i komadiće hrane.
Izdvaja se: mlevena piletina, tvrdo kuvano jaje (samo žumance), jogurt, jetra, žitarice, paštrnak, pirinač, paradajz (skinuti kožicu), sveže i sušene kajsije. Izbegavajte hranu prženu na ulju.

8 – 9 meseci

Vreme je da u hranu vašeg deteta uvedete i veće komade hrane, pa je preporučljivije da hranu seckate nego gnječite.
Preporučljivo za ovaj uzrast: mlevena govedina ili jagnjetina, testenina, pirinač, lazanje, supe.

10 – 12 meseci

Sada bi već vaše dete trebalo jesti sve što jede i ostatak porodice.
Preporučljivo za ovaj period: brokoli kuvan na pari, boranija, dobro kuvana svinjetina, svo voće, zeleno povrće jače arome (kupus, zelena paprika), paradajz (i dalje bez kožice).

Bitno je da dete razvije naviku pijenja vode. Mnoga deca nikada ne piju vodu, već umesto njih piju sok. Sokovi umanjuju apetit deteta i doprinose kvarenju zuba. Kada je dete žedno, dajte mu vode, kako biste mu razvili naviku pijenja vode umesto soka.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zdrava užina koju mališani: PROBAJU, SMAŽU...
Konačno možete da budete bezbrižni i sigurni da ste pronašli kvalitetniju i zdraviju užinu koja će vašem detetu pružiti ...
12
Izaberite užinu koja prati letnji tempo va...
Leto stiže, donoseći sa sobom sunčane dane i mnogo zabave za celu porodicu! Uživajte u svakom trenutku, u prvim malenim ...
8
Bebe kojima je 6 meseci u stomaku bilo dov...
Sigurno 20 dana ova priča stoji u skicama Lole. Čeka današnji dan 17.11., dan malih heroja, prijevremeno rođenih beba. Č...
6
Pametna hrana svakog dana za mališane u no...
Želimo da budemo vaš saveznik kada je gusto i ne stižete sve, vaš plus jedan kada je potrebno više energije za igru i po...
6





Šta je za bebu bolje, integralni ili beli ...
Žitarice se uvode kao prva namirnica,predstavljaju optimalnu prvu hranu zbog dobre ravnoteže ugljenih hidrata, proteina ...
Nije dobro prestati sa dojenjem tokom pola...
Da li dojenje i vrtić idu zajedno? Da li morate da prestanete sa dojenjem kada dete pođe u vrtić? Kako će beba zaspati i...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Величина груди након дојења.
пеперутка16

Да ли су ваше груди остале исте након дојења, или су мање/веће него пре трудноће и дојења?

Click Here