|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Citomegalo virus
22.1.2009 1:02:57   
Anoniman
Citomegalovirus (CMV) je virus iz porodice humanih herpesvirusa, kao i virus koji uzrokuje vodene kozice, zatim uzročnik infekciozne mononukleoze i herpes simpleksa.

Svi virusi iz ove porodice, pa tako i CMV imaju sposobnost ostati u tijelu domaćina nakon infekcije doživotno. Većina se ljudi zarazi tijekom života.

CMV se prenosi izravnim kontaktom s osobe na osobu, najčešće kapljičnim putem. CMV se nalazi u slini zaražene osobe, urinu, krvi sjemenoj tekućini, cervikalnom sekretu i majčinu mlijeku, te se može prenijeti i spolnim putem, krvlju i dojenjem. Takođe se može prenijeti s majke na plod tijekom trudnoće.

Najčešće ne uzrokuje nikakve smetnje. Međutim, kod osoba oslabljenog imuniteta, tj. s oštećenim obrambenim sustavom, može uzrokovati teške kliničke simptome.

Prvi kontat s CMV najčešće ne uzrokuje nikakve simptome, tj. infekcija prolazi inaparentno. Veoma rijetko prva infekcija dovede do bolesti.

Riziku od bolesti su najviše izložene bebe majki koje se zaraze virusom tijekom trudnoće, zatim trudnice koje se zaraze tijekom trudnoće, te osobe s oslabljenim imunološkim sustavom (imunosupresivna terapija, nasljedni imunološki poremečaji, HIV infekcija).

Inkubacija kod onog manjeg broja osoba koje razviju bolest je 3-12 tjedana.

Bolest kod zdravih osoba može ponekad izgledati kao tzv. sindrom
infekciozne mononukleoze: dugotrajna temperatura (2-3 tjedna), zimice, umor, općenito loše opće stanje, glavobolja i povećanje slezene, ponekad i jetre.

Novorođenčad koja se zarazila od majke tijekom trudnoće također najčešće nemaju nikakvih znakova bolesti, ali mogu imati smetnje u razvoju i neurološke poremećaje. Najčešće nastaje oštećenje sluha. Iznimno rijetko novorođenče može imati generaliziranu infekciju koja može biti i smrtonosna.

Djeca koja se zaraze ubrzo nakon poroda mogu kao znakove bolesti imati natečene limfne žlijezde, oštećenje jetre, smenje disanja i slabije dobivati na težini.

Imunosuprimirane osobe mogu razviti tešku kliničku sliku s visokom temperaturom, upalom pluća, hepatitisom i anemijom, koja traje nekoliko tjedana do mjeseci i može završiti smrtnim ishodom ako je osoba teško imunokompromitirana.

Kod HIV pozitivnih osoba zna se javiti upala mrežnice oka koja može završiti slijepoćom.

Izvor: forum.hr
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Citomegalo virus
28.1.2009 14:53:24   
Jele
Evo nešto da dodam, pošto sam i sama radila test na CMV između ostalog.
Uglavnom kada dobijete rezultate, imaćete vrednosti IgG (staro stanje) i IgM (novo stanje). Ukoliko je IgG pozitivan, znači da ste infekciju dobili i preležali ranije, možda čak i u detinjstvu, a ukoliko vam je i IgM pozitivan to znači da je infekcija sveža i da ste možda zaradili i u trudnoći (sve zavisi kada u trudnoći radite ovaj test, da li u prvim nedeljama ili kasnije). Ja sam test radila u 7. mesecu trudnoće i bio mi je pozitivan IgG, tj. staro stanje. Problem sa starim stanjem je što ne postoji tačna granica da se zna koliko je tačno stara ta infekcija, a meni je bilo bitno zbog nekih 'komplikacija' da nisam CMV zaradila u trudnoći. Uglavnom, dr. mi je rekla da postoji i dodatni test koji se radi i koji pokazuje koliko je sveža ta infekcija. Naziv tog testa je test aviditeta IgG antitela na CMV virus. Rezultat toga se dobija u % i ako ti je rezultat manji od 60% onda je infekcija sveža, a ako je veći od 60% onda je infekcija stara (starija od 6-7 meseci). U Novom Sadu samo jedna laboratorija radi ovu vrstu testa, tako mi je dr. rekla. Ne znam da li je dozvoljeno na ovom forumu napisati naziv, da ne bi bila reklama. Neka moderator kaže, pa ako može ja ću napisati.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Citomegalo virus
28.1.2009 14:58:45   
Anoniman
Svaka čast Jele - baš korisne informacije! user posted image

Guppy će da kaže dal smeš da objaviš ime laboratorije. Ako ne, uvek možeš reći u kom delu grada i početno slovo. user posted image

(odgovor članu Jele)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Citomegalo virus
28.1.2009 15:10:03   
guppy RR
Jele, napiši u kom delu grada je i napiši početno slovo... pa sek ljudi otvore imenik i potraže.
Puno ti hvala na korisnoj informaciji!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Citomegalo virus
29.1.2009 8:41:54   
Jele
Stražilovska na D...

Evo da dodam još nešto. Ja sam radila test na CMV, Toxoplazmu, Parvo virus i Rubelu. Zdravstveno sam osigurana i vadila sam krv na uput u higijenskom. I pored svega toga svi ovi testovi se masno plaćaju i u državnoj ustanovi i za trudnice nema olakšica i popusta  user posted image . Ja sam ih u državnoj ustanovi, sa sve uputom dakle platila oko 7 000 dinara (za sve je rađeno i IgG (staro stanje) i IgM (novo stanje) - pošto se svako posebno plaća). Ono što sam radima u privatnoj lab. sam još dodatno platila oko 2000 din. Pitala sam kako te testove rade nezaposlene majke i one na minimalcu recimo... Ono što je dobro jeste što postoji mogućnost da dati novac refundirate. Ja sam konkretno to uradila preko svoje firme, budući da možete da refundirate stvari koje ste platile u državnoj ustanovi, a imale ste uput od državnog lekara, a takođe je moguće refundirati i stvari za koje ste imale uput ali državne ustanove nemaju mogućnosti da urade dato ispitivanje, itd. Naravno da sve to zavisi i od komisije kojoj podnosite zahtev sa sve priloženim original računima, kopijama uputa i nalaza sa dijagnozama... Mislim da nezaposlene majke i one koje su zdravstveno osigurane a rade kod privatnika zahtev za refundiranje predaju u socijalnom, nisam sigurna.

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Citomegalo virus
20.11.2009 15:45:51   
Anoniman
Moj rezultat torcha je pokazao sledece:

IZVORNA PORUKA: Smeshkica


Citomegalovirus IGG pozitiv
                         IGM equivocal




Zbog ovog plavog poslata sam kod infektologa...koji mi je rekao da ovo moze biti reaktivacija starog virusa, lazno pozitivan rezultat....ili ostaci virusa od pobachaja....
Danas sam opet vadila krv u  privatnoj laboratoriji samo na cmv (2500 din ako nekog zanima) a za 3 nedelje moram opet da vadim krv ali u higjenskom zavodu....

Uglavnom doktorica mi je rekla da ne brinem....da je njeno da proveri sve....a na proveru me je poslala jer su mi rezultati krvi pokazali povisheni bilirubin....a to znachi neku infekciju....pa eto da utvrdimo da nije cmv user posted image

(odgovor članu Jele)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Citomegalo virus
20.11.2009 19:34:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Smeshkica

Moj rezultat torcha je pokazao sledece:

IZVORNA PORUKA: Smeshkica


Citomegalovirus IGG pozitiv
                        IGM equivocal




Zbog ovog plavog poslata sam kod infektologa...koji mi je rekao da ovo moze biti reaktivacija starog virusa, lazno pozitivan rezultat....ili ostaci virusa od pobachaja....
Danas sam opet vadila krv u  privatnoj laboratoriji samo na cmv (2500 din ako nekog zanima) a za 3 nedelje moram opet da vadim krv ali u higjenskom zavodu....

Uglavnom doktorica mi je rekla da ne brinem....da je njeno da proveri sve....a na proveru me je poslala jer su mi rezultati krvi pokazali povisheni bilirubin....a to znachi neku infekciju....pa eto da utvrdimo da nije cmv user posted image



samo ti to draga iskontroliši na vreme i biće sve ok. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Citomegalo virus
24.11.2009 15:21:05   
Anoniman
Juche sam podigla rezultate iz provatne laboratorije...na citomegalovirus:

IGG pozitiv
IGM negativ


Ovaj rezultat je odlichan....bitno da IGM nije aktivan....moram josh jednom da vidim krv za 3 nedelje...i ako i onda bude negativ....onda moze da mi lakne user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Citomegalo virus
24.11.2009 15:23:00   
Anoniman
user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Citomegalo virus
24.11.2009 15:25:06   
Anoniman
Kad sam videla ono negativan....sinulo mi je sunce....iako je bila magla user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Citomegalo virus
25.1.2010 15:37:41   
Anoniman
Citomegalovirus - CMV  

Pripada grupi Beta herpes virusa. Zbog znatnog uvećanja inficiranih ćelija usledio je i naziv virusa. Prenosi se direktnim kontaktom. Infekcija je obično asimptomatska ili se javlja sa znacima sličnim za infektivnu mononukleozu. Primarna infekcija trudnice rezultira infekcijom ploda u oko 50 % trudnoća. Sa starošću trudnoće raste i učestalost infekcije zbog povećanog broja CMV cervicitisa, a zbog imunosupresivnih efekata hormonskih promena trudnoće.  Put širenja infekcije je transplacentarni i ascendentni iz cerviksa. Tokom organogeneza ako dođe do infekcije fetusa može se razviti mikrocefalija, optička atrofija, aplazija različitih delova mozga. Tokom druge polovine trudnoće nastala infekcija razvija hepatosplenomegaliju, trombocitopeniju sa purpurom i petehijama, hepatitis sa ikterusom, pneumoniju i horioretinitis. Srećom samo 5 % novorođenčeta na rođenju imaju manifestacije ove infekcije. Takođe se može razviti intrauterini zastoj u rastu, prevremeni porođaj u oko trećine trudnica sa simptomatskom kongenitalnom fetalnom infekcijom. 
Dijagniza ima sličan postupak kao i za rubella virus ( vidi tekst iz ove grupe ), a terapija medikamentima je isključena u trudnoći. Pasivna imunizacija nema veći značaj jer dok se bolest dijagnostikuje prođe mnogo vremena od intrauterine infekcije. 
izvor

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Citomegalo virus
12.5.2010 20:44:55   
Anoniman
Citomeglovirus (CMV) spada u grupu Herpes virusa. Citomegalovirus kao i ostali herpes virusi u čovekovom organizmu ostaje doživotno i kad imuni sistem oslabi reaktivira se. Virus se nalazi u krvi, pljuvački, suzama, semenoj tečnosti, vaginalnom iscedku i urinu. Da bi došlo do zaraze mora da postoji bliski kontakt.
Važno za trudnice 

Kod trudnica može da dovede do kongenitalnih anomalija ploda. Najveća je šansa da do toga dođe ako je ifekcija u prva tri meseca trudnoće, te se u tom periodu preporučuje prekid trudnoće. Ako u trudnoći dođe do infekcije CMV-om u 40% slućajeva virus prolazi kroz placentu i dovodi do inficiranje ploda. Većina inficiranih fetusa nema nikakvih simptoma, ali kod 5% se razvija kongenitalni CMV-sindrom. Simptomi kongenitalnog CMV sindroma su hepatosplenomegalija (uvećanje slezine i jetre), trombocitopenija (smanjenje broja trombocita), hiperbilirubinemija (povećanje bilirubina što se manifestuje žuticom), hemolitička anemija, mikrocefalus (mala glava), horioretinitis (oštećenje na očima), encefalitis (zapaljenje mozga) atipična limfocitoza. Kod 10% inficiranih fetusa ovi simptomi su slabo izraženi.
Perinatalna infekcija 

Kod trudnica koje su zaražene CMV-om pre trudnoće može da dođe u toku porođaja do do ifekcije bebe. Beba se inficira u toku prolaska kroz porođajni kanal.
Klinička slika kod odraslih
Dužina inkubacije se nezna. Simptomi nisu karakteristični. Telesna temperatura je povišena, limfne žlezde uvećane. Može da dođe i do hepatitisa sa žuticom ili do miokarditisa (zapaljenje srčanog mišića. Oboleli kratko vreme izlučuje virus pljuvačkom, a duže putem urina i genitalnog iscedka. Opšte stanje je dobro, bolest je laka i obično prolazi nedijagnostikovano. Lečenje je simptomatsko: lekovi protiv temperature, čajevi, odmor.
Simptomi kod imunodeficijentnih osoba
Kod osoba koje imaju oslabljen imunitet, što je posebno izraženo kod AIDS - a, CMV -infekcija je izuzetno ozbiljna. Kod njih je temperatura dugotrajna, imaju zapaljenje pluća, hepatitis, poremećaj u leukocitnoj i trombocitnoj lozi. Infekcija se završava smrću.
Dijagnoza 

Dijagnoza ove bolesti se postavlja na osnovu laboratorijskih nalaza, genskih proba, DNK probe, izolacije virusa, seroloških ispitivanja.
Terapija 

Lečenje je simptomatsko. Najvažnija je ishrana. Koristi se posno meso, riba, mleko, jogurt, bareno povrće, voće, sokovi i kompoti. Daju se vitamini, posebno B - kompleks. Odmor je veoma bitan.
Značaj CMV – infekcije 

Citomegalovirus je najčešći uzrok kongenitalnih anomalija. Pre uvođenja obavezne vakcinacije protiv rubeole, ona je imela primat. Nažalost ne postoji vakcina protiv citomegalovirusa.

Izvor

< Poruku je uredio Nejtiri -- 12.5.2010 20:45:42 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Citomegalo virus
15.2.2011 7:40:16   
rita
Molim Vas pomozite mi! Trudna sam 9 nedelja i juče sam dobila nalaz na citomegalovirus da mi je i IGG i IGM pozitivan.Sutra idem kod genetičarke i onda ćemo videti kako ćemo dalje. Bogu hvala imam već jedno zdravo dete,jednu prelepu ćerkicu. Interesuje me da li mogu imati normalnu trudnoću u budućnosti,pošto ovaj virus ostaje doživotno u organizmu?Molim Vas ako znate odgovor javite mi se što pre! Hvala

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Citomegalo virus
16.2.2011 7:57:18   
daca77
Drage, i meni je dr rekao da uradim CMV virus. Interesuje me da li se daje krv kako bi se utvrdilo eventualno prisustvo ovog virusa?

(odgovor članu rita)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Citomegalo virus
18.2.2011 15:12:42   
rita
Draga Daca!
To je obično vađenje krvi u zavodu za zdravlje ili u privatnim laboratorijama i za dan dva imaš rezultat. Nije na odmet uraditi.
Ja ću u ponedeljak dobitit nalaz na CMV aviditet,što će mi pokazati da li mi je ovaj nalaz koji imam stara infekcija ili nova.Ukoliko je stara infekcija moći ću zadržati trudnoću,ali ako je nova moraću ići na abortus.Pozdrav

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Citomegalo virus
18.2.2011 15:37:03   
Verus
rita sa starom iinfekcijom mozes kasnije imati normalnu trudnocu, ali prisustvo IgM ukazuje na akutnu infekciju (naravno mogu racunati da je CMV AKO je testirano iskljucivo na taj virus).  Tada, kao sto znas, postoji rizik za plod.

Vecina stanovnistva je bila izlozena CMV u proslosti, jako mali broj ljudi se testirano negativno, tako da te to ne mora brinuti za kasnije trudnoce. Javi nam sta su odlucili.  Srecno!

(odgovor članu rita)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Citomegalo virus
21.2.2011 8:37:34   
daca77
Moji rezultati stizu u cetvrtak...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Citomegalo virus
28.2.2011 8:09:27   
daca77
Stigli su rezultati:
CMV IgM -, a IgG +
rubella IgM -, IgG +.

(odgovor članu daca77)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Citomegalo virus
4.3.2011 18:02:48   
rita
Nalaz na aviditet mi je dobar,što znači da trenutno nisam pozitivna na CMV,već je to stara infekcija u mom organizmu,ali zbog nekog virusa gripa sam dobila lažno pozitivan nalaz.Tako da sve je u najboljem redu i ako Bog da u septembru biću po drugi put mamauser posted image user posted image user posted image Pozdrav

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Citomegalo virus
4.3.2011 18:04:12   
lanajelena
Super Rita...dobro dosla...uzivaj

(odgovor članu rita)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Citomegalo virus
4.3.2011 20:01:09   
Verus
user posted image  bas se radujem sa tobom!!
IZVORNA PORUKA: rita

Nalaz na aviditet mi je dobar,što znači da trenutno nisam pozitivna na CMV,već je to stara infekcija u mom organizmu,ali zbog nekog virusa gripa sam dobila lažno pozitivan nalaz.Tako da sve je u najboljem redu i ako Bog da u septembru biću po drugi put mamauser posted image user posted image user posted image Pozdrav

(odgovor članu rita)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Citomegalo virus
4.3.2011 20:06:52   
ksenija81
A zar se mononukleoza ne prelezi samo jednom u zivotu? Tako sam ja bar cula.
imala sam je kao mala sa dve godine i to znaci da je mogu ponovo imati?

_____________________________

Bog ne stavlja prepreke za koje nije siguran da možeš da predješ...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Citomegalo virus
4.3.2011 23:41:03   
New Mom
Ne. Imaš je samo jednom, stekneš imunitet i to je to.
Mononukleozu izaziva u više od 90 posto slučajeva Epštajn-Barov virus koji se luči pljuvačkom zaraženog ("bolest poljupca"). Epštajn-Barov virus je u grupi herpes virusa i doživotno ostaje u organizmu, ali se ne reaktivira kao neki drugi iz njegove familije (sem u slučaju nekog stravičnog pada imuniteta npr. HIV, tumori...).

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu ksenija81)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Citomegalo virus
27.3.2011 17:34:35   
Bono
Ja se iskreno nadam da ce mi neko odgovoriti a moj slucaj je sledeci :Imam 29 god i dvoje male dece celu zimu sam lezala i osecala se jako slabo a ovdasnji lekari su mi davali antidepresive (koje nisam pila) jer su konstatovali depresiju medjutim ja predpostavim da je koksaki i dam krv na nekoliko virusa od kojih je jedino citomegalo virus bio pozitivan i pisalo je igg 350 , pocela sam da pijem ecomer,beviplex,vit c i bi mi bolje i posle mesec dana dam opet krv a rezul. igg 450 . Molim Vas kako mi se povecali rezultati kada mi je sad bolje . Da li smem decu svoju u obraz da ljubim, imam toliko pitanja a nikoga u blizini ko zna nesto o tome . Interesuje me da li je zivotni vek kraci sa cmv virusom ? Toliko sam bila lose cele zime mislila sam da je kraj.....user posted image Molim Vas neka mi neko pise .Hvala unapred. I da li ima ikakve sanse posle nekog vremena biti negativan na cmv virus?

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Citomegalo virus
27.3.2011 18:07:50   
Verus
Draga Bono, kao prvo nemoj da brines nista!  Ovaj virus je svuda oko nas, i vecina populacije je pozitivna na virus, tj. imala je kontakt sa njim i razvila antitela.
To sto ti se IgG povecao je normalno: IgM je visok u akutnoj infekciji (kad si tek izlozena virusu), a IgG raste=i to ti je trajni imunitet. 

Ako si jednom bila izlozena uvek ces biti sero-pozitivna, sto znaci uvek ce ti IgG biti pozitivan.

Ako si potpuno ozdravila, mozes biti u kontaktu sa decom.  Oni svakako, ako ga dobiju, ugavnom ni ne osete da su bolesni: teze je kod odraslih.  A i ako ga dobiju, bice to kao mala prehlada. 

Znaci ti si jedna od milione ljudi koja je ovo prosla, i nemas razloga za brigu!

(odgovor članu Bono)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here