|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 11:39:09   
jelena038
mnogo me nervira. razumem da neki ljudi greše namerno, jer im je simpa, razumem i da je cimanje veliko slovo, pa ga i ja gotovo nikada u ovim neformalnim pisanijama ne koristim, razumem skraćenice koje sami uvodimo, sleng i pozajmljenice iz stranih jezika, razumem pisanje bez kvačica, razumem štamparske greške, posebno ove z-y tastaturalne varijante, sa kojima svi svakodnevno imamo ispade... ali ne razumem da neko može da izađe iz škole, posle osam, dvanaest, šesnaest ili još kusur godina i da brka spojeno i rastavljeno "ne", ili, još gore, ne korišćenje, ili pogrešno korišćenje interpunkcije. desi se i meni nekad, u žurbi, ili kod pokvarenog spejsa, nije kraj sveta, ali ima ljudi koji se svaki put pitaju i nikad im ne padne na pamet da konsultuju nauku i nauče jednom za svagda. možda bi, za dobrobit istih, dobro došla tema u kojoj bi citirali pogrešno napisane reči i rečenice. pri tom, uopšte ne mislim da bi to bilo uvredljivo, jer bih lično, više volela da me neko ispravi kad pogrešim ovde, nego da se obrukam negde gde je to mnogo važnije.


_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 76
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 12:54:27   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jelena038
možda bi, za dobrobit istih, dobro došla tema u kojoj bi citirali pogrešno napisane reči i rečenice. pri tom, uopšte ne mislim da bi to bilo uvredljivo, jer bih lično, više volela da me neko ispravi kad pogrešim ovde, nego da se obrukam negde gde je to mnogo važnije.



Ni u snu, draga ... user posted image
Iskreno, ne vidim svrhu ... ustvari, vidim je ali mislim da bi se pojedinci uvredili ...
Nije kraj sveta, kapiram te šta želiš da kažeš ali ...
user posted image

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 77
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:04:42   
jelena038
to ja, kad bi svet imao ikakve sanse da bude idealan user posted image naravno da bi se ljudi vredjali, cak i da citiras bez imena, samo frazu, prepoznavali bi se i kad nije njihova... sujeta je neizleciva user posted image al' ja svojima zalepim uvek, ma koliko ih postovala ili volela, ja ispravim, pa nek se ljuti kol'ko hoće. al vise se niko ne ljuti user posted image  

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 78
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:07:34   
Anoniman
user posted image
Meni pričaš? user posted image
Imam i ja svojih odvala ali to su više lapsusi a ne znak nepismenosti ... user posted image
Mada, kada sam u seminarskom radu studenta završne godine Književnosti pročitala "bijo" šta da kažem mom svekru koji umesto jučerašnji kaže jučašnji hleb ... user posted image

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 79
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:08:55   
ivaj
''Ajde to rastavljanje reci i znaci interpunkcije,to mu jos dodje kao luksuzuser posted image ,ali sto me nervira frljanje padezimauser posted image  Kod nas ovde u kuci,od svekra i svekrve,preko devera i jetrve(ona jos i najvise),ne zna se ko gore prica.I tako sad imam problem sa detetom,ne vredi sto je stalno ispravljam kada je uticaj jaciuser posted image
Oni svi govore-eno ga napolje,eno ga u sobu,bili smo u Pancevo,bili smo u selo,itd.
Joooooooooj!

< Poruku je uredio ivaj -- 6.5.2010 13:09:42 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 80
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:10:09   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: kaliopi

user posted image
Meni pričaš? user posted image
Imam i ja svojih odvala ali to su više lapsusi a ne znak nepismenosti ... user posted image
Mada, kada sam u seminarskom radu studenta završne godine Književnosti pročitala "bijo" šta da kažem mom svekru koji umesto jučerašnji kaže jučašnji hleb ... user posted image




BIJO - je nepismenost

jučašnji - jbg to po meni nije nepismenost nego narodni jezik ... jer književni jezik je vještačka tvorevina

što ti branim svekrauser posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 81
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:12:09   
Anoniman
Ti bi bila idealna snajka mom Milošu ....user posted image user posted image user posted image




(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 82
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:26:08   
micketta
meni najvise para usi kad se neko izvine umesto izvini user posted image

_____________________________

zna baba

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 83
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:27:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: micketta

meni najvise para usi kad se neko izvine umesto izvini user posted image



A jel se kaže sirutka ili surutka ...? user posted image

(odgovor članu micketta)
  Direktna veza do poruke: 84
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:29:32   
jelena038
e, a to jučašnji kažu i ovde.. nije to tolko pogrešno, jer imaš "juče" i "jučer", kao "veče" i "večer". mene više izluđuje ono preključe user posted image  

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu micketta)
Direktna veza do poruke: 85
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:34:36   
micketta
IZVORNA PORUKA: kaliopi

IZVORNA PORUKA: micketta

meni najvise para usi kad se neko izvine umesto izvini user posted image



A jel se kaže sirutka ili surutka ...? user posted image



user posted image

pa, pazi, stvarno mu dodje logicnije ta sirutka ha hauser posted image


_____________________________

zna baba

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 86
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:36:12   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: micketta

IZVORNA PORUKA: kaliopi

IZVORNA PORUKA: micketta

meni najvise para usi kad se neko izvine umesto izvini user posted image



A jel se kaže sirutka ili surutka ...? user posted image



user posted image

pa, pazi, stvarno mu dodje logicnije ta sirutka ha hauser posted image



I meni .. jer nije sur nego sir , jel*? user posted image

(odgovor članu micketta)
  Direktna veza do poruke: 87
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:38:50   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jelena038

e, a to jučašnji kažu i ovde.. nije to tolko pogrešno, jer imaš "juče" i "jučer", kao "veče" i "večer". mene više izluđuje ono preključe user posted image  


Jučerašnji je pravilno jer je pravilno ( savremeno, tj. po standardnom srpskom jeziku )reći Juče ...
(nekada se govorilo vol, sol .. to L se izgubilo iz upotrebe .. zna se već kako ... user posted image
Sol --- soo---so ) user posted image
Ali poštujem ja te starinske reči i starinski govor ... nema problema bitno je da se skapiramo .. ali kad mi tako govori neko sa 2o godina u dup** ...user posted image

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 88
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:45:38   
jelena038
ali, meni su super ove kombinacije srpskog i hrvatskog. mi kažemo idem kući, oni idem doma, a mi domaćica, a oni kućanica user posted image isto tako, mi kažemo za kuvana jela kuvano, oni varivo, od kuvati i variti, a ovamo mi kažemo varjača, a oni kuvača user posted image samo nek je kontra user posted image takav divan, bogat jezik, samo ga cepkamo bezveze user posted image

< Poruku je uredio jelena038 -- 6.5.2010 13:46:47 >


_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 89
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:46:24   
Tara
user posted image user posted image user posted image user posted image
Bravo za temu !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 90
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:47:31   
Anoniman
Eto meni jedno vreme nije bila jasna razlika između domovina i otadžbina ...
Pa sam skontala ...  user posted image

(odgovor članu Tara)
  Direktna veza do poruke: 91
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:49:25   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jelena038

ali, meni su super ove kombinacije srpskog i hrvatskog. mi kažemo idem kući, oni idem doma, a mi domaćica, a oni kućanica user posted image isto tako, mi kažemo za kuvana jela kuvano, oni varivo, od kuvati i variti, a ovamo mi kažemo varjača, a oni kuvača user posted image samo nek je kontra user posted image takav divan, bogat jezik, samo ga cepkamo bezveze user posted image



Da, kod nas je pravilno putevi a kod njih putovi ...

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 92
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:49:41   
diamond
user posted image user posted image user posted image user posted image

šta tebi pada na pamet....!!!!! (valjda se na pamet piše odvojeno user posted image user posted image user posted image )

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 93
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:52:59   
jelena038
IZVORNA PORUKA: kaliopi

Eto meni jedno vreme nije bila jasna razlika između domovina i otadžbina ...
Pa sam skontala ...  user posted image

a to "doma" došlo sa istoka user posted image mislim, i rusi kažu "doma"
a šta si skontala, majke ti, koji je koren za otadžbinu? user posted image je l to iz turskog? user posted image
e, stvarno super tema! user posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 94
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:53:23   
Anoniman

i kad neko napise JEL? a pise se Je l''
(samo sto mene nekad mrzi apostrof da stavim user posted image user posted image )

mene nervira kad neko mesa jer i je l
na primer kaze:
1. Jer si bio juce kuci?
2. JA sam se ugojila jel sam bila trudna
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa

Ja u poslednje vreme kucam jednom rukom kad drzim teu i onda umem da pogresim u kucanju nekih slova ali tema je super...

Edukativna!!!

Nije problem ne znati, problem je NE HTETI znati

< Poruku je uredio OTI -- 6.5.2010 13:56:27 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 95
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:53:36   
jelena038
IZVORNA PORUKA: diamond

user posted image user posted image user posted image user posted image

šta tebi pada na pamet....!!!!! (valjda se na pamet piše odvojeno user posted image user posted image user posted image )
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu diamond)
Direktna veza do poruke: 96
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:57:58   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jelena038

IZVORNA PORUKA: kaliopi

Eto meni jedno vreme nije bila jasna razlika između domovina i otadžbina ...
Pa sam skontala ...  user posted image

a to "doma" došlo sa istoka user posted image mislim, i rusi kažu "doma"
a šta si skontala, majke ti, koji je koren za otadžbinu? user posted image je l to iz turskog? user posted image
e, stvarno super tema! user posted image user posted image user posted image user posted image





Nemam pojma kojeg je poreklo reči otadžbina ...
Ali mene  je zanimala razlika u značenju ove  dveju reči ...
Recimo, domovina je mesto u kojem si odrastala .... a otadžbina je podneblje sa kojeg ti potiču preci ... otac , deda ... Imaš i reč dedovina ..  user posted image

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 97
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:59:15   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: OTI


Nije problem ne znati, problem je NE HTETI znati


Tako je,draga!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 98
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 13:59:49   
jelena038
IZVORNA PORUKA: OTI


i kad neko napise JEL? a pise se Je l'
(samo sto mene nekad mrzi apostrof da stavim user posted image user posted image )

mene nervira kad neko mesa jer i je l
na primer kaze:
1. Jer si bio juce kuci?
2. JA sam se ugojila jel sam bila trudna
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa

Ja u poslednje vreme kucam jednom rukom kad drzim teu i onda umem da pogresim u kucanju nekih slova ali tema je super...

Edukativna!!!

Nije problem ne znati, problem je NE HTETI znati

oti, i meni su apostrofi opsesija, ali od kako živim u bosni, mnogo gutam, i kad baš hoću da pišem tako kako se govori ovde (iz zezanja, ili kad pišem replike, pošto sam dramaturg), sa svim tim gutanjima, ali kad stavim apostrofe, to izgleda ovako:
ne mo'š, sve i da 'o'š, al' 'aj', ne'š se ubijat' tol'ko zbog tog'...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ima i gorih primera, al sad nemam inspiracije user posted image

elem, nekad mi se smuči, pa ih i ne pišem, posebno kad počnem da brljam po tastaturi, gde je jbn.apostrof user posted image


_____________________________

dvoje da naprave dvoje,
ili troje,
ili bilo koje,
svoje...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 99
   RE: (Ne)pismenost
6.5.2010 14:00:29   
Anoniman
Ma šta ja sve našuketam  a prva ne bih smela ... user posted image
Valjda se ovde opustim ali zato dok radim na nekom seminarskom ili sam na usmenom delu ispita ... ludilo.

(odgovor članu jelena038)
  Direktna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Majka, ovo ništa ne valja. Shvatite ozbilj...
I onda prestanem da pitam ili bar manje to činim. I onda i za najmanju sitnicu pokušavam sama da nađem odgovor.
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here