|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
8.9.2014 8:56:21   
Torbica
Ja sad citam par postova unazad i mislim da ne bih mogla. Ako bih slala dete napolje, ok mi je od srednje skole. Mislim, da bismo se jako otudjili a sa 15 godina je prava mera, formiran covek. Mm je sa 15 dosao sam u NS i skolovao se dalje... A da, moja deca imaju pravo na hrvatski pasos jer je mm rodjen u Hrvatskoj, neki dan je podigao svoj pasos...

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
8.9.2014 9:02:39   
Peace*
Ni ja ne bih slala decu pre srednje škole. Gledam Luku, sad je drugi razred... prerano je sa 7 godina.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
8.9.2014 9:54:39   
Torbica
Osnovnu skolu ne dozivljavam kao ne znam kakav intelektualni izazov.. Da bih preduzela tako nesto.

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
26.10.2018 11:56:36   
Olga75
Nisam je poslala tamo još uvek user posted image . Razmišljam i dalje o toj gimnaziji ali sam eto sazrela pa ću odluku prepustiti njoj kad dođe vreme. Mislim da će tamo da joj se otvore neke nove stvari koje ovde neće. Mada, videćemo ipak je vreme presudno za sve.

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
29.10.2018 12:40:38   
Peace*
Malo sam čitala nedavno o školi...

Deca koja ne znaju mađarski imaju nulti razred - razred učenja jezika da bi dostigli nivo znanja koji je neophodan kada kreneš u prvi. Time produžujemo srednju školu. Ne mislim da je to smak sveta, ali mi se javila neka odbojnost.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
30.1.2023 12:05:50   
Didy
Evo samo da javim da smo poslali prijavu za Stefana, pa ćemo videti šta će biti. Njemu se ide, ja sam skroz ok s tim da ode, pa nije Budimpešta preko sveta... Uostalom, ako mu se ne svidi, uvek se može vratiti i nastaviti školovanje kod nas u gimnaziji. Konkurencija je velika, tako da neću da stvaram pritisak ni njemu, ni nama. Ako se upiše, super. Ako ne, verovatno je tako trebalo biti... Uglavnom, u bubnju smo... 🙂

Tašo, nulti razred nije obavezan. Upisuju ga oni koji žele da slušaju na mađarskom jeziku, pa da ga usavrše. Pored toga, imaju i 2 odeljenja gde je nastava na srpskom, tu nema nulti razreda, traje 4 godine. 

_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 31
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
30.1.2023 19:40:18   
flamingos
Didy,držim fige da se Stefanu ostvari želja i da bude primljen.Srećno!❤

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 8:37:09   
Peace*

IZVORNA PORUKA: Didy


Tašo, nulti razred nije obavezan. Upisuju ga oni koji žele da slušaju na mađarskom jeziku, pa da ga usavrše. Pored toga, imaju i 2 odeljenja gde je nastava na srpskom, tu nema nulti razreda, traje 4 godine. 


Jaoooo što se radujem!!!!

Hajde mi pojasni ovo što sam citirala.

Ustvari, pitanje glasi ovako: ako dete ima dvojno državljanstvo (Srb i Hu), da li je u obavezi da mađarski uči kao maternji jezik?
Kako će tvoje dete učiti mađarski? Kao strani?

Nisam ni znala da imaju razrede gde je sva nastava na mađarskom... To u moje vreme nije bilo.
Svi smo sve slušali na srpskom, i imali smo predmet "mađarski", razlikovalo se samo da li ga slušaš kao maternji )pored srpskog koji svakako slušaš kao maternji), ili kao strani jezik.


_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 33
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 13:03:30   
Didy
Nisam se precizno izrazila. Tako je kako je i pre bilo. Nastava je na srpskom, 2 odeljenja su gde deca uče mađarski kao strani, a jedno za decu koja znaju mađarski dobro (tu uglavnom idu deca koja žive u Mađarskoj, najčešće srpska dijaspora). Oni koji budu ispod crte imaju mogućnost da pohađaju nulti razred i za tih godinu dana intenzivno uče mađarski da bi naredne godine krenuli u to odeljenje gde mađarski nije početni nivo. Stefan ako uspe da upiše učiće mađarski kao početni jer ne zna ni da bekne. 



_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 34
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 13:09:04   
Peace*
Aha, očigledno imaju više polaznika pa sada mogu tako.
Mi smo bili samo jedan razred, nas 20ak, i svi smo išli zajedno na većinu predmeta sem na mađarski koji se delio ...
I srpski smo se delili, ali ne zbog nivoa znanja, nego onako. Mislim da smo se i informatiku delili, ali jedino mađarski je bio zbog nivoa znanja.

A jel znaš možda, da li su deca koja imaju Hu državljanstvo u obavezi da uče mađarski kao maternji?

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 14:33:27   
Didy
Da, sad su 2 razreda gde je mađarski početni, fakultativno se uči i 1 gde je na višem nivou. Pravo da ti kažem, nisam se mnogo udubljivala u sistem tog odeljenja jer znam da moje dete tu ne spada, ali javiću ti čim saznam. Po meni bi bilo logično da se ne gleda državljanstvo, već nivo znanja mađarskog.

Raspituješ se za Marka? 

_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 19:08:33   
Tiziana
Pitanjce. Zasto saljete decu u gimnaziju u Budimpesti?Moja drugarica je bila, ali njoj su roditelji radili tamo pa su se svi preselili.. 

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 37
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
31.1.2023 22:45:08   
Didy
Iz iskustva roditelja čija deca idu ili su završila tu školu dopao mi se kao prvo prijemni ispit. Deca polažu srpski i matematiku, a zatim idu na usmeni razgovor gde pričaju sa direktorom/pedagogom/psihologom/nekim od nastavnika (komisiju čini više članova) o razlozima zašto žele da upišu gimnaziju, šta ih u životu zanima, koje su veštine usvojili tokom dosadašnjeg školovanja i sl. Pri tom procenjuju koliko je dete zrelo i samostalno i samim tim spremno da živi u studentskom domu odvojeno od roditelja. Ono što posebno cene jesu neke vannastavne aktivnosti (sport, folklor, instrument, završena muzička škola, dramska, recitatora sekcija... ). Sviđa mi se što dete sagledavaju kao ličnost i pokušavaju da uvaže sve što ga je izgradilo, a ne samo prosek ocena i uspeh u školi kao što je kod nas slučaj. Kod nas je dete samo broj na papiru, ukupan zbir drugih bodova, proseka i ocena, a tamo vide dete, popričaju, pokaže ako zna instrument da svira, ponese opremu, pokaže sport koji trenira, izvede neki skeč, izrecituje nešto...Lično sam neko kome je neformalno obrazovanje dosta važnije od redovne škole i od toga da mi dete ima sve petice u školi, podstičem i negujem i kod svoje dece to i sviđa mi se što ima neko ko i to ceni i gleda tokom odabira kandidata i budućih đaka. Kao drugo, sam sistem školstva je drugačiji, po EU sistemu. Nema toliko bubačenja i nebitnih informacija kao kod nas. Više se rade neki projekti, prezentacije i sl. nego puko driblanje moždanih vijuga kao kod nas. Takođe smatram da će mu lakše biti ako jednog dana poželi da studira u inostranstvu da ode odande.Pored toga, mislim da je jedno baš veliko životno iskustvo da živi u studentskom domu u jednoj velikoj evropskoj prestonici, a opet nije tako daleko da ne može doći kući kad poželi ili mi do njega (nama treba 3 do 3 i po sata autom).Dosta putuju, obiđu skoro celu Evropu na ekskurzijama i ostalim školskim putovanjima, a moje dete baš, baš voli da putuje.Ima još razloga, ali većinom su to oni koji su me privukli da se prvo ja zainteresujem i istražim dodatno, a onda da se i njemu dopadne cela ta priča.  Pri tom nisam od onih posesivnih roditelja koji ne mogu da se odvoje od svog deteta. Naravno da bi nam svima bilo lakše i jednostavnije da ostane kod nas i ide u gimnaziju u našem gradu, ali ne gledamo šta bi bilo lakše, već šta bi bilo bolje, a smatram da ova opcija pruža mnogo više, pogotovo njemu, ne samo u nekom obrazovnom smislu, već i u velikom životnom iskustvu, dodatnoj socijalizaciji i osamostaljivanju. Eto to su neki od mojih razloga (ukratko). 😉



_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Tiziana)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
1.2.2023 7:53:14   
Peace*
IZVORNA PORUKA: Didy



Raspituješ se za Marka? 


Neodređeno se raspitujem, da ti budem iskrena.

Luka je već drugi srednje, ima neko društvo, neki komoditet, ne verujem da bi hteo da ode.
Pre upisa u Svetinu gimnaziju mu nisam ni nudila Peštu kao opciju, jer sam od nekuda čula da deca koja imaju mađarsko državljanstvo moraju mađarski da pohađaju kao maternji, a on ne zna...
Ja sam svojevremeno upisana da pohađam kao maternji, govorim mađarski od malena, tečno, pa sam ipak na kraju odustala i prebacila se na mađarski kao strani. Mnogo vremena mi je oduzimalo. Tako da mi nije najjasnije, kako bre spreme decu za "mađ kao maternji" za godinu dana, tokom nulte godine.

Za Marka je to još daleko, ali nije na odmet da znam, tako da, molim te piši iskustva.



< Poruku je uredio Peace* -- 1.2.2023 7:56:37 >


_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 39
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
6.2.2023 8:27:59   
Peace*
Raspitala sam se kod svoje bivše razredne koja radi u gimnaziji.

Deca koja imaju mađarsko državljanstvo moraju učiti mađarski kao maternji (i književnost i jezik) i polažu maturu isto tako. U pitanju je Vladina uredba.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
6.2.2023 16:51:20   
Didy
Da, to je onda već ozbiljan poduhvat, pogotovo ako dete nije bilo u kontaktu sa jezikom. Da li ga je makar u školi učio fakultativno? Kod nas ima dece koja uče mađarski u redovnim školama kao izborni predmet, uglavnom jedan od roditelja ima nekog pretka mađarskog porekla. Tako je celoj teritoriji Vojvodine koliko znam. I slovački jezik isto.  

_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 41
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
7.2.2023 8:04:00   
Peace*
Ma jok.
Imali su neku nastavnicu godinu dana, bili su mali pa ih je učila kroz igru = ništa nisu naučili.
Ja sam napravila glupost, trebala sam ih naučiti paralelno sa srpskim. Neću daviti zašto nisam.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Srpska OŠ i gimnazija u Budimpešti
8.2.2023 16:13:05   
Didy
Da, trebalo je tako. Pisala sam o tome u temi o bilingvalizmu, pa da se ne ponavljam. Obrađivali smo to i posebno kao temu na faksu. Ko god ima prilike treba da iskoristi tu prednost i izloži dete od malena svim jezicima koje mu roditelji (i babe i dede ako žive zajedno ili provode dosta vremena) znaju. Drugačije je kad dete usvaja jezik, a drugačije kad ga posle uči. Moji, nažalost, nisu imali prilike da usvajaju nijedan drugi jezik osim srpskog. Ovo je preporuka za sve iz mešovitih brakova. Malo sam off, izvinjavam se.



_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 43
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:







IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
Koji obrok mališani smažu BRZO, BRŽE ILI Z...
Nutrino Junior kaša u zip pakovanju je savršen izbor za doručak, užinu ali i laganu večeru jer ne samo da zadovoljava de...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here