|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:05:30   
dadaa
znam..to ume da bude bas neprijatno..treba znati saopstiti takve stvari..mozda nekako tvoj muz da ih pripremi dok si ti u bolnici, da kada izadjete treba da bude tako i tako-kako se vi dogovorite..

_____________________________

nikada nemoj ici vec napravljenom stazom..sam sebi napravi put

(odgovor članu nina83)
Direktna veza do poruke: 51
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:09:00   
Dora
To kako kome odgovara. Ja volim društvo, pa čak i u takvim situacijama. Meni su drugarice odmah došle jer sam ja to tražila...

(odgovor članu dadaa)
Direktna veza do poruke: 52
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:11:08   
Dora
Ko mi se zatekne u blizini, ako ima posla- ja kažem- uradi to i to. A ono tipa- tebi dođu gosti a ti domaćica cakum- pakum, torta, meze, ručak... to ne. Ma, ako mi je dosta društva, ja zevnem, oni izađu iz sobe i gotova stvaruser posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 53
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:14:08   
nina83
Znam da oni svi jedva cekaju da vide bebca, sto je i normalnouser posted image  Ja samo ne bih da mi bude puna kuca kad dodjem i da svi nagrnu na mene sa savetima i tim obicajima.. Meni verovatno nece biti do sedenja sa njima (pogotovo ako budem secena..), nego cu jedva cekati da mm i ja ostanemo sami sa bebom i uzivamo u prvim trenucima s njom..

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 54
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:14:13   
dadaa
to je bas lepo..posto nemam jos bebu mogu samo da zamislim kako je divan osecaj..i verovatno od silne srece zelis da svoju bebu upoznas sa svima..posebno sa pravim prijateljima i rodbinom..ti si jedna od retkih savremenih i ne sujevernih majki..svaka cast..user posted image

_____________________________

nikada nemoj ici vec napravljenom stazom..sam sebi napravi put

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 55
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:18:26   
Dora
Ma, zavisi od ljudi. Uvek ima tih glupih običaja, ali klimneš glavom pa po svom. Uostalom, treba vam nešto što ćete prepričavati kad bebac malo odraste, po čemu ćete pamtiti te prve dane. Veruj mi, neće biti puno lepih i idiličnih momenata u početku...
I da, jedva ćete čekati da podelite utiske sa društvom, da pokažete bebu. Meni bi bilo krivo da niko ne dotrči jedva čekajući da vidi mene i bebu. To samo deluje kao smaranje, verujte mi, prija sva ta pažnja...user posted image

(odgovor članu dadaa)
Direktna veza do poruke: 56
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:30:35   
MERYEN
IZVORNA PORUKA: nina83

Znam da oni svi jedva cekaju da vide bebca, sto je i normalnouser posted image  Ja samo ne bih da mi bude puna kuca kad dodjem i da svi nagrnu na mene sa savetima i tim obicajima.. Meni verovatno nece biti do sedenja sa njima (pogotovo ako budem secena..), nego cu jedva cekati da mm i ja ostanemo sami sa bebom i uzivamo u prvim trenucima s njom..


Meni je bas bilo super ja volim tu vrstu obicaja.Kad smo izasli kuci ja i Joci,docekala me moja porodica i kum,svekar i svekrva,pa je tu bilo sve redno sto majka donosi,super je to videces,ima vremena i za vas,svi su oni uvidjajni,bar su moji bili,a ja sam se carski porodila i pored rane koju sam imala,uzivala sam u gostima.

(odgovor članu nina83)
Direktna veza do poruke: 57
   RE: Običaji kada se rodi beba
8.4.2010 11:51:16   
upgrade011
Ja znam za potpuno suprotan obicaj - da ti prvih 40 dana niko ne dolazi osim najblize rodbine, roditelja, brace, sestara...Svi ostali treba da sacekaju, sto mi nekako i ima vise smisla, da bebac malo poraste i ojaca i tada se donose pokloni, obicno pare koje se stavljaju pod jastuk (pozeljno u koverti user posted image ) i npr. nesto od garderobe ili zlata.

Za cepanje kosulje znam i ja (nemam pojma zasto se to radi), ovo za menstruaciju prvi put cujem a za crveni koncic nikad nisam skapirala cemu to sluzi osim sto se detetu useca u rucicu i prlja. Cini mi se  da sam negde cula kao da se dete zastiti od uroka user posted image Mnogo mi se svidja ono donosenje kompletnog rucka user posted image

Nego, da li znate za jos neke obicaje za cascenje prijatelja na poslu, komsiluka i sl. kad se bebac rodi. Sta ste vi radili?

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 58
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.4.2010 1:29:17   
choopa choops
Kod nas....
- Kad se beba rodi, tati se pocjepa majica(kosulja). Taj mi obicaj nije los, jer kao to oznacava da odbuacjume neki stari zivot i ulazimo u novi. Zao mi jedino sto MM nije sacuvao tu majicu, nego je bacio prije nego sto smo mi dosle. A ja kao hrcak skupljam sve uspomene...
- kada cuju za sretnu vijest, pozovu sve rpijatelje, kumove, rodjake na cest. Znaci pice i meze ili vecera. Kod nas nisu imali vremena da naprave to onaj dan kad sam se porodila, vec sutradan. A ja ljubomorna, u bolnici a oni pjance user posted image Salim seuser posted image
- Po mamu i bebu u porodiliste dolazi tata i neka zena od muzevljeve familije (sestra, snajka, tetka) user posted image Ovaj dio mi se ne svidja ni malo, sledeci put ima da dodje moja sestra user posted image ili ce da pukne tikva.
- Kuci nas cekaju najblizi-roditelji i braca i sestre.
- nema pravila kad dolaze prvi gosti na babine. Nama su jedni dosli nakon 10 dana, a ja nisam mogla ni da se ustanem od rane.
- na babine obicno donose pare (u koverti, neki stavljaju kod jastuka, neki u kolica a neki nama u ruke), zlato (to mi je potpuno bezveze i ne znam koji ce mi), garderobicu, igracke...jedna zena mi je donjela pun pleh urmasica (Bosanka, pa pretpostavjam da je tamo to obicaj) ja se obradovala ko da mi je dala 100e user posted image
- na babine se ne dolazi  poslije sumraka (navodno radi vragova koji nocu kruze pa da ne ulete kad se ovore vrata user posted image user posted image user posted image )
- na babine se ne ide kad imas M, jer mami moze nestat mlijeko ako doji user posted image A ako ipak moras bas tad, onda moras odmah reci na ulazu u kucu user posted image

I tako...
Ne mogu se sjetit sad svega, ali ako mi padne na pamet dopisacu jos.
E da...imam ja jednu sujevjernu tetku user posted image koja mi je odmah donjela arsenal protiv uroka, bijeli luk da stavim iznad ulaznih vrata, tisovinu ispod bebinog madraca i svasta nesto jos. Simpaticna je skroz bila kad se razletjela po kuci sa pomagalima user posted image



_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu upgrade011)
Direktna veza do poruke: 59
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.5.2010 12:05:50   
aleksandraz
I kod nas su slicni obicaii ali to za muser posted image mislim da nema veza jer oni zene sto rade u porodiliste sestre babice doktorke za r one ne dobijaju il nemaju muzev pa kako rade sa bebama.To je mislim glupo za mene.al imam slusnato od vujna na mm da njen sin se ima isfrleno po liceto oti i dosla na poseta  zena sa user posted image al da postoji lek za toa.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 60
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 22:02:31   
merjem 82
Običaji,običaji...ima ih svakakvih i onih korisnih i onih nidje vezeuser posted image
Jako mi se sviđa što se kod vas (ukoliko sam dobro zapazila) samo beba daruje,novac,garderoba ili igračka,bar neka korist od toga...A da vam ispričam kako je to kod nas (u Tuzli,a i skoro svugdje po Bosni):
Nema nikakvog reda kada doći na babine,meni su jedan čovjek i žena došli odmah prvu noć user posted image zamislite!
Naravno ko ima imalo kulture pričekat će 10ak dana.Dolazi se u svako doba dana user posted image najčešće oko podne i na veče.
Bebu većinom svi daruju novcem (također pod jastuk!) uža familija zlatom (bezveze!)
Zatim tu je i poklon (to mi je najgluplje jer se nose stvari koje nikakve veze nemaju s bebom,npr.bombonjere,čaše,zdjele,peškiri,odjeća za porodilju i muža,i na kraju nešto od garderobe za bebicu ili šampon,kremica i sl.)
Prije je bio običaj da se donese ručak (najčešće maslenica i pile) ali to sad malo ko još praktikuje...
Meni je logičnije da se samo bebi kupi poklon,tako većinom i radim,ne marim da li će ko zamjeriti,i darujem.
I najžešće mi je što se kod nas babine vraćaju,tj.kada se porodilja oporavi,onda prvi put sa bebom obilazi sviju koji su dolazili na babine,i naravno ponese im poklon.Oni tada opet dijete daruju s novcem,neko doda jaja(da bude napredno) i šećer (da bude slatka bebica).
Nisam primjetila da je iko spomenuo ovaj običaj pa pretpostavljam kod vas i nematog vraćanja,ili?
Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?

(odgovor članu aleksandraz)
Direktna veza do poruke: 61
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 22:13:39   
maslinica
u mojoj , MOJOJ porodici tih nekih striktnih obicaja nije bilo, po bebu ide muz, i kuci je saceka ili niko ili kog hoce porodijlja ili vec, nema parvila..ali u porodicu gde sam se udala.,..a u bre...kad sam videla da mi detetu stavljaju jaja u korpu i da ga sole popiuser posted image sam....e onda je bio vrhunac, u krevetu cen belog luka i molitvenik..kad sam ja poludila i sve to pavadila van ...i moja sveki  ALI MORA..ma sta mora da dete  fras od smrada dozivi...i tako sam sve izbacila, nije joj bilo pravo..ali...jbg...ne dam carke oko detea..
babine...postovali su svi 40 dana i cudom se cudili,,boze pa ti si izasla iz kuce pre 40tog dana i bebu si izvela...JU strasno...i dalje da ne pisem....sve je jasno!!!!

(odgovor članu merjem 82)
Direktna veza do poruke: 62
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 22:28:02   
Anck Su Nmaun
Mrzi me sve da pisem ali  sam se iznenadila kad smo dosli prvi pit kod svekrve prosula joj je secer po glavi ( puna kosa joj je bila) al ajd kaze za sladak zivot pa neka!

Mi zivimo sami tako da mi diktiramo , kad smo izasli 13 dan u set_nju naravno da je bilo pa kako pre 40 tog dana napolje...a ja kazem a sto da ne... dajte mi jedan DOBAR razlog zasto!?
Naravno svi znaju da se tako kaze al neznaju ni sami zasto user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu maslinica)
Direktna veza do poruke: 63
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 22:57:31   
merjem 82
Da,isto i kod nas s tih 40 dana,ne valja da se izlazi,blablabla,ali prije svega 7.dan bebu treba odnijeti na kontrolu,pa dalje da ne pričam...hajd,razumijem ako se beba rodi u sred zime,pa da se ne iznosi zbog hladnoće,ali npr u proljeće/ljeto ne vidim što da ne.


(odgovor članu Anck Su Nmaun)
Direktna veza do poruke: 64
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:02:55   
micketta
IZVORNA PORUKA: merjem 82

Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?



ovo sam prvi put cula od svoje mame. dala 20 evrica zato sto je beba prvi put usla u stan. i mnogo mi se svideo taj obicaj user posted image


_____________________________

zna baba

(odgovor članu merjem 82)
Direktna veza do poruke: 65
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:03:58   
micketta
IZVORNA PORUKA: maslinica

da dete  fras od smrada dozivi...



jel stvarno moze fras od smrada? user posted image


_____________________________

zna baba

(odgovor članu maslinica)
Direktna veza do poruke: 66
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:06:33   
Nena81
IZVORNA PORUKA: micketta

IZVORNA PORUKA: merjem 82

Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?



ovo sam prvi put cula od svoje mame. dala 20 evrica zato sto je beba prvi put usla u stan. i mnogo mi se svideo taj obicaj user posted image



da da kod mojih je to obicaj, neki poklon igracka odelce pare ko sta da ali daju uvek user posted image
zato ja zaredjam po rodbini ko ciganka sa detetom user posted image


_____________________________

Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

(odgovor članu micketta)
Direktna veza do poruke: 67
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:06:37   
LillyT
IZVORNA PORUKA: micketta

IZVORNA PORUKA: merjem 82

Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?



ovo sam prvi put cula od svoje mame. dala 20 evrica zato sto je beba prvi put usla u stan. i mnogo mi se svideo taj obicaj user posted image



Ja sam ovo cula od mm-ovih. Dosli kod njih, sve ok, i kao da vidimo kako su spremili sobu, stavili je u krevetac, a ono, 50 evrica user posted image

Otisli kod njegove sestre, pokupili opet pare user posted image

Ovi obicaji su odlicni


_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu micketta)
Direktna veza do poruke: 68
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:07:21   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: merjem 82


I najžešće mi je što se kod nas babine vraćaju,tj.kada se porodilja oporavi,onda prvi put sa bebom obilazi sviju koji su dolazili na babine,i naravno ponese im poklon.Oni tada opet dijete daruju s novcem,neko doda jaja(da bude napredno) i šećer (da bude slatka bebica).
Nisam primjetila da je iko spomenuo ovaj običaj pa pretpostavljam kod vas i nematog vraćanja,ili?
Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?



Nisam čula za to. user posted image

(odgovor članu merjem 82)
  Direktna veza do poruke: 69
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:09:25   
merjem 82
IZVORNA PORUKA: micketta

IZVORNA PORUKA: merjem 82

Da li je običaj kod vas da se beba daruje kada negdje prvi put uđe,novcem ili nečim drugim?



ovo sam prvi put cula od svoje mame. dala 20 evrica zato sto je beba prvi put usla u stan. i mnogo mi se svideo taj obicaj user posted image



Pošto kod nas skoro svi daruju,mi ostavili par kuća za crne dane!user posted image

(odgovor članu micketta)
Direktna veza do poruke: 70
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:09:26   
Nena81
Lilika garant si isla u moj kraj
sumadinci znaju da budu siroke ruke user posted image


_____________________________

Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 71
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:12:18   
LillyT
Gde si Neno user posted image
Nisam po Sumadiji krstarila, mm je iz Vojvodine (zapadna Backa)



_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Nena81)
Direktna veza do poruke: 72
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:21:43   
engimengi
Baš kad sam došla iz bolnice kod kuće su me čekale svekrva,majka i tetka i običaj:svaka pekla po 2 pogače,pa crni luk,pečeno pile,sir,paprika,jaja kuvana,so,šećer...i ja moram sve to da probam po 3x,uzas!!Ustvari hrana je super al ja 4. dan CR nisam ni pila ni jela ništa sem keksa a sad crni lukuser posted image
A onda sveki probala sa njenim stavi im makaze pod dušek,krstiće,tamjan,ne pricajte da su lepi,ne ljubi,bla,bla,bla,al ja sam sve kulturno odbila!

I da pisala sam već negde na 40 dana im je dala po malo pite sa sirom da ih˝zarani˝kao posle ce sve da jeduuser posted image ha,ha,ha


_____________________________

Mnogo ih volim!!!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 73
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:26:24   
SUPER MAMA
Evo ja da kazem obicaje kojesam zatekla ovde u Beogradu kad sam se porodila i one koje sam znala i normalno dozivela u Skoplju.

Kad sam se porodila i dosla kuci moja svekrva i svekar vec su bili kod nas darovali si Moniku sa zlatni lancic i pare dali su joj 100 evrica, user posted image user posted image user posted image zatim svekrva je ispekla pogacu torta napravila i pije ispeceno od sve to prvo ja da probam, zasto ne zna ni sama ali takve su obicaje.

Dok od mojih po makedonske obicaje dali su joj zlatni dukat ili ti novcic, i obavezno torta i pare.
Kad smo prvi put bili u Skoplju posto ja imam tri tetke svaka tetka kako je dosla donela je torta zlato i garderoba za bebu.

Takodze da nezaboravim da u Makediniji kad se rodi dete prave se mekike da dete bude belo kao brasno a meko kao mekike, tako je meni moja baba objasnila.

(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 74
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2010 23:27:20   
micketta
jao, moja keva me je bas iznervirala kad mi je rekla da uvek kad dodju gosti da vide bebu, treba krisom da me niko ne vidi da liznem prste i predjem detetu preko ociju. valjda protiv uroka. napicila sam je svetski. to je garant cula od jedne komsinice s kojom joj mi branimo da se druzi. sve mi i lici na nju kad napravi taj pokret kad mi pokazuje kako se to radi. horor!

_____________________________

zna baba

(odgovor članu engimengi)
Direktna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here