|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 19:47:45   
dunja RR
Kineski će od ponedeljka učiti 2.462 učenika u 32 osnovne i srednje škole. Sa njima će raditi 14 profesora koji su stigli iz Kine. U pitanju su škole u osam školskih uprava i to Kragujevac, Jagodina, Užice, Leskovac, Niš, Zaječar, Požarevac i Beograd. Projekat će trajati do 31. decembra 2012. i ukoliko pokaže dobre rezultate, kineski od sledeće godine može biti uveden kao fakultativni predmet u naše škole - rekao je Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke.

IZVOR

Šta mislite o ovome? Da li bi ste upisali svoje dete na kineski?
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 19:53:53   
Maya21
jezik kao jezik... ja sam poliglota, govorim nekoliko jezika svetskih, i naucila bih i ovaj zasto da ne, ali sam protiv uvodjenja u osnovne skole... u srednje jos nekako... aali iskljucivo kao izborni predmet.
Pa ne uci se francuski po skolama a ne jos i kineski da uvodimo...

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 19:59:09   
minavb
Obzirom da ce zemlje BRIKa jednog dana vlauser posted image dati svetom, ovo moze da bude korisno.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Maya21)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:03:19   
Sanchy
Greska

< Poruku je uredio Sanchy -- 14.3.2012 20:08:30 >

(odgovor članu Maya21)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:06:59   
Sanchy
Kao fakultativan da ,kao obavezan ne,dosta je tezak i mislim da vecina dece nece biti u mogucnosti da ga savlada ali zato pojedini hoce i uz dalje usavrsavanje nakon osnovne skole otvorice sebi mnoga vrata..Kina je svetska sila i mi i sada dosta saradjujemo sa njima a u buducnosti ocekujem jos vise,i to ne samo mi nego ceo svet...imam drugaricu koja je na Filoloskom diplomirala kineski jezik i nakon faksa proputovala ceo svet,ima jako jako interesantan zivot tako da pozdravljam odluku Ministarstva pa ko ima dara taj ce i prosperiratiuser posted image

< Poruku je uredio Sanchy -- 14.3.2012 20:07:54 >

(odgovor članu Maya21)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:26:34   
j o e
posto sam jezicar po struci, znam da ne postoji tezak ni lak jezik, postoji samo manja ili veca zelja da se on nauci. a najlakse se uci ako se krene postepeno od malih nogu, onako kako se uci i maternji jezik. i srpski je tezak, pa ga mi govorimo :) a verujem i da se ne uce znakovi odmah, nego se verovatno prvo progovori kineski na nekom osnovnom nivou.

po meni je kineski jednako validna alternativa francuskom/nemackom/ruskom, samo ne bi bilo lako pribliziti detetu kinesku kulturu i omoguciti mu kontakt s jezikom, kad dodira sa kinom imamo samo u kuneskim restoranima i po kineskim buticima. bilo bi ograniceno na ono sto radi na casovima, a ne znam da li je to dovoljno. jedino ako se dete iz nekog razloga bas primi na to. ili ako zivi u 70. bloku user posted image

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:42:17   
Anoniman
Što da ne!
Ja sam za, da se uvede u osnovne škole, ali bih možda prvo išao neki probni period, da se dete upozna sa jezikom, pa da onda samo odluči da li želi da ga uči i da li mu leži. Mislim da je to jako važno.
Možda će deci, ili roditeljima, zvučati super korisno da dete nauči kineski, a detetu se jezik ne dopadne, i onda ostane zaglavljeno nekoliko godina mrzeći i jezik i nastavnika.
Svaki jezik je vredan, po meni je kineski možda odmah posle engleskog i nemačkog po važnosti (za budućnost), parira francuskom, italijanskom, španskom i ruskom.

(odgovor članu j o e)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:42:44   
vukosava
Ja sam htela da ucim Kineski jer sam radila jednu godinu sa sedam Kineza. Odem u knjizaru, pogledam Kineski - osnovni kurs. 1500 OSNOVNIH znakova! Osnovnih... Odustala sam odmah. A znam neke reci:

Nji Hao - zdravo
i - 1
ar - 2
san - 3

a Srbija je nesto kao Sojarija

(odgovor članu j o e)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 20:51:59   
Sanchy

IZVORNA PORUKA: j o e

posto sam jezicar po struci, znam da ne postoji tezak ni lak jezik, postoji samo manja ili veca zelja da se on nauci. a najlakse se uci ako se krene postepeno od malih nogu, onako kako se uci i maternji jezik. i srpski je tezak, pa ga mi govorimo :) a verujem i da se ne uce znakovi odmah, nego se verovatno prvo progovori kineski na nekom osnovnom nivou.

po meni je kineski jednako validna alternativa francuskom/nemackom/ruskom, samo ne bi bilo lako pribliziti detetu kinesku kulturu i omoguciti mu kontakt s jezikom, kad dodira sa kinom imamo samo u kuneskim restoranima i po kineskim buticima. bilo bi ograniceno na ono sto radi na casovima, a ne znam da li je to dovoljno. jedino ako se dete iz nekog razloga bas primi na to. ili ako zivi u 70. bloku user posted image

Ja imam podstanare kineze,svakodnevno se druzimo tako da bi moje dete na primer bilo svakodnevno u kontaktu sa njima i njihovom kulturom i moglo bi dosta i da vezba ..ja kupila recnik srpsko kineski ono kao Kineski u dzepu ,po meni strasno je tezak a i svakodnevno ih slusam kako pricaju tako da dzaba zelja i trud ako nemas sluha ..inace i kultura im je vrlo interesantna svasta sam naucila tj.upoznala se sa njihovim obicajima,obredima itd...ali za pet godina koliko zive kod mene jako malo sam naucila kad je jezik u pitanju...mislim da deca bolje usvajaju nego odrasli pa videcemo kako ce se moj malisa snaciuser posted image

(odgovor članu j o e)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 21:45:13   
branki*
ako bi dete izrazilo zelju,upisala bih ga.mada bi trebalo da bude fakultativan.koji god jezik covek da zna,nije na odmetuser posted image ,mada je pitanje u kojoj meri ce ga klinci savladati.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 21:49:31   
magnetic
Ja sam isto za i u osnovnim skolama,bas iz razloga lakseg savladavanja jezika.Mada,mozda,varijanta bez ocenjivanja bar za pocetak ili bar u nizim razredima.

_____________________________

Dunja 27.07.2010.
Visnja 23.01.2012.

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 21:49:50   
j o e
zvuci bas zanimljivo. meni su kinezi (onih nekoliko s kojima imam kontakta u lokalnom kineskom fast foodu) jako dragi, a o hrani da i ne govorim :)

slazem se sa nedjom da ne treba siliti decu, ako probaju pa im se ne svidi, nema svrhe forsirati.
mada ako dete pocne da uci kineski fakultativno i svidi mu se, bilo bi lepo da moze kasnije da ga izabere umesto francuskog, tj. nemackog/ruskog, kao regularan predmet. dva strana jezika plus kineski bi mozda bilo previse.

inace, naletela sam pre neki dan na amazonu na jednuu knjizicu koja je spoj obicne slikovnice i knjige za ucenje kineskih znakova: http://www.amazon.com/The-Pet-Dragon-Friendship-Characters/dp/0061577766/ref=sr_1_8?s=books&ie=UTF8&qid=1331758038&sr=1-8
odlicno je uradjena, nekako ti znaci izgledaju tako bezazleno :)

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 21:58:32   
Anoniman
Toliko kineskih prodavnica imamo, u svima su menadžeri kinezi, eto, prodavačice bi se lakše sporazumevale sa menadžerima.
Mislim da je ovo kompletna ludorija.
Ne bih dete upisala na kineski.

(odgovor članu j o e)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 22:00:21   
Anoniman
I da, mislim da će odziv biti isti kao i na fakultaivnom mađarskom i slovačkom.
Ne mislim ništa loše o ovim jezicima, konkretno govorim tečno mađarski, ali budimo realni, koliko njih znate da su išli fakultativno na ove jezike?

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 23:08:43   
Suncicabg
Mislim da nam samo Kineski fali user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 23:36:08   
Nina777
I ja sam to pomislila, deca ne uce ni ono sto treba a sad ce na kineski, pametnije bi im bilo da uvedu neke nove metode i programe u osnovno obrazovanje

(odgovor članu Suncicabg)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 23:48:29   
marijana22

IZVORNA PORUKA: Nina777

I ja sam to pomislila, deca ne uce ni ono sto treba a sad ce na kineski, pametnije bi im bilo da uvedu neke nove metode i programe u osnovno obrazovanje


Uze mi rec iz usta.
Radim u skoli i mogu da kazem da deca na izborne predmete ne dolaze, a ucenje bolje da ne pominjem.. Uvodjenje kineskog nije losa ideja ali tyreba privoleti decu da uce i rade

(odgovor članu Nina777)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 23:55:37   
limunada
Ja mislim da je to bas tesko i nepotrebno za osnovce,ajde ako posle bude htelo uciti al ovo je za mene cista glupost.

_____________________________

Nikola 25.02.2011 :)

Srecna vam svima 2012 god.neka se radja sto vise bebica :)))

(odgovor članu marijana22)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
14.3.2012 23:59:59   
dunja RR
Meni pre minut pade napamet da je ovo možda još jedna od predizbornih ludorija. Otkud baš sada, na kraju godine uvoditi predmet??
Trebaju li im glasovi Kineza, verujem da dosta njih već ima državljanstvo. Možda lupam, ali eto ... proradio mi crv u glavi user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:05:07   
limunada
moguce je svasta dunja user posted image nesto tu smrdi a user posted image

_____________________________

Nikola 25.02.2011 :)

Srecna vam svima 2012 god.neka se radja sto vise bebica :)))

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:17:35   
Anoniman
Ja sam za. Kao filolog tvrdim da što ranije počnu, lakše će savladati.

Sanchy, nije dovoljna volja i i sluh, još manje da slušaš nekog u prolazu, potreban je rad i uložen trud.

Ako mene pitate kineski je korisniji od veronauke.

(odgovor članu limunada)
  Direktna veza do poruke: 21
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:24:45   
Sanchy

IZVORNA PORUKA: gae_gr

Ja sam za. Kao filolog tvrdim da što ranije počnu, lakše će savladati.

Sanchy, nije dovoljna volja i i sluh, još manje da slušaš nekog u prolazu, potreban je rad i uložen trud.

Ako mene pitate kineski je korisniji od veronauke.

Dzabe rad i ulozen trud kada je kineski u pitanju ja ono malo sto sam naucila iz knjige pa me u razgovori moji kinezi(imam podstanare kineze)stalno ispravljaju u naglasku ,i smejulje se pa mi kazu sta sam rekla umesto onoga sto sam htela...a tek znakovi,pisanje ,mislim da je potrebno mnogo vise nego za bilo koji drugi jezik ...ja govorim ruski i engleski perfektno imam odlican naglasak i to je vec dar,masa ljudi zna jezik a naglasak ocajan a kod kineskog naglasak je pa najvazniji ...isto sam za i nadam se da ce user posted image voleti jezike kao ja ...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:31:14   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Sanchy


IZVORNA PORUKA: gae_gr

Ja sam za. Kao filolog tvrdim da što ranije počnu, lakše će savladati.

Sanchy, nije dovoljna volja i i sluh, još manje da slušaš nekog u prolazu, potreban je rad i uložen trud.

Ako mene pitate kineski je korisniji od veronauke.

Dzabe rad i ulozen trud kada je kineski u pitanju ja ono malo sto sam naucila iz knjige pa me u razgovori moji kinezi(imam podstanare kineze)stalno ispravljaju u naglasku ,i smejulje se pa mi kazu sta sam rekla umesto onoga sto sam htela...a tek znakovi,pisanje ,mislim da je potrebno mnogo vise nego za bilo koji drugi jezik ...ja govorim ruski i engleski perfektno imam odlican naglasak i to je vec dar,masa ljudi zna jezik a naglasak ocajan a kod kineskog naglasak je pa najvazniji ...isto sam za i nadam se da ce user posted image voleti jezike kao ja ...


Kad bi se kineski mogao savladati tako da te Kinezi ne ispravljaju za nekoliko dana iz priručnika za turiste, mogli bi odmah da zatvorimo Filološki fakultet. Zato i kažem potreban je RAD. Težak, dugotrajan rad, ali ne vidim ništa loše u radu, tako da da, ako bi moje dete uzrazilo želju da ga uloži u kineski, vrlo rado bih je poslal na kineski, ako bi bio obavezan u školi, i to bi mi bilo ok.

(odgovor članu Sanchy)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:39:29   
Sanchy
Nisam ja rekla da nije potreban rad i to dugotrajan kad je ovaj jezik u pitanju vec da dete mora imati i sluha inace nista sa kineskim nece postici..Sa kineskim,drugi jezici ne gube smisao ako pogresis u naglasku samo otkrijes da nemas sluha...to posebno vazi za francuski na primer koji je predivan jezik kad cujes francuza kpme je maternji i nekoga ko ima sluha za taj jezik ...u svim drugim slucajevima zvuci grozno...

< Poruku je uredio Sanchy -- 15.3.2012 0:50:55 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Kineski od ponedeljka u 32 škole u Srbiji
15.3.2012 0:43:03   
Anoniman
Ako ćeš mi verovati sluha nemam ni koliko žaba u potoku, ali me to nije sprečilo da govorim 3 jezika i da razmišljam koji četvrti da učim.

(odgovor članu Sanchy)
  Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here