|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Lekovi i dojenje
16.11.2009 18:56:36   
YAYA
Help!

Da ne duljim , u par recenica cu vam opisati svoj problem
Rodila carskim rezom prije 21 dan.
32 h bez vodenjaka,terapija 40 eritromicina,20 garamicina u injekcijama,a sada zbog upale grla primam Linkomicin ( Neloren) zbog kojih sam prekinula dojenje,jer se ne preporucuje
Mlijeka nemam dovoljno,trenutno izdajam mlijeko na aventovu pumpicu i bacam...20 ml iz obje 10_x_10
Bebu hranim Aptamilom 1
Pitanja za majke koje su iskusile ovako nesto...

Koliko dana trebam cekati nakon linkomicina da bih ponovo mogla dojiti svoju bebu?
Da li mogu pomijesati svoje mlijeko ( izdojeno) sa aptamilom i tako ga ponuditi bebi?(u slucaju da beba odbije sisati)
Hvala vam unaprijed


< Poruku je uredio Alexx RR -- 12.7.2010 10:12:20 >
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Antibiotici i dojenje
16.11.2009 19:07:30   
*Alexx*
Za antibiotike ne znam, ali ja sam mesala svoje mleko sa Humanom na pocetku, dok se nije razvila laktacija. Rekla patronazna sestra da moze.

(odgovor članu YAYA)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 17:06:43   
Anoniman
Zene , ja sam se skroz razbolela...da li da pijem palitrex???plasim se da ne predje na teu...
nos mi je zapusen, grlo grebe a sada mi se cini da imam i temperaturu blagu...uh.

(odgovor članu *Alexx*)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 17:10:15   
micketta
ni ja ne znam za antibiotike, ali moras pitati pedijatra obavezno!
ja isto ponekad pomesam novalac i svoje mleko user posted image

OTI, i ti obavezno priupitaj pedijatra


_____________________________

zna baba

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 22:23:47   
guppy RR
I ja sam pila antibiotik dok sam dojila, bio je neki koji je bio bezbedan (u smislu prelaženja u mleko). Dobila sam ga zbog gadnog mastitisa.
Bebe su tada same prestale da sisaju pa sam mleko izmlazala pumpicom i posle prestanka uzimanja antibiotika počele su ponovo da piju moje mleko. Nisam čekala ništa jer je antibiotik navodno bio bezbedan za dojilje i njihove bebe.

U ruci mi je inače kutija Sinacilina (=amoksicilin) od Galenike koji pijem zbog upale uha. Piše: Sinacilin se MOŽE davati za vreme dojenja. Izuzev rizika od senzibilizacije, s obzirom na to da se amoksicilin u tragovima izlučuje putem majčinog mleka, nema podataka o drugim štetnim uticajima na odojče.

(odgovor članu micketta)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 23:20:40   
Leki 77
Ne znam za Palitrex i dojenje, ja sam pila Cedax dok sam dojila. On se ne izlucuje u mleko. Druga stvar, sada je sezona virusa, tako da ne verujem da ima smisla piti ab. Ako mozes uradi ks i leukocitnu f-lu. (ako su leukociti niski i segm.leuk. visoki onda je virus najverovatnije). Pila ab ili ne, ako je virus - zarazna si. Ne znam da li dojis, ako da, onda bi beba trebalo da bude zasticena od virusa (ako je virus) koji ti imas jer tvoj organizam stvara antitela koja bebi dajes mlekom. Sve u svemu, spustaj paracetamolom temp, to moze i dok dojis. Nemoj dozvoliti da ti skace temp iznad 38 jer bebi nece prijati takvo mleko (ako dojis). Tako barem kazu dr, ali ja sam dojila i sa 38,5 i nikakve promene nisam primetila. Moguce da zbog porasta telesne temp i mleko gubi na kvalitetu. Nadam se da ces brzo ozdraviti.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 23:28:44   
*Alexx*
Cedax sam i ja pila za vreme dojenja.

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Leki 77)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 23:47:21   
Anoniman
Leki hvala ...!!!!
Nemam temperaturu...I grlo je prestalo.Samo taj prokleti nos koji curi i curi i curi.,..
ne znam da li da pijem ista ili da cekam da prodje...samo.user posted image

(odgovor članu Leki 77)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Antibiotici i dojenje
30.4.2010 23:56:08   
Nena81
OTI zasto ne isperes nos kao sto radimo bebama ?
Veruj meni pomaze, jer dok dojim ne smem da pijem lekove za alergiju, a nos slini samo tako. Ne prijaju mi oni sprejevi, pece me sluzokoza, ali kad ispiram fizioloskim nista user posted image

_____________________________

Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Antibiotici i dojenje
1.5.2010 0:01:45   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Nena81

OTI zasto ne isperes nos kao sto radimo bebama ?
Veruj meni pomaze, jer dok dojim ne smem da pijem lekove za alergiju, a nos slini samo tako. Ne prijaju mi oni sprejevi, pece me sluzokoza, ali kad ispiram fizioloskim nista user posted image

...
Neno, a je l prodje?...Mene boli ova koža ispod nosa...odrala sam je maramicama ceo dan...Da umrem...
Inace sam ok nego me taj nos izmorio toliko...i sve se plasim da nece na Teodoru...da predje..
a mama mi kaže da ce sa palitreksom da prodje brže...pila sam ga posle porodjaja, u bolnici...ne znam

(odgovor članu Nena81)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Antibiotici i dojenje
1.5.2010 0:02:02   
Anoniman
Marisol sam sipala ceo dan.,..ma isto mi je.

(odgovor članu Nena81)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Antibiotici i dojenje
1.5.2010 0:05:46   
Anoniman
ima tea da uhvati pumpicu i da kaže: E sad mama dodji da vidis kako je to kad ti meni vadis slince user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Antibiotici i dojenje
1.5.2010 19:06:21   
Anoniman
Upotreba lekova tokom dojenja  
Ukoliko je primena ipak neophodna, dojenje treba izbegavati u periodu maksimalne koncentracije leka u mleku (jedan do dva sata nakon oralne doze). A lekove koji se koriste u jednoj dozi - treba uzeti pre najdužeg peirioda bebinog spavanja.
*Ako se lekovi nalaze u mleku u velikoj koncentraciji, ili imaju neželjena dejstva po dete, dojenje se privremeno prekida i nastavlja po završetku terapije. U slučaju da je neophodno prekinuti dojenje, savetuje se održavanje laktacije čestim istiskivanjem mleka iz dojki (to mleko se baca). Ukoliko prekid dojenja može da se isplanira, dobro bi bilo da se unapred prikupi isceđeno mleko i čuva u otkuvanoj posudi u frižideru (do tri dana), ili u zamrzivaču (od tri dana do četiri meseca). Ono se za vreme majčine terapije daje bebi otkuvanom kašičicom, bez prethodnog prokuvavanja - koje bi uništilo neke vredne sastojke.
Na osnovu bezbednosti primene u toku dojenja i uticaja na odojče, lekovi su podeljeni u tri grupe (tabele 1, 2 i 3). U ovim tabelama su data generička imena lekova koja su, kao i pripadnost određenoj grupi, napisana u svakom prospektu uz lek.
Tabela 1 LEKOVI KONTRAINDIKOVANI TOKOM DOJENJA
Lek/hemijska supstanca
Neželjena dejstva
citostatici
(Ciklofosfamid, Ciklosporin, Doksorubicin, Metotreksat)
smanjenje imuniteta (imunosupresija), uticaj na rast, karcinogenost (izaziva rak)
supstance koje izazivaju zavisnost
(amfetamin, kokain, heroin, marihuana, Fenciklidin)
razdražljivost, poremećaj sna, povraćanje, proliv, drhtanje, konvulzije (trzaji sa gubitkom svesti), halucinacije
alkohol
pospanost, produbljeno disanje, odsustvo reakcije na bol, slabije sisanje, pojačano znojenje, zastoj u motornom razvoju
nikotin
infekcije disajnih organa, grčevi, slabije napredovanje

Tabela 2
LEKOVI SA MOGUĆIM NEŽELJENIM DELOVANJEM TOKOM DOJENJA
Lek/hemijska supstanca
Neželjena dejstva
antikonvulzivi (Karbamazepin, Fenobarbiton, Fenitoin, Etosuksimid, Diazepam, valproati) pospanost slabije sisanje slabije napredovanje u telesnoj masi antipsihotici (Hlorpromazin, Flufenazin, Haloperidol) pospanost poremećen psihomotorni razvoj antidepresivi
  • Litijum

uznemirenost, slabost anksiolitici
  • Diazepam

pospanost (pri ponavljanim dozama) antimikrobni lekovi
  • Hloramfenikol
  • tetraciklini
  • hinoloni
  • Metronidazol
  • Nalidiksna kiselina
  • Sulfametoksazol/ Trimetoprim

razaranje crvenih krvnih zrnaca, žutica žuta prebojenost zuba oboljenja zglobova karcinogenost razaranje crvenih krvnih zrnaca, žutica razaranje crvenih krvnih zrnaca, žutica

Tabela 3
LEKOVI BEZBEDNI U TOKU DOJENJA
Lek
dojenje
analgetici, antipiretici (protiv bola i povišene temperature)
  • aspirin
  • Ibuprofen
  • Paracetamol
  • opioidni analgetici


bezbedno (izbegavati dugotrajnu terapiju) bezbedno bezbedno bezbedno (izbegavati ponavljane doze) antimikrobni lekovi
  • β-laktamski antibiotici
  • Eritromicin
  • aminoglikozidi
  • cefalosporini
  • antituberkulotici
  • antigljivični lekovi
* Amfotericin B, Grizeofulvin * Flukonazol, Nistatin antivirusni lekovi * Aciklovir * Zidovudin, Nevirapin
bezbedno (moguća alergija) bezbedno bezbedno bezbedno (moguć proliv) bezbedno (moguća žutica)
* nema podataka * bezbedno
* bezbedno * bezbedno antiaritmici
  • Atenolol
  • Digoksin, Lidokain

moguće neželjeno dejstvo bezbedno lekovi za obaranje krvnog pritiska (Kaptopril, Hidralazin, Hidrohlortiazid, Metildopa, Nifedipin)
bezbedno antacidi (lekovi protiv želudačne kiseline) bezbedno hormoni (Deksametazon, Hidrokortizon, Prednizolon) bezbedno (nema podataka pri dugotrajnoj primeni) antidijabetici
  • insulin
  • oralni antidijabetici

bezbedno bezbedno (moguć pad nivoa šećera u krvi) hormoni štitne žlezde (tireoidni hormoni) bezbedno antitireoidni lekovi (Propiltiouracil, Metimazol)
bezbedno vakcine bezbedno anestetici (opšti, lokalni) bezbedno
  Da li vakcinacija može da bude problem? Majčino mleko ne utiče na polio vakcinu (protiv dečje paralize), pa beba može da sisa i neposredno nakon vakcinacije. Međutim, to ne važi za ishranu adaptiranom formulom jer se ona priprema sa vodom koja je, po pravilu, hlorisana (hlor poništava dejstvo vakcine). Iz istog razloga se bebi ne daje voda da pije dva sata nakon ove vakcine. Inače, dojenje nema uticaja ni na ostale vakcine.
Samoinicijativno se može, u slučaju pojave bola i/ili povišene temperature (osim kod dokazane alergije) upotrebiti Paracetamol, a nakon mesec dana od porođaja i Ibuprofen. Pre upotrebe većine ostalih lekova tokom trudnoće i dojenja, potrebno je konsultovati se sa lekarom. 


IZVOR



(odgovor članu YAYA)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Antibiotici i dojenje
13.5.2010 13:34:30   
Nena81
Evo na zalost i moj doprinos sta mi je dr rekla da ne mogu da pijem dok dojim bebu
cephalexin
clindamycin
gentamicin
trimethoprim / sulfamethoxazole


_____________________________

Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 15:21:07   
buhla
ja imam temperaturu 37.5 nos curi kao lud i boli i grlo i glava otkida!
nocas sam imala 38 temp i popila efferalgan sumeci, pala mi je temp i umanjio se bol u glavi, ali evo sad opetraste temp i bol je sve jaci. nocas ga nisam dojila, izmlazala sam se, ali mu davala dohranu i mleko moje od juce. sad ne znam dal smem da mu dam mleko od nocas i od danas sto sam se izmlazala. moj tata bio u apoteci dali mu febricet i rekli da pijem na 6h po jednu, pokusavam da dobijem halo bebu ali je non stop zauzeto! ne znam dal da pijem febricet, da mu dajem moje mleko... help!


_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu Nena81)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 15:26:58   
buhla
evo sa sajta halo bebe...nikako ne mogu da ih dobijem!!!
KADA MAJKA IMA POVIŠENU TEMPERATURU I KAŠLJE, UZ PRIMENU TERAPIJE KOJU JE DAO LEKAR, DA LI MOŽE NASTAVITI DOJENJE ILI GA TREBA PREKINUTI DO OZDRAVLJENJA ? AKO MAJKA DOJILJA IZ BILO KOJIH RAZLOGA DOBIJE POVIŠENU TELESNU TEMPERATURU I UZIMA LEKOVE ( ANTIBIOTIKE, LEKOVE ZA SNIŽENJE POVIŠENE TEMPERATURE, LEKOVE PROTIV BOLOVA, ZA SMANJENJE KAŠLJA ), MOŽE NESMETANO DA DOJI SVOJU BEBU.

SAMO IZUZETNO, KADA JE ZDRAVLJE MAJKE OZBILJNO NARUŠENO ( SEPSA, TOKSIINFEKCIJE, PSIHOZE, DEKOMPENZOVANA STANJA, MALIGNA OBOLJENJA ) ILI KADA JE PODVRGNUTA DIJAGNOSTIČKIM METODAMA SA IZOTOPIMA, UZIMA CITOSTATIKE I PSIHOFARMAKE SA PRODUŽENIM DEJSTVOM, BEBU NE TREBA DOJITI.

U OVIM IZUZETNIM OKOLNOSTIMA TREBA POSLUŠATI SAVET I PREDLOG ORDINIRANOG LEKARA-PEDIJATRA I BEBU HRANITI MLEKOM DRUGE MAJKE ILI ADAPTIRANIM MLEKOM.



_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 15:31:17   
SUPER MAMA
IZVORNA PORUKA: buhla

ja imam temperaturu 37.5 nos curi kao lud i boli i grlo i glava otkida!
nocas sam imala 38 temp i popila efferalgan sumeci, pala mi je temp i umanjio se bol u glavi, ali evo sad opetraste temp i bol je sve jaci. nocas ga nisam dojila, izmlazala sam se, ali mu davala dohranu i mleko moje od juce. sad ne znam dal smem da mu dam mleko od nocas i od danas sto sam se izmlazala. moj tata bio u apoteci dali mu febricet i rekli da pijem na 6h po jednu, pokusavam da dobijem halo bebu ali je non stop zauzeto! ne znam dal da pijem febricet, da mu dajem moje mleko... help!


buhla slobodno mozes da pijes febricet, na 6h nece stetiti bebi verujmi ja sam pila nekoliko puta dok sam dojila.
Jedino za smanjenje temperature kad dojis je febricit nista vise.
A za bolove u misicinja samo ako ti nesmeta naravno da te neko izmasira alkoholom i dok spava beba da se umotas u cebence da se misici opuste i tebe ce popustiti.Za grlo sto te boli ako ili ako pocnes da kasljas mozes koristiti decji sirup od Jagorcevina.
ovo nepricam napamet vec sam to radila dok sam bila prehladzena a dojila sam, normalno po preporuci lekara.

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 15:35:33   
maslinica
u buhlice, tebe bas svezalouser posted image ....ja mislim da smes da mu dajes mleko, bez obzira, nisu to tako jaki lekovi, sve je to podnosljivo. ja sam u porodilistu tukla po analginima ko luda i dojila ga, rekli su mi da ne smeta...sta znam...
a vidis i sama text koji si nasla....znaci da je ok to sta pijes..pa secam se dsa sam negde citala kad je bio svinjski grip, zene su redovno nastavljale da doje bebe....bas se secam da je negde bilo to pitanje...
zelim ti brz oporavak draga..i pusa pavlu:)

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 19:43:20   
marince1
Buhla smes da pijes sve na bazi paracetamola i da dojis potpuno normalno.
To je sigurno,smeju i trudnice i male bebe


_____________________________

Ko zna zasto je to dobro...

Nista u zivotu nije slucajno!

(odgovor članu SUPER MAMA)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 19:53:13   
buhla
popila sam febricet, spala mi je temp. dojila sam bebca, i on je imao proliv - nadam se da nije to od mene user posted image

_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu marince1)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 20:06:59   
Jeca*
ja mislim da ne moze da dobije proliv od febriceta koji si ti popila. Ja sam isto par puta popila febricet dok sam dojila i Luka nije reagovao na to. Jedino ti savetujem da nosis masku u prisustvu bebe, da ga ne zarazis.

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 20:09:52   
marince1
IZVORNA PORUKA: Jeca RR

ja mislim da ne moze da dobije proliv od febriceta koji si ti popila. Ja sam isto par puta popila febricet dok sam dojila i Luka nije reagovao na to. Jedino ti savetujem da nosis masku u prisustvu bebe, da ga ne zarazis.


user posted image


_____________________________

Ko zna zasto je to dobro...

Nista u zivotu nije slucajno!

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 20:11:08   
buhla
IZVORNA PORUKA: marince

IZVORNA PORUKA: Jeca RR

ja mislim da ne moze da dobije proliv od febriceta koji si ti popila. Ja sam isto par puta popila febricet dok sam dojila i Luka nije reagovao na to. Jedino ti savetujem da nosis masku u prisustvu bebe, da ga ne zarazis.


user posted image


koristim je!


_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu marince1)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Antibiotici i dojenje
15.5.2010 21:54:50   
Nena81
Buhla ja sam ovih dana kako me prst boleo pila deciji sirup paracetamol, imala sam ga pri ruci, bol je prestala a i sme da se doji beba.

A za grlo moja preporuka je ispiranje cajem od zalfije, meni uvek pomogne.

_____________________________

Love me, Hate me, either way you are thinking of me !!

(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Antibiotici i dojenje
6.6.2010 21:19:57   
Modessty
Danas me mnogo mnogo mnogo bolela glava i popila sam jedan brufen od 200. Malo mi je bolje. Nisam eto ni znala da smem da ga pijem dok mi drugarica nije rekla, a vidim i da je ovde na listi lekova koji smeju da se piju.
Onesvestila bi se da ga nisam popila!
Ubi me ova promena vremena.

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Nena81)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Šta određuje krvnu grupu bebe?
Roditelje često zanima koje će krvne grupe biti njihovo dete, naročito ako je jedan od roditelja Rh negativan. Pogledajt...
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here