|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Devojčica rođena iz embriona koji je 27 godina bio zamrznut

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 4.12.2020
Porodica iz Tenesija se godinama borila sa neplodnošću, a onda se povezala sa Nacionalnim centrom za donaciju embriona (NCDE), neprofitnom hrišćanskom organizacijom u Noksvilu. Ova organizacija čuva zamrznute embrione koje su pacijenti vantelesne oplodnje odlučili da doniraju umesto da koriste.

image
Još nema ni dva meseca, a već je svetska rekorderka. FOTO: NCDE
/11


Kada je Moli Gibson rođena u oktobru ove godine, prošlo je 27 godina od njenog začeća.

Embrion novorođenčeta zamrznut je oktobra 1992. i u takvom stanju bio sve do februara 2020. godine kada su Tina i Ben Gibson iz Tenesija (SAD) usvojili embrion.

Moli je verovatno postavila novi rekord za najduže zamrznuti embrion iz koga je stvoren život, koji je prethodno držala njena starija sestra Ema.

„Ne mogu da verujem da su to naše ćerke", rekla je mama devojčice za CNN.

Porodica iz Tenesija se godinama borila sa neplodnošću, a onda se povezala sa Nacionalnim centrom za donaciju embriona (NCDE), neprofitnom hrišćanskom organizacijom u Noksvilu.

Ova organizacija čuva zamrznute embrione koje su pacijenti vantelesne oplodnje odlučili da doniraju umesto da koriste.

Porodice poput Gibsonovih tako mogu da usvoje jedan od neiskorišćenih embriona i dobiju dete sa kojim nisu genetski povezani.

Prema procenama NCDE, trenutno se u SAD čuva oko milion zamrznutih ljudskih embriona.

Mark Melinger, direktor za razvoj i marketing NCDE, izjavio je da je neplodnost uobičajen problem kod porodica koje traže donaciju embriona.

„Verovatno je njih oko 95 odsto suočeno sa nekom vrstom neplodnosti", rekao je Melinger.

„Počastvovani smo i privilegovani što radimo ovaj posao i pomažemo parovima da osnuju porodicu."

Neplodnost je bila „najteža stvar sa kojom sam se nosila", napisala je Tina Gibson u blogu na sajtu NCDE, pošto je rodila Emu, njenu prvu ćerku.

„Sada kada sam na drugoj strani, vidim koliko su me sve ove godine oblikovale kao majku."

Foto: NCDE

Nacionalni centar za donaciju embriona osnovan je pre 17 godina i od tada je omogućio više od 1.000 usvajanja embriona i rođenja, dok se sada sprovodi oko 200 transfera godišnje.

Slično tradicionalnom procesu usvajanja, parovi mogu da odluče da li žele „zatvoreni" tip usvajanja embriona ili „otvoreni" - kojim omogućuju neki oblik kontakta sa davaocima.

Kontakt može biti u vidu nekoliko mejlova godišnje, pa do rođačkog odnosa, kaže Melinger.

Parovima se prikazuje 200 do 300 profila davalaca embriona, uključujući i demografsku istoriju porodice davalaca.

Gibsonovi, niski rastom, odabrali su davaoce koji su takođe nižeg rasta, rekao je Melinger.

Gibsonove ćerke - Moli i Ema, rođena 2017. godine, zapravo su genetski rođene sestre.

Oba embriona su zajedno zamrznuti 1992. godine, kada je Tina Gibson imala jednu godinu.

Prema navodima NCDE, Emin embrion, star 24 godine, bio je najstariji embrion iz koga je stvoren život, dok se njena sestra Moli nije rodila ove godine.

„Doslovno svakog dana, suprug i ja razgovaramo o tome", rekla je gospođa Gibson za CNN.

„Uvek nešto poput: 'Možeš li da poveruješ da imamo ne jednu, nego dve devojčice? Možeš li da poveruješ da smo roditelji dvoje dece?"

Prema NCDE, embrioni u takvom stanju mogu da traju večno.

Zahvaljujući tehnološkom napretku, prva beba rođena iz zamrznutog embriona posle vantelesne oplodnje rodila se u Australiji 1984. godine.

„Sasvim je moguće da da ćemo jednog dana prisustvovati rađanju deteta iz embriona starog 30 godina", zaključuje Melinger.

Izvor: www.bbc.com/serbian

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

PITAJTE DOKTORA NA RINGERAJI
Dr Jelena Todorović, stručnjak u oblasti interne medicine, izaćiće u susret svim Ringerajinim korisnicima koji imaju nek...
5
10 saveta za brigu o sebi nakon embriotran...
Odabir prave klinike za VTO je najvažniji korak na vašem putu ka roditeljstvu. Uz tim iskusnih stručnjaka, veoma je važn...
5
Mesečni ciklus žene
Saznajte nešto više o svom telu, proučite vaš menstrualni ciklus i naučite da ocenite kada su vam plodni dani.
3
Pitali smo doktor-ginekologa: Šanse za tru...
Ringeraja vam je dala priliku da pitate lekara sve što vas zanima u vezi ovulacije kao i rešenja problema sa njom. Farma...
3





Zašto je teško napraviti bebu?
Ako imate decu ili se nadate da ćete zatrudneti znate da trud da ostanete u drugom stanju nema gotovo nikakve veze sa za...
Kako izgleda zdrava i plodna sperma?
Ako u ejakulatu muškarca ima manje od deset miliona spermatozoida po mililitru sperme, to se smatra niskim brojem sperma...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Тежина током трудноће.
пеперутка16

Да ли сте се угојили током порођаја? Колико?

Click Here