|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Prva pomoc na letovanju!!!
21.7.2010 8:43:54   
SUPER MAMA
Od uživanja do problema samo je mali korak i za mnoge turiste provod i zabava na plaži u sekundi se pretvaraju u pravu noćnu moru. I mala nepažnja može dovesti do povreda i ozbiljnih nezgoda.


UBOD MORSKOG JEŽA

U kamenitim morskim plićacima žive morski ježevi, i ako ne vode računa o njima, ljudi često nagaze na njih. Pored uboda i bola koji se pri tom javlja, mogu da nastanu i veći problemi zbog bodlji koje ostaju u stopalu i onemogućavaju hodanje. Zbog toga, vađenje bodlji je nužnost i to bi trebalo da obavi stručnjak. Naime, sam zahvat nije komplikovan, ali nestručno izveden često dovodi do toga da se bodlje slome i da se izvadi samo njihov gornji deo, dok donji ostaje u stopalu, te se potom mora ukloniti hirurškim putem.

Prva pomoć:
Tradicionalno sredstvo, smokvino mleko - bela tečnost koja se pojavljuje kada se odlomi list smokve - pomaže u smanjenju bola. Da bi sprečilo da se ubod zagnoji, treba premazati stopalo antibakterijskom kremom, a posle vađenja bodlji savetuje se premazivanje ranica kremom bogatom ribljim uljem.

UBODI INSEKATA

Topli letnji meseci idelano su vreme za insekte, koji su tada najaktivniji. Dugotrajan boravak na plaži znatno povećava šanse od uboda insekata i ponekad ovo postaje veliki i ozbiljan problem, posebno u slučaju uboda pčele, stršljena ili ose, na koji su neki ljudi alergični. Pojava plikova, problemi sa disanjem i znojenje, ukazuju na alergiju i ovakva situacia je zaista ozbiljna. Takođe, insekti ispuštaju i posebne hemikalije koje dovode do formiranja bolnih plikova i otoka.

Prva pomoć:
U slučaju uboda insekta, potrebno je identifikovati o kojem je insektu reč i zbog mogućih komplikacija uzeti neko antialergeno sredstvo. Ubodeno mesto treba namazati antibitoskom kremom i prekriti hanzaplastom.

MEDUZE

Topla i prozračna mora kriju i meduze. Ove životinje su želatinaste, i prozirne, pa plivači često i ne primete meduzu dok se ne susretnu sa njom. Tom prilikom, meduze u samoodobrani ispuštaju posebnu tečnost-kiselinu, koja u dodiru sa kožom i sluzokožom izaziva znatne neprijatnosti u vidu bola, crvenila, peckanja ili plikova. Sluzokoža mnogo burnije reaguje na napad meduze od kože, a ukoliko kiselina dopre do očiju, situacija se može znatno zakomplikovati. 

Prva pomoć:
Tradicionalni metod za ublažavanje tegoba izazvanih vrelim dodirom meduze jeste tretman presečenim svežim paradajzom, koji se stavlja na kožu neposredno posle kontakta sa kiselinom. Posebne kreme protiv opekotina pokazuju dobre rezultate u sanaciji ovog problema.

POSEKOTINE

Plaže u toku sezone posećuju na hiljade poset_ilaca i među tim ljudima neminovno je da se nađu neodgovorni i bahati pojedinci koji iza sebe ostave opasne otpatke u vidu stakla, plastike ili metala. Pesak ili kamenčići potpuno pokrivaju ove otpatke i neretko neko nagazi ili se poseče na njih. Situacija u slučaju ovakvih uboda i posekotina veoma je ozbiljna, jer usled dugog stajanja takvi materijali mogu biti prenosioci ozbiljnih infekcija, čak i tetanus. Hitan odlazak kod lekara i uzimanje antitetanus vakcine je obavezno.

Prva pomoć:
U ovakvim slučajevima neophodno je prvo zaustaviti krvarenje, što kod dubokih rana nije nimalo lako. Takođe, dezinfekcija se nameće kao imperativ i ispiranje uboda ili posekotine jodom ili alkoholom treba što pre uraditi. Posle dezinfekcije, ranu treba zatvoriti stavljanjem hanzaplasta ili zavoja.

OPEKOTINE OD SUNCA

Topli sunčevo zraci znaju da "zavaraju" i, umesto bronzanog tena, da na koži ostave bolne opekotine. U zavisnosti od tipa kože i količine pigmenta - melanina - u njoj svaki pojedinac pokazuje različitu toleranciju na sunce, a osobe bele puti i svetle kose spadaju u rizičnu grupu za zadobijanje opekotina. Pored ružnog izgleda, tegobe koje opekotine proizvode su velike i bol je ponekad tolikog intenziteta da onemogućuje spavanje. Posle nekoliko dana, oštećena koža počinja da se peruta i da otpada, te se formira novi sloj koji zamenjuje stari.

Prva pomoć:
U slučaju opekotina od sunca, neophodno je koži pružiti neophodnu vlagu, pa se savetuje mazanje hidratantnih krema i preparata za posle sunčanja, izuzev u slučajevima teških opekotina kada je potrebna konsultacija specijaliste. Jedan od pouzdanih tradicionalnih recepata jeste premazivanje kože gustim kiselim mlekom, koje se na koži suši.


SUNČANICA


Predugi boravak na suncu, bez dogovarajuće zaštite, u mnogo slučajeva rezultira sunčanicom. Iscrpljenost, vrtoglavica, mučnina i povraćanje samo su neki od simptoma ovog stanja i teoretski, ukoliko se nastavi izlaganje suncu, komplikacije mogu da budu veoma opasne po zdravlje. Sunčanica zahteva višednevno ležanje u krevetu uz unos velikih količina tečnosti, najbolje supa, čorbi i voćnih sokova.

Prva pomoć:
Osobu koju je zadesila sunčanica treba hitno sa sunca pomeriti u hlad. Najbolje je takvog čoveka postaviti u polusedeći položaj i, ukoliko nije u stanju da pije, treba mu sipati u usta gutljaje vode, kao i stavljati peškir natopljen vodom na teme, uz stalno umivanje i osvežavanje lica. 




U slucaju da vec postoji vakva tema prebacite tamo, ja sma trazila nisma nasla.Inace temu otvaram jer planiramo u avgustu da idemo u Grcku a poznato je da tamo avgust i septembar nadolaze meduze pa da znam sta da ocekujem.




< Poruku je uredio SUPER MAMA -- 21.7.2010 8:45:40 >
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
21.7.2010 11:45:17   
Anoniman
Ja imam komentar na sve ovo. user posted image

JEŽ
- Staviti paradajz, on izvuče vrh (po nekada i celu bodlju). Ako izvučete vrh, ostatak možete iglom i pincetom

INSEKTI
- Kada vidim pčelu, bežim glavom bez obzira. Ako bi ubola mene ili dete, verovatno bismo otišli lekaru, jer ih se mnogo bojim. user posted image Sve ostale ubode mažem Fenistil gelom, pošto više nema Fenergana. user posted image

MEDUZE
- Isto smo mazali Fenerganom, sada bih verovatno mazala Fenistilom. Na TV sam čula da je urin odličan lek za opeklinu meduze.

POSEKOTINE
- Bepanthen, pošto više nema Bivacin spray-a user posted image

OPEKOTINE
- Jekoderm, Melop

SUNČAICA
- Hlad, mrak, tečnost, možda nešto za rehidrataciju (Orosal)



(odgovor članu SUPER MAMA)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
21.7.2010 11:52:32   
Anoniman
odlicna tema a Tasha, odlican post user posted image user posted image user posted image

ja se ne bojim pcela..jer moj deda je pcelar i znam da to nije nistra strasno. cak naprotiv: ako osoba nije alergicna (kad je stvarno opasno) ubod pcele moze da doprinese imunitetu.Pcela je jedan divan insekt.
zaoka se vadi iglom i pincetom a onda se stavljaju hladne obloge.



(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
21.7.2010 11:57:01   
Anoniman
Ja ne znam dal sam alergična. Ubola me je samo jednom, i nije me strašno bolelo, mislim, sve je bilo super, valjda što sam bila sama sa tatom, on mi je pružio kafenu kašiku i rekao "Savi na mesto uboda, proći će", da je mama bila tu, verovatno bi me vodili u bolnicu. user posted image Mama kaže da alergijska reakcija ne mora da se ispolji kod prvog uboda, šta više, češće se pojavljuje kod drugog... i nemam pojma odakle mojoj mami da bih ja trebala biti alergična na ubod pčele, ali toliko mi je o tome pričala, da ja bukvalno padam u nesvest kada vidim pčelu. Pretprošle godine sam izašla iz kola u pokretu (mm vozio), a dete sam samo prebacila deveru u krilo, jer je pčela uletela u auto. user posted image Jednostavno, nisam u stanju da se kontrolišem.
A Luki... Luki večito lete oko usta, valjda od soka, voća, čokolade... miriše... koliko god da ga briskam... miriše slatko...

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
26.7.2010 16:03:57   
vaca
Tashke, da li si cula da je ubod pcele zdrav? Naravno ukoliko osoba nije alergicna. Ubod pcele moze da izleci dosadne bradivice. Moj deka je imao neku bradavicu na licu koju je vecito sekao dok se brijao i to je non stop krvarilo. Bas je bilo mucno. A onda ga je jednog dana sasvim slucajno ujela pcela blizu te bradavice i posle par dana on aje sama odpala, verovali ili ne. E sad ne znam sta sa onim bradavicima po rukama ko ih ima.

jedno pitanjce: Prosle godine na moru moja cerkica ( inace ima tri godine) posle par dana se osula u predelu vrata. To nisu bile klasicne bubuljice, vec kao minijaturni plikcici, kao da se najezila samo u u tom delu. Ja nisam obracala paznju par dana , a onda se to prosirilo pocelim ramenima. nemam pojma sta je to bilo. Ima li neko predstavu sta bi to moglo da bude?. Mazala sam krecno mleko, ali nista. verovatno je trebalo odmah da reagujem.

Inace za ujede insekata, crvenilo koze nakon suncanja, alergiju ja koristim Kamagel.

Kod dehidracije dobar je rastvor Rehidromix, sa ukusom je maline. A kazu da je odlicno da se na svakih 2 min uzima po kasicica kisele vode u koju prethodno iscedjen jedan limun, a nakon 2 sata na svaih 5 min.

Kod proliva, povracanja i mucnine uzimati originalnu koka kolu po 1/3 soljice za kafu na svakih 15 - 20 min (ovo je preporuka doktorke). Inace cula sam da ukoliko dete popije malo vise morske vode treba odmah da popije malo koka kole i nema mucnine.



(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
9.6.2014 20:15:23   
soni
Sta ste nosile od lekova za tu prvu pomoc, za npr proiv, temperaturu, opekotine od sunca i sl???

Kako za vas tako i za malisane??

_____________________________

„Ako nismo odgovorni za misli koje prolaze pored naših vrata,
odgovorni smo za one koje puštamo i kojima se vodimo.“

(odgovor članu vaca)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
9.6.2014 20:21:03   
branki*
ja nisam nosila nista posebno..za bozu-eferalgan cepici protiv temperature,liobif ampule i enterofuril sirup ako zahvati stomacni virus,spalmotil sirup ako ga uhvati kasalj jer ume da predje u grozni ,pa me strah.pantenol.drugo uobicajeno cime ga mackam.za nas samo brufen.nikad nismo imali problema nikakvih,nijedno od nas,hvala bogu.

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu soni)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
9.6.2014 20:24:51   
milicicak
Proliv- Multilak ili bilo koji probiotik koji vam vec odgovara + Orosal, za temperaturu- Eferalgan, nama je najbolji, Aerius, Fenestil za ubode komaraca, Jomelop za opekotine, pupu nismo ga ni jednom iskoristili user posted image antibiotike ne nosim preventivno. Za nas Defrinol ako krene kijavica i Strepsil. I mislim da je to to user posted image

(odgovor članu soni)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Prva pomoc na letovanju!!!
9.6.2014 20:35:09   
Olga75
ja obicno nosim brufen sirup , probiotike ( pre putovanja pocinjem da dajem proimuno ) enterofuryl , orosal , jekoderm , fenistil , bivacyn sprej , hanzaplaste i toplomer

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu milicicak)
Direktna veza do poruke: 9
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Uskršnji običaji, tradicija i verovanja
Jaje je simbol obnavljanja prirode i života. I kao što badnjak goreći na ognjištu daje posebnu čar božićnoj noći, tako i...
5 dobrih razloga da spasite brak
U braku nije lako. Puno je kompromisa, problema, napetih situacija, ali i lepih, nežnih trenutaka koji odagnaju loše dan...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Adrijana ili Adriana?
pisuljica



Adrijana (55%)

Adriana (45%)


Ukupan broj glasova: 69

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here