|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   dete uopste ne prica u vrticu-selektivni mutizam
22.1.2016 9:51:52   
ivannna
Moja devojcica od 3 god uopste ne prica u vrticu a kod kuce,u parkicu i sa svojim drugarima izvan vrtica trtlja ,ne zatvara usta.Progovorila je sa 2,5 god ( do tada je samo pojedinacne reci znala)u vrtic krenula sa 2god i 9meseci.Primetila sam da je pocela u poslednje vreme da se stidi i na ulici i u liftu kad udje neki komsija.Jednom je i pricala u vrticu ali bas kad je bilo vreme za spavanje i zamajavala drugu decu oko nje pa ju je uciteljica izgrdila,pa mislim da je i ovo malo uticalo..Nije pravila nikakve probleme kad je kretala u vrtic,nije plakala,ali sad pozelim da ipak jeste,ovako je sve drzala u sebi a to nije dobro. Sve sam mislila da je u pitanju period adaptacije ali evo sad ce biti 5.mesec i mislim da je to ipak dug period.Dan kad sam postala svesna problema i kad me je realnost spicila u glavu bio je kad sam cula od vaspitacice da je neka deca ne zovu po imenu nego -ona koja ne prica.Pitala sam je zasto ne prica kaze da se stidi.Jako sam se rastuzila i pocela da kopam po internetu.
Radi se o selektivnom mutizmu.Najveci strah mi je da deca pocnu da je zezaju zbog toga.Tesi me sto do skole ima jos dosta pa se nadam nekoj promeni.Danas idemo i mm i ja kod vaspitacice na razgovor pa cemo videti sta dalje.

Ako neko ima iskustva sa selektivnim mutizmom neka napise,znacilo bi mi bilo sta jer na netu su uglavnom definicije i simptomi,malo iskustva.


< Poruku je uredio ivannna -- 22.1.2016 9:53:41 >
Direktna veza do poruke: 1
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
22.1.2016 9:57:20   
ivannna
Šta je selektivni mutizam?
Strah od pričanja (selektivni mutizam)Najuobičajena karakteristika selektivnog mutizma je da dete ne želi da priča u većem društvu, uključujući i školu, iako zna da priča i razume jezik.

Neke od karakteristika selektivnog mutizma su:

- dete ne govori u situacijama u kojima se to očekuje od njega (u školi, na igralištu, kod prijatelja) iako odlično govori u drugim situacijama (sa članovima porodice);
- situacije u kojima ne govori počinju da utiču na njegov rad u školi i socijalni razvoj;
- poteškoće traju više od mesec dana;
- dete nema drugih problema sa jezikom, kao što je nepoznavanje istog ili mucanje;
- poremećaj zahvata 1 od 1000 dece i duplo je češći kod devojčica nego kod dečaka;
- deca su često stidljiva, uplašena ili nervozna; u prošlosti se na ovakvo ponašanje gledalo kao na tvrdoglavost dok se sada misli da im anksioznost ne dozvoljava da pričaju.

Mnogi roditelji su zbunjeni saznanjem da dete ne može da priča sa drugima dok je kod kuće veoma živahno i brblja non stop. Neka deca će čak vrlo lako razgovarati preko telefona sa osobama sa kojima ne mogu licem u lice.

Šta je uzrok?
Strah od pričanja (selektivni mutizam)Uzrok selektivnog mutizma nije jasan. Tokom godina, stručnjaci su izlagali dosta mišljenja, ali najverovatnije je nepoznata sredina uzrok. Ostali razlozi su prisustvo porodičnim svađama, trauma pre 3. godine ili preterana privrženost majki. U skorije vreme naučnici kažu da selektivni mutizam predstavlja znak anksioznog poremećaja. Sociofobija je anksiozni poremećaj kada se ljudi plaše situacija gde mogu reći ili uraditi nešto zbog čega će se postideti. Ljudi sa ovim poremećajem se često plaše da govore pred više ljudi ili sa nepoznatima. Osobe koje pate od sociofobije kažu da su se plašili da govore kada su bili mali.

Kako možete pomoći detetu?

- Neka Vas dete sluša u što više situacija kada opušteno razgovarate sa ljudima iz komšiluka, idete na roditeljske sastanke, naručujte hranu...
- Uvek podržite svaki njegov pokušaj da progovori na javnom mestu tako što ćete ga pomaziti ili mu nežno uputiti reči ohrabrenja.
- Ne podržavajte podsmevanje ili ruganje detetu što ne govori. To može samo da pojača nervozu.
- Obezbedite prilike u kojima dete opušteno razgovara i prijatno se oseća. To je obično u društvu ljudi koje dobro poznaje. Ako se najprijatnije oseća kod kuće, pozovite prijatelje ili rođake u goste kako biste ohrabrili njegov govor.
- Mnoga stidljiva deca počnu da komuniciraju u novim situacijama pošto upoznaju učiteljicu, drugove ili samo mesto na kome se nalaze. Ukoliko se to ne desi i stidljivost počne da utiče na napredak u školi i društvenost, vreme je da potražite stručnu pomoć.

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
22.1.2016 10:10:34   
zareva
moj sin je bas takav,jednostavno je takvo dete,stidljivo,krenuo je u skolu,u pocetku se opustio,sada se zatvorio,nezeli da pise,nece ni da prica,isli smo ranije kod psihologa,logopeda,malo se popravio,opet jovo nanovo.Obicno koja deca kasnije progovore tako se ponasaju u vrticu,skoli,ne zele da pricaju,stide se,nalaze se u nekom svom svetu,zatvaraju se u sebe.Sve smo prosli jednostavno takav je karakter.

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
22.1.2016 15:03:41   
adulence
Ivanna a kako se ponasa kada odete u goste ,npr mi smo sinoc isli na slavu kod moje kume i kad smo usli iva se prilepila uz mene i ma kakvi ni sa kim nije htela da prica,samo je cutala ako joj se neko obrati,vidno joj je bilo nwprijatno strasno se stidela,ali se nakon nekog vremena opuatila i adaptirala na situaciju,posle se igrala sa decicom i bila naj glasnija,ali svakako mi je bas smetalo sto je bila u roj meri stidljiva...

_____________________________

...u srcu moje mame i moje srce kuca...<3

(odgovor članu zareva)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
23.1.2016 21:39:07   
borica
Ivana i moj sin je krenuo u vrtic sa 2 godine, u pocetku je slabo pricao i kod kuce, na ulici, u drustvu ali je vremenom poceo sve vise. Takodje, u vrticu nije pricao, cak su me vaspitacice vise puta pitale da li prica kod kuce.Jednom je bila iza nas jedna od njih i cula ga kako prica, cim je ugledao nije hteo nista vise da kaze. On je tako bojkotovao vrtic, a i jedna opd vaspitacica je vikala bas cesto, verovatno ga je i grdila pa se on povukao u sebe. Cak se slabo igrao i sa ostalom decom. o javnom nastupu da i ne govorim, nauci neku presmicu ali je ne reprodukuje. mom suprugu i meni je bas bilo tesko. Vremenom se vezao sa jednog decaka, pa je poceo sa njim da prica u vrticu, a postepeno i sa ostalom decom. Sve se to sredi vremenom. Sto se tice stidljivosti i javnog nastupa, bas nam je pomoglo to sto smo ga upisali na folklor. Nadam se da sam ti bar malo olaksala.

_____________________________

Majčino srce je duboka provalija na čijem dnu ćeš uvijek naći oprostaj.

(odgovor članu adulence)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
25.1.2016 9:58:33   
ivannna
adulence-bas smo ovaj vikend bili u dve poset___e,u subotu u gostima joj je trebalo 2 h da se opusti,cutala je cak ni meni nije htela nista da kaze,ali se normalno igrala sa decom,cak joj nije bio problem ni da udje u deciju sobu sama,citala sam na netu doosta o tome i sada je bolje razumem,ona je htela da prica ali jednostavno od tog straha i stida reci nisu izlazile,posle se toliko opustila da je pricala,vristala,igrala se,i jurila sa drugom decom
u nedelju joj je trebalo samo pola sata da pocne da prica
posle obe poset_e rekla mi je -mama ja sam pricala user posted image

odlucili smo da je cesce vodimo u goste ,da na taj nacin pokusa malo po malo da se opusti u novom okruzenju,
vaspitacica je rekla da ce pokusati razlicite taktike,bitno je samo ne forsirati,ovako je zadovoljna sa njom,ni u cemu drugom ne zaostaje za drugom decom iako je najmladja,poslusna je i lepo se igra sa decom
u petak se vaspitacica sakrila iza zavese i cula je u hodniku kako prica sa bakom a posto je zaboravila svoju igracku usla je unutra i devojcici kod koje je bila igracka rekla-gde je moj poni? meni je ovo jako bitno i srecna sam jer vidim da se nesto desava

borica-hvala ti,mnogo me obraduje kad cujem da se ipak stvari promene


< Poruku je uredio ivannna -- 25.1.2016 10:12:54 >

(odgovor članu borica)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
26.5.2016 14:45:08   
ivannna
veoma sam srecna,moja devojcica je pocela da prica u vrticu!!!! user posted image

vaspitacica je pocela malo da je provocira,npr pitala je -sigurno sad ides kuci,jel da ?a ona posto svaki dan posle vrtica ide u parkic rekla -ne,idem u parkic,i tako je uspela da joj izvuce prve reci a posle se oslobodila i pricala sve vise i vise ,pocela je i sa drugarima da prica,a mislim da su joj njeni drugari iz parkica dosta pomogli u svemu,druzi se sa 3,4 decaka koji su svaki dan posle vrtica u parkicu,mislim da su joj oni dali snagu i samopouzdanje,ima svoju ekipu i to joj uliva neku vrstu sigurnosti

kaze mi -Mama,ja sam pricala u vrticu,ja se vise ne stidim! user posted image

< Poruku je uredio ivannna -- 26.5.2016 14:55:58 >

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
26.5.2016 14:51:05   
eca89
Bravo, Ivanauser posted image !

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
26.5.2016 16:22:34   
Ana RR
Ivanna, super vest user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
28.5.2016 13:36:44   
branki*
Bravo,ivana,za tvoju devojcicu,bas mi je dragouser posted image

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
29.5.2016 0:49:51   
choopa choops
Bravo!user posted image

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
29.5.2016 10:20:10   
isidora88
Bravouser posted image

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
9.11.2017 11:29:43   
ivannna
proslo je godinu i po dana od kad sam poslednji put pisala na ovoj temi ...

skoro mi je vaspitacica rekla da je moja devojcica prava pricljivica i da ne zatvara usta user posted image

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
9.11.2017 11:34:23   
Sanjica26 RR
Bravo ivannauser posted image Radujem se ovakvim divnim vestima.

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: dete uopste ne prica u vrticu-selektivni ...
9.11.2017 11:34:39   
mama Jo
Bravo user posted image
Samo neka prica 😀
Verovatno je to bila samo neka faza kroz koju se prolazila...

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 15
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
MAJKE i SINOVI - to je jedna nežna i neras...
Ali postoji ta mekoća i nekomplikovana nežnost u odnosu majka-sin, nešto što postaje sve snažnije kako moji sinovi rastu...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here