|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:22:15   
dijana1*
U prvoj trudnoci sam imala problem se gest. dijabetesom i sada u drugoj mi je beba ponovo napredna tako da dr. sumnja da imam problem sa secerom i da moram da regulisem ishranu.
Naglasila mi je da ne jedem banane, beli hleb, rostilj, krompir, boraniju, feta sir, pasulj, svinjsko meso, slatkise, dinju...
Treba zdravo da se hranim ali nemam bas neke ideje. Ovde mozemo da pisemo sta smo jele "zdravo", da stavimo recept kako same nesto da spremimo ili ako je vec neko imao slican problem pa je isao kod nutricioniste da nam podeli svoje iskustvo.
Ja cu verovatno da se konsultujem sa nutricionistom a do tada cu se trudi maksimalno da jedem zdravo.
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:30:14   
bea83
Dijana ja imam jelovnike koje sam dobila u dnevnoj bolnici u koju sam išla nekoliko puta zbog gestacijskog dijabetesa (za koji se posle utvrdilo da ga ipak nemamuser posted image ) Ne mogu da kažem da sam se striktno pridržavala ali u principu sam usvojila načelno neke stvari i primenjivala ih po svome.
Mogu ti poslati na PP jelovnike ako želiš, mislim da ih imam negde, a uopšte je najbitnije što češće jesti po malo. Bitno je imati 3 obroka i dve užine i obavezno obrok pred spavanje koji bi trebalo da sadrži malo proteina i ugljenih hidrata (uglavnom je to kiselo mleko,jogurt i sl. i parčence hleba ili tako nečeg). Od voća samo jabuke sam smela da jedem (na nos su mi izašle) mada sam i to povremeno naravno zaobilazila. Od mesa samo junetina i piletina (uvek dinstano ili pečeno na grilu)

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:33:59   
lesica
Bea, mislim da bi još bolje bilo da jelovnike postaviš u ovoj temi. Smatram da bi ženama značilo da ih vide i da mogu zajedno da kombinuju dnevni meni.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:34:55   
Figaro88
Mozes da netu da nadjes namernice sa niskim GI(glikemiskim indeksom),pa da sama iskombinujes jelovnik kako tebi odgovarauser posted image

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:35:47   
bea83
Hoću, samo moram da naglasim da su ogromni, biće veliki postovi user posted image Idem da ih nadjem

(odgovor članu Figaro88)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:38:20   
bea83
Svaki dan treba da ima 6 obroka -doručak, užina 1, ručak, užina 2,večera  i obrok pred spavanje, pa ću samo da nabrajam po crticama šta je za koji dan predvidjeno

Ponedeljak

-integralno pecivo, mleko

- sir mladi, integralno pecivo, sveže voće

- supa od kostiju sa fidelinama,dinstana junetina, bareni kelj sa krompirom

- kompot od svežeg voća

- pečena piletina, salata od karfiola, sveže voće

- jogur i crni hleb jedno parče

Utorak

- crni hleb, mleko parizer

-sveže voće

-supa od kostiju sa taranom, natur šnicla sa blitvom ili spanaćem

-pečena jabuka

-pljeskavica pečena na roštilju, pekarski krompir, salata od boranije

- kiselo mleko, crni hleb

Sreda

-mladi sir, viršle, jogurt

- sveže voće

- čorba od povrća, dinstana piletina, pire od spanaća

- jogurt integralno pecivo

-dinstana teletina, dintani integralni pirinač, salata od cvekle

- šolja mleka, integralna kifla

Četvrtak

- kačamak sa mlekom

- kuvano jaje integralno pecivo jogurt

- supa od kostiju sa zvezdicama, bareni krompir sa prazilukom, dinstana teletina

- kompot od svežeg voća

- pečena riba, salata od krompira, zelena ili kupus salata

- crni hleb, kiselo mleko

Petak

-praška šunka, bela kafa, integralno pecivo

- kefir ili kiselo mleko

- supa sa knedlama, dinstana junetina, baren karfiol, salata od svežeg povrća

- voćna salata

-pečena piletina, bareno mešano povrće, sveže voće

- integralno pecivo jogurt

Subota

- kuvano jaje, jogurt,mladi sir

- mleko integralno pecivo

-čorba od povrća, pečena piletina, dinstani grašak

- parče crnog hleba, parizer, pečena jabuka

- dinstana teletina, špagete, salata od paradajza, sveže voće

- jogurt

Nedelja

- kornfleks i jogurt ili mleko

- sveže voće ili kompot

-supa od kostiju sa flekicama, mešano varivo od povrća, dinstana junetina

- sveže voće

- kuvana piletina, mešano povrće, svež voćni sok

-integralna kifla, čaj

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:40:07   
dijana1*
Figaro znam da ima na netu, ali sigurna sam da jos neko ima ovaj problem i lakse je kada sa nekim delis svoje iskustvo i ideje. A i kada sam sama u tome brze posustanem. Bea hvala ti i slobodno stavi ovde.

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 10:45:49   
bea83
Našla sam samo ovaj jedan, ako nadjem još koji postaviću.
Dijana, koliki ti je šećer?jesi radila OGTT? Moram da priznam da se ja nisam striktno pridržavala svega toga jer mi šećer bio ok (čak i na donjoj granici 3.9) a OGTT je pokazao manja odstupanja ali mi je beba bila 3 nedelje veća i zato su me istraumirali sa gestacijskim, a ja sam znala da to nema veze sa mozgom. Tako se i ispostavilo jer se Viktor rodio skoro mesec dana ranije sa normalnom težinom

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 14:45:16   
Anoniman
dijana, da li si radila onaj test koji su ti pominjali na poceku trudnoce, cini mi se da je bio glikozirani hemoglobin? kakav ti je sad secer, da li si proveravala?
ja sam jednom od pocetka radila ogtt, negde u 3. mesecu, i treba ponovo da ga radim u 5. tacnije 24.07. meni beba za sad zuri jedan dan sto je ok, a poslednji put je cak i kasnila nedelju dana. ali sam imala problem sa insulinom (IR) pre trudnoce, pa je zbog toga pojacana kontrola.
da li ste deci proveravali secer, vi koje ste ga vec imale ranije u trudnocama?

(odgovor članu bea83)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 14:52:15   
bea83
Viktoru su izvadili u porodilištu, neposredno posle rodjenja i bilo je sve ok, a i meni su odmah izvadili, tako su i zaključili da je dijagnoza bila pogrešna, jer da sam zaista ima gestacijski nešto (više se ne sećam šta) u njegovoj krvi bi bilo smanjeno/povećano
I sad kad mu radimo kks uvek vadimo i šećer, uvek je sve ok

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 15:35:02   
Anoniman
super bea!
kod mama koje imaju gestacijski dijabetes beba po rodjenju moze da padne u hipoglikemiju, tj. da ima jako nizak secer. a i kasnije ga kao treba povremeno proveravati..
moja sestra je sad u ovoj trudnoci imala GD, primala je insulin 4x na dan. rekli su joj da mora da ponovi ogtt 40 dana od porodjaja da se vidi da li joj je dijabetes ostao ili je to bio samo trudnicki..
meni bas nesto frka kakvi ce mi rezultati biti.. konacno mi se apetit vratio pa malo bolje jedem. slatkise sam izbacila ali jedem prilicno testa, a i voca.

(odgovor članu bea83)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 22:17:18   
dijana1*
Ajde malo off posto imamo temu gestacijski dijabetes u trudnoci a ovu sam otvorila da bi u njoj pisali i davali jedni drugima ideje za obroke.
Macaki radila sam taj tromesecni i bio je dobar ali i vodila sam racuna sta jedem, a poslednji par dana bas bas brljam i to se odmah vidi. Sada trebam da pisem sta jedem i dva sata posle obroka da vadim krv pa cu i znati sta mi smeta a sta ne.
Ali i kada jedem nezdravo sva se nadujem i osecam se lose.

Bea hvala ti na menijuuser posted image
Posto sam se danas ceo dan pakovala i putovala dnevni meni je izgledao ovako

1. 2 mala kuvana jaja, snita belog prepecenog hleba u tostu ( to sam imalauser posted image ) sa krem sirom, malo kiselig mleka i paradajiz
2. Domaca supica sa piletinom
3. Limunada bez secera user posted image
4. Integralna kifla sa sirom i spanacem
5. Malo domace supice, paradajiz i jedna punjena paprika sa mesom bez hleba.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
12.7.2013 23:39:33   
Anoniman
jao zeno, ja da sam to jela ceo dan pala bih u nesvest od gladi. user posted image

nemam pojma da li imam GD, znacemo uskoro, ali ajde da napisem sta sam ja sve pojela danas..

tunjevina oko 2/3 limenke, hleb, crni luk, user posted image 3 siljive
pola mekike
sataras, hleb
saka kikirikija, 1 breskva, 2 krastavca
sataras, hleb (rucak br 2, dosao muz kuci sa posla pa da mu pravim drustvo), parce lubenice, pola parceta dinje, 1 nektarina, 1 sljiva
kafa, par komada zu zu-a, par cokoladnih napolitanki, 1 vanilica
ostatak tunjevine, 1 veci paradajz

kao sto vidite ja uopste ne pazim sta jedem. user posted image od voca se bukvalno rasturam i moram da prikocim malo sa tim.. a slatkise inace ne jedem kaa ni listano pecivo, ali veceras smo imali neke goste pa sam gricnula.

(odgovor članu dijana1*)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
13.7.2013 10:06:58   
dijana1*
Macaki uvedi red u svoj meni i da znas tacno ksda sta jedes. Ja ujutru doruckujem, kafa, sveze voce, rucak i nesto malo za veceru ako je rucak bio ranije posto mi uvece nikako ne prija da jedem.
Veceras cu napisati danasnji dan. Malo mi je problem nisam svojoj kuci ali cu se truditi maksimalno da jedem zdravo.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
11.8.2013 18:50:31   
reve84
Zdravo devojke...

Ja imam IR, secer mi je pod kontrolom za sada, inace sam 22 nedelja trudnoce.
Medjutim obzirom da mi je palo gvozdje malo ispod donje granice mama mi je napravila onaj sokic od cvekle, jabuke, sargarepe i meda. E sad moje pitanje je jel smem ja sada da jedem med? Inace se taj sokic pije po malo 3x dnevno ali opet pitam za svaki slucaj...

AKo sam omasila temu ja se izvinjavam jeste da nije GD ali je IR predstanje istom.

Hvala!

Pozdrav!

_____________________________

Posle kise dodje duga :))))

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
11.8.2013 18:57:41   
viking
Reve, ja stvarno nisam stručnjak i nemoj mene da slušaš, ali tu po meni nije problem samo med (a njega možeš i da izbaciš) već ti je i šargaperpa puna šećera. Ja pijem sok samo pd cvekle i jabuke (koja takođe ima šećera).

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu reve84)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
11.8.2013 19:01:52   
reve84
Viking hvala na odgovoru!
Ma mama mi je vec spremila oko litar pa mi je zao da bacim a bas je ukusno. :(
Smrc to je jedino slatko sto bih jela...a da nisu pojedine vockice

_____________________________

Posle kise dodje duga :))))

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
11.8.2013 19:09:08   
viking
Kapiram da ti od litre soka koji piješ nekoliko dana ništa neće biti, ali sledeći put neka izbaci med i šargarepu. Jeste ovako ukusnije, ali po koju cenu?
Opet ponavljam, nisam stručnjak, to ja samo tako naglas razmišljam....

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu reve84)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
11.8.2013 19:17:42   
dijana1*
Reve meni je dr naglasila kisele jabuke i svezu sargarepu da jedem ali kuvanu sargarepu ne. Kada se sargarepa skuva puna je ugljenih hidrata.Za med ne znam sta da ti kazem. To proveri sa dr.

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:10:18   
dijana1*
Da napisem sta sam jela i secer posle dva sata
Zitarice sa jogurtom
secer 5.0

Domaca pileca supica
Batak, peceni krompir, malo pavlake i hleba
Paradajiz, krastavac i luk
secer 5.4

1 jabuka
secer 4,9

2 punjene paprike, kupus salata, malo hleba i krem sira
secer 6,7

malo parce pice i 3 jafa keksa
secer 8.5

malo parce lubenice secer 7.3

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:14:12   
dijana1*
1. Madjarska blaga corba
2. Filetirani batak sa rostilja ( pola)
3. Mesana salata
secer 6,2

1. Kebab
secer 5,4

15 min posle budjenja
secer 4,7

2 parceta belog hleba
2 mala maslaca
kackavalj i sunka
2 solje bele kafe
malo marmelade
secer 6,1

3 sljive
2 nektarine
secer 7.4

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:20:19   
dijana1*
Na osnovu ovoga sam videla sta mi smeta i to sam i izbacivala. Uglavnom posle mi je secer bio u proseku.oko 6,2 posle jela. A na taste oko 5,2.
E sada sam u bolnici i ovde smo primetili da mi secer bas skace.
Jutros sam doruckovala
2 kuvana jaja
2 parceta belog hleba( samo sredina)
Pola pastete argeta
Malo mleko mija kravica Ad

Secer posle ovoga 7,8 to je bas bas mnogouser posted image
A na taste ujutru mi je isto oko 7. Uglavnom kada god mi izmere secer bude izmedju 7-8user posted image
Do ponedeljka ce jos pratiti i onda ce najverovatnije uvesti terapiju.

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:24:57   
viking
UH, baš ti je visok, ništa slatko nisi jela user posted image
Meni je šećer ok, na tašte mi bude oko 4,5 ali zato jedva čekam OGTT za jedno mesec ipo dana da vidim kakva je tu situacija, da li ovo moje odricanje od svega ima nekog efekta ili se patim za bezveze...

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:33:16   
dijana1*
Vik kod mene je sve bilo solidno do pre par dana.
U cetvrtak sam vadila secer na taste u ambulanti i bio je 5,2 to znaci da se meni stanje moglo pogorsati u poslednjih par dana. Sva sreca pa sam u bolnici i saznali smo na vreme
Sada mi je bitno samo da secer ne predje na bebu. Tako mi je i Vuk u ovom periodu abnormalno napredovao a i ova je sada napredna nedelju dana.
U 18 h mi ponovo vade pa cemo videti. Ali u principu nikako da spadne a bas vodim racuna od srede sta jedem. Slatko nikako i sto puta dijetalnije i manje nego kuci.

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Ishrana trudnica sa gestacijskim dijabetesom
18.10.2013 15:35:46   
viking
Ma da, izgleda da u trudnoći nema pravila. Ali zato sekiracije uvek ima user posted image

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here