|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 14:56:16   
17 joka
i ja se slazem s tobom u potpunosti

_____________________________

Što duže čekaš na nesto , više ceniš kad to dobiješ.Jer sve što je vredno imati ....VREDNO JE I ČEKATI...

(odgovor članu pandina)
Direktna veza do poruke: 226
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 14:58:11   
Olga75
Pandina , kazi joj da nema potrebe za crvenim koncem , dovoljno je da obuce gace naopako pa je nece niko ureci
ooo svasta u bozijoj basi user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu 17 joka)
Direktna veza do poruke: 227
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:21:51   
anci kv
sto sela,sto obicaja,kako kazu.
mi smo za bebu skoro sve opremili,vecinu stvari kupile nam moja mama i baka,dok svi drugi tvrde da ne valja pre.e zato kad se beban rodi,njima samo kazem malo suske da daju i gotovo.najgore kad cujem-to ne valja pre,pa sta cemo mi da vam kupimo kad se rodi?- a ja kazem -kovertu-
ja bih stvarno poludela dok bih objasnila sta mi treba i kako,uostalom hocu da uzivam u pripremama
a

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 228
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:27:12   
Sanja90
Tacno tako anci,najbolje lepo parice pa da vi kupite ako nesto zatreba i ja to isto kazem i nije me stid,jer bolje da daju pare da kupim sta treba nego da kupuju bespotrebne stvari. A sto se tice obicaja kod nas je obicaj samo pogaca, pile,luk i so i porodilja mora da proba od sveg po malo,navodno da bi imala mleka,e posto ja iz porodilista uvek izadjem gladna i jedva cekam da dodjem kuci da jedem kao covek,peceno pile i pogaca mi bas dobro dodjeuser posted image

_____________________________

Nije srecan onaj koji puno ima,vec je srecan onaj kome malo treba.

(odgovor članu anci kv)
Direktna veza do poruke: 229
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:47:00   
pandina
Olga, verovatno joj nije fazon da obrne gace kad se to ne vidi user posted image

(odgovor članu Sanja90)
Direktna veza do poruke: 230
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:48:10   
Olga75
pa onda nek raspali pa nek pantalone oblaci naopako , tera uroke ko ludo user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu pandina)
Direktna veza do poruke: 231
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:54:15   
Figaro88
Moja prijateljica je svojoj bebi vezala crveni koncic,nisu izasli napolje celih 6 meseci,stavljali su joj beli luk negde,kad je skoro neko umro u komsiluku nisu dali da seta sa bebomuser posted image Meni to nista nije jasno,niti sam radila sa svojim detetom.
A pogacu,pile i ostalo smo ispostovali,nisam imala nista protiv togauser posted image Nisam dala da stavljaju bebi pare pod jastuk,to mi je uzasno.

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 232
   RE: Običaji kada se rodi beba
14.6.2013 15:57:42   
pandina
user posted image

(odgovor članu Figaro88)
Direktna veza do poruke: 233
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.8.2013 8:03:56   
NadaR
IZVORNA PORUKA: yuslike

Čim neka žena rodi dete, odmah prva žena iz susedstva, sa kojom ova lepo živi i koja za to dozna, umesi brzo, od projinog ili pšenicnog brašna, jedan lepčić, na koji mete krušac (grumičak) soli, spremi što god lepo za jelo (na posnom danu meljan pasulj, a na mrsnom prženih jaja, sira i kajmaka neslanog) i uzme u staklo, pljosku ili bukliju rakije ili vina, za tim spremi jednu košuljicu ili platno za nju, koje je vezano crvenim končićem a za ovaj utvrđena jedna para, koja se docnije veša detetu o vrat da ga ne bi urekli, pa to sve zavije u čist kanavac ili ubrus i nosi porodilji. To se zove povojnica.

Žena pak, koja je povojnicu prva donela, zove se "baba" ili "babica", pa makar ona i mlada bila. Pri ulazu kod porodilje, "baba" nazove Boga, poželi dobru sreću prinovi (detetu) i podigne sve ono, što je donela, gore tavanu, govoreći: "Da Bog da bećar (ili devojka, ako je dete žensko) ovoliki porastao!" Posle ovoga sedne kod porodilje i ponudi je s onim što joj je donela...

http://www.astrosolaris.com/pricaonica/index.php?sta=prikaz&tema=11&k=0


_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 234
   RE: Običaji kada se rodi beba
18.8.2013 23:20:39   
anci kv
jao,ko da zapamti sve to.moja baba spremila pevca sa glavom da ispece kad izadjem iz bolnice.ne kapiram kakve veze ima glava sad

(odgovor članu NadaR)
Direktna veza do poruke: 235
   RE: Običaji kada se rodi beba
19.8.2013 9:02:04   
Sanja90

IZVORNA PORUKA: anci kv

jao,ko da zapamti sve to.moja baba spremila pevca sa glavom da ispece kad izadjem iz bolnice.ne kapiram kakve veze ima glava sad


ahahahahahahhaaha sa glavomuser posted image Izvini molim te,ali ovo me bas nasmejauser posted image

_____________________________

Nije srecan onaj koji puno ima,vec je srecan onaj kome malo treba.

(odgovor članu anci kv)
Direktna veza do poruke: 236
   RE: Običaji kada se rodi beba
19.8.2013 9:39:22   
M.mama
Sve smo bili kupili najpotrebnije, oprano, opeglano. Dan pre nego sto smo Filip i ja izasli namestili su krevetac i sredili kucu mm i moja mama. Kad smo stigli kuci bila je pogaca na stolu, luka, so, pile, crno vino i torta. Od svega sam probala. Sto se tice crvenog konca to mi je smesno. Brojanica je kupljena i to mi vec ima neku vaznost. Oko poklona obicno su davali pare...

(odgovor članu pandina)
Direktna veza do poruke: 237
   RE: Običaji kada se rodi beba
25.8.2013 21:39:25   
nata11
Setih se da sam skoro citala u novinama nesto na ovu temu pa se po verovanju:
ne nosi kockasta torta - da dete ne bi bilo na uglu user posted image (sta god to znacilo)
ne ide se za vreme posta- da se ne bi nosila riba jer bi dete bilo mutavo (narodski receno) kao riba
da treba porodilja da uzme glavicu crnog luka da bi imala mleko user posted image
da ne idu zene u toku ciklusa inace ce dete izbiti crveni plikovi po licu

(odgovor članu M.mama)
Direktna veza do poruke: 238
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.9.2013 15:18:16   
ljupkaaa
Kod nas u bosni prave babine idu ovako svekrva ili mama kupe jednu osrednju serpu i u nju se stavlja ispecena pita jaje(kajgana) ustipci komad suve peke jedan okrugli sir peceno pile i kuvana jaja pa zatim donese se pogaca i rakija naravno pokloni za bebu.neko starije dete tri puta odgrize po komadic hljeba a rakija se nezatvara do sutra a to je zato da bi alat bio uvjek u funkciji hihiihihihihihihihuser posted image

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 239
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.9.2013 23:44:16   
dijana1*
user posted image e svasta sam cula ali ovo jos nisamuser posted image

(odgovor članu ljupkaaa)
Direktna veza do poruke: 240
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.9.2013 23:52:37   
dijana1*

IZVORNA PORUKA: nata11
da treba porodilja da uzme glavicu crnog luka da bi imala mleko user posted image


Ja nisam jela luk, mozda zbog toga nisam imala mlekauser posted image user posted image

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 241
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.9.2013 0:44:38   
viking
Zezate me, nije valjda da ozbiljno ovo pišete?

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu dijana1*)
Direktna veza do poruke: 242
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.9.2013 17:51:11   
ivaMark
Apsolutno nikakav obicaj nije dolazio u obzir, ni pilici, kokoske, petlovi itd! Gluposti ciste!
Dosli su po mene i bebu i pravac krevet nas dve user posted image

< Poruku je uredio ivaMark -- 6.9.2013 17:55:01 >

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 243
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.9.2013 21:59:15   
Lu

IZVORNA PORUKA: viking RR

Zezate me, nije valjda da ozbiljno ovo pišete?

user posted image

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 244
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.9.2013 22:09:26   
isidora88
po mene je u porodiliste dosao muz, brat i tata(dosla bi i mama ali posto su u svadji...nije)
mama mi je donela samo supe i mesa jer sam umirala od gladi, ja sam joj rekla sa da mi spremi da imamo rucak, jer u onom stanju sigurno se ne bih uhvatila sporeta odmah sa vratauser posted image
bila je kod nas 10-ak minuta i otisla, narednih dana niko nije dolazio, posle nekih 4,5 dana su dolazili mama i tata povremeno, mm-ovi su dosli tek sa matejina 4 mesecauser posted image
mi apsolutno nijedan obicaj nismo ispostovali, ne zanima me touser posted image

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 245
   RE: Običaji kada se rodi beba
7.9.2013 14:01:02   
ljupkaaa
Nerazumem zasto pojedine zene zaziru od nasih obicaja zasto da se toga stidimo pa to je nesto lepo to je nasa tradicija slazem se da netreba pretjerivati pa svaki narod ima neke obicaje sta je tu cudno.

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 246
   RE: Običaji kada se rodi beba
7.9.2013 14:26:50   
Figaro88
Ja ne vidim sta je strasno u ovom obicajima.Crveni konac nije obicaj vec sujevrje,a nasi obicaji su po meni lepi,i korisni-ja nisam bila u stanju da spremam bilo sta i znacilo mi je puno.

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu ljupkaaa)
Direktna veza do poruke: 247
   RE: Običaji kada se rodi beba
7.9.2013 14:33:37   
tijatija

IZVORNA PORUKA: nata11

Setih se da sam skoro citala u novinama nesto na ovu temu pa se po verovanju:
ne nosi kockasta torta - da dete ne bi bilo na uglu user posted image (sta god to znacilo)


user posted image user posted image user posted image neverujem!!!

(odgovor članu nata11)
Direktna veza do poruke: 248
   RE: Običaji kada se rodi beba
7.9.2013 14:37:27   
ivaMark
Ljupka, ne zazirem ni od cega, ali jednostavno ne razumem kako moze trljanje bebe belim lukom da joj pomogne user posted image ili pevac ispecen u kompletu sa glavom (sto napisa anci, i da ne navodim kojekakve sve gluposti) da doprinese zdravlju ili cemu god porodilji i bebi user posted image ako mi neko da logicno objasnjenje a da nije: "jer se tako radi od davnina" mozda i poverujem da tako treba... ali do tada user posted image

(odgovor članu ljupkaaa)
Direktna veza do poruke: 249
   RE: Običaji kada se rodi beba
17.9.2013 18:58:09   
viking
Pobrkala si običaje i tradiciju sa praznoverjem. Na primer, tradicija je kada advokati i sudije u sudnici nose one bele perike sa loknama, a praznoverje i čista glupost bi bilo ako bi verovali da će zbog toga što nose perike da dobiju slučaj. Tako i ovo. 

IZVORNA PORUKA: ljupkaaa

Nerazumem zasto pojedine zene zaziru od nasih obicaja zasto da se toga stidimo pa to je nesto lepo to je nasa tradicija slazem se da netreba pretjerivati pa svaki narod ima neke obicaje sta je tu cudno.


_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu ljupkaaa)
Direktna veza do poruke: 250
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here