|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 14:44:51   
Sanchy
A moram da pitam...ovo je vezano za obicaj da se nista ne kupuje detetu dok se ne rodi...iskreno mislim da je to bas nemoguce ispostovati,pogotovu kada su u pitanju krevetac i komodica ,mozda cak i kolica ali me nervira sto vecina smatra da je to cisto sujeverje...pa ako je tako onda je cisto sujeverje i podizanje deteta na vencanju i bacanje bidermajera i vezivanje crvenog koncica detetu oko ruke nakon rodjenja...i da ne nabrajam..sta mislite

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 151
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 14:51:51   
Lilla
Ja u to ne vjerujem. Pa kako moze biti da se bas nista za bebu ne kupi unaprijed, a krevetac, a prva garderoba? Meni je sasvim bezveze to trcanje po prodavnicama i kupovanje svega na vrat - na nos cim se beba rodi. Mi smo sve kupili unaprijed, kolica, krevetac i komodicu za presvlacenje cak i 3 mjeseca ranije.

_____________________________

"Divno je biti nekome nesto, divno je biti tebi sve...Sve dok te drzim cvrsto za ruku, nikog na svijetu ja se ne bojim!"

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 152
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 14:56:19   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Sanchy

A moram da pitam...ovo je vezano za obicaj da se nista ne kupuje detetu dok se ne rodi...iskreno mislim da je to bas nemoguce ispostovati,pogotovu kada su u pitanju krevetac i komodica ,mozda cak i kolica ali me nervira sto vecina smatra da je to cisto sujeverje...pa ako je tako onda je cisto sujeverje i podizanje deteta na vencanju i bacanje bidermajera i vezivanje crvenog koncica detetu oko ruke nakon rodjenja...i da ne nabrajam..sta mislite


Pa sve to i jeste čisto sujeverje.
Ja nisam vernik, niti sam sujeverna, ali po mom shvatanju - ako nema objašnjenja u Bibliji, onda je to sujeverje, suprotno od vere, zar ne? ko je pravi vernik ne može da bude sujeveran...sve te običaje shvatam kao nešto što je pre 20, 50 ili 100 godina bilo potpuno logično i objašnjivom, razumno, a što sad nema apsolutno nikakvu primenu.
Da napomenem da mi nismo ispoštovali apsolutno nijedan običaj, i dete nam je živo i zdravo, kao i mi, nije nas zadesila neka nesreća, niti bilo šta što nepoštovanje tih običaja obećava.

(odgovor članu Sanchy)
  Direktna veza do poruke: 153
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 14:57:35   
Sanchy
Moja mama za mene nista nije kupila osim onoga sto se nosi u porodiliste ,ja sam bila prvo dete a za brata je sve kupila ranije pa nista ne fali ni meni ni njemu ...danas izgleda da je ovaj obicaj skroz izobicajen ne vezano da li je prvo ili drugo dete...ne znam sta da mislim...

(odgovor članu Lilla)
Direktna veza do poruke: 154
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:02:26   
Anoniman
Nisam ni udata , deca mi nisu nosila konce , kupovala sam kad sam htela sta sam htela . Tradicija u mojoj kuci znaci nesto sasvim drugo. Ja nisam ni vernik ni sujevernik , ni obicajnik user posted image Naravno da mi ne smetaju tudja pravila ali ja u svojoj kuci postujem samo svoja .

(odgovor članu Sanchy)
  Direktna veza do poruke: 155
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:25:09   
Sanchy
Sta znaci tradicija u tvojoj porodici?Ovo je definicija obicaja-Obicaj je tradicijom ustanovljen nacin ponasanja koji je obavezan za sve pripadnike jedne etnicke zajednice ili kulture.Njegova snaga i postojanost pocivaju na postovanju tradicije.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 156
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:27:33   
Olga75
to za kupovanje je cisto sujeverje a zasto se ne kupuje se nista do porodjaja jer se mozda beba nece roditi user posted image ( objesnjenje moje pokojne bake - ko zna da li ce se roditi zivo )
ajd sad malo blaze : das e ne izbaksuzira
ja sam kupila skoro sve sem krevetca ali njega nisam stigla da kupim pre porodjaja jer sam se porodila dobro pre termina

< Poruku je uredio Olga RR -- 5.3.2012 15:28:39 >


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Sanchy)
Direktna veza do poruke: 157
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:29:48   
Anoniman
Nasa tradicija - zajednicki obroci , kafa pre posla , gledanje nama omiljene serije tokom noci ili xxx filmova , odlasci na koncerte sa odredjenim drustvom , voznje motorom , odlasci na izlete i kampovanja uvek mimo auto puta .. user posted image
izgleda da i rec tradicija kod nas ima neko sasvim drugo , neustogljeno znacenje user posted image

(odgovor članu Sanchy)
  Direktna veza do poruke: 158
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:33:47   
New Mom
IZVORNA PORUKA: Olga RR

to za kupovanje je cisto sujeverje

Baš sam se razmišljala kako jesam dosta toga kupila, ali ne još sve i kad sam u četvrtak neplanski ostala sa pitanjem hoću li se i ponoviti, žao mi što nisam sve još pre mesec dana spremila.


_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 159
   RE: Običaji kada se rodi beba
5.3.2012 15:35:06   
Anoniman
NM molim te pogledaj temu dusek za bebe

(odgovor članu New Mom)
  Direktna veza do poruke: 160
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:16:44   
Cunce
ovde je izgleda obicaj da ti banu u neko doba kad cuju da se mamica porodila user posted image
sad, da li cekaju tih 6 nedelja ili navale odma', videcemo
mada, prilicno sam opustena kad je to u pitanju jer mi je svekrva zmaj, ta zena ce lepo stati na vrata od nase spavace sobice (tu cemo i bebin krevetac) i dok god ja ne zelim da neko udje, taj nece uci user posted image a i kad smo okej i bebica  i ja, budni i to, svekrvi ce morati ruke da se pokazuju, da neko ne udje sa prljavim rukama ili sa cigarom, posto ovde ljudima cigara dodje kao da je ni nemaju
to je za pocetak, a  posle, kad vec i ja krenem da vrsljam van, skontace zena sve samo da se meni ili bebi ne naskodi (tipa neko da dodje bolestan) user posted image
sto se tice crvenog konca, to detetu necu stavljati, niti brojanice, niti bih mu busila usi sa 2 meseca, da je zensko (posto je ovde to normalno)
dete se nece krstiti, kad bude dovoljno zrelo da skonta sta je sta, samo ce odluciti hoce  li se krstiti ili ne, znaci nema guranja u religiju ili bilo sta, nameravam da dete vaspitam tako da misli svojom glavom i samo donosi odluke
ne znam sad sta jos ima, ali vecinu tih nekih matorih obicaja ne zelim ni da mi pomenu, a ne nesto vise user posted image a to sto dolaze kad ne treba jer je jos uvek rano, to mi je dzabe da odbijem jer me niko nece pitati, sta da radim

(odgovor članu NadaR)
Direktna veza do poruke: 161
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:19:19   
Cunce
IZVORNA PORUKA: ribizla

Nisam ni udata , deca mi nisu nosila konce , kupovala sam kad sam htela sta sam htela . Tradicija u mojoj kuci znaci nesto sasvim drugo. Ja nisam ni vernik ni sujevernik , ni obicajnik user posted image Naravno da mi ne smetaju tudja pravila ali ja u svojoj kuci postujem samo svoja .


e ovo kao da sam ja pisala
s tim sto sam se ja udala da ne bih imala previse  zavrzlama oko papira, inace ni to nisam htela user posted image al' moralo se
zato svadbu nismo pravili niti nosimo burme user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 162
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:21:58   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Nedja RR


IZVORNA PORUKA: Sanchy

A moram da pitam...ovo je vezano za obicaj da se nista ne kupuje detetu dok se ne rodi...iskreno mislim da je to bas nemoguce ispostovati,pogotovu kada su u pitanju krevetac i komodica ,mozda cak i kolica ali me nervira sto vecina smatra da je to cisto sujeverje...pa ako je tako onda je cisto sujeverje i podizanje deteta na vencanju i bacanje bidermajera i vezivanje crvenog koncica detetu oko ruke nakon rodjenja...i da ne nabrajam..sta mislite


Pa sve to i jeste čisto sujeverje.
Ja nisam vernik, niti sam sujeverna, ali po mom shvatanju - ako nema objašnjenja u Bibliji, onda je to sujeverje, suprotno od vere, zar ne? ko je pravi vernik ne može da bude sujeveran...sve te običaje shvatam kao nešto što je pre 20, 50 ili 100 godina bilo potpuno logično i objašnjivom, razumno, a što sad nema apsolutno nikakvu primenu.
Da napomenem da mi nismo ispoštovali apsolutno nijedan običaj, i dete nam je živo i zdravo, kao i mi, nije nas zadesila neka nesreća, niti bilo šta što nepoštovanje tih običaja obećava.


Bravo Neđo, nego šta je nego sujeverje! Od končića se ježim, a ovo - bidermajer, nakonče, jeste isto sujeverje, ok i običaj, ali mi je podnošljivije jer je u lepoj konotaciji. Crveni konac je totalno kontra onom što vera nalaže, dobro si rekla.

< Poruku je uredio dunja RR -- 10.3.2012 2:29:24 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 163
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:25:23   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: PoisonEve

I morala sam da pijem crno vino "Medveđu krv" da mi dete bude kao Tarzan user posted image





Prvi put čujem, extra! user posted image

Inače ovo vino baš volim, popila bi ga bez povoda user posted image


(odgovor članu PoisonEve)
Direktna veza do poruke: 164
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:30:05   
MicinaMama
Ja nesto postujem nesto ne postujem,kao sto moja mama kaze mozda nije ni istina ali opet tradiciju treba postovati...Tako da ne rugam se tome,lepo je kada je nekome stalo do svojih obicaja.I posle porodjaja oni obicaji oko babinjanja meni su bas bili simpaticni.Malo sam i sujevjerna,malo i nisam...mozda i ima nesto u svemu tome...tako da svako ima svoje i neka svako radi kako njemu odgovara.user posted image ...
I ovo sto sam navela ovako RUGATI SE,ima stvarno osoba koje se tome podsmijavaju i celi narod ili nase generacije cu za njih samo budale,sto ja nikada nebih mogla tako reci niti pomisliti.Nisam citala postove tako da neznam ko je sta pisao da bih nekome sudila ovde,kazem nakouobicajeno za osobe koje poznajem...
A naj gore je to sto te osobe pljuju kada vide crnu macu,nesto lupkaju sa nozevima ako slucajno okrenu prema sebi...a onda kazu kako su im smesni neki obicaji.

(odgovor članu Cunce)
Direktna veza do poruke: 165
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:36:12   
Cunce
micina, nemoj da te to pogadja user posted image
vidim da je ovde doslo i do rasprava, al' mislim da svako od nas ima prava da postuje sta hoce
ja necu nikog napadati zato sto kaci koncic detetu oko ruke, ali zato sutra necu dozvoliti da neko to radi mom detetu ili da me tera na nesto sto ja jednostavno smatram glupim ili bespotrebnim
znaci, drugi nek rade sta hoce, ali naidju oni kojima smeta sto ja razmisljam ovako ili onako i onda pocnu da mi ispiraju mozak da nisam u pravu.. radite kako hocete, pustite mene da radim kako hocu i bice svima lepo user posted image

(odgovor članu MicinaMama)
Direktna veza do poruke: 166
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:36:12   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: MicinaMama


A naj gore je to sto te osobe pljuju kada vide crnu macu,nesto lupkaju sa nozevima ako slucajno okrenu prema sebi...a onda kazu kako su im smesni neki obicaji.


To pljuvanje, lupkanje (ne znam šta je, prvi put čujem, deluje mu u startu odbojno) je čisto sujeverje ili možda ostatak paganskih običaja, nije nikako niti ima veze sa pravoslavnim običajima, pa ni katoličkim verujem.

Neka radi ko šta hoće, slobodni smo ljudi, samo ne ide jedno sa drugim zvati se vernikom a ne prolaziti ispod merdevina, pluvati za crnom macom, ili ostale, ne znam ni kako da ih nazovem ...

(odgovor članu MicinaMama)
Direktna veza do poruke: 167
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:40:43   
MicinaMama
Ma cunce napisala sam da bas nicije postove ovde nisam citala tako da se ovde ne prepucava ni sa kim,samo sam iznela svoje misljenje ovako u vezi sa mojim stvarnim zivotom....U opse me nista od ovoga ne dotice nego kazem onako,jojjj jos mi fali da se palim i ljutim zbog obicaja i sujevjerja ufufuf...pa nisam ja bas takav mamlazuser posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 168
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:40:54   
dunja RR
Htedoh da citiram pa sam se zeznula user posted image

Neću vezivati nikakve končiće.

< Poruku je uredio dunja RR -- 10.3.2012 2:43:47 >

(odgovor članu Cunce)
Direktna veza do poruke: 169
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:47:05   
Cunce
pusti  koncic, ima i gorih stvari.. bocka me samo kad se meni prebacuje zasto ne uradis ovo, zasto ono, pa to SVI rade
zato sto nisam SVI
radim kako mislim da treba  i ajd u k., ne radjam dete da bih pokazala da i obicaje oko njega hocu da ispostujem i da ga pretvaram u klona nego zato sto hocu da ga naucim da misli svojom glavom, k'o sto mene nisu hteli da nauce, nego sam se sama izvukla user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 170
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:48:28   
Cunce
ma razumela sam user posted image
ni moje dete nece nositi koncice
ua za koncice!
ua za luk u dzepu (meni je ovo ujna stavljala kad sam bila mala, isto "protiv uroka")
mislim, daj. mislim..

(odgovor članu Cunce)
Direktna veza do poruke: 171
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:52:10   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Cunce

pusti  koncic, ima i gorih stvari.. bocka me samo kad se meni prebacuje zasto ne uradis ovo, zasto ono, pa to SVI rade
zato sto nisam SVI
radim kako mislim da treba  i ajd u k., ne radjam dete da bih pokazala da i obicaje oko njega hocu da ispostujem i da ga pretvaram u klona nego zato sto hocu da ga naucim da misli svojom glavom, k''o sto mene nisu hteli da nauce, nego sam se sama izvukla user posted image



Ma, končić sam samo uzela za primer.

Baš to, svi rade a ne znaju ni zašto rade, uniformisanost, serviranost. Uključimo mozak malo, biće sve lepše!


< Poruku je uredio dunja RR -- 10.3.2012 2:53:26 >

(odgovor članu Cunce)
Direktna veza do poruke: 172
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:52:24   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Cunce

ma razumela sam user posted image
ni moje dete nece nositi koncice
ua za koncice!
ua za luk u dzepu (meni je ovo ujna stavljala kad sam bila mala, isto "protiv uroka")
mislim, daj. mislim..



Uaaa i od mene.

< Poruku je uredio dunja RR -- 10.3.2012 2:54:09 >

(odgovor članu Cunce)
Direktna veza do poruke: 173
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:55:40   
Cunce
i laku noc user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 174
   RE: Običaji kada se rodi beba
10.3.2012 2:56:48   
MicinaMama
Nisam ni ja dosta toga ispostovala,moja svekrva je htela milici da maze sike belim lukom heheheuser posted image ,joj e to nisam dala,e to mi je bas bilo bezveze,u redu beli luk je zdrav ali sta to ima veze sa sikama

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
lepic
Dajte im negu i preparate koje zaslužuju, najbolje, PHARMALIFE!
Ova godina je bila prepuna neprospavanih noći, uz FITOBALM je mnogo lakše sve prošlo, mazali smo po grudima, leđima i oko nosića da bi mogli da dišemo i udišemo blagi miris i sekret iz nosića je mekši i lakše ga je odstraniti. Počeli smo polako i sa BRONCAMIL sirupom, kašljali smo jako, ma najstrašnije, bili smo pred upalom pluća. IMMUNO jos nismo, ali u januaru planiramo korišćenje i ovog vašeg preparata. Apis Gola sprej je jako dobar da ublazi bol u grlu. Poštovanje za vaše proizvode. Hvala vam na brizi i pomoći!  Više >>
image

Anketa

Ime za devojcicu
djavolcic

Biramo ime za devojcicu,koje je lepse?

Mirka (22%)

Sara (46%)

Teodora (32%)


Ukupan broj glasova: 246

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here