|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Moderne metode odgoja
26.7.2011 11:35:49   
Anoniman
Nisam znala dal bi ovo trebalo ići u temu o Novom zakonu, ili u temu o Histeriji, ili o Kako kazniti dete...
Meni se moderan način vaspitavanja dece baš i ne dopada, decu vaspitavam nešto između "tradicionalnog" i ovog novog (zakonom definisanog) metoda. A evo priča na tu temu.

Jedna baka je na kasi velike samousluge na redu da plati. Iza nje u redu stoji jedna mladja zena sa nestasnim sinom od 9 ili 10 godina.
Sin stalno gura majcina kolica koja vec 5-6 puta udaraju baku po nogama.
Baka se okrene malom i trazi da je prestane udarati.
Posto mali nastavlja da je udara, baka se okrece njegovoj majci i kaze :
"Zar ne mozete reci Vasem sinu da me ne udara ?"
A mlada gospoda odgovara : "Ne. Moja metoda odgoja mu dozvoljava slobodu da radi sto god zeli, sve dok do njegove svijesti ne
dode da to sto radi drugima ne valja. Ta je metoda daleko efikasnija. "
U redu iza dame sa djetetom stoji jedan momak od nekih 19-20 godina, koji to sve pazljivo slusa, a u ruci drzi staklenku dzema crvenih ribizla.
Kad je dama zavrsila svoje objasnjenje metode odgoja, on otvori poklopac staklenke i mirno istrese dzem mladoj dami na glavu.
Sva bijesna dama se okrene mladicu, a on hladnokrvno odgovara:"Znate gospodo ja sam odgajan u slobodi na isti nacin kao vas sin. I evo vidite rezultat."
Starica se veselo okrene blagajnici i kaze : "Molim vas stavite staklenku dzema na moj racun."


< Poruku je uredio Tash -- 26.7.2011 11:36:30 >
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 11:42:59   
Anoniman
Jao Tash user posted image user posted image user posted image
Bravo za momka sa džemom user posted image user posted image user posted image

A inače, pričali sa prijateljima jedan dan i kaže da nikako ne pristanemo da upišemo Mišu u zabavišta koja podržavaju "Montesori program"!!! Naime, ovaj program daje deci potpunu slobodu- da jedu kad i ako im se jede i da spavaju kad i ako im se spava itd. user posted image Bez reda i pravila-kao raspuštena banda!!! U Subotici već nekih 45% zabavišta uvodi ovaj program, što je meni katastrofa, a ja MIšu ne mislim bar još godinu dana da dam u zabavište. Da li ću uopšte imati izbora dok on krene u zabavište, a da ne pričam o drugom detetu sa kojim još ni trudna nisam!!!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 11:46:14   
Anoniman
Nisam čula za taj program. user posted image
Nadam se da neće biti usvojen, jer "red drži svet". Kada deca krenu u vrtić, tada su već velika i moraju imati neki ritam.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:21:10   
Anoniman
Evo detalja o Montessori metodi vaspitanja
Ja se nadam da upotpunjuje temu user posted image

Naime, Subotica je jedno od sedišta primene i edkuacije vaspitača po ovoj metodi, ali upravo ta samostalnost obuhvata, po njihovom, i potpunu slobodu bez ograničenja. Dakle, ako dete nije gladno ili umorno (a tako mali uglavnom ne znaju ni da li su ni koliko gladni, a još manje da to traže-dok se ne unervoze i rasplaču) ono ne treba sedati za sto ili polegati u krevet...
Mnogi su se roditelji žalili da im dete dolazi kući histerično, jer je neispavano, da kućne zabrane više ne sluša (u zabavištu mu je sve dozvoljeno), a od sestre mm mali nije hteo na nošu da kaki ni sa 4 godine, jer nije ON tražio nošu, već su čekali da oseti potrebu da to ne radi u gaće  user posted image Jednom je opstipirao jadan 5 dana terajući inat da je zet morao da ode i kupi jednu pelenu da bi dete obavilo veliku nuždu user posted image
Šta sve neće više izmisliti.... Umesto da razvijamo tu decu u ljude, mi pravimo od njih debile! Kao "svako dete je u osnovi dobro" I jeste, ali ti tu iskonsku dobrotu treba da razvijaš, nadogradiš i usmeriš, a ne zapustiš

Meni sve ove nove metode izgledaju kao izgovor da se roditeljima, vaspitačima i učiteljima otvori što više prostora za slobodno vreme i njihove potrebe, a decu nek' vaspita njihova urođena dobrota i ulica user posted image
Kao i ono-pa uči dete da spava uz televizor (zašto???-da bi ti otpadao pored deteta do 2 ujutro uz TV-idi bre u drugu sobu, ostavi to dete da mirno spava!!!), ili učite ga na buku, ili zašto ga ležeš u 21 sati? Neka se uči leti do 22-22:30... Zašto ljudi??? Da mučim svoje dete jer je kao posle devet prijatnije za spavanje, a on nek skapa od umora dotle... Uključi klimu, otvori prozore, uštekaj ventilator.... I da, neka sedi ispred TV-a da gleda crtiće po pola sata-zašto ako neće? Da bih ja isturpijala nokte??? Ma rekli bih ja svašta user posted image samo toliko-ne mešaj mi se, ne mešam ti se!!! A za zabavište ću još videti...

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:27:10   
Olga75
ja sam o Montesoriju cula samo pohvale i zvercica ide u takvu grupu koja je uzrasno mesovita ( steta sto nije i jezicki ali samo jedan vrtic u Su ima takve grupe )
histericna je koliko svako prosecno dete , slusa kao svako prosecno dete , doduse ona je jos mala ali i komsinicini sinovi su isli u Montesori vrtic pre oho ( jedan je sada 8 razred a drugi peti ) i sasvim su pristojni , poslusni , vredni mladi ljudi


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:30:36   
Anoniman
Eto, koliko se razlikuju mišljenja user posted image

Moja drugarica vodila ćerku mesec dana i odlepila, i ova sestra mm isto izludela, a žive na dva kraja grada, dakle u dva zabavišta..... A ove detalje su mi preneli pošto bi mi trebali sledeće godine da konkurišemo...

(odgovor članu Olga75)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:31:56   
Anoniman
Uf.....od "novih metoda odgoja" koje su "jedine ispravne" i cijom se primenom automatski satanizuje sve sto je vazilo u proslosti se jezim! Ili dobijem zelju da izdevetam zagovornike istih koji pri tom imaju dete od 3 meseca ili nemaju decu uopste, ali su se "nacitali knjiga" i nagledali Opre i slicnih pa "znaju" kako je to njihovo misljenje jedino ispravno....
Montesori program je koristan ukoliko se kombinuje sa zdravim razumom. Dete treba nauciti da bude samostalno, da samo jede, samo ide u toalet itd, ali treba ga nauciti i da zivi u skladu s opstim pravilima sredine u kojoj zivi. U NS skoligrica vec godinama ima Montesori program , ali ne znam kakvi su rezultati, znam samo da tu idu deca NS "elite", odnosno, novopecenih bogatasa pa mogu zamisliti kako bi izgledao i najblazi pokusaj zavodjenja reda.
Kao sto je Tash rekla  - kombinovacu. Zarad svoje bezbednosti mora da zna sta sme , a sta ne sme i zasto je tako, pa na koji god to nacin postigla.

< Poruku je uredio magiNS -- 26.7.2011 12:32:48 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:36:43   
isidora88
definitvno ne podrzavam tako nesto i ne bih da moje dete jednog dana ide u takvu skolicu.
smatram da mora da se zna neki red i da deca od 2,3,4,5 godina nisu sposobna da sama odlucuju kada ce spavati,sta ce jesti itd...
kad mateja bude isao u skolicu hocu da tamo jede sa svom decom zajedno,da spava u isto vreme kad je vreme spavanja...



_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:37:12   
Anoniman
@ n i n a , u potpunosti se slazem s onim dugim postom! Aj sto oni to rade sa svojom decom, ali zasto druge ubedjuju da je samo to ispravno?!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:37:40   
Olga75
M . Montesori je ovaj program sprovodila sa siromasnom decom italijanskih radnika 18-tih sa kojom nije kod kuce radio niko , tako da nije nova metoda , nova je na zalost kod nas jer smo mi na kraj sveta pa nam je novotarija ono sto se jos krajem 19-og i pocetkom 20-og veka smatralo dobrim programom vaspitanja i obrazovanja. Deci se ne dopusta 100% sloboda , tu su vaspitacice koje ih usmeravaju . 

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:43:00   
*Alexx*
Iskreno, mislim da ste malo banalizovale Montesori program. Mislim da program po sebi nije los, ima dobru ideju. Pitanje je vise implementacije tog programa, tj. od vaspitaca i njihove edukacije.


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:45:23   
Anoniman
Najveci problem je u stvari to sto je dete lako usmeriti ako ga i kod kuce usmeravaju u nekom normalnom pravcu. Zasto bi dete pozelelo da bude korisno i vredno ako majka sedi pred TV-om umesto da detetu cita ili da se s njime igra?
Opet,  kako dete nauciti da bude samostalno ako mu majka sve "prinosi" u stilu "mama ce ti dati, mama ce spremiti, mama ce skloniti"?
Secam se jedne porodice gde su svi sve radili zajedno ako je ikako moguce i sto je najbitnije, radili su zajedno. Decak je imao 4 godine kad je s majkom i sestrom u kuhinji seckao povrce za rucak. Skoro nisam videla da neki roditelj uci svoje dete da radiuser posted image

(odgovor članu Olga75)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:46:51   
Anoniman
Čitala sam i komentare na nekim drugim forumima, pa recimo 60:40 su protiv, a neke vaspitačice (bar su se tako predstavile) kažu da im je jako teško da sprovedu metodu u potpunosti zato što su grupe mališana mnogobrojne.... One, citiram, smatraju da na jednu glavnu vaspitačicu i jednu pomoćnu, da bi primenile uspešno ovu metodu, dođe maksimalno 8 dece. A naše grupice nisu manje od 15 klinaca, pa i mnogo više, i verujem da zbog toga i dolazi do ispoljavanja slabih karika ove metode, jer se nad masom gubi kontrola. A moguće (vrlo lako) da neke vaspitačice rade i "na svoju ruku", dok zabavište promoviše metod koji nema veze sa nekim njihovim postupcima. user posted image

(odgovor članu Olga75)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:47:42   
minavb
IZVORNA PORUKA: *Alexx*

Iskreno, mislim da ste malo banalizovale Montesori program. Mislim da program po sebi nije los, ima dobru ideju. Pitanje je vise implementacije tog programa, tj. od vaspitaca i njihove edukacije.


Kao sto se i sve banalizuje.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:47:49   
*Alexx*
I da se dopunim - vaspitacice koje bi ofrlje radile po Montesori programu bi ofrlje radile sve, tako da je sa njima potpuno svejedno po kom programu rade.

Evo jos jedne metode odgajanja - Tiger moms! Podrazumeva ne preterano hvaljenje dece, tj odlaganje trenutnih uzitaka radi veceg zadovoljstva i uspeha kasnije u zivotu. Ovaj princip primenjuju Kineskinje u odgajanju uspesne dece. Podrazumeva strogocu, domaci je na 1. mestu, nema vrdanja... i tako to. Googlajte malo, ovih dana se vodi velika polemika oko toga nacina vaspitanja u svetu.

Naravno, ja se ne slazem ni sa jednim ekstremom, treba naci sredinu koja odgovara detetu.

< Poruku je uredio *Alexx* -- 26.7.2011 12:55:14 >


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:51:26   
Anoniman
Tema je otišla u sasvim drugačijem pravcu nego što sam htela, ALI SVIĐA MI SE! user posted image

Hajde pišite o još različitih metoda. Šta sve još postoji?

Jel bi mogli moderatori obojiti nazive metoda (Montesori program, Tiger Moms)?

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 16
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:54:45   
majathegreat
A možda spartanska metoda odgoja?

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:57:09   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: *Alexx*

I da se dopunim - vaspitacice koje bi ofrlje radile po Montesori programu bi ofrlje radile sve, tako da je sa njima potpuno svejedno po kom programu rade.

Evo jos jedne metode odgajanja - Tiger moms! Podrazumeva ne preterano hvaljenje dece, tj odlaganje trenutnih uzitaka radi veceg zadovoljstva i uspeha kasnije u zivotu. Ovaj princip primenjuju Kineskinje u odgajanju uspesne dece. Podrazumeva strogocu, domaci je na 1. mestu, nema vrdanja... i tako to. Googlajte malo, ovih dana se vodi velika polemika oko toga nacina vaspitanja u svetu.

Naravno, ja se ne slazem ni sa jednim ekstremom, treba naci sredinu koja odgovara detetu.


Cula sam za ovaj metod i informisala se podrobnije. U samoj srzi je opet, rad i disciplina. Ako pogledate Kineze, primeticete da su vredni kao mravi i da je vecina takva,  odnosno, da je samo njihovo drustvo ono koje podrzava takav nacin odgoja i  zivota generalno. Kod nas je na snazi neradnicki, povrsan i kvazi elitni nacin vaspitanja i zivota.
Nisam za preterivanje, niti sam za izricitu primenu jednog sistema.  

(odgovor članu *Alexx*)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 12:58:41   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: majathegreat

A možda spartanska metoda odgoja?


Sta ti je to?


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu majathegreat)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 13:02:54   
majathegreat
Sprdam se Alexx. U Sparti su imali veoma ineresantan i brutalan način odgoja isključivo u nameri da postanu vojnici, patriote. Ja ne podržavam nijedan način odgoja, nijedan program, niti izdavanje naredbe tipa sad svi na spavanje. Nema sveta ni planete gde ne može stići dete, jer sve dečje staze vode od igre do slobode!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 13:03:25   
minavb
IZVORNA PORUKA: *Alexx*

IZVORNA PORUKA: majathegreat

A možda spartanska metoda odgoja?


Sta ti je to?

  se
Uz spanske serijeuser posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 13:08:00   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: majathegreat

Sprdam se Alexx. U Sparti su imali veoma ineresantan i brutalan način odgoja isključivo u nameri da postanu vojnici, patriote. Ja ne podržavam nijedan način odgoja, nijedan program, niti izdavanje naredbe tipa sad svi na spavanje. Nema sveta ni planete gde ne može stići dete, jer sve dečje staze vode od igre do slobode!

Mrzela sam, doslovce, tu naredbu, ali bih bila presrecna kad bi se i mladja generacija toga pridrzavala umesto sto decu puste da divljaju do posle ponoci radnim danom, pod necijim prozorom sve dok milicija ne dodje da ih rastera - milicija mora da rastera decu, osnovce. Mene bi bilo sramota.

ps. mogli smo da izadjemo svaki vikend ali smo znali da se vikendom ujutro i pre podne sprema, bez izuzetka, nije bilo spavanja do podne i razvlacenja po stanu. Danas su deca sita i besna!

< Poruku je uredio magiNS -- 26.7.2011 13:12:52 >

(odgovor članu majathegreat)
  Direktna veza do poruke: 22
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 13:21:05   
Didy
Da li je neko čitao "Porodični bukvar" od Milice Novković? Ja sam došla negde do pola i mogu vam reći da ima dosta zanimljivih iskustava i saveta. Ona se zalaže za stvaralačko vaspitanje. Nema prisile, agresije, fizičkog kažnjavanja, ucene, podmićivanja, kupovanja dece... Protiv je ovog zakona o zabrani fizičkog kažnjavanja dece, jer smatra da postoje situacije gde moraš tako odregaovati, gde puka priča ne pomaže. Smatra da se mora znati red (kad, kako, zašto), ali sve je prožeto pozitivnim osećanjima, emocijama i podsticajima. Malo je kompleksnija tema, pa da sad ne bih banalizovala, preporučila bih je onima koji su zainteresovani.
Ne slažem se apsolutno sa svim što piše, ali ima mnogo korisnih i logičnih saveta.

_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 14:47:43   
vukosava

IZVORNA PORUKA: magiNS
 Ako pogledate Kineze, primeticete da su vredni kao mravi i da je vecina takva,  odnosno, da je samo njihovo drustvo ono koje podrzava takav nacin odgoja i  zivota generalno.


Radila sam sa osam kineza u kancelariji u razlicitim vremenskom periodima i mogu da kazem da su sve samo ne vredni kao mravi. Usled takvim metoda, ekstremno su nesamostalni, nista ne umeju sami da urade bez detaljnih instrukcija i cim dobiju malo slobode krivinare i zabusavaju vise od bilo kod naseg.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Moderne metode odgoja
26.7.2011 14:56:21   
Leana
Montesori

Mislim da ova metoda ne podrazumeva baš da se dete pusti da radi šta hoće. E sad ne znam kako je u vrtićima kod nas primenjuju.

< Poruku je uredio Leana -- 26.7.2011 14:57:48 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
Slaba motorika, ravna stopala, loš govor -...
Veliki izazov današnjeg vremena su savremene tehnologije. Tu je, naravno, televizija, ali primat preuzimaju mobilni tele...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here