|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Upala jajnika
3.3.2010 0:34:09   
Anoniman
Pa probacu i to...
Hvalaaaa

(odgovor članu gagana83)
  Direktna veza do poruke: 26
   RE: Upala jajnika
8.7.2010 17:23:40   
Marija190
Posto imam slicne simptome (tup bol u jajnicima) kao i dosta devojaka, malo sam potrazila na netu i nasla malo detaljnije objasnjenje:

Upala jajnika

Upala jajnika (oophoritis) jest jedan od oblika upalne bolesti zdjelice (pelvic inflammatory disease - PID). Infekcija nastaje uspinjanjem mikroorganizma iz donjih dijelova ženskog spolnog sustava i jedan je od važnijih uzroka izvanmaternične trudnoće, neplodnosti i kronične boli u zdjelici. Upalu jajnika treba razlikovati od drugih oblika boli u trbuhu.

Nastanak

Infekcija se uspinje nakon što bakterije koloniziraju vrat maternice te se šire na maternicu, jajovode i jajnik. Bakterije Neisseria gonorrhoeae (uzročnik gonoreje) i Chlamydia trachomatis tipično uzrokuju upalnu bolest zdjelice. Ovi se uzročnici rijetko izoliraju iz tkiva jajnika; češće potiču infekciju drugim bakterijama. Ako se upala jajnika ne liječi, oko jajovoda i jajnika se može stvoriti ograničena gnojna nakupina koja se naziva tubo-ovarijski apsces.

Dob

Upala jajnika je najčešća kod žena u dobi mlađoj od 25 godina.

Simptomi

- bol u trbuhu
- bol u zdjelici
- iscjedak iz rodnice
- bolan vaginalni spolni odnos
- povišena tjelesna temperatura
- zimica
- mučnina
- povraćanje

Liječnik prilikom pregleda nalazi:
- tjelesnu temperaturu veću od 38 °C
- osjetljivost donjih kvadranta trbuha prilikom pipanja
- gnojni iscjedak
- bolna osjetljivost vrata maternice na pomicanje
- bolnost jajnika
- masa u području jajnika ako je nastao tuboovarijski apsces)

< Poruku je uredio Marija190 -- 8.7.2010 17:25:27 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Upala jajnika
8.7.2010 17:28:06   
Marija190
Evo nastavka:



Uzroci

Glavni uzroci upalnih bolesti zdjelice su spolno prenosive bolesti koje su najčešće u mlađoj, spolno aktivnoj populaciji, uz više spolnih partnera. Spolno prenosive bolesti su, nažalost, najčešće bez simptoma ili s tako blagim simptomima da im osoba ne pridaje važnost pa se teško otkrivaju.
Čimbenike rizika možemo ovako sumirati:
  • nezaštićeni seksualni odnos
  • višestruki spolni partneri
  • visoko rizično seksualno ponašanje
  • imunosupresija (poremećaj imuniteta)
  • instrumentalni pregledi genitalnog trakta (endometrijska biopsija,
  • unutarmaternični kontracepcijski uložak (spirala)

Diferencijalna dijagnoza

Kod pojave ovih simptoma, osim upale jajnika treba sumnjati na neke od slijedećih bolesti:
  • tumori jajnika
  • upala crvuljka (slijepog crijeva)
  • nebakterijska upala mokraćnog mjehura
  • diverticulitis
  • izvanmaternična trudnoća
  • upalne bolesti probavnog sustava - gastroenteritis
  • upala limfnih žila crijeva - mezenterijski limfadenitis

Dijagnoza

Dijagnoza upale jajnika postavlja se na temelju razgovora s bolesnicom, pregledom, laboratorijskih tehnika, histoloških pretraga i različitih tehnika snimanja i oslikavanja jajnika i trbušne šupljine. Laboratorijski nalazi koji su potrebni: kompletna krvna slika, diferencijalna krvna slika, analiza urina (u svrhu isključenja upale mjehura), test na trudnoću (isključenje izvanmaternične trudnoće), mokri preparat iscjetka iz rodnice, bakterijske kulture vrata maternice na gonokok (Neisseria gonorrhoeae) i klamidiju (Chlamydia trachomatis) kako bi se isključila ili potvrdila infekcija ovim bakterijama. Od snimanja najjeftiniji i široko pristupačan je ultrazvuk koji će isključiti prisutnost tuboovarijskog apscesa. Ostale metode uključuju dijagnostičku laparoskopiju koja se obično radi tek kada je dijagnoza nejasna. Serološki testovi na hepatitis B virus, hepatitis C virus, sifilis i HIV su potrebni jer se navedeni uzročnici mogu naći kos osoba uključenih u visoko rizične seksualne aktivnosti. Histološka pretraga radi se u slučajevima kad se slučajevi procjenjuju kirurškim zahvatom.

Liječenje

Hospitalizacija nije potrebna ako je pacijentica:

1. hemodinamski stabilna (ne krvari)

2. dovoljno odgovorna da ustraje na liječenju i dolazi na kontrole

3. imunokompetentna (imunološki sustav uredno funkcionira)

4. nije trudna

5. nema tuboovarijski apsces

Liječenje u bolnici je potrebno ako je bolesnica:

1. već liječena izvanbolnički, ali liječenje nije bilo uspješno

2. trudna

3. zaražena HIV-om

4. ako se razvio tuboovarijski apsces

5. ako nije moguće liječenje tabletama koje se uzimaju na usta zbog jake mučnine i povraćanja

Liječenje lijekovima ima svrhu smanjiti pobolijevanje, spriječiti nastanak komplikacija i iskorijeniti infekciju. Za liječenje se koriste antibiotici. Antimikrobna terapija treba pokriti sve vjerojatne uzročnike bolesti. Na gonokoknu infekciju najbolje djeluju cefalosporini treće generacije kao što su ceftriakson, cefuroksim i cefiksim te lijekovi kao što su ciprofloksacin i ofloksacin. Na klamidijsku infekciju dobro djeluju azitromicin, doksiciklin, ofloksacin i eritromicin. Na mikoplazme povoljno djeluju tetraciklini. Anaerobne bakterije liječe se klindamicinom, metronidazolom, imipenemom, pojedinim cefalosporinima treće generacije, kao i amoksicilinom klavulanske kiseline. Za ambulantne bolesnice liječenje može započeti kombinacijom ofloksacina i metronidazola te po povlačenju glavnih simptoma nastaviti liječenje doksicklinom još dva tjedna. Posebo je važno dobro liječiti klamidijsku infekciju jer zbog nedostatka simptoma i uvjerenja kako su izliječene pacijentice često ne provode terapiju do kraja. Tada je infekcija samo potisnuta te i dalje razara ženski spolni sustav što može dovesti do neplodnosti i izvanmaternične trudnoće.

Kirurško liječenje se može provesti ako drugi oblici liječenja nisu umanjili simptome nakon 48-72 h. Kirurški zahvat može uključivati laparoskopiju s drenažom apscesa, odstranjenjem jajnika ili odstranjenje maternice uz obostrano odstranjenje jajnika. Čimbenici koji odlučuju opseg zahvata su veličina apscesa, stupanj poremećaja imuniteta i očuvanje plodnosti zbog rađanja djece u budućnosti. Intervencijska radiologija se ponekad primjenjuje kod bolesnica koje zbog nekog razloga nisu kandidatkinje za kirurško liječenje.

Komplikacije

- pucanje tuboovarijskog apscesa je indikacija za kirurški zahvat jer može ugroziti život
- neplodnost se javlja u 12-15 % žena nakon jedne epizode upalne bolesti zdjelice
- izvanmaternična trudnoća je češća nakon ove bolesti. Ukoliko žena ostane trudna kratko nakon upale jajnika, treba konzultirati svog liječnika što prije.
- Dugotrajna bol u zdjelici moguća je posljedica nakon preboljele upalne bolesti zdjelice

Prognoza

Ukoliko se ne razvije tuboovarijski apsces, 90% bolesnica će dobro odgovoriti na antibiotsku terapiju.

Posebna briga

Povećana zabrinutost je potrebna ako se upala jajnika razvije u:

- trudnoći - iako je rijetka, moguća je i odmah treba konzultirati liječnika ginekologa

- djetinjstvu - djeca rijetko imaju upalu jajnika, a ako se na nju posumnja u adolescentice treba razmišljati o seksualnom
zlostavljanju

- starijoj dobi - u ovoj životnoj dobi upala jajnika je često povezana s malignim promjenama kao što su karcinom jajnika ili endometrija.

Prevencija

Uz edukaciju žena, neobično je važno i rano postavljanje dijagnoze i liječenje upala donjih dijelova ženskog spolnog sustava kako se ne bi proširile. Žene koje su preboljele upalu jajnika treba educirati i posavjetovati o uporabi kondoma kako bi se spriječile buduće infekcije. Seksualni partneri se također trebaju testirati na spolno prenosive bolesti i liječiti.

Prehrana

Nisu potrebne nikakve promjene. Prije kirurškog zahvata se ne smije uzimati hrana na usta.

Tjelesna aktivnost

Može se provoditi onoliko koliko je žena tolerira.

Izvor: Medicina.hr


< Poruku je uredio Marija190 -- 8.7.2010 17:31:42 >

(odgovor članu Marija190)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Upala jajnika
8.7.2010 18:08:29   
Mishica 77
Do sad sam zaista imala sreće pa ne znam šta znači imati upalu jajnika ili bilo kakvu upalu doooole... a ne mogu se baš pohvaliti da se čuvam. user posted image


< Poruku je uredio Mishica 77 -- 8.7.2010 18:10:59 >


_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu Marija190)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Upala jajnika
17.9.2010 12:36:54   
cici78
Mene vec dve nedelje zeza levi jajnik, osecam kao neki tup bol, nije jak ali je tako dosadan. Kad sam u pokretu skoro da i ne osecam, ponekad me kao bocne ali kad legnem krene da bolucka, pa onda i krsta. Mislim da je problem ginekoloski. Nemam drugih simptoma, na pr.krvarenje ili sl. Jutros sam radila urin, cisto da otklonim i tu mogucnost, ali nalaz je uredan. Zvala bih svoju dr ali nesto me sramotauser posted image  

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Upala jajnika
17.9.2010 12:39:33   
Ana RR
Zašto te je sramota user posted image  

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu cici78)
Direktna veza do poruke: 31
   RE: Upala jajnika
17.9.2010 12:43:30   
cici78
Prezauzeta je, acini mi se za sve je nesto zivkam, mada je nisam zvala evo ima vec 6 meseci. Nekako mi je glupo, a moracu. Mozda me primi veceras, sto bi bilo dobro, jer cu dobiti za 2 dana. A evo sad me nista ne boli. Sta da radim? 

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Upala jajnika
17.9.2010 12:44:57   
Ana RR
Pa zovi je i idi na pregled.. možda nije ništa, ali zašto da ne proveriš.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu cici78)
Direktna veza do poruke: 33
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 13:41:14   
cici78
Zvala sam dr, rekla mi je da uradim leukocite, sedimentaciju i CRP. Pomenuti simptomi i njoj lice na upalu jajnika. Vec sam jutros sve to obavila i dobila rezultate, sve je u najboljem redu. Znaci nikakve upale nema a mene ovo ne prestaje da boli. Ona kaze da moze da bude pesak u bubregu koji se pokrenuouser posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 34
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 15:32:50   
Ana RR
Može da bude, to znam iz iskustva. Pre 10ak godina me toliko zaboleo stomak, puzeći sam otišla do kupatila jer nisam mogla da se uspravim. Sto posto sam bila ubeđena da je jajnik, ispostavilo se da mi je krenuo pesak. 

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu cici78)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 16:31:27   
cici78
Sta mi je sledeci korak? Ultrazvuk bubrega? Sta si ti preduzela i kako si ustanovila da je pesk? Neki savet, sta da pijem? Prolom vodu,caj od persuna, jao bljak, ne volim ga...

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 16:38:13   
Ana RR
Meni su prvo u urinu našli pesak, poslali me na UZ bubrega i videli da imam u oba bubrega po par kamenčića..

Bilo je baš davno, ne sećam se šta sam od lekova pila, čini mi se da je baktrim bio u pitanju, čajevi i prolom voda.


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu cici78)
Direktna veza do poruke: 37
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 16:43:47   
cici78
Meni u urinu nista nisu nasli. Hvala u svakom slucaju.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Upala jajnika
18.9.2010 18:53:35   
Ana RR
Ništa draga, ti u svakom slučaju pij čajiće, neće ti štetiti user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu cici78)
Direktna veza do poruke: 39
   RE: Upala jajnika
9.12.2011 8:57:56   
saira
Draga Ana kako se stavljaju te obloge od bijelog vina jel u predjelu doljneg dijela jajnika ?

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Upala jajnika
9.12.2011 9:08:00   
saira
koji čajevi su dobri za upalu jajnika,ja fala Bogu nemam upalu jajnika al nije loše znati ko zna kad ce zatrebat,sad pijem macinu travu i virak al to je da lakše zanesem

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 41
   RE: Upala jajnika
9.12.2011 9:19:49   
saira
Hvala ti gagana sto si nam objasnila kako se stavlja ta obloga,cure evo još nešto sto sam našla neki dan za upale natopite tampon u jogurt i stavite u rodnicu vidjet cete kad ga izvadite tacno se vidi da se ima uopala ako je cist superuser posted image znaci nema upale,
ja sam prvi put stavila bilo ko boja čokolade i sukrvice već drugi put nista normalan bijel tampon.

(odgovor članu gagana83)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Upala jajnika
24.2.2014 14:24:58   
25Srdjana
Devojke molim vas za neki savet. Imala sam pre mesec dana upalu jajnika i prosla sam sa lekovima, ali mi se sad ponovo pojavila. Bole me ledja, stomak a i noge mi tenu. Dr mi je rekao da su sad oba zahvadcena i dao mi inekcije ali sam ih ja odbila jer se panicno plasim. Recite mi za neki prirodni lek nije bitno kakav, pristajem na sve samo da se ne bockam. On mi je dao ciprocinal koji ja pijem od petka ali ne vidim neko poboljsanje....

(odgovor članu gagana83)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Upala jajnika
24.2.2014 16:10:56   
Ana RR
A zašto ne injekcije? user posted image

Za jaku upalu jajnika ne znam koliko će ti pomoći biljke. Nije na odmet da piješ čajeve, naravno (virak, hajdučka trava) ali upalu to neće izlečiti. Promeni lekara, potraži još nečije mišljenje ako ti se ovo ne dopada.

Pozdrav, nadam se da ćeš se brzo izlečiti (iz iskustva znam koliko to boli).

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu 25Srdjana)
Direktna veza do poruke: 44
   RE: Upala jajnika
24.2.2014 18:07:47   
25Srdjana
Joooj stamota ali mi je frka od primanja injekcija....user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu gagana83)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Upala jajnika
24.2.2014 20:30:09   
Ana RR
Pa manje boli injekcija od upale. Ne znam šta da ti kažem..

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu 25Srdjana)
Direktna veza do poruke: 46
   RE: Upala jajnika
24.2.2014 23:34:53   
25Srdjana
Joj znam ali strah me ubi...

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 47
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here