|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Majčinstvo posle 45: Između trenda, biološkog sata i medicinskih mogućnosti

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.7.2025
Gotovo svako od nas poznaje nekoga ko je "imao sreću" i uspeo da zatrudni u svojim srednjim 40-im godinama. Te žene često potiču iz porodica sa genetskim predispozicijama za duži reproduktivni vek. Međutim, iskreno govoreći, one su nažalost i dalje izuzetak, a ne pravilo.

image
Biološki sat se odnosi na plodnost, posebno kod žena.
/11


U savremenom svetu, svedoci smo sveprisutnog i rastućeg trenda odlaganja roditeljstva. Želja za izgradnjom uspešne karijere, postizanjem finansijske stabilnosti, dodatnim usavršavanjem i istraživanjem sveta kroz putovanja često diktira naše životne izbore. Mnogi od nas, prateći inspirativne priče slavnih ličnosti veruju da je trudnoća u kasnim 40-im godinama stvar izbora, a ponekad i sreće koja jednostavno dođe. Međutim, postavlja se ključno pitanje koje se tiče suštine našeg postojanja: Da li je ovaj savremeni trend odlaganja roditeljstva zaista saglasan sa našim biološkim satom?

Šta nam zaista govori biološki sat?


Iako zvanične statistike beleže sve veći broj porođaja kod majki starijih od 40 godina, važno je pogledati iza ovih brojeva. Iza njih se, nažalost, često krije i sve veći broj parova koji se suočavaju sa značajnim problemima prilikom začeća, kao i veći broj spontanih pobačaja i genetskih anomalija kod beba. Biološki sat žene je, naime, neumoljiv. Nauka i dalje potvrđuje da se idealno vreme za začeće, sa biološke tačke gledišta, nije promenilo – ono je i dalje najpovoljnije između 22. i 33. godine života žene.

Statistika je tu izrazito nemilosrdna i pruža jasne podatke: za zdrav par koji pokušava da zatrudni prirodnim putem sa ženom starosti oko 20 godina, šansa za začeće u bilo kom datom mesecu iznosi oko 20%. Međutim, kada žena napuni 36 godina, ta se šansa drastično smanjuje na oko 10%. Do 41. godine, šanse za trudnoću prirodnim putem svakog meseca padaju na samo 4%. Znamo da ove informacije mogu zvučati zastrašujuće i da pacijentkinje često ne vole kada im lekari postave direktno pitanje o godinama. Ipak, to i dalje ostaje jedno od ključnih i nezaobilaznih pitanja u proceni ženske plodnosti.

Naravno, gotovo svako od nas poznaje nekoga ko je "imao sreću" i uspeo da zatrudni u svojim srednjim 40-im godinama. Te žene često potiču iz porodica sa genetskim predispozicijama za duži reproduktivni vek. Međutim, iskreno govoreći, one su nažalost i dalje izuzetak, a ne pravilo. Većina žena će nakon 40. godine imati značajne poteškoće sa začećem, iako o tome možda neće javno govoriti. Ne smemo zanemariti ni činjenicu da se rizik od spontanih pobačaja i hromozomskih problema kod beba značajno povećava sa starošću majke.

Klinika Pronatal Beograd

Zašto starost toliko utiče na plodnost?

Razumevanje ovog fenomena leži u osnovama ženske biologije. Žene se rađaju sa ograničenim i konačnim brojem jajnih ćelija. Taj broj se tokom života ne obnavlja, već se vremenom drastično smanjuje. Međutim, nije samo kvantitet jajnih ćelija problem, već i njihov kvalitet, koji takođe opada sa godinama starosti žene. Starije jajne ćelije nisu toliko efikasne u procesu ćelijske deobe, što značajno povećava rizik od genetskih nepravilnosti i, posledično, otežava začeće i povećava rizik od pobačaja.

Iako su faktori poput pušenja, prekomerne upotrebe alkohola, loše ishrane, hroničnog stresa, nedostatka fizičke aktivnosti i gojaznosti takođe važni i mogu negativno uticati na plodnost, njihov uticaj je i dalje znatno manji u poređenju sa dominantnim faktorom – samom starošću žene.


Budućnost i rešenja: Informisanost pre svega

Vreme u kojem živimo je, zaista, veoma izazovno i zahtevno. Naša sadašnjost se drastično razlikuje od one u kojoj su živele generacije pre nas. Danas postoji veća potreba za kontinuiranom edukacijom, različitim usavršavanjima, snažnom željom da gradimo uspešne karijere, postignemo finansijsku stabilnost i nezavisnost. Svi ovi, i mnogi drugi faktori, danas utiču na odluku o odlaganju zasnivanja porodice.

Zato je izuzetno važno da se edukujemo o biološkim realnostima plodnosti i da se ne oslanjamo samo na izolovane anegdote poznatih ličnosti ili priče iz neposrednog okruženja. Informacija je vaša najjača snaga.

Danas je mnogo lakše precizno proceniti svoje reproduktivno zdravlje. Možete zatražiti Anti-Milerov hormonski test (AMH), jednostavnu analizu krvi koja može da predvidi broj preostalih jajnih ćelija u vašim jajnicima. Takođe, ultrazvučni pregled materice i jajnika je ključan za detaljnu procenu. Za partnere, spermogram može na vreme otkriti eventualne promene u kvalitetu sperme. Ove analize vam omogućavaju da donesete informisane odluke o planiranju porodice.


Klinika Pronatal Beograd

Ukoliko još uvek niste spremni da zasnujete porodicu, postoji i mogućnost zamrzavanja jajnih ćelija. Ova opcija vam omogućava da očuvate svoju plodnost za budućnost i značajno povećava šanse za uspešnu trudnoću kada se odlučite za majčinstvo.

Ako se par bori da zatrudni prirodnim putem, vantelesna oplodnja (VTO) može pružiti značajnu pomoć. Kroz VTO proces, stvaraju se embrioni od kojih se biraju oni sa najboljim morfološkim i genetskim izgledima za uspeh. Ovo takođe omogućava skrining embriona za hromozomske abnormalnosti, koristeći genetsku dijagnozu pre implantacije (PGT). Za situacije kada je to medicinski najoptimalnije rešenje, naši stručnjaci preporučuju i donaciju jajne ćelije. lekari iz Pronatala poručuju da ne treba imati strah od donacije, jer su mnoge žene postale srećne majke zahvaljujući ovom postupku. Važno je znati da niste sami na ovom putu i da moderna medicina nudi rešenja i za najkompleksnije situacije.


Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ringerajina tabela za praćenje plodnih dana
Želite da zatrudnite, a ne znate kad vam je ovulacija? Volite prirodni metod kontracepcije? Pratite plodne dane pomoću R...
6
Začeće - 2. deo
Oplodnja jajne ćelije, nastavak videa.
5
Praćenje ovulacije - ovulacijski testovi
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću ovulacijskih testova?
5
Šta je AMH – i da li možemo uticati na nje...
Anti-Müllerian hormon (AMH) je važan marker koji pokazuje kapacitet jajnika i potencijal za proizvodnju jajnih ćelija. N...
3





Majčinstvo posle 45: Da li je biološki sat...
Gotovo svako od nas poznaje nekoga ko je "imao sreću" i uspeo da zatrudni u svojim srednjim 40-im godinama. Te žene če...
Kako se ponašati nakon embriotransfera?
Prokrvite svoje krvne sudove kretanjem i svežim vazduhom. Šetnja definitivno oslobađa od stresa. Takođe je značajno i sk...



Anketa

Млеко.
Admin

Које млеко је здравије давати детету после годину дана:

Click Here