Da bi izbegle tegobe, astmatične osobe treba redovno da kontrolišu bolest – da ne izlaze u vreme cvetanja, da na pravi način i u pravo vreme koriste lekove za smanjivanje tegoba i da redovno idu na kontrole kod svog lekara koji će korigovati terapiju
Bez tepiha i zavesa
Pacijenti alergični na prašinu moraju često da provetravaju prostorije u kojima borave i da uklone teške jorgane i jastuke u kojima prašina može da se zadržava. Poželjno je da koriste antialergiijske navlake za jastuke i jorgane, koje ne propuštaju prašinu. Takođe, u sobama gde se spava treba skloniti teške zavese odnosno draperije, tepihe, i ostaviti samo parket koji češće treba da se briše vlažnom krpom – savetuje dr Ivana Nikolić-Brstina, specijalista pneumofiziolog iz Gradskog zavoda za plućne bolesti.
Ako je uzrok bronhijalne astme životinjska dlaka, onda ljubimci ne smeju da borave u istim prostorijama gde i astmatičar.
Simptomi
Kako objašnjava doktorka Nikolić-Brstina, astma je hronični zapaljenski proces koji dovodi do sužavanja disajnih puteva. Tada se javljaju simptomi - kašalj, osećaj stezanja, sviranje i bol u grudima i nedostatak vazduha, odnosno daha.
Međutim, kako ističe naša sagovornica, mnoge osobe koje pate od bronhijalne astme smatraju da je normalno da imaju ovakve tegobe i da je dovoljno otići kod lekara koji će da prepiše nove lekove. Međutim, bolest i dalje postoji, sve više se razvija i prelazi u teži oblik.
Ovakve osobe ne pričaju o svojoj bolesti sa lekarom i jednostavno svoje smanjene fizičke mogućnosti prilagođavaju svojim potrebama. Sve to nije dobro – upozorava doktorka Nikolić-Brstina.
Terapija
Za lečenje ove bolesti postoje lekovi koji se koriste za suzbijanje zapaljenja i oni za brzo olakšavanje tegoba, takozvane pumpice.
Problem je što mnogi naši pacijenti pumpice koriste nekontrolisano. Čim se prečesto koriste, to znači da bolest nije dobro kontrolisana. Ne treba ih koristiti više od dva puta nedeljno – kaže doktorka Nikolić i dodaje da osobe koje pate od astme moraju redovno da se javljaju na kontrole, a terapiju redovno i pravilno da koriste.
Kontrola
Prema rečima naše sagovornice, ako je bolest dobro kontrolisana pacijenti mogu da obavljaju svoje svakodnevne obaveze na poslu, kod kuće i u školi. I mladi koji se, na primer, bave sportom a pate od bronhijalne astme, ne treba od njega da odustaju. Poznato je da su brojni sportisti imali bronhijalnu astmu i postizali vrhunske rezultate. Kontrolisana astma znači i mirne noći bez buđenja, ređu pojavu simptoma, kao i ređe korišćenje lekova za brzo olakšavanje tegoba.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Kada pušački kašalj postaje simptom hronič...
Pacijentima sa dijagnozom hronične opstruktivne bolesti pluća obično je potrebno i po sat vremena ujutru da se iskašlju ...
22
Homeopatska putna apoteka – za zdrav odmor
Kako planiramo gde ćemo i kada ići na odmor, tako je neophodno na vreme planirati kako da u tom periodu ostanemo zdravi....
9
DONIRANI DERMOSKOPI ZA DESET ZDRAVSTVENIH ...
Trenutna statistika ukazuje da se u Srbiji godišnje dijagnostikuje oko 7000 slučajeva raznih oblika raka kože, od kojih ...
6
Dr Matić: Osteoporoza nije samo problem st...
Sa Dr Dušanom Matićem, specijalistom ortopedske hirurgije i traumatologije, Opšte Bolnice Užice, razgovaramo na temu ost...
6