Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Sonja Nikolić (36) vaspitačica Predškolske ustanove „Pčelica“ iz niškog naselja Duvaništa može da posluži kao uzor svim ženama koje zbog lošeg iskustva na prvom porođaju odustaju od daljeg rađanja dece.
Uprkos teškom prvom porođaju koji je morao da bude završen carskim rezom ona je potom u periodu od sedam godina rodila još troje dece, a sve trudnoće završene su takođe carskim rezom.
Sonja i njen suprug Ivan (38) sada su ponosni roditelji dvanaestogodišnje Lene, sedmogodišnje Tare, dvogodišnjeg Tome i osmomesečne Manje.
Ova hrabra Nišlijka ističe da je oduvek želela da ima brojnu porodicu.
„Moj suprug je najpre bio za to imamo dvoje dece, ali na moju inicijativu dobili smo posle Lene i Tare i Tomu i Manju. Da su porođaji bili prirodni sigurno bih rodila još dva deteta. Međutim, i samo još jedan carski rez predstavljao bi veliku opasnost za moje zdravlje“, kaže Sonja.
Ona ističe da obožava decu i da joj ništa nije teško da uradi kada su oni u pitanju.
„Obično ustajem ujutru u pola šest da bih podojila Manju, a pošto ona nastavi da spava krenem da pripremam doručak i da budim devojčice za školu, a Tomu za vrtić. Najnapornije je zapravo veče kada treba pripremiti večeru, okupati decu i pripremiti ih za spavanje“, govori Sonja.
Prema njenim rečima, značajnu pomoć u završavanju svakodnevnih poslova oko dece i u kući pružaju joj suprug i majka.
„Ivan je najviše angažovan oko Tome, dok je baka tu da pre svega sačeka devojčice iz škole. Devojčice takođe pomažu oko mlađe dece, ali samo onda kada one to požele a ne zbog toga što to tražimo od njih“, kaže Sonja.
Ona ističe da su svi u porodici dobro organizovani tako da funkcionišu kao tim.
„Deca nisu zahtevna, a njihovo čuvanje nam znatno olakšava i to što su zdravi. Niko još nije primio ni jednu injekciju. Toma je kao mala beba bio težak za čuvanje, a devojčice znatno lakše“, ističe Sonja.
Šestočlana porodica Nikolić funkcioniše mesečno sa svega 50.000 dinara, koliko iznosi zajedno dečiji i roditeljski dodatak, i Sonjina plata kao vaspitačice koja radi na određeno vreme već sedam godina. Ivan radi kao veterinarski tehničar, ali veterinarska ambulanta u kojoj je zaposlen ima finansijske poteškoće tako da je mesecima bez ikakvih primanja.
„Živimo prosečno, uspevamo da priuštimo deci sve što je potrebno, mada nije lako. Samo za komunalne račune, daljinsko grejanje i struju mesečno izdvajamo oko 20.000 dinara. Nemamo nikavu olakšicu prilikom plaćanja računa iako smo višečlana porodica“, naglašava Sonja.
Ona ocenjuje da je, ipak, ljubav prema deci glavni i jedini motiv zbog kojeg se porodice odlučuju da dobiju više dece, ali da bi pomoć društva značajno olakšala život višečlanih porodica.
OLAKŠICE?
„Puno se priča o uvodjenju naknade majkama koje rode treće dete, a moje miišljenje je da to pravo treba da imaju i majke sa četiri i više deteta. Mislim da zaista ne bi bilo u redu da majke koje dobiju četvrto dete izgube pravo na tu naknadu“, ističe Sonja.
POSAO
Značajnu pomoć porodicama sa više dece predstavljalo bi umanjenje komunalnih računa, kao i uvodjenje naknade majkama koje su rodile tri i više deteta. Ipak, Sonji bi od najvećeg značaja bilo to da dobije stalno zaposlenje.
Izvor: jugmedia.rs