|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Dodatni honorari
13.1.2009 12:54:30   
Anoniman
Nađoj na jednom hrvatskom forumu sledeće:

Drage trudnice,

znate li da primanja koja se ostvare po ugovoru o djelu ulaze u osnovicu primanja za delimitirane rodiljne naknade za prvih 6 mjeseci djeteta ( i onih 45 dana prije) ? Obračunavaju se čak i ako ste to radile honorarno, uz svoju plaću te se ravnopravno dodaju u osnovicu.
Htjela sam to napisati jer sam bijesna zbog činjenice da nekoliko mojih kolegica to nije znalo te je primalo manje naknade. Meni je službenica na šalteru slučajno rekla i ludilo!

Pitanje: zna li netko ulaze li u to i autorski honorari ( budući se na njih ne plaća doprinos za zdravstveno ). Moji u Splitu u pravnoj službi još prebiru po papirima jer sam ja prva koja ih to traži. U Zagrebu mi na šalteru rekla gospođa da ulaze i autorski.

Ima li neka od vas možda iskustvo?

Kakvo je stanje kod nas po tom pitanju?
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Dodatni honorari
15.1.2009 19:48:59   
guppy RR
I kod nas se autorski honorari broje u primanja, znači računa se u osnovu za sve ostale isplate... porodiljsko i slično.

Kod nas postoji automatski sistem porezovanja krajem godine (dohodnina) kada ti država sama obračuna sve honorare, olakšice itd. i vrati ti previše uplaćen porez ili traži da doplatiš manjak.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Dodatni honorari
18.1.2009 1:16:39   
MERYEN
Kad smo kod novca moje teme nema,ja jos nisam porodiljsko pocela da primam,a muke sam imala i sa bolovanjem a u ponedeljak idem  da vidim sta se desava,e,da ni od drzave mi nisu legle pare,o sirota jauser posted image .

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Dodatni honorari
18.1.2009 20:43:26   
prase
Trebalo bi da se računa SVE što zaradiš (a prođe kroz papire) u nekom određenom periodu pre odlaska na trudničko/porodiljsko. Meni je to i logično, ako u računicu za porez (da ne kažem, porez na "ekstra profit") ulazi baš sve, što ne bio onda ulazilo u prosek i za naknadu? Ja baš čekam hoće li mi stići godišnji obračun, da vidim koliko sam "kriva" za prošlu godinu za porez, a onda ću da razmišljam da li da platim ili da tražim olakšice user posted image

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Dodatni honorari
18.1.2009 20:52:32   
Anoniman
A jel zna neko sledeće:

Ako radim po ugovoru o autorskom honoraru sa firmom iz inostranstva, uzmem PIB u toj državi, tamo platim porez, pare mi legnu u banku u SRB... dal plaćam porez ovde?

Teta u poreskom mi je rekla sledeće:

VARIJANTA 1: Platim 25% u toj državi u inostranstvu i ovde samo prikažem uverenje o plaćenom porezu...

ili

VARIJANTA 2: Platim 25% porez u toj inostranoj državi, tražim povraćaj 20%, i onda kada legnu pare u SRB, 40% mi ne oporezuju, a na preostalih 60% mi ide porez 20% i doprinosi za PIO 22%.

Jel to tačno? Onda mi je jednstavnije da platim 25% u inostranstvu, samo se bojim da ovi naši ne izmisle nešto dodatno... user posted image

(odgovor članu prase)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 13:44:56   
Anoniman
Malo da obnovim ovu temu... Radila sam do sada tako što sam porez plaćala u inostranstvu.

Sad me zanima nekoliko stvari, ako neko zna:

1. Recimo da sam redovno zaposlena tu gde jesam, a pored toga radim za BG firmu po nekom ugovoru (recimo tom o autorskom delu), i plaćam kao što gore napisah (40% mi ne oporezuju, a na preostalih 60% mi ide porez 20% i doprinosi za PIO 22%), da li se tada računa radni staž? Kako (tj. kada) se upisuje?

2. Isto pitanje samo recimo da je primer da sam nezaposlena.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 14:21:17   
gina
Tasho, ako se radi o ugovoru o delu ili ugovoru a autorskom honoraru ili vec bilo kom drugom ugovoru gde se placa doprinos za PIO 22% obavezno se upisuje dodatni staz koji ostraris po osnovu istih.
Na kraju godine, a najkasnije do 30. aprila sledece godine podnosi se fondu za PIO obrazac M-UN (nesto kao M-4) gde se upisuju podaci za upis dodatnog staza.
Isto je i kad si zaposlena i kad si nezaposlena.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 14:38:28   
Anoniman
Negde sam pročitala... Naime, vidiš da je stara tema, ja dileme vezane za ovo vučem već duže vreme...
Pročitala sam da se razlikuje staž... Hmmmm kako idiotski zvuči.
Ma, ne znam ni gde sam pročitala. user posted image  Garant na nekom forumu, nešto u fazonu da, kao što imaš beneficirani radni staž, tako je kao ovaj, manje vredan od običnog radnog staža (nemam stručni naziv). Ne znam dal me razumeš?

A ovo za unazad ne mogu upisati jer sam porez plaćala u inostranstvu, jel?

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 15:21:36   
gina
To ide ovako...

Član 50 (ZAKON O PIO) KAŽE:

U staž osiguranja računa se vreme za koje je osiguranik iz člana 12. stav 1. tačka 3) ovog zakona, ostvario ugovorenu naknadu za koju je plaćen doprinos.
Staž osiguranja iz stava 1. ovog člana srazmerno se utvrđuje na taj način što se iznos ugovorene naknade na koju se plaća porez u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dohodak građana deli sa najnižom osnovicom za plaćanje doprinosa koja važi u momentu uplate doprinosa, u skladu sa zakonom.
Staž osiguranja ostvaren po osnovu utvrđenim u st. 1. i 2. ovog člana, u jednoj kalendarskoj godini može iznositi najviše 12 meseci.


Ako zaključiš ugovor o dopunskom radu, možeš da očekuješ samo trećinu dodatno upisanog staža jer po zakonu dodatnim radom možeš da se baviš samo jednom trećinom ukupnog radnog vremena. Prosto rečeno, radiš 8 sati dnevno, dopunski možeš još 2,5 sata max. To ti je ono što su nedavno uveli za doktore.
Ukoliko zaključiš ugovor o delu ili autroskom honoraru, tvoja ukupna godišnja bruto osnovica koju ostvariš u firmi gde imaš radni odnos uvećava se za iznos bruto osnovice koju ostariš po osvonu ugovora.
Npr. U firmi gde radiš ostvariš ukupnu bruto osnovicu 100.000 godišnje
Po osnovu ugovora ostvariš ukupno bruto 20.000 godišnje

Dužinu staža po ugovoru o delu računaju na sledeći način: 20.000 bruto po ugovoru o delu /15.454 (MINIMALNA BRUTO ZARADA) = 1.29

PIO će ti upisati 100.000 12 MESECI i 20.000 bruto po ugovoru o delu za 1 mesec i 29 dana.
Na kraju priče imaćeš 120.000 osnovice za penziju i 13 meseci i 29 dana staža.

Nadam se da je sad jasnije.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 15:27:29   
Anoniman
Sva sreća da si ispod napisala na srpskom jer onaj deo zakona je zvučao kao na kineskom. Srce si. user posted image

A za ovo iz inostranstva... Ništa od toga, jel?

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 15:33:14   
gina
Za inostranstvo... VARIJANTA 1. i nema šta da brineš ako iznos nije veći od 5000$ mesečno koliko je limitirano Zakonom o sprečavanju pranja novca.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 15:38:51   
Anoniman
Ma za staž draga... (BTW, kojih 5000$??? user posted image )

Naime, ako sam porez plaćala preko, a ne našoj državi, onda staž ne mogu uneti u državu putem potvrde o plaćenom porezu tamo, jel? user posted image


< Poruku je uredio Tasha RR -- 30.11.2009 15:39:23 >

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 15:56:40   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: gina

Ukoliko zaključiš ugovor o delu ili autroskom honoraru, tvoja ukupna godišnja bruto osnovica koju ostvariš u firmi gde imaš radni odnos uvećava se za iznos bruto osnovice koju ostariš po osvonu ugovora.
Npr. U firmi gde radiš ostvariš ukupnu bruto osnovicu 100.000 godišnje
Po osnovu ugovora ostvariš ukupno bruto 20.000 godišnje

Dužinu staža po ugovoru o delu računaju na sledeći način: 20.000 bruto po ugovoru o delu /15.454 (MINIMALNA BRUTO ZARADA) = 1.29

PIO će ti upisati 100.000 12 MESECI i 20.000 bruto po ugovoru o delu za 1 mesec i 29 dana.
Na kraju priče imaćeš 120.000 osnovice za penziju i 13 meseci i 29 dana staža.



Gina, imam još jedno pitanje... Ako nemam redovan posao, nego recimo radim samo po ugovoru o autorskom honoraru, kako se tada računa radni staž po ovom ugovoru?

Jesu ugovor o dopunskom radu i ugovor o delu (ili aut.honoraru) isto? Jer, 1.29 meseci za godinu dana i 1/3 od godinu dana nisu isto. user posted image

Sorry ako te davim, oteraj me u 3 lepe... user posted image

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 16:12:28   
gina
Nema šanse da upišeš staž u Srbiji ako uplatiš samo onih 25% tamo negde preko!

Ako imaš radni odnos možeš da sklopiš ugovor o dodatnom-dopunskom radu, ako nemaš neće moći!
Ugovor o delu i ugovor o autorskom honoraru su isti što se tiče obračuna poreza i doprinsa i upisivanja staža.
Ako nisi u radnom odnosu a radiš po ugovoru o delu ili autrorskom honoraru upisaće ti se samo 1 mesec i 29 dana staža.

Valjda rekoh sve user posted image

Pitaj šta te zanima, ne daviš me user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:32:54   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: gina


Ako nisi u radnom odnosu a radiš po ugovoru o delu ili autrorskom honoraru upisaće ti se samo 1 mesec i 29 dana staža.




Znači ovako, ako nisam u radnom odnosu, Ugovor o dodatnom radu ne mogu zaključiti. Naravno, jer nije dodatni, čim nemam osnovni. user posted image

Ali mogu raditi za nekoga na osnovu Ugovora o delu ili autorkom honoraru ako nemam posao, i u svakom slučaju, i sa i bez "osnovnog" posla, upisuje mi je 1 mesec i 29 dana.

A kaži mi, jel ima neki bolji ugovor na osnovu kog bih mogla raditi za nekoga ako nemam "osnovni" posao? user posted image Ne u smislu što manjeg plaćanja poreza nego u smislu što boljeg upisa radnog staža.

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:34:40   
Dora
Jao, Tašo, sad čitam...pa šta je na kraju bilo, jesi li saznala???

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:43:43   
gina
Tasho, jedino ugovor o privremenim i povremenim poslovima koji se tretira kao da si u radnom odnosu na određeno vreme. Koliko radiš toliko ti se i upiše ali su veći doprinosi i porez koji se plaća državi user posted image .
Npr. da bi neto bio 10500, treba 17500, tj. 7000 ide državi.

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:47:11   
Dora
Gina, jel istina da se za porodiljsko sad uzima prosek plata zadnjih god. dana???user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu gina)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:49:34   
Anoniman
Ništa se i dalje ne zna. Prave nas ludima totalno! Šatro sistematizacija stupa na snagu SUTRA, a obavestiće nas NEMAMPOJMAKADA o svemu! user posted image

Gina, to je 40%. Jel uvek 40%, ili zavisi od visine bruto plate?

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 19
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:49:54   
gina
Dora, još nije usvojen taj predlog zakona. Priča se da će biti od Nove godine user posted image .
Za sada je sve po starom, prosek poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je otvoreno bolovanje.

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:50:32   
Anoniman
Gina je naš savetnik... user posted image

(odgovor članu Dora)
  Direktna veza do poruke: 21
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:53:37   
gina
Tasho, uvek je isto, 40% od bruto plate, nema razlike da li je ona minimalac ili 5 prosečnih zarada.
Jedino javna preduzeća imaju još neki dodatni solidarni porez od 10% na zarade veće od 40.000.

(odgovor članu gina)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:55:25   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: gina


Jedino javna preduzeća imaju još neki dodatni solidarni porez od 10% na zarade veće od 40.000.


Da, to sam čitala onomad u novinama.

Hvala dušice. user posted image Sada sedim i čekam, pa ćemo da vidimo.

(odgovor članu gina)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:57:48   
Dora
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Ništa se i dalje ne zna. Prave nas ludima totalno! Šatro sistematizacija stupa na snagu SUTRA, a obavestiće nas NEMAMPOJMAKADA o svemu! user posted image



user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Dodatni honorari
30.11.2009 18:59:28   
Dora
IZVORNA PORUKA: gina

Dora, još nije usvojen taj predlog zakona. Priča se da će biti od Nove godine user posted image .
Za sada je sve po starom, prosek poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je otvoreno bolovanje.


a šta ako ja ne radim godinu dana? Ili radim ali ne u kontinuitetu i istoj firmi?

(odgovor članu gina)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Majka, ovo ništa ne valja. Shvatite ozbilj...
I onda prestanem da pitam ili bar manje to činim. I onda i za najmanju sitnicu pokušavam sama da nađem odgovor.
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here