|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:24:47   
New Mom
Šećerna bolest ili dijabetes (lat: diabetes mellitus grčki: διαβήτης) je hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše hiperglikemijom, tj. trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Uglavnom je uslovljen naslednim faktorima, a nastaje zbog smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora. Taj nedostatak ometa razmenu ugljenih hidrata, masti i belančevina u organizmu (što se ispoljava tipičnim tegobama), a nakon dužeg vremena utiče i na strukturu i funkciju krvnih sudova, živaca i drugih vitalnih organa i organskih sistema.
Dijabetes se danas ubraja među najčešća endokrinološka oboljenja, sa prevalencom u stalnom porastu (naročito u razvijenim zemljama sveta). To je posledica modernog stila života i povećanja broja spoljašnjih etioloških činilaca, među kojima se posebno izdvaja gojaznost. Šećerna bolest se najčešće javlja u starijem životnom dobu kao posledica opštih degenerativnih i sklerotičnih promena u organizmu (koja zahvataju i pankreas), a kod mladih osoba može nastati usled genetskih poremećaja ili oštećenja pankreasa kod određenih zaraznih oboljenja.

Šećerna bolest se na osnovu uzroka i kliničkih manifestacija klasifikuje na dijabetes tip 1 i tip 2.

Osnovni simptomi su: povećana diureza (količina izlučene mokraće), noćno mokrenje kod dece sa novootkrivenim dijabetesom, žeđ, zamagljenje vida, gubitak težine (uprkos normalnom ili povećanom apetitu), umor, slabost, posturalna hipotenzija i dr.

IZVOR
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:31:23   
New Mom
Otvaram temu jer ne nalazim da je ima (sem o gestacijskom dijabetesu).

Naterala sam mm prošlu subotu da radi KKS i ŠUK i nalaz glukoze je straobalan - 16,5 (ref. do 6,2)!!!
Sutradan je ponovio i nalaz je 16.

Bili smo kod prof. koja vodi dijabetičare, hitno ga je poslala da radi laboratoriju u Poliklinici.
Šuk našte je bio 11,8, ogtt posle 2 sata 17,5 mmol, Hga1c 11,2%. Tada su ga poslali hitno kod dežurnog dr (prof, nije radila taj dan) da mu se hitno da Th.
Dr ne može da proceni da li je tip I ili tip II, pa je radio i IRI i C peptid našte i posle jela, kao i anti GAD At i anti IA2 At. Rezultati neki u utorak će biti, enki za nedelju dana.
Radio je i hormone i antitela za štitnu jer ima porodično opterećenje (otac, baba), pa da se vidi da nije možda sekundarni zbog hipertireoze.

Za sada pije Amaryl ujutru a kad dobije rezultate videće da li mu sleduje i insulin.


_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:34:56   
New Mom
Moram da priznam da je ovo šokatno iskustvo iako se ne radi o tebi i iako znaš skoro sve o tome.
Mm je jako demoralisan i potišten i ne znam kako da mu olakšam. Ja sam uvek nepopravljivo optimista, a to ga nervira.

Problem je veliki i menjanje navika u ishrani, kao i kako da se oragnizuje jer je na poslu od 7h do 16h, a za to vreme bi trebalo da ima i doručak, ručak i užinu.

Teško mi je da nađem i konkretne savete oko hrane, kombinovanja, namirnica...

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:35:05   
viking
Baš mu je visoka vrednost, ali sreća da ste otkrili pa sad zna šta da radi i kako da se ponaša :)

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:37:33   
Snelle
A što si ga terala da radi KKs? Šta je prethodilo tome? Imao je neke očigledne simptome?

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:40:56   
lanajelena
Po njemu nikad ne bi zakljucila da ima dijabetes user posted image

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:45:22   
New Mom
Ma jok. Nego se zeza sa hemoroidima neko vreme, i žali se na umor, mislila sam da je anemičan (a uopšte nije, btw).

Što se tiče tečnosti, da pije više, ali pije više ceo život. Plus bilo je 40 stepeni ovaj period. Da, počeo je da se šeta pre mesec dana ponekad noću 7u wc, ali uz silne sokove, vodu, lubenicu, sladoled i ostalo što nosi leto, to radim i ja. Izgubio je oko 2-3kg ova 2 meseca, ali bili smo na moru i sama sam izgubila toliko.

Znači, simotmi i jesu prisutni i nije specifično da kažem: da, jeste, to je zbog šećera.

A on uopšte nije srećan. Ja sam u fazonu da je bolje što smo tako dok je asimptomatski otkrili, a on da je bolje da je živeo još 10 godina bez tog saznanja.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:49:32   
Snelle
Baš mi je žao, mlad je....

_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 15:59:24   
lanajelena
Skroz ga razumem i sama sam takva user posted image

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
18.8.2013 16:00:52   
Ana RR
NM, baš mi je žao.. shvatiće i on vremenom da je bolje što ste otkrili pre nekih ozbiljnih tegoba, sreća u nesreći. Mora promeniti navike, to je činjenica.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
23.8.2013 8:35:55   
Sanjica26 RR
Mom muzu se u poslednje dve.nedelje jako slosi od slatkisa. Ne jede bas puno, ali je.primetio da.my smetaju. On je neko ko je zavistan of slatkisa i uopste ne znam kako ce.bez njih. Sinoc je objavio rat slatkisima. I odlucio da sledece nedelje ide kod dr da ga posalje na analizy da vidi uzrok. On je I gojazan.
Kaze da mu je na putu bilo lose i ako nije jeo slatko. Popio je vodu I to ga je povratilo.
U cemu moze da bude problem?

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
23.8.2013 9:17:07   
Maslacak15
New Mom, razumljivo da je sokiran, neprijatno saznanje bi bilo za svakoga a pogotovu tako mladog coveka. Ali to je naravno velika zabluda da je on mogao tako da zivi 10 godina sa tim vrednostima. Nego stvarno sreca i i svaka cast da si posumnjala da ima neki problem pre nego sto je doslo do znacajnijih organskih ostecenja.

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
23.8.2013 9:22:15   
Maslacak15
A sto se ishrane tice sto ne potrazite pravog nutricionistu da mu napravi plan?. Moja kuma je zbog hiperinsulinemija morala strogo da vodi racuna u trudnoci, u principu tip ishrane je isti kao za dijabeticare, i jako joj je pomoglo sto je imala konkretizovan plan o tipu i kolicini namirnica koje sme da pojede.

(odgovor članu Maslacak15)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
23.8.2013 11:46:15   
Anoniman
jedno od glavnih pravila kod dijabeticara jeste da nema grickanja, moze sve jesti, ali se mora meriti secer posle toga i po potrebi uzimati insulin.

(odgovor članu Maslacak15)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
23.8.2013 11:52:43   
marince1
Nm to je nasledno,kod mene u porodici po majcinoj liniji svi imaju dijabetes.
A da je visoka vrednost,visoka je,ali mozda je tranutno

_____________________________

Ko zna zasto je to dobro...

Nista u zivotu nije slucajno!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
25.8.2013 20:41:42   
New Mom
Dosli su svi nalazi. Hormoni stitnjace su ok, insulin i C peptid u ref.vrednostima ali jako nisko, pri donjim granicama.
Anti GAD At preko 440kU/l (ref. <10), anti IA2 At oko 12 IU/l (ref. <10).
Kod dr ide sutra, ali kontam da je tip I definitivno i da ce dobiti insulin.

Marince, znam da je nasledno ali kod njega niko nema dijabetes. Doduse, postoji hipertireoza, nije to ali je isto autoimuno a u nekim porodicama se autoimuna cesce javljaju.

Maslacak, cekamo sutra da dobije konacnu Th pa cemo onda kod nutricioniste. To smo i planirali ali smo cekali da vidimo sta treba tj. da lu treba insulin.
Poceo je dosta da gubi sa ovom preporucenom dijetom, jednostavno ce morati nesto da menja.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu marince1)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
26.8.2013 21:02:28   
Zell
NM, koje je godiste TM?

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
5.9.2013 10:57:02   
New Mom
On je '81.godiste.

Bio je prosle nedelje, zbog toliko veliko broja antitela svrstan je ipak u tip I. Dobio je insulin za terapiju, 4 puta dnevno (pred obroke i pred spavanje).
Dobio je i aparat za merenje suk.
Sve je bas jako kulturno, i aparat i penkalo.

Prvo davanje mu je bilo strasno, ja sam mu dala, nije smeo. Al sad se usemio.
Treba da tri nedelje prati glikemiju pred jelo i pride svaki treci dan i 2 sata posle jela i nocu, pa ce mozda biti korigovane doze naspram toga.

Kod nutricioniste cemo sl.nedelje.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Zell)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
5.9.2013 11:08:46   
Jole84
NM,srediće se sve uz terapiju i pravilnu ishranu. Samo bez stresa user posted image

_____________________________

I dodaj svetu malo boje, čudo moje.....

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
5.9.2013 14:52:20   
lanajelena
NM puno podrske tebi i Saši user posted image

(odgovor članu Jole84)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
21.11.2013 22:01:28   
New Mom
Nisam pisala razvoj. Imao je kontrolu posle neka 3 meseca. Kaze dr da ima nekih naznaka oporavka pankreasa (verovatno ulazi u remisiju samo ne zna se na koliko dugo), pa je umesto prvog insulina dobio glukofaz, a posle vecere isto. Insulin ostaje pred rucak, veceru i spavanje. Rekla mu je da taj pred spavanje sigurno ostaje, a cilj joj je da ova dva izbace.
Poceo je i da dobija na tezini. Bolje receno stagnira.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu lanajelena)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
22.11.2013 13:41:37   
Anoniman
sta to znaci da ima naznaka oporavka pankreasa? da li se to samo odnosi na dozu insulina koju ce primati?
jeste li bili kod nutricioniste da dobije uputstva sta i kako se hraniti?

(odgovor članu New Mom)
  Direktna veza do poruke: 22
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
22.11.2013 14:56:27   
New Mom
Nekad bolest udje u tzv. remisiju, kad jos ima insulina koji se luci. Insulin koji daje tako postedjuje pankreas ne bi li sto duze lucio.
Kad tad ce se vratiti na vise davanja i vece doze, to je dr odmah predocila. Samo sto to moze da bude za koji mesec ali i koju godinu.

Bio je po savet za ishranu. U sustini skoro da nema veze sa onim spiskom sto su mu dali u poliklinici. Dr insistira da je to neadekvatno za mm visinu i konstituciju. Najveci problem je satnica jer je na poslu do oko cetiri a oko pola jedan-jedan mora da ruca. I ustaje u pola sest da bi uspeo da doruckuje.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
12.3.2014 11:46:25   
New Mom
Jupi je!!!

Mm sad zove, danas je imao kontrolu. Skinut je sa dnevnog insulina, umesto toga će piti 2X dnevno glukofaž. Ostaje noćni isnulin ali i on je smanjen sa 8 na 6 jedinica.

Inače je ovih dana radio nalaze. Šećer i ogtt su bili sjajni, HbA1c oko 5,5% (imao je oko 17%; gornja granica je inače 11%), insulin tj. C-peptid u referetnim vrednostima (bio je na donjoj granici). I što je bitno, antitela su se smanjila, ona anti IA2 At su u ref. granicama, a anti GAD At su oko 95 (bila su 440) - ovo poslednje je još uvek povišeno, ali ukazuje da se pankreas regenerisao.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Dijabetes (šećerna bolest)
12.3.2014 11:47:56   
degu
Super NM user posted image

_____________________________

Samo pozitivne misli privlače pozitivne stvari :)

U srcu moje mame i moje srce kuca <3

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Дојење.
пеперутка16

Колико дуго сте дојили?

Click Here