|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:22:16   
Lu
IZVORNA PORUKA: Zille

Ja sam madjarica pa je kod nas stari obicaj da ti svaki dan neko od rodbine dodje i donese kompletan rucak: supa, meso, prilozi, desert...
To i nije tako lose, ne moras da brines o kuvanju. To se ranije postovalo ali se sada vec polako gubi taj obicaj. Steta!



user posted image Eto napokon jedan dobar običaj za ženu,al ukinuše ga jeluser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:23:22   
NadaR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:27:29   
Modessty
Mom drugu su pocepali i pantalone kad mu se rodio sin! Ostao samo u gaćama!user posted image Tu bebu smo svi čekali skoro 7 godina!

Mrzim običaje kao što se te gluposti da se dodje pre 12h da se vidi dete. Gluposti! I to da ne ideš kad imaš menstruaciju... ma sve je to bezveze

Znam da je moja drugarica pošizila kad joj komšinica došla u 8 ujutru da vidi dete! Donela pogaču i stvari za bebu i samoinicijativno bebi vezala neku glupavu crvenu vunicu oko ruke, sa izgovorom da je moja drugarica mnogo mlada i da nezna šta priča kad se ljuti na svekrvu oko tog vezivanja konca. Naravno da je glupost odmah skinuta čim je komšinica okrenula ledja!

I nervira me što ljudi, naročito babe ljube bebe u ruku, a deca uvek prste stavljaju u usta.

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:31:54   
eugenija
Ja znam samo da se vreme od 40 dana zovu babine, da se tada dolazi da se vidi beba i donose se pokloni, a novac se stavlja pod jastuk (ne znam zašto pod jastuk?)

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:32:44   
Mery
U ovim krajevima je obicaj da se na babine donese, sve u jednoj tepsiji, pita, preko pite prevrata od jaja a na tome peceno pile i ustipci uz to se donese i pogaca. I to treba prvo roditelji da probaju, majka otkine krilo i zagrize mesa i pogace a onda otac otkine batak i zagrize uz pogacu. Ta tepsija se ne vraca. Ove babine naravno ne donose svi nego samo najblizi, mada i kod najblizih ovaj obicaj polako zamire.

Za konac sam cula, i takodje da 40 dana posle poroda beba i majka ne treba da izlaze iz kuce jer toliko traju babine.

(odgovor članu NadaR)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:35:18   
eugenija
IZVORNA PORUKA: Mery

U ovim krajevima



Kojim? user posted image


_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Mery)
Direktna veza do poruke: 31
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:36:53   
Mery
I da zaboravila sam i ovde se ocu pocijepa majica (samo majica).
Ostali obicaji oko vremena kada gosti dolaze, menstruacije i slicno su mi glupe i necu ih sigurno postovati, pa mm ce 10 dana nakon poroda poceti raditi i ja trebam sama docekivati goste dok je on na poslu, radi do 4 tako da ima svi da dolaze posle 4

(odgovor članu Mery)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Običaji kada se rodi beba
1.4.2009 14:38:49   
Anoniman
e ovako... 
donosi se nesto slatko... pa sam ja u jednom momentu imala 10 torti...
ne izlazi se iz kuce tih 40 dana ( a 30 dan ides na vakcinuuser posted image )....
al ti zato dolaze haman od kako se dovuces iz porodilista...
pare pod jastuk u koverti (to mi je najljepsi obicaj user posted image , a bebama se ne stavlja jastuk pa ćušneš pod čaršaf ili dušek) ...
djevojčicama i zlato uz pare (nije sve u parama ima nesto u zlatu , dijamantima, nekretninama user posted image user posted image user posted image user posted image )
crvena traka oko ruke i mashala na kapicu (protiv uroka)
ne izlaziti u aksham sata (predvecerje) nego tek kad padne mrak
trenutno se ne mogu sjetiti ... al na um pašće mi

(odgovor članu Mery)
  Direktna veza do poruke: 33
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.4.2009 8:08:05   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: eugenija

Ja znam samo da se vreme od 40 dana zovu babine, da se tada dolazi da se vidi beba i donose se pokloni, a novac se stavlja pod jastuk (ne znam zašto pod jastuk?)


Eu, cula sam da se stavlja pod jastuk. kao da bi dete imalo kad odraste lepog supruznika ili suprugu... koliko je to tacno pojma nemam!
Ma, meni je muka svih tih obicaja... mada menstruacija i nije neki obicaj vec je istina da se dete ospe, ako dodje neko sa mens.


(odgovor članu eugenija)
  Direktna veza do poruke: 34
   RE: Običaji kada se rodi beba
6.4.2009 8:21:51   
mamanp
Sto dodjes iz bolnice eto ih neke strine, tetke, tece da vide bebu, ja sam sa prvim bila secena i bas bila bolesna al sam morala da ustajem kad neko dodje. Gosti donose slatko, a bebu daruju oni najblizi i to nekom sicom, jer kasnije kad se zena oporavi budu babine (tako se ovde zove dogadjaj gde se zene okupljaju i darivaju bebu) gde se pokupi pozamasna svota novca i odece za bebu a bude nesto i za mamu. Obicaj je da se ne izlazi prije 40 dana, al ja to nisam postovala.  Moja mama je dolazila prvih 7 dana da kupa bebu, a do 40 dana sam prvo kupala sa svekrvom, a za drugo to nisam postovala. Bio je obicaj da se beba povija bar do 7 dana, ali i to je iscezlo i rijetko se gde vidi. Muskarcu se obicno iscepa majca, dzemper i on lijepo zalije i proslavi rodjenje deteta

_____________________________

Niko nije rekao da je lako biti roditelj, sad znam i zasto

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Običaji kada se rodi beba
2.7.2009 14:31:51   
simke

IZVORNA PORUKA: Trinny

IZVORNA PORUKA: eugenija

Ja znam samo da se vreme od 40 dana zovu babine, da se tada dolazi da se vidi beba i donose se pokloni, a novac se stavlja pod jastuk (ne znam zašto pod jastuk?)


Eu, cula sam da se stavlja pod jastuk. kao da bi dete imalo kad odraste lepog supruznika ili suprugu... koliko je to tacno pojma nemam!
Ma, meni je muka svih tih obicaja... mada menstruacija i nije neki obicaj vec je istina da se dete ospe, ako dodje neko sa mens.



Meni je kuma bila dok je imala M i bebac se nije osuo.Glupostuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Običaji kada se rodi beba
2.7.2009 14:45:01   
simke
Setila sam se josh jedne gluposti...beba ne sme da se ogleda u ogledalu u prvim mesecima zivotauser posted image

(odgovor članu simke)
Direktna veza do poruke: 37
   RE: Običaji kada se rodi beba
2.7.2009 14:47:14   
Anoniman
Beba o ogledalo KLIK

(odgovor članu simke)
  Direktna veza do poruke: 38
   RE: Običaji kada se rodi beba
2.7.2009 21:44:13   
simke
user posted image
Ups,sorry Tasho

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 39
   RE: Običaji kada se rodi beba
3.7.2009 12:40:05   
Ana RR
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

A zašto se tati pokida majca/košulja to veče kada slavi rođenje deteta? user posted image  Bili smo na jednoj takvoj proslavi nedavno, čeveku su pokidali bar 10 majci. Kako se presvuče, neko ga pokida! user posted image



Sinoć smo iscepali jednog novopečenog taticu user posted image a muž je uzeo pelcer (parče majice)  za to nisam znala ali se nisam bunila user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Običaji kada se rodi beba
23.7.2009 10:11:55   
Anoniman
Postujem pravoslavne obicaje, ali ne postujem te obicaje izmisljene da niko ne zna zasto. Guranje para detetu po krvetu, fuj, ko hoce dace roditeljima pa ce kupiti sta bebi treba. Ili platiti struju ili ratu kredita, nebitno. Desetak dana posle dolaska kuci dobila sam kijavicu, mutilo mi se u glavi, jos cestito nisam ni sedela, kad je njegova familija zamislila da dodju, donosili neku pogacu i pecenu kokosku SA GLAVOM, to moram da naglasim. Ne ide da se detetu (?!?!) nosi kokoska bez glave. Neka strvina koja je prvo skuvana pa pecena, kao one gumene sto se bacaju pticarima da treniraju skok, a baska sto je falio pozamasan komad belog mesa, valjda je strini zafalilo za rucak. Htela sam da ih izbacim sve zajedno sa kokosijom glavom (ponekad mi se cini da me gleda iz frizidera, koliko je to bio odvratan prizor), ali sam bila toliko iscrpljena da sam jednostavno zaspala posle hranjenja.
Sreca pa imamo razumne prijatelje koji nisu kupovali zlatne priveske od 0,0002 gr, vise su mi znacile stvari za bebu ili Pampers, isto kao i njima kad su imali bebe.

(odgovor članu NadaR)
  Direktna veza do poruke: 41
   RE: Običaji kada se rodi beba
24.7.2009 10:44:38   
Doroty
Guranje detetu prljavog novca pod jastuk ili u krevetac me prosto oduševljavauser posted image

_____________________________

Ne plaši se borbe i nemoj bežati od nje. Tamo gde nema borbe, nema ni vrline

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Običaji kada se rodi beba
24.7.2009 11:54:51   
Rivana

IZVORNA PORUKA: aleksanja

Postujem pravoslavne obicaje, ali ne postujem te obicaje izmisljene da niko ne zna zasto. Guranje para detetu po krvetu, fuj, ko hoce dace roditeljima pa ce kupiti sta bebi treba. Ili platiti struju ili ratu kredita, nebitno. Desetak dana posle dolaska kuci dobila sam kijavicu, mutilo mi se u glavi, jos cestito nisam ni sedela, kad je njegova familija zamislila da dodju, donosili neku pogacu i pecenu kokosku SA GLAVOM, to moram da naglasim. Ne ide da se detetu (?!?!) nosi kokoska bez glave. Neka strvina koja je prvo skuvana pa pecena, kao one gumene sto se bacaju pticarima da treniraju skok, a baska sto je falio pozamasan komad belog mesa, valjda je strini zafalilo za rucak. Htela sam da ih izbacim sve zajedno sa kokosijom glavom (ponekad mi se cini da me gleda iz frizidera, koliko je to bio odvratan prizor), ali sam bila toliko iscrpljena da sam jednostavno zaspala posle hranjenja.
Sreca pa imamo razumne prijatelje koji nisu kupovali zlatne priveske od 0,0002 gr, vise su mi znacile stvari za bebu ili Pampers, isto kao i njima kad su imali bebe.


Ovo sa kokoskom me bas nasmejalo user posted image user posted image user posted image ma ja sam posle bolnice zamolila da mi niko ne dolazi da ja kad budem spremna pozvacu da dodju i niko se nije ljutio naravno da su me arzumeli. Ja sam u bolnici bila mesec dana i izasla u teskom stanju, stvarno mi nije bilo do gostiju.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 22:24:45   
Delijagirl
Ovo sa kokoskinom glavom je bas prejakouser posted image . Izvini aleksanja verovatno je tebi bilo uzasno ali ja sam se bas nasmejala. Inace ja vec sada trubim da mi niko nece doci sem babice i najbolje drugarice koja ce doci da pomogn mesec dana. Uopste me ne zanima dal su moji dal su od mog muza niko!

_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 44
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 22:32:14   
Dora
IZVORNA PORUKA: aleksanja

Sreca pa imamo razumne prijatelje koji nisu kupovali zlatne priveske od 0,0002 gr, vise su mi znacile stvari za bebu ili Pampers, isto kao i njima kad su imali bebe.


user posted image user posted image user posted image e, ovo me nasmeja do suza user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 22:34:45   
Dora
a ono guranje novca u bebin krevet...mmmm... mooože! Lako ću posle promeniti posteljinu! Ma, sa toliko novca, kupiću tri posteljineuser posted image
To je jedini dobar običaj. I onaj gde moja ujna dolazi sa ovalima roštilja i tortomuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 46
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 22:46:46   
nina83
Curke, a je l vam bio neko u kuci kad ste dosle sa bebom iz bolnice? Mene vec hvata frka da ce me docekati cela familija mm, jer su oni puni tih nekih obicaja, a ja iskreno pojma nemam.. user posted image

(odgovor članu Dora)
Direktna veza do poruke: 47
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 22:54:18   
dadaa
mislim da je najbolje da ti i tvoj muz sami napravite vasa pravila i obicaje..a na drugima je da to ispostuju..tvoje je da samo uzivas sa svojom bebicom 

_____________________________

nikada nemoj ici vec napravljenom stazom..sam sebi napravi put

(odgovor članu nina83)
Direktna veza do poruke: 48
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:01:02   
nina83
I ja se slazem, ali ne bih da izazovem neku neprijatnu situaciju..

(odgovor članu dadaa)
Direktna veza do poruke: 49
   RE: Običaji kada se rodi beba
11.8.2009 23:03:39   
Dora
Jeste, ja sam imala svečani doček. Došla sam u kuću mojih roditelja i tu odmarala mesec dana. Ali, moja brojna rodbina je samo cirkulisalauser posted image
Mama, tetka i ujna su me izluđivale, nadmudrivale se i naglašavale mi kako su i mene tako isto kad sam se rodila...joooj, ma, pustila sam ih, bilo mi je smešno, tako su nostalgično trčkale oko bebe... Dirnulo me je to, videla sam mnogo ljubavi s njihove strane i zato mi nije smetalo. Inače, tih dana su mi pokazivali svoja osećanja, jednostavno, videla sam tako jasno koliko vole bebu i naravno, mene...
One su tako zajedno mozgale, radile, mazile pazile svako od nas dece, pa se "tradicija" nastavila. Kao da polažu pravo na moju decu. I sada kad mi dođu ujak i ujna, ako sam spremila decu za spavanje, okupala ih i oprala im zube, uzalud moja ljutnja i zabrane, čokolade se načinju, igra tek počinje...
I baš zato što nikad nisam primetila da neko od njih radi to tek radi reda, što iz aviona vidim tu dozu ljubavi prema mojoj deci, to da ih smatraju svojom, meni nikad nije zasmetalo što su tu, što su od prvog dana dali sebi za pravo da uvek budu tu. Baš kao i sad...

(odgovor članu nina83)
Direktna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

selidba
VVVV

imamo 1 dete i planiramo i drugo (mozda i trece)... Yivimo u manjem stanu na super lokaciji i sad imamo mogucnost da uzmemo veci stan. Za koju opciju biste se u ovoj situaciji opredelile?

ne znam (14%)

Veci stan na periferiji (13%)

Kuca na periferiji (51%)

Veci stan bez lifta na super lokaciji ( mozda ce biti nezgodno zbog problema s kicmom i nosenja kolica) (14%)

Ostala bih u malom stanu i izdavala drugi (8%)


Ukupan broj glasova: 120

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here