|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Mama u 3. nedelji



Otprilike 14 dana posle zadnje menstruacije nastupi ovulacija, jajašce izlazi iz jajnika i jajovodom putuje prema materici. Ako u ovom trenutku u jajovodu dođe do oplodnje, može se desiti da za dve nedelje test za utvrđivanje trudnoće bude pozitivan! Neke mame prilikom ugnježđivanja oplođenog jajašca u sluzokožu materice primete manje vaginalno krvarenje. To je takozvano krvarenje zbog ugnježđivanja što je posve uobičajena pojava, zato se ne opterećujte previše.

U ovoj nedelji počinje se proizvoditi protein EPF (takozvani faktor rane trudnoće), koji sprečava da vaše telo identifikuje embrion kao strano telo.
Verovatno vas već sada interesuje koje pretrage vas čekaju u početku trudnoće. To su:

• Određivanje krvne grupe i Rh faktora: svakom se pojedincu uz krvnu grupu, a to su 0, A, B, ili AB, određuje i rezus (Rh) faktor. Većina ljudi je RhD pozitivna, a oko 15 % populacije ima negativan Rh faktor. U trudnoći je vrednost Rh faktora bitna u slučaju da je mama RhD negativna, a plod po ocu nasledi pozitivni RhD faktor pa majčinom telu predstavlja imunski strano telo. Pri porođaju se detetova i majčina krv susreću i majčino telo počinje stvarati antitela protiv detetove krvi; majka se senzibilizuje. Kod novog začeća ta antitela mogu preko posteljice doći do ploda. Ako je drugi plod RhD pozitivan, odnosno majčino ga telo opet smatra stranim telom, antitela napadaju krvotvorne organe, slezinu, i uzrokuju hemolitičku bolest novorođenčeta. Plod nakon porođaja može patiti od teške anemije ili oštećenja mozga, a kod sledećih trudnoća stepen oštećenja sve je veći. Da bi se sprečila hemolitička bolest u svim sledećim trudnoćama, majke sa Rh negativnim faktorom tokom trudnoće prolaze Coombsov test kojim se utvrđuje odsutnost antitela. Na taj način sprečava se nastajanje štetnih antitela.

• Coombsov test – pokazuje prisutnost antitela koja se tvore protiv crvenih krvnih zrnaca.

• Hemogram (osnovni pregled krvi)  i analiza urina. Hemogramom se određuje broj crvenih, belih krvnih ćelija i krvnih pločica - trombocita te otkrivaju eventualne upale. Kod trudnica može pokazati pomanjkanje gvožđa i vrstu anemije. Višestrukim pregledom urina tokom trudnoće nadzire se zdravlje mokraćnih organa. Kod trudnica može doći do upale bešike zbog njenog slabijeg pražnjenja i pritiska materice na nju, a upala može biti bez ikakvih simptoma kao što su peckanje, bol i učestalo mokrenje. Stvoreni su odlični uslovi za razvoj bakterijske zaraze koja je opasna jer može uzrokovati prerani porođaj i druge komplikacije. Kasnije na osnovu utvrđivanja prisutnosti belančevina u urinu i istovremenim merenjem krvnog pritiska ginekolozi dijagnosticiraju nastanak trudničke preeklampsije – stanja koje je veoma opasno za majku a i za plod.

• Sifilis - polno prenosiva bolest koju uzrokuje bakterija Treponema. Ako se majka zarazi tokom trudnoće ili ima aktivnu bolest, mora se lečiti, jer nelečeni sifilis jako šteti plodu. Usprkos tome što je na našem području prisutan izuzetno mali broj zaraza sifilisom, oprez nije naodmet, jer beležimo ponovni porast zaraze, koju često donose muškarci zaposleni u inostranstvu i potom prenose bolest na trudnicu.

• Toksoplazmoza ili mačja bolest ugrožava samo trudnice koje se njome do sada još nisu zarazile. Uzrokuje je parazit Toxopazma gondii. Kod prve zaraze dolazi do prenosa uzročnika na plod, koji se može roditi sa teškim posledicama, kao što su poremećaj centralnog nervnog sistema i slepoća. Ako je trudnica već bila zaražena u prošlosti, nema opasnosti za plod.

• Crvenka (rubeola) – budući da je većina današnjih trudnica u detinjstvu vakcinisana protiv ove bolesti, lekari se za testiranje odluče samo tada, kad nisu sigurni da li je trudnica zaista zaštićena – određuje se količina zaštitnih antitela.

• Hepatitis B – to je bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B. Tokom trudnoće može se preneti sa majke na plod i uzrokovati teško oštećenje njegove jetre. Zato se svakoj trudnici krajem trudnoće kontroliše krv, a novorođenčad zaraženih majki pažljivo nadzire i po potrebi leči.


Pročitajte još


>>  Plod u 3. nedelji
>>  Tata u 3. nedelji





image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Ime za decaka
pejičin

Koje ime Vam je najlepse

David (25%)

Filip (29%)

Andrej (46%)


Ukupan broj glasova: 152

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here