|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

I vanmaterična trudnoća može da se spreči

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.6.2022
Redovni ginekološki pregledi, lečenje infekcija, izbegavanje rizičnih seksualnih odnosa i korišćenje kondoma umanjuju rizik za vanmateričnu trudnoću.

image
Vanmaterična trudnoća predstavlja usađivanje i razvijanje oplođenog jajašca izvan materice. Foto: Freepik.com
/11


U normalnoj trudnoći oplođeno jajašce jajovodom putuje do materice gde se usađuje i dalje razvija. Međutim, kada se jajašce usadi van materične šupljine, dolazi do vanmaterične trudnoće koja ne može da se iznese do kraja.


Dr Milan Dokić, specijalista ginekologije i akušerstva u Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra Srbije, objašnjava da jajašce koje ne dospe u matericu najčešće ostaje u jajovodu, čak u 98 odsto slučajeva, ali može da se usadi i u jajnike, trbušnu duplju ili grlić materice.

 

PROČITAJ JOŠ: Vanmaterična trudnoća, opasnost bez simptoma

 

SIGURAN SEKS NAJBOLJA ZAŠTITA


– Do vanmaterične trudnoće najčešće dolazi zbog priraslica koje na jajnicima nastaju posle neizlečenih ili loše lečenih infekcija – kaže dr Dokić.
Najčešći uzročnici ovih infekcija jesu upalni procesi koji oštećuju jajovode, polno prenosive bolesti, ranije vanmaterične trudnoće, ali i rani hormonski poremećaji koji dovode do usađivanja oplođene jajne ćelije u jajovod ili grlić materice.
Naš sagovornik objašnjava da je rizik od vanmaterične trudnoće veći kod žena koje često menjaju partnere, kod žena koje su se kasno odlučile za rađanje jer se oštećenja jajovoda kod njih javljaju češće nego kod devojaka, ali i kod pacijentkinja koje su se lečile od steriliteta.


– Rizik može da se umanji promenom navika, što podrazumeva izbegavanje seksualnih odnosa sa nepouzdanim partnerima i obavezno korišćenje kondoma jer on štiti od polno prenosivih bolesti i raznih infekcija – kaže dr Dokić i naglašava da su vanmaterične trudnoće danas mnogo češće nego pre 50 godina, kada nije postojala seksualna sloboda.

 

PROČITAJ JOŠ: Zašto je teško napraviti bebu?

 

OPASNO UNUTRAŠNJE KRVARENJE


Izostanak menstruacije, gađenje, povraćanje, pospanost i razdražljivost karakteristični su i za normalnu i za vanmateričnu trudnoću, pa u prvim nedeljama trudnica ne može ni da posumnja da nešto nije u redu.


– Na vanmateričnu trudnoću treba posumnjati u slučaju slabijeg krvarenja i bolova različitog intenziteta u donjem delu stomaka, od slabih do nepodnošljivo jakih. Jak, oštar bol posledica je pucanja jajovoda do kojeg dolazi kada se jajašce uglavi u uskom delu jajovoda. Žena tada doživljava šok, malaksala je, bleda, i često dolazi do gubitka svesti. Jako unutrašnje krvarenje može da se završi fatalno, pa je od hitan odlazak ginekologu od presudne važnosti – objašnjava naš sagovornik i navodi moguće posledice vanmaterične trudnoće:


* gubitak jajovoda
* sterilitet
* u najgorem slučaju, smrt zbog gubitka krvi.

Najveći broj pacijentkinja posle vanmaterične trudnoće ima problem sa začećem, pobačajima i ponovnim vanmateričnim trudnoćama. Puno odmora, jačanje imuniteta i lečenje infekcija doprinosi potpunom oporavku, nakon čega se znatno povećavaju šanse za normalno iznošenje normalne trudnoće.

 

PROČITAJ JOŠ: Endometrioza, poremećaj o kome se retko govori

 

RANI PREGLED OD VELIKE POMOĆI


Rizik od mogućih posledica vanmaterične trudnoće može da se smanji i izbegne odlaskom kod ginekologa odmah po izostanku menstruacije. On će utvrditi da li je trudnoća normalna ili ne.


– Vanmaterična trudnoća otkrivena u samom početku može lakše da se prekine. Čak i da se izbegne operacija ili, ako ne može da se izbegne, da se uradi bez velikog gibitka krvi – objašnjava dr Dokić.

 

Izvor: Zena.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ringerajina tabela za praćenje plodnih dana
Želite da zatrudnite, a ne znate kad vam je ovulacija? Volite prirodni metod kontracepcije? Pratite plodne dane pomoću R...
6
Začeće - 2. deo
Oplodnja jajne ćelije, nastavak videa.
4
Pitali smo ginek: Blighted ovum trudnoća
Ringeraja vam je dala priliku da pitate lekara sve što vas zanima u vezi ovulacije kao i rešenja problema sa njom. Farma...
4
Kako prepoznati implantacijsko krvarenje?
Kako prepoznati implantacijsko krvarenje i po čemu se ono razlikuje od menstruacije?
3





Zašto mi je holistički pristup bio važan t...
Nije lako u moru klinika, preporuka, prijatelja, žena koje su imale iskustvo IVF, medija, društvenih mreža, ma milion gl...
Rođena beba od sperme mrtvog oca
Ma kako vam to nemoguće zvučalo, jedan muškarac uspeo je da „napravi“dete 48 sati nakon što je umro. Da li će vas ova pr...



Anketa

Млеко.
Admin

Које млеко је здравије давати детету после годину дана:

Click Here