|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Imate li šanse da rodite blizance?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 8.6.2022
Da bi otkrili koji tačno geni povećavaju šanse da buduća mama rodi blizance, naučnici su analizirali genome 1.980 žena koje su prirodni putem začele dvojajčane blizance.

image
Naučnici odavno znaju da žene u čijoj porodici - naročito sa ženske strane - već postoje blizanci, imaju više šanse da i same rode blizance. Foto: Freepik.com
/11


U nekim porodicama je skoro uobičajeno rađanje blizanca, a sada su istraživači identifikovali dva gena koja povećavaju šanse da žena rodi dvojajčane blizance.

Oba ova gena povezana su sa proizvodnjom i obradom hormona koji pomaže jajnim ćelijama da sazru.

"Postoji veliko interesovanje za blizance, kao i za to zašto neke žene rode blizance, a druge ne", kaže koautor studije biološki psiholog Doret Bumsma sa Univerziteta u Amsterdamu.


Postoje dva načina da se začnu blizanci. U jednom slučaju, jajnici oslobađaju dve jajne ćelije u vreme ovulacije, pa obe bivaju oplođene i postaju embrioni. Rezultat su dvojajčani blizanci, a do začeća jednojajčanih blizanaca dolazi kada se jedan embrion podeli na dva dela u ranoj fazi razvoja.

 

PROČITAJ JOŠ: Da li ležanje posle seksa pomaže da zatrudnite?


U veoma retkim slučajevima, može doći do začeća poluidentičnih blizanaca, koji su začeti od iste jajne ćelije, ali od dve različite sperme.

 

Nasleđe sa ženske strane

Naučnici odavno znaju da žene u čijoj porodici - naročito sa ženske strane - već postoje blizanci, imaju više šanse da i same rode blizance, jer tu genetika igra važnu ulogu. Osim toga, starije žene i dame koje se leče od neplodnosti, imaju veće šanse da začnu blizance.


Međutim, da bi naučnici otkrili koji tačno geni povećavaju šanse da buduća mama rodi blizance, Bumsma i njegov tim su analizirali genome 1.980 žena koje su prirodni putem začele dvojajčane blizance, i uporedili ih sa genima 12.953 majki koje su rodile jedno dete.

 

Varijante gena

Primetili su da postoje izvesne varijante gena koje se češće pojavljuju kod žena koje rađaju blizance.


Jedna varijanta gena nazvanog FSHB povezana je sa većom proizvodnjom hormona FSH koji stimuliše folikule i pomaže da jajna ćelija sazri. Tokom svakog ciklusa, u ženskom telu se oslobađa jajna ćelija nakon što je sazrela. Ako u telu ima više hormona FSHB, veće su šanse da se tokom ciklusa oslobode dve jajne ćelije, kažu stručnjaci.

 

PROČITAJ JOŠ: 7 neobičnih činjenica o spermi

 
Druga varijanta je gen SMAD3, a ove žene proizvode prosečnu količinu FSH, ali su jajnici osetljiviji na hormone, zbog čega oslobađaju po dve jajne ćelije svakog meseca.


Dr Bumsma kaže da su ove dve varijacije gena samo deo slagalice, ali da povećavaju šanse da žena rodi blizance za 29 odsto.

 

Izvor: fastfacts.nl

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
6
Kako se ponašati nakon embriotransfera?
Prokrvite svoje krvne sudove kretanjem i svežim vazduhom. Šetnja definitivno oslobađa od stresa. Takođe je značajno i sk...
5
Od sada moguće začeće i iz nezrelih jajnih...
Velika nada za očuvanje plodnosti žena kod kojih do sada to nije bilo moguće
4
Praćenje ovulacije - telesna (bazalna) tem...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću merenja telesne (bazalne) temperature?
3





Praćenje ovulacije - promene na grliću mat...
Kako određivati plodne dane pomoću praćenja promena na grliću materice?
Praćenje ovulacije - telesna (bazalna) tem...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću merenja telesne (bazalne) temperature?



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here