|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ne zatrpavajte decu igračkama!

Blic žena, 29.5.2017
Igranje može da bude kreativnije bez njih

image
/11


Savremeni način života i jurnjava za novcem, kako bi se porodici obezbedila egzistencija, roditeljima ne ostavljaju dovoljno vremena za druženje sa decom. A onda osećaj krivice najčešće rešavaju tako što ih zatrpavaju igračkama.

– Štaviše, vaspitavanje se sve više svodi na rečenicu: „Ako budeš dobar, kupiću ti novu igračku“, a tu je i industrija igračaka koja stalno izbacuje nešto novo kako bi roditelji u svakom trenutku imali za šta da izdvoje novac – objašnjava Nada Gartner, vaspitačica i portparol Udruženja vaspitača Beograda.

I eto dece zatrpane igračkama. A da li im je potrebno baš toliko?

Naravno da ne. Roditelji bi trebalo da znaju da je igra, a ne igračka, presudna za razvoj deteta koje uči igrajući se. Igračka je samo sredstvo za igru, alat koji treba da razvija maštu, kreativnost i istraživački duh, da podstiče otkrivanje i učenje socijalnih veština – kaže naša sagovornica.

Ona napominje da su igračke potrebne deci, ali da previše igračaka može da bude kontraproduktivno i štetno po razvoj.



MAŠTA ŠTAP PRETVARA U KONJA


Deca su oduvek, naglašava Gartnerova, učila kroz igru. Učila su socijalne odnose posmatrajući ponašanje odraslih kao model, a igračke su pronalazila u prirodi i istražujući svoju okolinu.

– Običan štap očas je postajao konj, mač, čarobni štapić, a ovakav način odrastanja razvijao je maštu. Međutim, kada dobiju neku novu igračaku, ona najčešće ima samo jednu namenu, pogotovu ako im prebrzo damo još novih – objašnjava Nada Gartner.

Ovo je samo prvi u nizu problema koje donosi nagomilavanje igračaka. One, između ostalog, prave zbrku u dečjim glavama jer se tada nijednoj igrački ne posvećuju dovoljno, prelaze sa jedne na drugu, pažnja im postaje kratkotrajna, a to je put ka slaboj koncentraciji i problemima u učenju. Posledice se najčešće uočavaju tek kada deca krenu u školu i kada se uoči otežano zadržavanje

pažnje na gradivu, otežano pamćenje i loša memorija.

Previše igračaka šalje deci poruku da su zamenljive, da će ih biti još, da uvek žele još nešto, što će se u odraslom dobu preneti i na ostale oblasti života – ukazuje naša sagovornica.



DETE LAKO POSTAJE SAMOŽIVO


Ona dodaje i da deca sa previše igračaka prestaju da žele. Želja roditelja da im daju sve i pre nego što išta požele pravi samoživu i egoističnu decu koja će i kao odrasli očekivati da im svi izađu u susret i pre nego što pomisle da im nešto treba. Na ovaj način deca ne uče da savladavaju prepreke, rešavaju probleme, niti se spremaju za život.

Ako se dete ne igra nekom igračkom, treba je skloniti i posle izvesnog vremena izvaditi. Obradovaće joj se kao da je nova.


  • Igrajte se papirom, igranje će prijati i detetu i vama

Stari papir može da bude veoma lepa zabava kada je detetu dosadno ili kada je nervozno.

- Pravite zajedno šta god vama i detetu padne na pamet! Izgužvajte papir, pravite od njega loptice i gađajte se, iscepkajte ga u konfete ili trakice ili jednostavno crtajte i žvrljajte sa vašim detetom“, predlaže Nada Gartner. Tako stare novine postaju igračka koja košta samo malo vremena. Igranje će prijati i detetu i vama i ojačaće vaš odnos, ali i njegovu koncentraciju, maštu i kreativnost, kao i sitnu motoriku, što je preduslov za pisanje  - objašnjava Gartnerova.

Današnje igračke zahtevaju vrlo malo ili nimalo fizičke aktivnosti. Deca se uglavnom igraju sedeći, na podu ili pred računarom ili televizorom, što krivi kičmeni stub.

– Takođe, igračke koje kupujemo deci sve manje prate njihov uzrast. Samim tim i njihove razvojne mogućnosti, što znači da će ih odbaciti kao nezanimljive i ostaće im takve i kada dođe vreme za njih, iako može da bude u pitanju igračka koja je vaspitno-obrazovno veoma dobra – kaže Nada Gartner.



NAJLEPŠA JE IGRA U PRIRODI


Ona ističe da deci igračke uopšte nisu neophodne da bi se igrala i učila. To potkrepljuje primerima ekoloških aktivnosti u prirodi, koje se između ostalog organizuju u vrtićima. Tada deca sakupljaju plodove iz prirode, upoređuju ih i grupišu po vrsti, boji i obliku, registruju različitu teksturu i strukturu i slično. Uče da istražuju, eksperimentišu, konstruišu i grade, kao da se igraju kockama, a dovoljno je da odu do parka ili najbliže šume.

– To mogu da rade i sa roditeljima. Treba ih samo obući adekvatno za prirodu, da deca mogu da budu deca, bez straha od fleka, a ruke se posle igre peru travom, kamenčićima, zemljom. Treba ih

pustiti da se ponekad uprljaju, nema ničeg mentalno zdravijeg od toga. Suština je da deca uče kroz igru, a igračka je samo alat na tom putu učenja – zaključuje Nada Gartner.



Radenka Marković za Blic ženu


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zašto na Kubi nema nepismenih a deca vole ...
Đaci ne ponavljaju razrede, nema nediscipline, obroci su besplatni, 20 đaka u učionici, časovi traju pola sata – neki su...
9
Od "ne tucite decu" do toga da dec...
Deca nemaju graničnik dokle mogu da idu. Već je prisutna, ali nije vidljiva, to je agresija dece prema roditeljima. Deca...
9
Zakleo se bumbar
Autor: M. Šouc, Peva: Branko Milićević – Branko Kockica
8
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
6





Nezgoda
video
Autor: Miroslav Antić, Peva: Dragan Laković i dečiji hor Kolibri
Ivin voz
video
Peva: Dragan Laković



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here