|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prepoznajte soor kod beba - infekciju sluznice usta

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 10.6.2022
Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe.

image
Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja. People baby photo created by pvproductions - www.freepik.com
/11


 

Gljivična upala sluznice usta ili soor je čest poremećaj kod beba. Neiskusnim roditeljima promene na sluznici izgledaju kao ostaci mleka u bebinim ustima. 

 

Kako da razlikujemo soor od naslaga mleka na jeziku?

 

Ukoliko pokušate da očistite bebina usta komadićem gaze umočenim u rastvor sode bikarbone, mlečne naslage će se gotovo odmah skinuti i ostati na gazi. Za razliku od mlečnih naslaga, soor se neće skinuti nakon blagog trljanja naslaga gazom. Osim toga, sor je često praćena bolom, promenama u bebinom ponašanju (odbijanje hrane) i nervozom. Nije retko ni da beba otežano doji ili preterano “cokće”, što takođe ukazuje na to da je u pitanju sor.

 

PROČITAJ JOŠ: Šta kada beba padne sa kreveta?


Obično nestaje za 7 do 10 dana i retko se javlja nakon navršena 3 meseca. Ukoliko se javi kasnije, u pitanju je poremećaj imuniteta ili normalne flore u ustima…


Uzrok ove pojave leži u neotpornosti sluznice i manjku vlažnosti u ustima koja ima zaštitnu ulogu a reguliše se nakon trećeg meseca života bebe. Potrebno je lečenje jer može dovesti do smanjenja apetita i odbijanja dojenja.


Uzročnik je gljivica candida albicans koja je široko rasprostranjena.


Postoji u dva oblika:

  • fiziološkom, koji je normalan: živi u crevima i učestvuje u procesu probave
  • patološkom – brzim rastom dovodi do infekcija jer prijanja za sluznicu (usta, creva) i kožu izazivajući upalu.


Bebe se najčešće zaraze u toku porođaja za vreme prolaza kroz porođajne puteve (ako se gljivice nalaze u vagini). Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe. Nedovoljna higijena bebinog pribora za jelo (flašica, cucli ili kašičica) može dovesti do razvoja gljivice koja se nastanjuje u bebinim ustima. Isto tako, nehigijena bradavica i ruku majke prilikom dojenja takođe izlaže bebu riziku od oboljevanja od soora.

 

PROČITAJ JOŠ: Utiče li dojenje na pojavu karijesa kod dece?

 

Kako lečiti soor?


Soor se uglavnom lako leči lokalnom upotrebom antimikotika kroz 15 dana, ako tako odluči pedijatar.


Lečenje je uspešnije ako se pre primene leka naslage natope rastvorom bikarbonata: sterilna gaza se natopi rastvorom i nanese na mesta gde su naslage i pokušaju se nežno odstraniti.


Ako se infekcija prenese na bradavicu majke, dok dete doji, treba primeniti lokalno antimikotik, koji preporuči doktor.


Kako u ustima tako se često desi i upala kože pelenske regije a uzrokuje je ista gljivica. Vlažna, nadražena i prethodno upaljena koža pelenske regije vrlo je pogodno mesto za kandidu, što dodatno pogoršava pelenski osip. Mokraća i stolica dodatno taj deo čine pogodnim za rast gljivica.


Iz područja oko analnog otvora kandida se lako proširi i zahvati nabore u preponi, spoljašne polne organe i guzu izazivajući infekciju s upalom i crvenilom.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako beba kaže VOLIM TE?

 

Osnovna prevencija je često menjanje pelena pogotovo u prvim mesecima života. Pranje a zatim pustiti bebu desetak minuta bez pelene a potom namazati kremom koja kožu štiti od vlažnosti i razvoja bakterija.


Ako beba koristi zamensko mleko visokim temperaturama prati bočice i cucle.


I uvek obratiti posebnu pažnju na higijenu ruku.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kad počnu da izbijaju zubići
Većini beba prvi zubić izbije kada napune šest meseci, ali to nije pravilo. Neka deca se rode s jednim zubićem u vilici,...
6
Stjuardesa je trazila da se pokrije zbog d...
Jedna majka je na Facebook-u saopštila da je letela sa jednogodišnjom ćerkom iz San Franciska u Amsterdam kada je stjuar...
4
Koliko dana mami treba da se oporavi od po...
Dva meseca je prošlo od porođaja, a vi se još uvek često osećate da se niste snašli u novoj ulozi i da niste još došli k...
4
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
4





MAME KAŽU: Kako pobediti prehladu kod bebe
Prenosimo vam deo mnogobrojnih pozitivnih iskustava roditelja koji su koristili Fitobalm balzam gel za svoje mališane.
Zdravstveni problemi nedonoščadi
Prevremeno rođene bebe, manje su po konstituciji i težini, i mogu imati zdravstvenih problema.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Muško ime
lelaigor

Koje je najlepše?

Vukašin (28%)

Filip (47%)

Ognjen (26%)


Ukupan broj glasova: 86

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here