|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kad se dete boji mraka
14.4.2009 11:50:12   
Anoniman
Rijetko se koje dijete između druge i treće godine života ne boji mraka. Nije to nimalo čudno: svi sa bojimo nepoznatog, a djetetu koje je odjednom ostalo samo u mračnoj sobi teško je objasniti da u mraku nema opasnosti, imajte malo razumijevanja za njega, pa će sa strpljenjem i taj strah proći bez posljedica po daljnji normalan razvoj djeteta.
 

Nemojte omalovažavati djetetov strah frazama "Ne ponašaj se ko' mala beba", "Velike cure/dečki se ne boje mraka"  i slično, niti ih nemojte zezati zbog toga. Budite iskreni i recite djetetu da se svatko nečeg boji. Sigurno će ih iznenaditi kad im kažete da se i vi nečeg bojite. No tako će lakše prihvatiti i vlastiti strah.
Nemojte ignorirati djetetov strah od mraka, no nemojte se ni previše baviti njime. U suprotnom bi dijete moglo koristiti strah kako bi skrenulo pažnju na sebe. Objasnite im da je normalno bojati se nečeg.

Samo da vas upozorimo: djecu se nikako ne smije plašiti. Neposlušnost se kažnjava povikom ili pokušava riješiti razgovorom, ali nikako ne strašenjem da će doći vještica, neko čudovište, šišmiš i ostale strahote koje će ga kazniti za njegovu neposlušnost. Naravno, nakon tih izgovorenih riječi dijete će se i umiriti, ali ne zato što je i konačno razumjelo da mora biti poslušno i da ne smije raditi vragolije, nego zato što je prestravljeno, A, nestane li svjetla i sigurnosti roditeljske blizine ležeći u krevetu dijete će u mraku "vidjeti" sve i svašta; pa i stravičnog gosta s kojim ste mu se grozili preko dana. Isto tako pažljivo pratite kakve emisije vaše dijete gleda na televiziji. Ne dopustite mu da gleda strašne filmove jer će samo intenzivirati njihove strahove.

Prije spavanja možete djetetu pustiti umirujuću glazbu. Ovo će mu pomoći da se opusti i zamaskirat će neke od zvukova koji se čuju. Odlično rješenje je i obična mala svjetiljka. Nakon što legne u krevet, posluša priču za laku noć i uhvati omiljenog medu, ostavite mu gorjeti malu svjetiljku. Tako će dijete vidjeti okolinu i opušteno zaspati. Nakon toga možete je slobodno ugasiti. S vremenom, kad odraste, jedne će vas noći ugodno iznenaditi: samo će ugasiti svjetiljku. Nemojte to prokomentirati riječima: "Jesi li vidio da u mraku nema opasnosti".

Izvor: rr.hr
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 11:56:46   
Anoniman
odlican clanak

vidjecu kako ce biti sa sinom
...
ali moja cerka nije imala fazu straha od mraka...niti se ikada bojala mraka
da li sam ja zasluzna za to ili ne ne znam ...ali nikada nisam dijete plasila babarogama...cudovistima i slicnim stvarima...čak kad vidi na crtiću duha pa mi pocne prepricavati uvijek sam joj objasnjavala da je to samo izmisljeni lik u crticu i da to ne postoji

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 11:57:15   
bebać
Sergej se bojao mraka,prošleg ljeta kad smo šetali...naveče se zadesimo van a mrak padne,on je plakao baš.Tek kad ga uzmem naručje on se smiri,nije htio biti u kolicima po mraku.To je prošlo već,evo neko veče smo se opet zadesili van a mrak je uveliko pao,nije plakao.Hvala Bogu neka je bilo samo faza,kod nas!

_____________________________

"Žena nikada ne može biti previše bogata, previše mršava i imati previše cipela”

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:00:44   
Anoniman
Moj se kod kuće ne boji mraka, ni na ulici se ne boji mraka, ali u zatvorenom, manje poznatom prostoru se malo plaši.

(odgovor članu bebać)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:00:50   
Ana RR
Ja se nikad nisam oslobodila tog straha od mraka, grozim se toga da otvorim oči a da ništa ne vidim, da je tama!
Uvek u kući negde gori svetlo, obično u kupatilu i onda mi malo osvetljava spavaću sobu i tad sam mirna.
Pre neku noć je nestala struja a muž već bio zaspao, skupila sam se uz njega kao malo dete i nisam mogla zaspati sve dok nije došla struja.

E sad, znam da je ovo tema za dečiji strah a ja se raspisala, ali eto user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:02:48   
Anoniman
Nemoj me krivo shvatiti Anči, a jel to zbog nečega iz detinjstva? user posted image

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:09:40   
Ana RR
Imala sam baš lepo detinjstvo, divne roditelje, nisam imala nikakvih problema.
Ali nekako nikad nisam volela tak mrak, ali sam nekako podnosila sve do rata u hrvatskoj. Tada je svake noći bio potpuni mrak, u skloništu, bez trunke svetla, bez zvukova... uh..to nekako ne mogu da zaboravim, i valjda se taj strah tada pretvorio u fobiju.


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:19:55   
Anoniman
Ma nisam mislila da su ti roditelji bili grozni, joj, daleko bilo... nego onako pitam... ja sam imala neke gadne snove kao mala... i isto je vuklo neke korene vezano za baš baš početak rata (kada mi još nismo uopšte osetili)... Da ne odlazim sa teme... Pisala sam o tome u snovima...

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:22:43   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Ana80

Imala sam baš lepo detinjstvo, divne roditelje, nisam imala nikakvih problema.
Ali nekako nikad nisam volela tak mrak, ali sam nekako podnosila sve do rata u hrvatskoj. Tada je svake noći bio potpuni mrak, u skloništu, bez trunke svetla, bez zvukova... uh..to nekako ne mogu da zaboravim, i valjda se taj strah tada pretvorio u fobiju.


isti slučaj ana s mojim rodjakom ... samo sto je bio u bosni u ratu... bio zarobljen i od tada uvijek spava s upaljenim svjetlom ...to se kao sto kazes pretvorilo u fobiju

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:28:02   
Ana RR
Ne mogu se toga nikako osloboditi, lakše mi je samo ako je mm budan sve dok ja zaspim. Ali ako sam sama, onda je to već panika.
Takav strah recimo imam od buba, toliko počne srce da mi lupa da me u sekundi zaboli glava!


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:30:57   
Anoniman
Imam neke male lampice, idu u utikač, male žute pa nacrtan smajli... To utakneš i da te smiri. user posted image

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:31:05   
Anoniman
joj anci... moja prijateljica mrzi ljeto radi tih buba...ona se sva maskira samo se vide nos i usta user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ... martinke..farmerke...duks ...kapuljaca...najvece cvike prekriju pola lica ... ma uzas zivi isto terorista 

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 12
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 12:39:30   
Ana RR
Ja imam običaj da noću idem u wc i onda mi je uvek upaljeno svetlo u kupatilu. I kod mene su uvek upaljene lampe u sobama, jer ne volim da uđem u mračnu prostoriju. Ma skroz sam komplikovana user posted image

A za bube je posebna priča, sedimo mm (tad smo se još zabavljali) i ja kod mene u stanu, on okrenut leđima zidu. Leto, otvoren prozor. Pričamo i ja vidim OGROMNU CRNU BUBU kako ide po zidu i ne mogu da izgovorim ni reč od straha i počinjem da plačem! Mm se zbunio, gleda u mene a ja u panici, plačem ko kreten i uspem da mu pokažem prstom. Kad se okrenuo i video BUBICU (tako on kaže, ja kažem da je bila BUBETINA!!) ubio je i izbacio kroz prozor! Jedva sam došla sebi.
Sutradan uveče kad je došao kod mene doneo mi sprej za bube umotan u crvenu mašnu user posted image user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 21:45:35   
afrodita
Cuj kad se dete boji mraka.
A sta je sa mamama?
I ja se bojim i mraka i buba a leptire
da ne spominjemuser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Kad se dete boji mraka
14.4.2009 22:00:12   
Lilly*
Moj sin je bas sada u fazi da se plasi mraka, bar se nadam da ce proci kao faza. Ostavim mu malu lampu upaljenu uvece kada legne i sve bude ok, zlato malo

(odgovor članu afrodita)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Kad se dete boji mraka
2.3.2010 3:17:21   
Tatamata
Trogodišnjaci se plaše mraka:

Deci je svojstveno da se nečega plaše. Nije ni čudo kad je svet oko njih tako velik, nepoznat i neistražen! Često mališane plaši nešto što je za odraslu osoba čista besmislica. Ni u kom slučaju ne smete da pokažete detetu da njegove bojazni i strepnje ne shvatate ozbiljno. O tome kakvi sve strahovi postoje govori ruski psiholog Jelena Kiseljeva u časopisu „Argumenti i fakti“.

Pročitajte više…

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Kad se dete boji mraka
7.1.2011 16:15:09   
New Mom
Ovo je tekst o većoj deci, ali ne znam gde da pitam.user posted image
Primećujem već nekih mesec dana da KL ima problem sa mrakom, bilo da smo napolju tada, bilo da treba da se uspava ili se probudi tokom noći. Nastupi potpuna histerija dok je ne prebacimo na neko osvetljeno mesto.
Prosto ne znam da li mala za takav strah (7,5 meseci) i šta raditi. Ako ima svetlo u sobi, ne znam koliko joj je san baš kvalitetan tada. A neka razumska i komunikacijska pomoć je neizvodljiva, naravno sada. I ne bih volela da to progradira.

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Tatamata)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Kad se dete boji mraka
11.9.2014 17:26:29   
Anck Su Nmaun
Moje su pocele sa ovim strahom, pogotovo hana. Ona ne sme ni u wc da udje ako je mrak user posted image

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Kad se dete boji mraka
7.3.2015 16:12:45   
mila83
Moj sin se jos plasi mraka.Nocu drzimo ukljuceno svetlo u kupatilu i otvorena vrata od decije sobe, pa ima malo svetlosti,a ilakse nam je svima da se snadjemo nocu kada treba do toaleta.
nekada pred spavanje klinci ukljuce onu bubamaru projektor sa zvezdanim nebom,to je lepo i za decu koja se ne boje mraka.

_____________________________

Šta je najljepše na svijetu? Upita dijete majku jedno veče. - Ti dok spavaš.- Zašto?-- Ti si jedina moja istina o kojoj ne razmišljam i dok te gledam kako spavaš znam da je to jedina slika na svijetu koja oslikava mir koji mi treba da bih bila sretna.

(odgovor članu Anck Su Nmaun)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Kad se dete boji mraka
7.3.2015 17:07:06   
veselicaa
Kako kod nas cesto nestaje struja navikle su odmalena na mrak a i mi ih ne plasino ni sa cim pa se ne plase.Cak i u dvoriste smeju kada je npr.9,10 sati uvece.Znaju cak i raspored po kuci pa mogu i po mraku da odu iz sobe u sobu user posted image

(odgovor članu mila83)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Kad se dete boji mraka
7.3.2015 17:45:42   
mila83
Ni ja decu ne plasim ni sa cim,oni znaju da babaroga ne postoji user posted image i mislim da to nema nikakve veze.Mima se ne plasi mraka,i starija je,a bata verovatno ni ne vidi najbolje bez naocara pa mu to dodatno otezava snalazenje u mraku.

_____________________________

Šta je najljepše na svijetu? Upita dijete majku jedno veče. - Ti dok spavaš.- Zašto?-- Ti si jedina moja istina o kojoj ne razmišljam i dok te gledam kako spavaš znam da je to jedina slika na svijetu koja oslikava mir koji mi treba da bih bila sretna.

(odgovor članu veselicaa)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Kad se dete boji mraka
7.3.2015 21:18:27   
veselicaa
Moja Stasa ume da kaze "idem da istrazujem,mrak je " i ima nameru da ode u dvoriste.Leti je i pustam,ima svoju baterijsku lampu i ja idem za njom,ali sada kada je zima ne.

(odgovor članu mila83)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Kad se dete boji mraka
24.8.2015 8:07:28   
emicaa
Teodora neće spava bez svjetla u sobi,svjetlo je skroz prigušeno i jedva da se nešto vidi ali to joj dovoljno.Naravno mm i ja smo krivi.Kad je imala period pa se budila na skoro sat vremena nismo gasili kao što da gasimo sad će ona opet i navikla se.Par puta sam probavala ugasiti i kad skontada je ugašeno odma počinje histerični plač.A što je najgore sad sam se i ja navikla user posted image

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu veselicaa)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Kad se dete boji mraka
23.7.2017 20:45:55   
Anck Su Nmaun
H i dalje po istom ne sme u sobu da ode ako je ugaseno svetlo. Ni u wc.

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Kad se dete boji mraka
23.7.2017 20:54:55   
veselicaa
Noje se nisu plasile a i sada se ne plase,bas su slobodne.

(odgovor članu Anck Su Nmaun)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Mamina mama je više vezana za unuke od tat...
Mamina mama obično ima jaču vezu sa svojim unucima, naučnici veruju zato što je ona rodila ćerku koja je rodila to unuče...
Dete koje skače je dete koje raste
Skakanje nije samo zabavno, već ima i višestruku korist za psihomotorni razvoj deteta. A najbolji deo što je to jednosta...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here