|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:23:22   
lesica
Prevremeni pubertet devojčica predstavlja pojavu znakova seksualnog sazrevanja pre osme godine. Roditelje zabrine kada primete da devojčici počnu da rasu dojke i pojavi se pubična dlakavost godinama pre drugih devojčica.   Prevremeni pubertet može biti nasledan, znak ranijeg sazrevanja dece u poslednje vreme, ali i posledica ozbiljnih bolesti. Deli se na pravi i lažni. Pravi prevremeni pubertet  Pravi prevremeni pubertet (Pubertas praecox femine vera) je posledica pokretanja sekretorne aktivnosti hipotalamusa i hipofize, koja se javljaja kao kod blagovremenog normalnog puberteta. Devojčice sa ovim oblikom puberteta koji se naziva pravi (centralni) ili gonadotropin zavisni prevremeni pubertet, imaju reproduktivnu sposobnost.         U pojedinim familijama devojčice češće imaju rani pubertet, čiji uzrok nije utvrdjen (idiopatski rani pubertet). U poslednje dve decenije se primećuje da se rast dojki sve češće javlja kod devojčica sa sedam godina, dok se ranije početak puberteta javljao sa deset – jedanaest godina. Ta pojava se pripisuje sve vecoj gojaznosti dece. Masne ćelije proizvode leptin, protein koji služi kao okidač za početak puberteta. Stoga je logično zaključiti da povećanje broja masnih ćelija doprinosi pojačanom lučenju leptina, a time i pojavi ranog puberteta. Postoji mogućnost da ima uticaja sve veće prisustvo pesticida i hormona u hrani.  Prevremeni pubertet može biti posledica oštećenja zadnjeg dela hipotalamusa. To je posledica zapaljenja (preležani encefalitis ili meningitis), cista, hidrocefalusa ili tumora (kraniofaringeom, astrocitom, ređe hamartrom i gangliom).  Neki roditelji male devojčice dovode lekaru kada primete rast dojki i pubičnu kosmatost, dok drugi to čine tek kada dođe do pojave menstruacije, koja se može javiti od treće do pete godine, ponekad i ranije. Uočava se i promena ponašanja devojčice, koja postaje koketna slično devojkama u pubertetu.  Devojčice imaju građu i proporcije devojaka u pubertetu ili odraslih žena. Dojke su obično nabrekle i u punom razvoju. Pun razvoj pubične i podpazušne dlakavosti se javlja kasnije, a menstrualni ciklusi u početku bivaju neuredni, a kasnije se normalizuju. Te minijaturne osobe su seksualno zrele i moguć je graviditet (registrovan je kod devojčice od 5.5 godina).  Rendgenski snimak kostiju pokazuje njihovu zrelost koja odgovara mnogo starijim osobama. Nekada se javljaju potpuno srasle epifizne hrskavice, što znači da dalji rast nije moguć. Ako je tumor uzrok prevremenog puberteta kod devojčice može postojati jaka glavobolja, povraćanje, konvulzije (grčevi) i gubitak vida. Mogu se javiti i drugi poremećaji, kao promena apetita (znatno smanjen ili pojačan), pospanost, povišena ili  snižena telesna temperatura, gubitak pamćenja, izraženo žeđanje, poremćaj znojenja i poremećaj ponašanja (napadi smeha ili plača, apatija agresivnost i bes).  Za postavljanje dijagnoze je potrebno endokrinološko ispitivanje tj. nivoi hormona (FSH i LH) i testovi stimulacije. Zatim se sprovodi neuroradiološko ispitivanje.  Tok i prognoza zavise od uzroka prevremenog puberteta. Kod idiopatskog (naslednog) tok je normalan, menstrualni ciklus uredan, plodnost normalna. Menopauza ne mora da nastupi ranije nego kod vršnjakinja. Jedino su ove osobe nižeg rasta. Ako je uzrok tumor hipotalamusne regije prognoza je loša. Operativno lečenje ovih tumora je rizično, jer ostećenje hipotalamusa može dovesti do smrti.  Lažni prevremeni pubertet  Lažni prevremeni pubertet (Pseudopubertas praecox, periferni ili gonadotropin nezavisni prevremeni pubertet) je češći od pravog. Karakteriše se pojavom sekundarnih seksualnih karakteristika. Naziva se lažni, jer su devojčice koje imaju spoljašnji izgled žene, bez reproduktivne sposobnosti. Slika lažnog prevremenog puberteta je posledica sekrecije estrogena od strane tumora kore nadbubrežne žlezde ili jajnika.  Tumor može da se javi u različitom uzrastu (javlja se i kod odraslih). Kod dece je upadljivo kada se javi pre osme godine. Te male devojčice imaju sasvim dobro izražene sekundarne seksualne karakteristike. Dojke su razvijene, mamile na njima pigmentovane, dlakavost pubičnog predela i podpazuha izražena. Vagina i uterus su razvijene kao kod devojaka u pubertetu. Može da se javi i menstrualno krvarenje, ali su ciklusi bez ovulacije, pa devojčice nisu plodne.  Pri postavljanju dijagnoze veoma je bitno da se utvrdi da li je u pitanju pravi ili lažni prevremeni pubertet. Ultrazvukom se uočava prisustvo tumora na jajniku, nadbubrežnoj zlezdi ili timusu. Bolest se leči hirurškim odstranjivanjem tumora. Bolest ima mnogo bolju prognozu u odnosu na tumor kod pravog ranog puberteta. 


_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:23:41   
lesica
Da li je opasno ako se devojčicama uvećaju dojke? - Uočeno je da se kod devojčica u uzrastu od druge do treće godine češće javlja početni rast dojki. Ova pojava je izolovana, nije praćena ostalim znacima pubertetskog razvoja, i ne rezultira  prevremenim pubertetom. Zašto je tako, uglavnom nema pravog objašnjenja, jer se analizom krvi kod tih devojčica otkrivaju  normalni nivoi polnih hormona. Ali, kod njih žlezdano tkivo dojke reaguje i na normalne, odnosno diskretno povišene vrednosti polnih hormona. To se, inače, češće viđa kod devojčica koje su bucmastije. Roditelji budu zaplašeni u takvim situacijama, ali posle sprovedenih ispitivanja se umire, jer shvate da se radi o zdravim devojčicama, koje će imati potpuno normalno odrastanje, uobičajeno nastupanje i razvoj puberteta.
Kako se prepoznaje prevremeni pubertet i da li je to ozbiljan poremećaj? - Ukoliko se kod devojčica mlađih od osam godina pojave znaci pubertetskog razvoja, oni mogu da ukazuju na prevremeni pubertet. To može da bude ubrzan rast u visinu, pa devojčice postanu znatno više u odnosu na svoje vršnjakinje, ili se pojavi pubična dlakavost, odnosno porast dojki. Kod ove dece je potrebno sprovesti detaljna ispitivanja i, ukoliko se potvrde sumnje na prevremeni pubertet, nastupa lečenje. Potrebno je i da se devojčice redovno kontrolišu kod endokrinologa i ginekologa, kako bi se pratio terapijski efekat i odredio trenutak kada će se terapija ukinuti. Obustavom terapije, opet se nastavlja pubertetski razvoj koji ima uobičajen tok. Dakle, može se reći da je važno na vreme prepoznati prevremeni pubertet, jer se pravovremenim započinjanjem terapije pubertetski razvoj odlaže do uzrasta kada se očekuje.
Da li «krivce» za prevremeni pubertet treba tražiti u hrani koja obiluje aditivima? - Istina je da se u poslednje vreme sve češće pominje prisustvo raznih aditiva, pa i hormona u hrani - kako životinjskog, tako i biljnog porekla. Ipak, oni se ne mogu proglasiti uzrokom prevremenog puberteta. Jer, to bi značilo da kod sve dece koja jedu istu hranu može da se očekuje prevremeni pubertet. Postoje različiti tanani mehanizmi koji dovode do nastupanja i razvoja puberteta. Početak puberteta, pa i menstruacionih krvarenja kod devojčica, u poslednjih dvesta godina se pomerio na mlađi uzrast, a objašnjenje se nalazi u boljim socio-ekonomskim uslovima odrastanja i boljoj ishrani dece. Tako se danas smatra da pubertetski razvoj devojčica normalno nastupa u uzrastu od osme godine života.


_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:25:10   
lesica
Uglavnom,L ima zakazan pregled 6. marta pa cemo videti u cemu je problem user posted image

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:27:51   
minavb
Lesice, sta se desava?
Inace, pisala sam o mesu i hormonima negde, ali ne secam se gde.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:35:28   
lesica
Malo su joj sike uvecane,na levoj nema zlezdanog tkiva a na desnoj se tek-tek napipa. Njena dr tvrdi da to nije nista ali da nije zgoreg da se cuje misljenje endokrinologa i stavi tacka na to. I kaze da je verovatno uzrok tome uticaj mojih hormona,genetike na tatu,hormona iz hrane koje ma koliko se trudili da izbegnemo negde nas zakace-znas i sama.
Nego rekoh,da otvorim temu ako nekom,daleko bilo zatreba.
Uglavnom,preporuka L dr je da se pregled odradi na IMD iz razloga sto oni imaju i decije ginekologe koji u saradnji sa endokrinolozima pregledaju decicu.


_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:38:48   
minavb
Nadam se da nije nista ozbiljno, pojma nisam imala user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 0:41:44   
lesica
Ma bice to ok,ne sumnjam ja u svoju ćeru. Ali pocela sam lagano da se pripremam na taj odlazak u IMD.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 12:19:39   
Ana RR
Lesice, moja sestra je do punoletstva išla na IMD kod endokrinologa i dečijeg ginekologa i stvarno su ok. Sad je na kliničkom, ali to već nije ni bitno.

Nadam se da je sve ok user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 13:48:49   
Snelle
Lesice, i moja L ima već formirana žlezde i na jednoj i na drugoj strani. ja sam to primetila, ali je i dr, i rekla je da je to pod dejstvom mojih hormona, da to nije ništa neobično i da je to sasvim normalno. To mi je rekao privatni lekar, od našeg pedijatra tek planiram da tražim mišljenje, mada ona nikad ništa nije rekla niti primetila, a u poslednje vreme smo zbog čestih prehlada išli kod nje.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 20:46:02   
lesica
Snelle,vec sam napisala da je to i L dr meni rekla,s tim da ona smatra da je ipak bolje da je i specijalista pogleda kao sto ona kaze: "da iskljucimo sve mogucnosti,i stavimo tacku na to" sa napomenom da ma sta bilo i sta god kazu ni slucajno ne zapocinjem nikakvu terapiju(ako bude potrebno) dok ona to ne vidi sta je jer vrlo cesto znaju da prave od nicega svasta (opet njene reci) i zadovoljna je sto ima kod neke dr Mitrovic zakazano.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
21.1.2012 21:02:07   
zoća
biće sve to ok.U svakom slučaju sam za to da se proveri i da nije ništa nego obrnuto.DRŽ se snajka grlimo vas i ljubimouser posted image user posted image

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
23.2.2012 18:30:59   
marti
Vidis tek sada sam videla tvoju temu ili kako se to zove.Nadam se da ce sve biti u redu javi mi posle 6.marta sta je bilo na pregledima.Nemoj da se puno nerviras i strahujes ovo sto tu pise sto si postavila kada citas zvuci strasno nemoj misliti tako bas kao sto tamo pise.Nadamo se dobrim rezultatima i da ce dr reci da je to samo trenutno i da ce se samo stabilizovati i L biti sasvim ok. 

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
23.2.2012 20:39:07   
mihi
Osim humanog estrogena, postoji i Fitoestrogen koji se nalazi u Soji, detelini......, takođe gljive plesni iz roda Fusarium, luče estrogenu slične materije (zearalenon, F2), kada životinje konzumiraju zrnevlje sa ovim toksinom, rezidue ostaju u mesu a lancem ishrane dospevaju u hranu za ljude (najviše ih ima u svinjskom mesu).

(odgovor članu marti)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
6.3.2012 20:27:27   
lesica
Danas smo bili kod endokrinologa i na osnovu pregleda i rtg snimka nista ne ukazuje na prevremeni pubertet sem uvecanih dojki na kojima ima formiranog zlezdanog tkiva,ali za konacnu odluku cekamo jos rezultate hormona,i tada ce nam poslati postom kompletan izvestaj doktorke sa daljim preporukama.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 14:27:39   
lesica
Stigli su nam rezultati i dijagnoza je theralcha preacox-izolovana prevremena telarha (rast dojki).

Na desnoj dojci je promer zlezdanog tkiva 4 cm,na levoj 1 cm. Rtg leve sake-kostana zrelost odgovara uzrastu devojcice od oko 3 godine. Hormonski status: FSH 2,8 IJ/I, LH 0,1 IJ/I, estradiol 29 pmol/I. Uglavom,ovi svi rezultati pokazuju da se radi o tipicnom primeru prevremene telarhe,i u buduce se samo prati na 6 meseci da bi se videlo da li ce se samo od sebe povuci ili ce u nekom buducem trenutku preci u pravi ili lazni preveremeni pubertet.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 14:47:22   
Ivanka 75
Lesice user posted image
Sad znate šta je, slušajte lekare, koliko znam jeste rano ali to nije ništa opasno.

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 14:54:12   
lesica
Ma naravno user posted image sad nakon pregleda sam mirnija,to je sta je-pratice je i na kraju ce sve biti ok.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Ivanka 75)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 15:00:21   
Ana RR
Naravno da će biti ok user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 15:45:50   
Snelle
Uh Lesice, sad sam se i ja istripovala user posted image  Da li je moguće da naš pedijatar nije ništa primetio? Moram sledeće nedelje da odem do nje da se posavetujem oko toga....

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 15:48:19   
lesica
Ne znam sta da ti kazem draga user posted image mozda je kod vas samo salce u pitanju. Lenki je bas primetno krenula desna da raste pa otud i odlazak kod endokrinologa,inace nas dr ne bi ni slala.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 15:54:37   
Snelle
Šta god da je, neću da razmišljam...vodim je kod lekara sledeće nedelje, pa ću videti šta će mi reći. I to što si napisala za šake - Lana je krupnija od dece svog uzrasta, oni koji ne znaju koliko je stara, misle da je dosta starija - to me sad dodatno brine user posted image

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 15:58:08   
lesica
Snelle,nemoj da ti crv ulazi u glavu. Moja L nije nesto krupna,i ja nikad ne bih o tome razmisljala da po savetu nase dr nismo zbog male sike koja je dosta porasla otisli. A saka se snima ne zbog velicine nego se na snimku gleda zrelost kostane srzi.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 16:08:03   
Snelle
Daj Bože da preterujem. Verovatno ovako ne bih ni reagovala da privatni pedijatar nije odreagovao kako je odreagovao. Mada opet, nije nam rekla da treba išta da preduzimamo po tom pitanju. Videćemo....

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 16:14:31   
lesica
Ajde,ajde samo opusteno i bez nerviranja unapred,i slusaj pedijatra. Ako bude rekla da nema potrebe da se vodi-jos bolje,mnogo je to traumaticno za njih. Mi smo nazalost morali da idemo iako je nasa dr bila u startu,kada su pocele prve promene,ubedjena da necemo morati.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Prevremeni pubertet kod devojčica
9.3.2012 16:19:36   
Snelle
Pravi si drugar user posted image

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Zašto UMORNE MAME ostaju BUDNE DO KASNO?
Volela bih da vam kažem da majke ovo vreme provode radeći one stvari u kojima uživaju, ali to ne bi bilo sasvim tačno. N...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here