|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:45:43   
cipiripi
Jedan zanimljiv clanak user posted image

Na radost roditelja, prva reč koju beba izgovori obično je „mama”, ili, nešto ređe „tata”, a naučnici sada za tu pojavu imaju i objašnjenje.

Mama i tata su u prvim mesecima bebinog života uvek tu, posvećeni prinovi, obično skaču na noge lagane čim beba trepne… Ako tome dodamo i činjenicu da su reči kojima se označavaju roditelji u većini jezika jednostavnog sklopa, sastavljene uglavnom od glasova ili slogova koji se ponavljaju, potpuno je logično što su to obično prve reči koje dete izgovori.

Tokom nedavno sprovedenog istraživanja to je i potvrđeno. Lekari su bebama starim između dva i tri dana puštali snimke izmišljenih reči, od kojih su neke u poslednja dva sloga imale iste samoglasnike, recimo „mubaba” ili „penana”, a neke različite, na primer „mubage” i „penaku”.

Pokazalo se da moždana aktivnost beba raste kada slušaju reči koje u krajnjim slogovima imaju iste samoglasnike, dok kod reči sa različitim samoglasnicima aktivnost nije registrovana. Ljudski mozak u prvim danima očigledno lakše prepoznaje zvukove koji se ponavljaju po jednostavnom obrascu.

Takav rezultat ukazuje na to da su „mama” i „tata” reči koje u većini jezika prosto imaju glasovnu strukturu na koju bebe reaguju od samog rođenja.

U studiji koja je nedavno objavljena u stručnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, stručnjaci sa Univerziteta Kolumbija ističu da nije slučajnost što u mnogim jezicima reči kojima se označavaju roditelji imaju jednostavnu strukturu, često sa slogovima koji se ponavljaju, ističući da logika jezika očigledno prati logiku na kojoj se zasniva rad ljudskog mozga.





===========
izvor : f-ton.org
===========


< Poruku je uredio cipiripi -- 8.1.2010 20:46:27 >


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*




Direktna veza do poruke: 1
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:47:58   
Anoniman
Netačno. Moje dete je prvo reklo baba, pa tata, pa tek onda mama.

Dete prvo kaže ono čemu ga učiš.

Nisam pročitala ceo text.

Zar nismo imali već ovakvu temu? O prvoj reči? user posted image

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:50:03   
cipiripi
jedno je prva rec, a drugo je ovaj clanak, ako smatras da treba da se premesti uradi to..
u rubrici "beba"nisam nasla slicnu temu user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:51:05   
Anoniman
Ma ne mogu da nađem tu temu. Negde smo već pisale o tome šta su naše bebe prvo izgovorile.



(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:53:33   
Anoniman
KLIK

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:55:48   
cipiripi
i sad kako sam ja mogla da znam da postoji tema...po nazivu? ne ne user posted image
aj spajaj Taskeuser posted image


< Poruku je uredio cipiripi -- 8.1.2010 20:56:10 >


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 20:59:20   
Anoniman
Ja ne mogu da zaključavam teme koje nisu u mojoj nadležnosti. To će moderator ovog foruma. 

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Zašto bebe prvo kažu „mama”?
8.1.2010 21:00:26   
Anck Su Nmaun
Bolje  tema zasto bebe sutaju u stomaku user posted image user posted image

< Poruku je uredio Jeca RR -- 11.1.2010 7:52:22 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Kupanje bebe - lep događaj za celu porodicu
Kupanje umiruje bebu, pravi joj ritual – beba vremenom nauči da posle kupanja treba duže da spava. Mnoga deca uživaju u ...
NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Дуда.
пеперутка16

До када је ваше дете имало цуцлу?

Click Here