Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Ovaj VIDEO pokazuje šta se tačno dešava u telu majke tokom prirodnog porođaja. Opisan je ceo proces: od prvih kontrakcija do trenutaka nakon porođaja.
Pre nego što se beba rodi, ona prolazi kroz membranu grlića materice, grlić materice i porođajni kanal. Porođaj uglavnom počinje sa otvaranjem i proširenjem grlića materice.
Sve teče zajedno sa kontrakcijama koje čine da tkiva oko grlića budu mekša i tanja. Vodenjak može da pukne već tada, ali se to može desiti i u kasnijoj fazi porođaja.
Kontrakcije su obično nepravilne početku i još ne toliko bolne. Tokom vremena kontrakcije postaju češće i jače.
Grlić materice treba da bude 10 cm otvoren pre nego što beba može da prođe. Tokom završne faze dilatacije kontrakcije su najjače. Trajanje dilatacije razlikuje se od žene do žene u zavisnosti od položaj bebe i broja porođaja ukoliko ih je ranije imala.
PROČITAJ JOŠ: Cepanje na porođaju i kako ga izbeći
Kada je grlić materice u potpunosti otvoren, faza guranja počinje. Ovo je trenutak kada beba treba da se izgura kroz porođajni kanal.
Beba obično prvo izlazi glavom i licem na dole. Ako pak kreće zadnjicom, prezentacija je karlična. Nakon glave, sledeća izlaze ramena.
Ako pogledate ka najširem delu glave on je pod pravim uglom u odnosu na bebina ramena. Beba treba da se okrene kako bi i ramena izašla. Lekar ili medicinska sestra pomažu kod okretanja deteta.
Nakon što se beba rodi, placenta i membrana tek treba da izađu. Materica se kontrahuje kako bi se placenta odvojila od zida materice. Majci će zatražiti da gura još nekoliko puta kako bi i placenta izašla. Kada više nema opipljivog srčanog otkucaja u pupčanoj vrpci, ona može da se iseče.
Izvor: www.pregnancyvideo.net - VIDEO: Healthchanneltv / cherishyourhealthtv
PROČITAJ JOŠ: Doktori, ne odvajajte bebe od majki u porodilištima
На радно место после породиљског одсуства.
пеперутка16
Са којим изазовима се суочавате када се вратите на посао након породиљског одсуства?