|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:02:36   
Capa
Često poželim da pišem u Temi za istresanje negativne energije o ovome, ali baš mi je jak utisak, da sam poželela da otvorim novu temu.
Dakle, gde god da se okrenem imamo kontradiktorne stavove i savete oko toga kako se ponašati vezano za bebu ... Na primer, oko grčeva: nama jedna patronažna kaže da joj dajemo Hipp-ov čaj od komorača (11-120 ml dnevno), druga kaže nikako čajevi da ne bi dobila gastritis ili čir, "Halo Beba" kaže da se nikako ništa ne daje-oni ne preporučuju, dr na kraju kaže da sme sve (i kapi i čajeve, svi su OK)...

Da ne navodim sve primere, ali poenta je, po mom mišljenju, šta činiti kada dobijemo takve kontradiktorne savete ? Postupiti po sopstvenom osećaju? Pa, zašto onda postoje ljudi koji se školuju za to, ako ja sa završenim Filološkim fakultetom treba da znam najbolje ? I, najbitnije, kako da oprostim sebi ako pogrešim u odluci?

Nije mi poenta da se neko uvredi, molim vas da ne shvatate lično. Ja radim u školi, pa da neko krene sa negativnim mišljenjem o prosveti ne bih ga shvatala lično. A, ruku na srce, ima nas raznih i u zdravstvu i u prosveti, a i u drugim profesijama.
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:10:05   
Anoniman
Proceni sama - kad vise ne znam sta cu, onda lepo anketiram bake. One obe imaju po dvoje dece, zdrave i prave, lepo vaspitane i negovane. Ni u cemu nisu preterivale, tretirale su decu kao mala ljudska bica , a ne k'o zamorcice il ne daj boze bolesnike.
Mozda ce sad biti komentara tipa "ajmo onda u stalu, da se same porodimo, tako je bilo nekad bla bla truc truc", iskreno, od takvih bi najradije pobegla u onu praistorijsku pecinu, daleko od emancipacije i "najonovijh istrazivanja".

(odgovor članu Capa)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:20:22   
Capa
Moram da priznam da sam i ja često (ranije) komentarisala na taj način. Ali, sada ispade stvarno da su sva ta nova istraživanja koja se sprovode samo kontraproduktivna.
Mene stvarno izluđuje to što u nekim bitnim sferama dečjeg života (obrazovanje, zdravstvo i sl) ne možemo da sednemo, sklopimo stolove i usaglasimo stavove.
Ali, ja definitivno gajim utopističke ideje. Pa, šta ja očekujem kada nas 4 profesorke engleskog u školi ne možemo uvek da zauzmemo zajednički stav.
Ostaju nam forumi... user posted image da se žalimo i kukamo, pa možda neko negde pročita nečiji post i nekim se čudom angažuje da se stvari poboljšaju...  

< Poruku je uredio Capa -- 2.6.2011 9:21:00 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:21:23   
Anoniman
I jos nesto, kao majka jednog deteta, ne osecam se dovoljno kompetenom da ja nekome delim iskljucive savete, a posebno se grozim izraza "ni slucajno" kad je u pitanju recimo kravlje mleko, belo vino za desni i dubak/set_alica. Sigurno je da necu bebu hraniti kulenom i cokoladom niti da cu ga stavljati na nosu s 8 meseci , ali necu ni posto-poto pratiti sta americki ili neki drugi lekari iz "razvijenih" zemalja savetuju na osnovu petgodisnjeg iskustva.
Prosek i umerenost, to je moj moto.

< Poruku je uredio magiNS -- 2.6.2011 9:26:42 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:23:03   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Capa

Moram da priznam da sam i ja često (ranije) komentarisala na taj način. Ali, sada ispade stvarno da su sva ta nova istraživanja koja se sprovode samo kontraproduktivna.
Mene stvarno izluđuje to što u nekim bitnim sferama dečjeg života (obrazovanje, zdravstvo i sl) ne možemo da sednemo, sklopimo stolove i usaglasimo stavove.
Ali, ja definitivno gajim utopističke ideje. Pa, šta ja očekujem kada nas 4 profesorke engleskog u školi ne možemo uvek da zauzmemo zajednički stav.
Ostaju nam forumi... user posted image da se žalimo i kukamo, pa možda neko negde pročita nečiji post i nekim se čudom angažuje da se stvari poboljšaju...  

Koleginice user posted image user posted image
Sve u svemu, zalazem se za vakcinaciju, za poboljsanje opste higijene zivota, ali ne i za odbacivanje "starog" jer je "novo" ruzicasto i bajno naoko.

(odgovor članu Capa)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:33:43   
Jeca*
Ja sam se uvek vodila onom: "budala sluša svakoga i nikoga"...pa onda lepo poslušam sve savete, isflitriram i uradim po svome. A onda pustim dete da samo izabere šta mu prija. Po principu, toliko mi hvale espumisan, a moj sin imao grčeve jezive, ja iz očaja probam, njemu ne prija...džabe ga svi hvale, njemu ne prija. Ok...probam dalje. Ali imala sam neki svoj limit dokle želim da isprobavam, a gde odustajem. Ali polako, to se stiče iskustvom, mora da prodje vreme, kako se ti uhodavaš sa bebom tako ćeš i sama sve više sticati osećaj i shvatati šta ti je činiti.
Osluškuj druge, ali slušaj SEBE i svoje dete!

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:36:30   
Anoniman
Tuzno je to st o su i lekari neusaglaseni, cak i oni iste generacije. Zao mi je sto nasu dr moram da lazem u pojedinim stvarima, ali tako je jer ona ne dopusta alternatini pristup, iskljuciva je.
Kao sto rece Jeca - slusaj sebe i svoje dete!

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:37:46   
Jeca*
Ja recimo ne volim dubak i ne mislim da je dobar, iako sam ja kao dete imala dubak. Moje dete je htelo iskljčivo sve samo, pa i to prohodavanje, tako da ga nikad nismo ni stavili u dubak. Sa druge strane da je zapeo da hoće u dubak, da smo ga imali i da je hteo pošto poto, ja bih ga stavila.
Veliki sam protivnim varalice, ali sam u trenutku očaja ponudila svom sinu istu, on je pljunuo i nikako nije hteo da je prihvati. Ok, hvala, pomogao mi je user posted image
ali belo vino sam mazala jer sam imala utisak da pomaže
hranu sam uvodila od petog šestog meseca, ali sam mu u devetom dala da lizne čokoladu
sve pomalo, od svakog saveta ponešto, a najviše po ličnom osećaju. Da sam drugačije delala poludela bih da recimo poslušam nekog nešto pa se on ospe ili sl...ovako sam bila prepuštena svom majčinskom instiktu. DA li je to dobro ili ne, ne znam, ali ja sam tako funkcionisala. Sa drugim detetom, kad dođe, Bože zdravlje, nemam nameru da slušam "nove savete po novim pravilima" jer šta se bre promenilo za 2-3 godine pa da sad deca treba da rade ovo ili ono??? to mi je tako bzvz sto menjaju. Ja planiram da drugo odgajam isto kao prvo.

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:43:14   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Jeca*

Ja recimo ne volim dubak i ne mislim da je dobar, iako sam ja kao dete imala dubak. Moje dete je htelo iskljčivo sve samo, pa i to prohodavanje, tako da ga nikad nismo ni stavili u dubak. Sa druge strane da je zapeo da hoće u dubak, da smo ga imali i da je hteo pošto poto, ja bih ga stavila.
Veliki sam protivnim varalice, ali sam u trenutku očaja ponudila svom sinu istu, on je pljunuo i nikako nije hteo da je prihvati. Ok, hvala, pomogao mi je user posted image
ali belo vino sam mazala jer sam imala utisak da pomaže
hranu sam uvodila od petog šestog meseca, ali sam mu u devetom dala da lizne čokoladu
sve pomalo, od svakog saveta ponešto, a najviše po ličnom osećaju. Da sam drugačije delala poludela bih da recimo poslušam nekog nešto pa se on ospe ili sl...ovako sam bila prepuštena svom majčinskom instiktu. DA li je to dobro ili ne, ne znam, ali ja sam tako funkcionisala. Sa drugim detetom, kad dođe, Bože zdravlje, nemam nameru da slušam "nove savete po novim pravilima" jer šta se bre promenilo za 2-3 godine pa da sad deca treba da rade ovo ili ono??? to mi je tako bzvz sto menjaju. Ja planiram da drugo odgajam isto kao prvo.

Al sta ces kad ti kazu - ni slucajno?
Secam se demonizacije slanine i svinjske masti od pre 15ak godina - ni slucajno, nije zdrava, upotrebljavajte ulje.
Gle cuda, sad postoje stavovi da treba jesti hranu koja dolazi sa podneblja u kom se zivi.

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:47:33   
Vučko.ba.
IZVORNA PORUKA: Capa

 Postupiti po sopstvenom osećaju?


ovim pitanjem si odgovorila samoj sebi

mislim da postoji taj osjećaj koji dobijemo samim činom poroda

u masi savjeta treba svaka majka odlučiti šta prihvatiti ili odbaciti
Bogu hvala da postoje ljekari, što ne znači da ih u svemu treba slijepo slušati, jer neki preferiraju npr hipp neki neku drugu dohranu, neki ovaj ili onaj lijek itd, da li oni imaju naknadu od određenih proizvođača ne zalazim

ja sam radila onako kako sam ja smatrala da treba, nisam osuđivala nikoga ko ne radi kao ja , ali nisam dopuštala ni da mi popuje neko ko smatra da ja radim pogrešno

_____________________________

PENDREK JE ČUDO, MOŽDA ČAK I VEĆE NEGO HEPEK

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

(odgovor članu Capa)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:53:42   
Anoniman
Super temauser posted image
Ja sam vremenom naučila da verujem jednoj doktorici, i slušam je šta kaže. Ako ne zna, ne lupeta gluposti, nego šalje dalje, kod specijaliste. Mislim da je to osnova. I meni su patronažne govorile nipošto čaj bebi, ali kad sam pitala pedijatricu i ona je rekla da može, nisam se uopšte razmišljala. Imali smo jedan ispad sa tom dr, nisam joj poverovala pa lutala od dr do dr, i na kraju se ispostavi da je ona bila upravu. Baš sam se osećala glupo.
A mišljenja baba  ne uvažavam previše...ne zato što mislim da su glupe, naprotiv, niti mislim da su puno grešile, za tadašnja shvatanja, nego su pozaboravljale, a neće da priznaju. Pa lupeuser posted image

Ali eto, ima i stvari gde sama sa sobom, i predsobljem user posted image (to dođe RR), raščistim, kao za recimo dubak, čiji sam protivnik. Sve u svemu...što kaže Jeca, sa drugim ću kao sa prvimuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 9:55:46   
Lu
Ja sam slušala samo pedijatricu, nisam imala ni internet kad mi se sin rodio, imala sam neki svoj stav na osnovu nečega što sam pročitala i savjeta pedijatrice ali nju sam stvarno slušala.
Dijete mi je HB odraslo (4 godineuser posted image ) bez većih zdravstvenih problema, nije mi bilo bitno da li je pojeo 180 ili 150 iz bočice ni da li je spavao 1,5 sat ili 2 itd...
Vrlo sam opuštena mama i ne smetaju mi različiti stavovi, jedino što ja mislim o tome je da se pojedine mame puno bespotrebno nerviraju zbog tudjih odluka i savjeta, zauzmite svoj stav i drzite se toga.


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 10:02:40   
minavb
Joj, sta sve ja imam na ovu temu.user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 10:24:17   
Anoniman
Ja sam o ovome pisala ovde: Pedijatar nije Bog!

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 13:16:43   
Capa
Ja sam prvo mislila da samo ja prolazim kroz te stvari, ali onda sam skontala (kroz razgovore sa drugaricama, komšilukom i slično) da svi, ustvari, imamo iste razloge za nervozu u početku. Makar je tako kod nas bilo... Sada je već lakše. Već sam malo upoznala Kaću, pa provalim šta joj i kada prija, a šta ne.

Ali, poenta ove teme je bila: nebulozno je da ja, koja sam profesor engleskog jezika, treba da se ubijem zaključujući o njoj. Ja, kada držim nekome časove, ne tražim od njih da znaju bolje od mene, a kada nešto ne znam onda pitam drugog ...  

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 13:30:02   
VVVV
kad ljudi daju razlicite savete, znaci da je verovatno sve to okej. Ja uglavnom primenjujem princip 'probaj pa vidi da li detetu prija i da li radi posao' :))

(odgovor članu Capa)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 14:01:07   
vukosava
pazi tek mene, totalno sam neusaglasena:

- nisam koristila siroko povijanje
- dete mi spava na ledjima
- ne diram dete dok spava, ne okrecem ga
- ne dajem joj caj (po meni pun je kofeina)
- ne dajem joj ekstra vode
- cekam da napuni 6 meseci da pocnem sa cvrstom hranom
- kupam je svako drugo vece
- ne dajem AD kapi
- nisam koristila nista ekstra za grceve - mislim da je to normalan deo razvoja - dodju i prodju
- dubak necu kupovati (jos malo pa je van tezinske granice tako da i ne moram da kontam treba li ili ne, slomila bi ga)
- ne nosi cilibarsku ogrlicu
- ne nosi crvenu narukvicu
- ne slusam pedijatra sto posto

citam knjige, surfujem, trazim i cesto nesto sto cujem od nekoga je totalno drugacije on onog sto nadjem u literaturi i obrnuto...

user posted image

(odgovor članu Capa)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:00:32   
minavb
Vuko, kad se kaze caj, ne misli se na zeleni i crni caj, misli se na one ostale-voce, komorac, kim, mentu...

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:11:06   
pepeljuga
Ja citam, gledam, pitam, slusam, pa na kraju sve izmiksam i odlucim kako cu i sta cu. Do sada nemamo nikakvih problema, on je zdrav i veseo, zivahan, aktivan u svemu, to mi je dokaz da ni u cemu ne gresim user posted image
Na pedijatricu sam prestala da se oslanjam jos od onda kad mi je rekla da detetu ne dajem vodu, a bilo je 40 stepeni napolju. Naravno, sada imamo drugog pedijatra.
Po meni je najbolje informisati se a onda, uz sve informacije, slediti svoj instinkt i pratiti dete.


_____________________________

I''m sweet, romantic and traditional. I''m a bit prissy and naive, and I wont set_tle for less than a picture perfect life. (Charlotte York)

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:19:29   
Verus
Ako si samo dojila, znaci bez imalo dodavanja AD mleka, tvoj stari pedijatar nije pogresio.  Foremilk ili ti to prvo mleko koje dete halavo sisa u prvih 5 minuta je prakticno voda.  Ja sam ekskluzivno dojila 6 meseci, znaci od aprila do oktobra, i nikad joj nisam dala vodu.  Uvek je bila super, a gledas po kozi i fontaneli.  Zabluda je da se voda mora davati kod dojenih beba.  Kod ovih sto jedu formulu, je vec druga prica....
IZVORNA PORUKA: pepeljuga

Ja citam, gledam, pitam, slusam, pa na kraju sve izmiksam i odlucim kako cu i sta cu. Do sada nemamo nikakvih problema, on je zdrav i veseo, zivahan, aktivan u svemu, to mi je dokaz da ni u cemu ne gresim user posted image
Na pedijatricu sam prestala da se oslanjam jos od onda kad mi je rekla da detetu ne dajem vodu, a bilo je 40 stepeni napolju. Naravno, sada imamo drugog pedijatra.
Po meni je najbolje informisati se a onda, uz sve informacije, slediti svoj instinkt i pratiti dete.


(odgovor članu pepeljuga)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:22:23   
pepeljuga
Odlicno znam sve to, o svemu sam se dobro informisala, i jesam samo dojila ali i pored toga se ne slazem sa tim da se detetu ni ne ponudi voda, narocito po tako visokim temperaturama. I, on je uvek voleo da pije vodu, kao i sada. Nema veze, ja zato nikada ni ne pisem o tim temama, svako ima svoje misljenje user posted image

_____________________________

I''m sweet, romantic and traditional. I''m a bit prissy and naive, and I wont set_tle for less than a picture perfect life. (Charlotte York)

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:31:35   
Verus
Pa naravno, ja stojim da se detetu da kako ono zeli. Moja nije uopste  htela vodu, ali ni malo-a ja sam joj ponudila za 'svaki slucaj'.  Samo kazem da ne mora, a ne da se ne dauser posted image

(odgovor članu pepeljuga)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 15:50:18   
pepeljuga
To je to, usaglasile smo stavove user posted image

_____________________________

I''m sweet, romantic and traditional. I''m a bit prissy and naive, and I wont set_tle for less than a picture perfect life. (Charlotte York)

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 20:19:02   
vukosava
IZVORNA PORUKA: minavb

Vuko, kad se kaze caj, ne misli se na zeleni i crni caj, misli se na one ostale-voce, komorac, kim, mentu...


znam. al svejedno ne vidim zasto bi ga davala detetu

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Neusaglašenost stavova oko beba ...
2.6.2011 20:21:24   
vukosava
IZVORNA PORUKA: Verus RR

Ako si samo dojila, znaci bez imalo dodavanja AD mleka, tvoj stari pedijatar nije pogresio.  Foremilk ili ti to prvo mleko koje dete halavo sisa u prvih 5 minuta je prakticno voda.  Ja sam ekskluzivno dojila 6 meseci, znaci od aprila do oktobra, i nikad joj nisam dala vodu.  Uvek je bila super, a gledas po kozi i fontaneli.  Zabluda je da se voda mora davati kod dojenih beba.  Kod ovih sto jedu formulu, je vec druga prica....



slazem se. kad se izmuzavas tacno vidis kako prvo izlazi bas providno mleko pa tek posle ono gusce

formula je 80% voda. a mozes da sipas vise vode ako hoces da dodas vise vode


< Poruku je uredio vukosava -- 2.6.2011 20:22:18 >

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
Pet NAJLEPŠIH IMENA ZA DEČAKE od samo tri ...
Sve češće je praksa roditelja da deci daju zanimljiva i neobična imena koja imaju snažna značenja, a uz to se uglavnom t...



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here