|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Nuhalni nabor
3.1.2009 15:49:09   
Anoniman
Kada se meri? Zašto?
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 16:53:19   
MERYEN
Ja sam vecinu testova u trudnoci radila,nuhalni nabor se meri u 3 mesecu,to se meri na vratu i radi se na ultrzvuku 4d,meni je mera bila 7,9 i nesto zaokruzili su na 8,ako to nije u redu preporucuje se prekid trudnoce jer se radja nesposobno dete,i uglavnom rade starije trudnice jer je kod njih veci rizik.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:12:17   
mamy2
Mjerenje nuhalnog nabora ili nuhalne transpirencie se radi u 12.oj sedmici trudnoće,kasnije ne može.
Normalan nalaz,odnosno očitanje je do 3 mm, ako je preko tih mjera najčešće je da vas dalje šalju da radite triple test ili u krajnjem slučaju amniocintezu.Mjerenjem nuhalnog nabora se otklanjaju indikacije na određene malformacije ploda i radi se svim trudnicama(barem moj ginić radi svim trudnicama)a kasniji nalazi kao što su triple test i amniocinteza zavise od godina trudnice.Ovo zadnje su također riječi mog ginićauser posted image koji je btw skeptičan u pogledu triple testa jer kaže da je dosta nepouzdan nalaz.


(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:21:37   
MERYEN
Ne znam koliko ti je to precizna informacija da ne bismo plasili druge trudnice da je max.mera nn 3mm,meni su zaokruzili na 8mm i bila je odlicna,mislim da bi to valjalo proveriti,ne kazem da to nije tacno ali ako je nesto max.onda sve preko ne valja a moja mera je 8mm i ok je a mislim da je 7 idealno i tacno je to da se proveravaju dali postoje bolesti anomalija kod bebe.

< Poruku je uredio MERYEN -- 3.1.2009 17:29:16 >

(odgovor članu mamy2)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:26:24   
mamy2
Ovo što sam napisala ,nije bilo pretenciozno niti sa namjerom da uplašim nekoga,a informacija je tačna 100%
Zdravstveni sam radnik,bila sam tzv starija trudnica(32g),pa sam se detaljno informisala o tome.
Uostalom javiće se i druge žene sa svojim iskustvim.
LP

< Poruku je uredio mamy2 -- 3.1.2009 17:27:50 >

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:33:36   
MERYEN
Niko ne kaze da je pretenciozno,nego samo ne znam koliko je ta mera precizna,mozda su te mere kod vas takve da je max 3mm,a mozda kod nas postoje druge granicne mere zaista ne znam,ali mi je prosto ne logicno malo onda meni nebi bio rezultat ok a on ustvari jeste ok.

(odgovor članu mamy2)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:44:39   
stella
Meni je cini mi se bio 2,2 ili nesto slicno,kad nadjem nekad napisacu.


_____________________________

H A N A 26.09.2007

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:46:34   
gina
I meni je merenje radjeno u 12. nedelji i bilo je 1.2 mm za jednu bebu i 1.1 mm za drugu bebu. Max vrednost je 3mm kako pise na izvestaju sa ekspernog UZ. Radila sam ga u NS u ordinaciji dr. Vejnovic (jedan od nacelnika Ginekoloske klinike u KBC Novi sad i jedan od najvecih strucnjaka u Vojvodini)

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 17:52:27   
Jeca*
Meni su nuhalnu translucencu merili u 13-oj nedelji, uz triple test i bila je 1,2 mm

(odgovor članu gina)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 18:40:05   
guppy RR
I meni je rečeno, da je granica 3 mm. Ako je veća, šalje se na double pa na triple test.
Kod mene je bila 1,8 beba A, 1,6 mm beba B.
Merili su je u 12 3/7.

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 19:32:56   
MERYEN
Pa mozda su mene zbog toga slali na ostale testove,ne znam samo zasto mi je receno da je to dobro,a  bas cu da proverim sa svojim ginekologom.

Da ne bude da sam tvrdoglava kao maz.. mozda nisam u pravu upravo razmisljam i nista mi nije jasno mozda ja gresim,moguce ali cu ipak da proverim.

< Poruku je uredio MERYEN -- 3.1.2009 19:40:06 >

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 20:14:28   
guppy RR
Možda samo nisu hteli da praviš paniku po nepotrebnom i poslali te dalje na testove. I to može biti.

(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Nuhalni nabor
3.1.2009 21:50:00   
Anoniman
Prelistala sam sve svoje izveštaje od lekara, nigde ni reči o Nuhalnom naboru... ali negde u glavi imam neki br od 2mm. Mislim da je to rađeno, ne znam zašto nije zapisano, jer mislim da sam mamu posle pitala "Šta je to??? user posted image user posted image user posted image ", pa mi je objasnila. user posted image

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: Nuhalni nabor
4.1.2009 11:50:53   
Jeca*
Skrining na hromozomske aberacije na kraju prvog trimestra trudnoće

Ultrazvučnim pregledom u XIII ili XIV nedjelji trudnoće moguće je sa velikom sigurnošću otkriti najveći broj anomalija ploda, ali i neke znakove(markere) koji ukazuju postojanje hromozomskih aberacija(grešaka).

Langdon Down je 1866. godine uočio zajedničke karakteristike kod osoba sa trizomojom 21: nedostatak elasticiteta kože koji daje utisak viška kože na tijelu i pljosnato lice sa malim nosem.

Nagli razvoj i digitalizacija ultrazvučne tehnike devedesetih godina prošlog veka omogućio je vizualizaciju tog "viška kože" na vratu ploda krajem trećeg meseca trudnoće.

To zadebljanje vrata, označeno kao nuhalna translucenca (NT) ili dorzonuhalni edem DNE), pokazalo je visoku stopu korelacije sa Daunovim sindromom, ali i sa nekim drugim hromozomskim aberacijama.

U periodu između dvanaeste i četrnaeste nedjelje plod je sasvim formiran i veličine je 60-90mm, što omogućuje kvalitetnu vizualizaciju morfologije ploda, kao i većeg broja ostalih markera na hromozomske aberacije standardnim crno-belim UZ aparatima.

Osnovni morfološki detalji koji se vizualiziraju u ovom periodu su: glava (simetrija, cerebelum, horiodini plexusi, bočne komore, profil lica, gornja usna), prednji trbušni zid, leđa, gornji i donji ekstremiteti, kičma, srce, dijafragma, želudac, bubrezi i mokraćna bešika.

Biometrija ploda u tom periodu treba da obuhvata: mjere glave (BPD, FOD, HC, TCD, CM, BOD i IOD), duge kosti (femur, tibia, fibula, humerus, ulna, radius).

Osim navdenih parametara ultrazvučni pregled bio trebao da sadrži i ocenu položaja horiona, količine plodove vode i inserciju pupčanika.


Markeri na hromozomske aberacije

Markeri na hromozomske aberacije koji se mogu prikazati na kraju prvog trimestra trudnoće su:

1. Povećani nuhalni nabor preko 3mm,
2. Cistični higrom (septiran nuhalni nabor)
3. Odustvo nosnih kostiju
4. Pljosnato lice
5. Proširenje lateralnih moždanih komora
6. Odsustvo cisterne magne
7. Cista horioidnog pleksusa
8. Hipertelorizam
9. Hiperehogeni fokus u srcu
10. Hiperehogeno crijevo
11. Dudodenalna atrezija
12. Proširenje pijelona veće od 3mm
13. Povećanje mokraćne bešike preko 6mm
14. Skraćenje dugih kostiju
15. Klinodaktilija petog prsta na ruci
16. Omfalokela


Dalji postupak zavisi od drugih faktora, pre svega od starosti majke, rizika iz ranijih trudnoća, pariteta, broja žive dece itd.
Ako je pozitivan jedan marker dalja evaluacija je ekspertni ultrazvučni pregled koji se radi na četverodimenzionalnim ultrazvučnim aparatima (4D) koji imaju znatno bolju rezoluciju, mogućnost pregleda ploda u prostoru (3D i 4D), te naknadnu rekonstrukciju digitalne slike, što dodatno isključuje mogućnost grešaka dvodimenzionalnog prikaza.
Osim toga, nerijetko 2D aparatima nije moguće dobiti kvalitetan prikaz vrata ploda, a time i njegove debljine.
Uredan expertni ultrazvučni pregled tj. bez nalaza ijednog pozitivnog markera daje šansu veću od 95% da plod nema hromozomskih aberacija.


Kariotipizacija

Odluka o kariotipizaciji ovisi o nalazu ekspertnog ultrazvučnog pregleda, te o ostalim rizicima.

Značaj pomenutog ultrazvučnog pregleda jeste u tome što se njime može otkriti najveći broj anomalija ploda kao markera na hromozomske aberacije, što roditeljima daje dovoljno vremena da se odluče da li će prekinuti trudnoću ili se podvrći drugim pretragama radi donošenja konačne odluke.

Time se u značajnoj mjeri smanuje broj kariotipizacija koje su indicirane starošću majke i rizicima vezanim za ranije trudnoće te nasledna oboljenja u porodici.


Legenda: BPD-biparijetalni dijametar; FOD-frontookcipitalni dijametar; HC-obim glave; TCD-trasverzalni cerebelarni dijametar; CM-cisterna magna; BOD-biokularni dijametar; IOD-interokularni dijametar


IZVOR

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Nuhalni nabor
4.1.2009 12:28:44   
Anoniman
Jeco moja, ti si danas baš istraživački nastrojena. user posted image

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: Nuhalni nabor
5.1.2009 9:23:45   
MERYEN
Stigao mi email od mojeg doce kaze da je nn kod mene bio 1.78,i da su ga oni zaokruzili na 1.8,moja greska izvinjavam se.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:38:28   
eugenija
Pročitah sve, ja danas prvi put saznajem za postojanje nuhalnog nabora... I dalje mi nejasno gde se nalazi, jel to deo tela? 

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu MERYEN)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:40:29   
Mery
Da, mjeri se zadebljanje na vratu.

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:42:26   
eugenija
Šta ja saznajem u 8. mesecu trudnoćeuser posted image user posted image user posted image user posted image ... Hvala Mery!

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Mery)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:45:04   
Mery
Ma ne brigaj, to svi dr mjere samo sto ti ne kazu ako nema potrebe da radis dalje testove. Ako imas sacuvane nalaze oko 11. 12.  nedelje mozes procitati, mada ti sada i ne treba da se time zamaras. user posted image

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:46:19   
eugenija
Ma ne treba mi, da, samo mi bilo čudno da tek sada saznajemuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Mery)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:48:35   
tomic
Jel si radila dabl test i 4 d, ili 3d?

_____________________________

nadja, mamina lepotica!

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:50:06   
eugenija
IZVORNA PORUKA: tomic

Jel si radila dabl test i 4 d, ili 3d?


Radila sam dabl.


_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu tomic)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:54:26   
tomic
A, pa ja sam oba u isto vreme. cudo da ti to nisu predlozili. rade prvo 3d ili 4d, pa onda unesu neke podatke sa  pregleda i zajedno sa krvlju salju u laboratoriju. tako je bar bilo u mom slucaju. Tu se gleda taj nabor na vratu bebe, koji ako je preveliki tj. veci od 3 mm i ako beba tada nema nosnu kost ukazuje na daunov sindrom. mada, to je retka pojava, kao i daunova sindrom, zato ne brini, draga!user posted image

_____________________________

nadja, mamina lepotica!

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Nuhalni nabor
15.4.2009 12:58:34   
eugenija
Ma ne brinem uopšte, samo mi bilo smešno da tek sada saznajem za neke stvarčice user posted image user posted image user posted image

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu tomic)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here