|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Analiza ultrazvučnih nalaza
23.11.2008 16:39:30   
saka
U 23.nedelji trudnoce sam.Radila sam expertni ultrazvuk,pa me interesuje sta znace oznake BPD,OFD,AC,TT,TDC,CM,VA,VP,HL,UL,FL,TL?
Zna li neko?

---
dodala guppy:
Imamo članak
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
<-- KLIK


< Poruku je uredio guppy RR -- 3.7.2009 18:34:48 >
Direktna veza do poruke: 1
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
23.11.2008 18:41:10   
guppy RR
BPD (biparietal diameter) = prečnik glavice (od uva do uva)
OFD (occipitofrontal diameter) = prečnik glavice (od čela ka nazad)
AC (abdominal circumference) = obim abdomna
FL (femur length) = dužina butne kosti

Zna li neko za:
TT () =
TDC () =
CM () =
VA () =
VP () =
HL () =
UL () =

(odgovor članu saka)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
26.11.2008 22:39:16   
saka
hvala Guppy,zao mi je sto ja ne mogu tebi da pomognem oko tih ostalih oznakauser posted image

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: analiza ultrazvučnih nalaza
26.11.2008 22:49:05   
guppy RR
Nije problem, meni više ne trebaju  user posted image

I zaboravih prošli put napisati, da TT kod nas NEKADA znači teme-trtica; to je dužina bebe od temena do trtice naravno. Ne znam šta znači na tvom UZ.

user posted image

(odgovor članu saka)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
26.11.2008 22:49:41   
Anoniman
Ne znam ni ja šta su to. Pokušala sam da iskopam na netu - ali bezuspešno! user posted image  

(odgovor članu saka)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
4.1.2009 12:26:41   
Anoniman
U drugoj temi Jeca02 kaže:

Legenda: BPD-biparijetalni dijametar; FOD-frontookcipitalni dijametar; HC-obim glave; TCD-trasverzalni cerebelarni dijametar; CM-cisterna magna; BOD-biokularni dijametar; IOD-interokularni dijametar
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
4.1.2009 13:02:18   
Koka Loka
ANALIZA KRVI I MOKRAĆE

Analiza krvi i urina je obavezna u toku trudnoće, i obično se traži na početku, u sredini i na kraju trudnoće. Na nalazima ćete pronaći sledeće skraćenice:

KKS - kompletna krvna slika, govori o vrednostima svih parametara u krvi
L - leukociti (broj belih krvnih zrnaca), čije vrednosti lekaru govore o pojavi moguće upale. Pazite, vrednost koja je navedena kao normalna, ne odnosi se i na period trudnoće. U trudnoći su leukociti često povišeni i to se može, do određene granice, smatrati sasvim normalnom pojavom.(r.v.= 4.0 – 10.0 x109/l)
Hb - hemoglobin, crveni pigment u krvi, koji govori o mogućoj anemiji (ako je niži od navedene vrednosti)(r.v.=115 - 160 xg/l)
E - eritrociti, broj crvenih krvnih zrnaca, upućuju na anemiju ako ih nema u dovoljnoj količini, dakle, manje od 4 miliona(r.v.=3.7 – 5.2x1012/l)
T ili TR ili TRC - trombociti, govore o zgrušavanju krvi(r.v.=150 – 400x109/l)
HCT - hematokrit, govori o gustoći vaše krvi(r.v.=0.35 – 0.48vol%)
MK i VK - koagulogram, govori o zgrušavanju krvi
SE - sedimentacija, tj. taloženje eritrocita u izvađenoj krvi kojoj je u određenom odnosu dodato neko antikoagulantno sredstvo. Kod muškaraca, normalne vrednosti iznose od 3-5 mm za prvi čas, a kod žena do 9. Međutim, ovaj podatak je nevažan u trudnoći, jer je sedimentacija u toku trudnoće gotovo uvek povišena.
SE - urina - sediment urina, govori o mikroskopskom pregledu urina
UK - urinokultura, govori o postojanju (ili nepostojanju), kao i količini mikroorganizama u urinu, što predstavlja jedan od pokazatelja upale.
MCV – je srednja vrijednost zapremine eritrocita(r.v.=82 -99). Povecane vrijednosti MCV mogu se naci kod megaloblastne anemije (manjak folne kiseline ili vitamina B12), zatim kod smanjene funkcije stitnjace (hipotireoze), hronicnog opstruktivnog bronhitisa I emfizema-bolesti pluca), alkoholicara I kod oboljenja jetre(ciroze).
MCH – je srednja vrijednost kolicine hemoglobina u jednom eritrocitu(r.v.=27 – 32)
MCHC – je srednja vrijednost koncentracije hemoglobina u svim eritrocitima(r.v.=31-36%), cija povecana vrijednost moze da ukaze na dehidrataciju.
OGTT-test opterećenja glukozom.To je test tokom koga se prvo izvadi krv i odredi se nivo šećera u krvi, pa onda popijete zašećerenu vodu i nakon toga se vadi krv u razmacima od po jednog sata. Na osnovu rezultata koji se tako dobiju se određuje da li spadate u žene kod kojih se razvio problem sa šećerom u trudnoći ili ne.
Do 27. tjedna trudnoće preporuka je učiniti tako zvani OGTT (oralni test tolerancije glukoze) koji ukazuje na eventualni razvoj dijabetesa u trudnoći.

NALAZ ULTRAZVUKA

Na nalazima ultrazvuka, najčešće se pojavljuju sledeće skraćenice i evo šta one znače:

KDS ili KČS ili SOČ - otkucaji bebinog srca
GV ili GM - gestacijska vreća ili mjesak, odnosno vrećica unutar materice, koja je veoma važna u ranoj trudnoći,
CRL - eng. "crown rump length" je mera koja označava dužinu ploda u ranoj trudnoći, a predstavlja dužinu od temena do kraja kičmenog stuba.
EO - embrionalni odjek ili prvi oblik vašeg deteta
BPD - biparijetalni prečnik ili prečnik bebine glave
FL - eng. "femur length", predstavlja oznaku za dužinu bebine butne kosti
AC - opseg detetovog stomaka, kojim se procenjuje rast ploda i telesna težina
AFI - eng. "amniotic fluid index", je indeks koji označava količinu plodove vode
FD - fetalna dinamika - označava pokrete vaše bebe
BPP - biofizički profil kojim se ocenjuje stanje ploda, a sastoji se od fetalnih pokreta, tonusa, količine plodove vode i fetalnog disanja
BF - eng. "blood flow", označava vrednosti protoka krvi u krvnim sudovima ploda i time se procenjuje koja količina hranljivih materija i kiseonika kroz njih prolazi, a uključuje merenja u pupčanoj arteriji (AU), središnjoj moždanoj arteriji (ACM), fetalnoj aorti (AO), te u nekim venama kao što su pupčana vena VU), duktis venosus (DV) i slično.

Mere lobanje
BPD – razmak između dve temene kosti (biparijetalni dijametar)
OFD – razmak između potiljka i čela (okcipitofrontalni dijametar)
HC – obim glavice

Mere mozga
Va – širina prednjeg roga bočne moždane komore
Vp – širina zadnjeg roga bočne moždane komore
Hem – širina hemisfere (polovine mozga)
TCD – širina malog mozga (transcerebelarni dijametar)
CM – širina dela iza malog mozga (cisterna magna)

Mere vrata
NN – debljina vrata (nuhalni nabor)

Mere lica
IOD – razmak između očnih duplji (interorbitalni dijametar)
NK – dužina nosne kosti

Mere tijela
AC – obim struka (abdominalna cirkumferencija)
FL – dužina bedrene kosti (femura)
HL – dužina nadlaktice (humerusa)




< Poruku je uredio guppy -- 4.1.2009 15:10:27 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
8.1.2009 1:01:42   
leila
Kod mene posle cifre za TT stoji oznaka gr, tako da pretpostavljam da predstavlja neku tezinu....

(odgovor članu Koka Loka)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
8.1.2009 8:14:26   
Anoniman
TT je Telesna Težina
TD je Telesna Dužina

(odgovor članu leila)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:16:55   
Trcosava
ok evo kucam već 3x u pretraživač - otkucaji bebinog srca  i izbacuje mi par nekih tema - ova mi je najprikljadnija
elem, na discovery sam jednom prilikom gledala emisiju - od začeća do poroda - i tu su negde pomenuli da bebini otkucaji srca imaju veze sa majčinim otkucajem srca
jel se zna neki normalni broj otkucaja srca bebe od - do (kao što je za normalnog čoveka od 60-80)

moji otkucaji ne padaju ispod 100 (i pre trudnoće) a sad gledam u nalazu za nuhalni nabor - da je bebino srce kuca 165 otkucaja u minuti
(nemojte da me ubijete ako mašim teme pliiiiz)

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:27:21   
sneza24
Znam da sam negde citala o tome ali nemogu da se setim gde.I mislim da i treba da budu bebini otkucaji srca oko 160 u minuti.

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:34:44   
Trcosava
ma ja sam isto negde naletela, ali ne znam gde i videla neku cifru od 140
a baš sam uzela da kopam po analizama i videla 165 - ne brinem se ja - vidi mene doživela 29 sa sve ovakvim otkucajima user posted image user posted image user posted image user posted image
(tih 100 ja još nisam videla - obično mi je oko 130 otkucaja, pod naporom ide do 150 što je malo mnogo zar ne?)

(odgovor članu sneza24)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:49:29   
Anoniman
Koliko sam ja upucena normalni broj otkucaja bebinog srculenceta je duplo veci od naseg, tj. nama je normalno 60-80 a bebama 120-160. Evo ja vec treci put idem na CTG, prvi put je bilo oko 160, drugi 140-150, a teci(danas) oko 135-140. I doktorica kaze da je to sasvim u redu. A ja sam primetila da je beba prva dva puta bila budna i da se mrdala za vreme CTG-a, a danas je bas bila mirna pa su i otkucaji mirnijiuser posted image

(odgovor članu Trcosava)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:51:52   
Trcosava
pa i meni je to nešto u glavi - ali zamisli koliki bi onda otkucaj bio da je duplo od mog?????user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 18:54:16   
Anoniman
Ma ne, ne znaci da mora da bude duplo od majcinog, vec duplo od prosecnog odraslog, bar ja tako shvatamuser posted image

Iskreno, bilo bi mnoogo da je 200 u minutuuser posted image

(odgovor članu Trcosava)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
9.6.2009 19:42:09   
Trcosava
to :)
pitaću ja teta docu kad budem išla user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 15:28:05   
*iva*
Da li neko zna sta znaci ,,Lako pojacana ehogenost creva ploda"? 

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:07:18   
Republica
Iva, Ti si u drugom tromesecju ili....?
Ehogenost je svojstvo necega.Termin ehogenost se koristi pri UZ.
Znaci sonda UZ shalje visokofrekventne signale u ovom slucaju creva i prima ih nazad
kad se odbije od organa koji se posmatra.E sad to mozhe biti hiperehogeno(pojacano) i
hipoehogeno (smanjeno).
Da bi se sigurno dala dijagnoza ipak su potrebni dobri markeri.Jer sve zavisi od talasne duzhine sonde.
cesto se dobija lazhna procena.Zato ima nova tehnika Sono CT tehnika.
ta metoda bolje razlikuje strukturu creva.
Znaci uradi opet UZ ali kompjuterizovanom ultrazvučnom tomografijom - Sono CT tehnika.
 
Pozdrav user posted image

(odgovor članu *iva*)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:09:34   
Ana RR
Republica, čime se baviš?

Jesi li medicinski radnik?


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Republica)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:17:47   
Republica
Ana, imam blagu potku u medicini.Jednu godinu studija medicine i apsolvent na biologiji.
Inace radim na univezitetskoj bolnici u saradnji sa univezitetetom menagment.
Znanje latinskog mi pomazhe i ustaljena medicinska terminologija koja se stalno obnavlja
pri kontaktu sa lekarima i studentima.user posted image
 
user posted image
 

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:20:43   
Ana RR
Postoji tema Pitajte Mihi, pa bi i ti mogla tu da se uključiš i da pomogneš forumašicama koje imaju neka pitanja vezana za medicinu.



< Poruku je uredio Ana RR -- 3.7.2009 16:22:38 >


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Republica)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:28:05   
Republica
Ana, videla sa sad temu.
Vazhi skoknucu i tamo mada vidim jedna od diskutantkinja je sa dr. titulom tamo.
Lepo.Pomocicu koliko mogu.
 
user posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
3.7.2009 16:29:55   
Ana RR
Svaka pomoć je dobro došla user posted image

Pozz user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Republica)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Analiza ultrazvučnih nalaza
3.7.2009 18:33:22   
guppy RR
Jaoooooooooo pa jel moguće...
imamo divan članak na RR o tumačenju UZ nalaza, a nismo ovde ostavile link. Ufff!
Evo ga:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
<-- KLIK

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: analiza ultrazvucnih nalaza
14.7.2009 19:36:15   
*iva*
Draga Republika hvala na odgovoru puno puno puno!user posted image
Radjena mi mje amniocinteza u 17+5 nedelji, na expertnom uz sam bila u 22+5 nedelji i tada su videli lako pojacanu ehogenost. Zakazali su mi kontrolu za tri nedelje i (25+5) i sve je bilo u redu, a ehogenost je postala diskretna (kako mi je pokazala dr samo par tackica je ostalo i ona kaze da je to najverovatnije od amniocinteze i da se cesto desava nakon nje). Ali me je pitala da li smo imali slucajeve tezih bolesti u porodici (nismo!), i sada iako mi je rekla da vise kod nje ne moram dolaziti i dalje samo brinem...user posted image   Dr u mom domu zdravlja mi nije nista rekla na sve to...

Sta mi je ciniti? user posted image

Puno pozdrava


(odgovor članu Republica)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
Porođajna priča: Moja beba je imala moždan...
Mali Tim je bio dugo očekivano dete. Svi smo mu se radovali, i mama i tata, kao i njegova starija sestra Tia.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here