|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 14:56:28   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: vukosava


IZVORNA PORUKA: Tash

Pa kada onda razgovaraju Vuko? Sa 4god?
Ja sam Markom razgovaram. Dobijam smislene odgovore, i smislena pitanja, želje, molbe. Savršeno komuniciramo, naravno ne o kvantnoj matematici, ali o Pepa Prasetu bez problema.



Ti sto su ispod 20 reci mozda nikad ni pregovore.


Shvatila sam, ali mi je i dalje 20 reči malo.

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 151
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 14:56:48   
minavb
E vi ga sad preteraste. Vanja ne govori a nije autističan. Mnogo dece kasnije progovori bez nekog naročitog razloga, a neka kasne zbog nekih drugih poremećaja u razvoju komunikacije koji nemaju nikakve veze sa autizmom.


_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 152
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 14:57:20   
vukosava

IZVORNA PORUKA: Tash

IZVORNA PORUKA: vukosava


IZVORNA PORUKA: Nedja RR

Po meni je to malo, 20 reči, i ne znam nkoga ko pod "progovorio" podrazumeva gaga gu gu. Možda je to granica za autizam, ali po meni svakako nije prosek.


Pitajte sta oko toga misle majke kojima dete nista nije reklo do treceg rodjendana a koga doktori po Srbiju tese, ma bice to sve ok, to je sve faza i to cuveno: "Svako dete je drugacije". Znam takve slucajeve.

To je samo metod pracenja da se sto ranije otkrije ako dete ima neki razvojni poremecaj.


Lično mislim da takve mame ne pričaju dovoljno sa decom, ili to ne rade na adekvatan način (bez namere da ikoga uvredim).



Tash, autizam nije samo poremecaj vezan za majku i njen trud (adekvatan ili neadekvatan).

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 153
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 14:59:39   
vukosava
Tash, a kolika su tvoja deca?

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 154
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 14:59:46   
Anoniman
Ja nisam rekla da se mame ne trude dovoljno sa decom pa postanu autistična, već sam mislila da zdrava deca sa skoro dve godine treba da znaju više od 20 reči i da se to postiže razgovorom sa detetom. Takođe, ne razumem majke koje tepaju u razgovoru sa decom pa se posle trude da isprave dečije greške u govoru. 

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 155
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:00:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: vukosava

Tash, a kolika su tvoja deca?


Luka ima 6 godina, a Marko će sad za koji dan 2. Zašto?

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 156
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:00:40   
snješka
Moje dijete ima dvije godine, a zna da kaže 7 riječi i 100% nije autistično. Razvoj govora neme veze sa količinom razgovora između majke i djeteta, a najvažnije je da autizam nema nikakve veze sa majkom, a ni sa ocem.

< Poruku je uredio snješka -- 31.8.2012 15:02:04 >


_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 157
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:01:48   
Anoniman
Onda definitivno ima veze sa TV-om. user posted image

(odgovor članu snješka)
  Direktna veza do poruke: 158
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:03:21   
Anoniman
Kao prvo, ovo nije tema o autizmu, niti pričamo o povezanosti autizma i tv-a.
Drugo, mina, to što Vanja nije progovorio jeste ok, ali postoji neki prosek za svaki uzrast, i samo o tome je reč. Niko ne kaže da je dete sto posto autistično ako ne progovori, nego da postoji neki prosek za određeni uzrast.

Vukosava...to što je dete ceo dan sa mamom ne znači da mu je majka ceo dan stopostotono posvećena, naprotiv, te mame i skuvaju, i opeglaju, i operu, i to uglavnom, u Srbiji, uz muževe i roditelje koji po ceo dan rintaju, a ono malo vremena što provode sa detetom u igri, zapravo stave dete pred tv, da one malo odmore. To pričam o barem 50 posto majki.
A to kako ti objašnjavaš stanje u Americi me samo natera da se zapitam zašto bi iko normalan otišao tamo sa željom da mu dete odgajaju, očito mutave vaspitačice, sa 20 druge dece sa kojima neće imati nikakvu komunikaciju, i da onda kad mama dođe sa posla (kao da ovde nema žena koje rade, a najbitnije je posle prvog rođendana pričaaaati sa detetom), šta, kuva, pere, pegla, i ne vidi svoje dete? Jer tako ispadne.

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 159
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:03:49   
sneza24

IZVORNA PORUKA: vukosava

IZVORNA PORUKA: sneza24

Po meni dete je pocelo da prica onda kad prosiri fond reci na vise od 20 i kad zna da sklopi proste recenice : tata radi,daj vodu
David je pocetkom januara poceo da prosirava svoj recnik a do tad ih je znao mozda deset_ak i tako je svaki dan izgovarao po nesto novo da bi vec krajem januara poceo da sklapa proste recenice kao gore navedene.Tad je imao 2 god i 5 meseci.



Moja odavno koristi dve reci zajedno koje imaju smisla ali ja jos uvek ne bih to nazvala "progovorila". Nesto sto ;ici na reci je bilo davnih dana onda kad je rekla baba mama to je bilo kad je bila malecka. Ali to nije razgovor vec decja vezba.

Ali to je pocetak pricanja.On je vrlo brzo poceo da prosirava recenice.Jos uvek ne prica tecno ali dosta razumljivo jer ga sad svi razumeju sta prica a ne kao na pocetku kad sam ga samo ja razumela.

_____________________________

Nije vazno sto ne cinimo dobro, vazno je da ne cinimo zlo. - Mesa Selimovic

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 160
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:04:34   
snješka

IZVORNA PORUKA: Tash

Onda definitivno ima veze sa TV-om. user posted image


user posted image
Pa nisam baš sigurna. user posted image S je počela da priča mnogo prije drugog rođendana, a gledala je tv isto koliko i V sada gleda. Ima tu mnogo faktora koji utiču i svakako je tačno da je sve individualno i da ne treba praviti problem sve do negdje oko treće godine.

_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 161
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:05:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Nedja RR

Kao prvo, ovo nije tema o autizmu, niti pričamo o povezanosti autizma i tv-a.
Drugo, mina, to što Vanja nije progovorio jeste ok, ali postoji neki prosek za svaki uzrast, i samo o tome je reč. Niko ne kaže da je dete sto posto autistično ako ne progovori, nego da postoji neki prosek za određeni uzrast.

Vukosava...to što je dete ceo dan sa mamom ne znači da mu je majka ceo dan stopostotono posvećena, naprotiv, te mame i skuvaju, i opeglaju, i operu, i to uglavnom, u Srbiji, uz muževe i roditelje koji po ceo dan rintaju, a ono malo vremena što provode sa detetom u igri, zapravo stave dete pred tv, da one malo odmore. To pričam o barem 50 posto majki.
A to kako ti objašnjavaš stanje u Americi me samo natera da se zapitam zašto bi iko normalan otišao tamo sa željom da mu dete odgajaju, očito mutave vaspitačice, sa 20 druge dece sa kojima neće imati nikakvu komunikaciju, i da onda kad mama dođe sa posla (kao da ovde nema žena koje rade, a najbitnije je posle prvog rođendana pričaaaati sa detetom), šta, kuva, pere, pegla, i ne vidi svoje dete? Jer tako ispadne.


user posted image

Sada odoh kući jer je Nedja pojasnila moje razmišljanje. Hvala Nedjo!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 162
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:20:03   
Modessty
Baš se zaprepastih, a onda je Nedja rešila stvar glasom razuma user posted image
Danilo voli i tv i kompjuter i telefon... Igra igrice na kompu (neke baš kao za njega), tv je uključen na Ultru, Minimax ili babytv... Nekad se zagleda, a neka uopšte ne obraća pažnju.
U početku smo samo gledali Babytv, Giggle Bellies (njih je obožavao)... Onda su sa oko 2 god postali interesantni: Lego ninjago, Malo kraljevstvo, Nuki, Meda Čarli i na kraju Pepa. Štrumfove uopšte ne voli, a Nodija malo baci pogled i zafrkne.
Prve reči mislim da su mu bile mam i baaa, sa oko 6 meseci. Sa godinu i neki mesec moja bratanica Lara je brbljala u najveće neki svoj jezik, a Danilo je govorio možda dvadesetak reči onako čisto. I nije brbljao kao Lara već je pričao vrlo malo i to samo kad treba da kež ono što lepo izgovara. Onda se oko drugog rodjendana situacija okrenula i Danilo je počeo baš tečno da priča, da sastavlja rečenice, a Lara je i dalje brbljala apsolutno nreazumljivo čak i za njene roditelje. Sad oboje sasvim lepo pričaju, samo im slovo r zadaje muke.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 163
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:35:36   
Anoniman
Ja sam verovatno najveći protivnik igrica u univerzumu, prići će im kad bude jedini u društvu koji ih ne igra, pa da se ne izdvaja. Tek tad.

(odgovor članu Modessty)
  Direktna veza do poruke: 164
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:38:43   
minavb
Vanja zna da kaze ne, oce, nece, sokic mama, tata, njama, ajde, ajde cao, de si, ko to, zezdica, zna reci na engleskom o kojima sam pricala ( macka je prvo bila akata, pa ket, pa mata a sad je Megi jer se tako njegova macka zove). Ponavlja nesto za nama, lepo nesto gresi, ali ne govori. Vanja je rastao u posebnim uslovima, ali je dete sa oko kog smo se mnogo trudili. Znaci to sto on ne hovori kao prosecno dete i ne jede sam niije pokazatelj da je autistican ili da smo mi losi roditelji, vec da je razvio odredjene mehanizme odbrane koji su uticali na njegovo ponasanje.
Ja ne volim generalizacije i ukalupljavanje. Za mene, pa ni u mom poslu, ne postoji prosecna zena, covek, dete, i svakome se mora pristupiti individualno. Zato je dobro imati porodicnog, tj izabranog lekara, mada je kod nas i to naopako. Znate li da prema glupim starim normama, prosecna zena treba da ima 55 kg i visoka je 165 ili 170cm? Zar to nije glupost?

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 165
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 15:53:30   
Maslacak15
Koliko ja znam, kao i mnoge druge stvari u razvoju dece i razvoj govora ima veliki spektar normale. Cak je i obdarenost relativna. Naime, iako se sa jedne strane za decu koja izuzetno rano progovore moze reci da su obdarena, odredjeno kasnjenje ne znaci da su deca manje nadarena a kamoli autisticna. Naime postoji grupa izuzetno obdarene i inteligentne dece koja kasnije progovori. Ali obicno preskoce faze u razvoju. Dakle pocnu da pricaju odjednom, ali kompleksnije konstrukcije preskacuci usputne medju stanice koje su njihovi vrsnjaci prosli mozda pola godineranije. Naravno ne kazem, da treba ignorisati ako dete zaostaje za vrsnjacima, niti se ustrucavati na vreme potraziti strucnu pomoc ako je potrebno ali ne treba ni izvlaciti zakljucke na precac. Nekad treba imati strpljenja.

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 166
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 16:30:49   
liliana

IZVORNA PORUKA: minavb

E vi ga sad preteraste. Vanja ne govori a nije autističan. Mnogo dece kasnije progovori bez nekog naročitog razloga, a neka kasne zbog nekih drugih poremećaja u razvoju komunikacije koji nemaju nikakve veze sa autizmom.


Moj bratanac je imao više od 3 god. kada je progovorio. Do tada mu je sve što mu se sviđa bilo:"Am", a sve što mu se ne sviđa:"Ne". I ništa više od toga. Sad kreće u školu i priča kao navijen.
Tina isto slabo govori. Ja se zezam da je nasledno, jer sam ja kasno progovorila. Imam običaj da kažem za nju da "priča po potrebi", jer joj je sve potaman (kao u onom vicu o Crnogorcu!). To mi je isto i pedagog rekao-da joj se sve ugađa, pa ona i nema potrebe da mnogo govori.
Prije neko veče smo zanemeli: Ulazi Tina kod moje mame u kuću i kaže:"Baba, daj mi neki sokić!" Mi u čudu-dete koje neće da govori, odjednom izgovori celu pravilnu rečenicu. Moja mama kaže da sam i ja tako u njenom uzrastu slabo govorila, samo po par reči, a onda jednog dana dovela mamu u dnevnu sobu i rekla:"Tata čita novine!"; a oni su bili u čudu.
Kod nas se gleda TV, i mislim da govor i TV nemaju nikakve veze.

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 167
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 17:05:32   
vukosava

IZVORNA PORUKA: Nedja RR

A to kako ti objašnjavaš stanje u Americi me samo natera da se zapitam zašto bi iko normalan otišao tamo sa željom da mu dete odgajaju, očito mutave vaspitačice, sa 20 druge dece sa kojima neće imati nikakvu komunikaciju, i da onda kad mama dođe sa posla (kao da ovde nema žena koje rade, a najbitnije je posle prvog rođendana pričaaaati sa detetom), šta, kuva, pere, pegla, i ne vidi svoje dete? Jer tako ispadne.


Pa taj neko normalan ne odlazi u Ameriku zbog govorne sposobnosti deteta vec zbog sansi koje ce to dete da ima kad poraste.

Ja se zene zezam, karikiram situaciju. Provode ovde ljudi dosta vremena sa detetom, zavisi sve od drustvenog sloja u kom se nalaze. Siromasni manje, bogatiji vise... Bogate zene u SAD ne rade uopste vec su stay home moms ( ne kaze se domacica nego stay home mom - majka koja je ostala kuci) . Sto vise imaju para, to manje imaju potrebe da rade. Sirotinja i srednja klasa ovde stavlja decu u obdaniste.

Ja licno tih problema nemam jer mi jedete 100 % svog dosadasnjeg zivota provelo sa roditeljima (sa jednim roditeljom doduse vise sa drugim manje). Ja sam sa mojim detetom ujutru do 10 i uvece posle 6. Kad je budna ja sam sa njom ako sam kuci. A tata je sa njom svo ostalo vreme.

Mina: ja se ne razumem u tu srpsku vunderkind decu koja tecno govore sa dve godine, ali moja cerka sa svojih 20 meseci je vise priblicnija tvom Vanji. Zna da kaze nesto tipa: mama, tata, baba, ajde, evo bebe, njam njam, i tako neke sitne reci i sitne recenice. Ali da govori tecno (ja zamisljam onako kao odrasli da brblja) daleko od toga.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 168
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 17:49:31   
Ana RR
Čitajući ovde kako neke bebe sa 5,6 ili 7 meseci već uveliko govore mama, tata, baba itd. ja sam bila prilično zabrinuta, jer moje dete sa 10 meseci nije znalo ništa da kaže a ni da pokaže (taši, taši, gde zeka pije vodu, gde je pametna glava..) smejao se na sve to ali da ponovi nema šanse.
Tada sam pričala sa njegovom fiziot. i ona je rekla da se gruba i fina motorika ne razvijaju u isto vreme i da on ide dosta unapred sa grubom motorikom tako da će fina doći malo kasnije, verovatno kada bude prohodao. Tačno tako je i bilo, sa 10,5 meseci je prohodao, sutradan je rekao baba, posle par dana mama, a sve ono što nije znao da pokaže je pokazao u dva dana.
On sada sve razume što mu kažem, čak mi i odgovara sa sve gestikulacijom ruku ali na svom jeziku, po ceo dan mu pričam, opisujem šta radim, šta uzimam, gde stavljam itd.. ne pričam bebećim jezikom već govorim normalno. Koliko će sve to uticati na njegov razvoj ja ne znam, ostaje da vidimo. Dr nam je rekla da ima veliki potencijal i da ga stalno stimulišemo nekim igrama, preprekama koje treba da savlada sam, ne drži ga mesto da bih mu čitala nešto a i ne razume to još uvek ali čim dođe u neku mirniju fazu (pod broj jedan, da ne jede knjige user posted image ) to će nam biti obavezno.


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 169
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 18:17:20   
Anoniman
Vukosava, ako je tebi dete koje propriča sa dve godine vunderkind, onda mi je zaista zao što sam započinjala razgovor sa tobom.

(odgovor članu Ana RR)
  Direktna veza do poruke: 170
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 18:45:21   
vukosava

IZVORNA PORUKA: Nedja RR

Vukosava, ako je tebi dete koje propriča sa dve godine vunderkind, onda mi je zaista zao što sam započinjala razgovor sa tobom.



Sve zavisi sta podrazumevas pod proprica. Ja podrazumevam da govori kao odrasli, bez greske sa punim vokabularom.

A ne znam zasto bi ti bilo zao da razgovaras sa nekim? Ne kapiram bas tu neku suptilnu ironiju ako to treba da bude...

Ja niti sam pedagog niti pedijatar da se razumem sta radi prosecno dete od dve godine. Moje ima jos 4 meseca da gura do toga pa cu videti sta moje radi. Drugu decu to godiste ne poznajem niti vidjam. A moje je daleko od tecnog razgovora odraslih pa na osnovu toga i moja nemusta pretpostavka da su deca koja pricaju sa dve godine vunderkindi.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 171
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 18:51:29   
Anoniman
Propričati nikako ne moze da bude isto što i tečno pričati punim vokabularom. Kako se onda zove sklapanje prostih rečenica, Mama daj vode i slično, ako to nije propričavanje? I nigde nisam videla da je iko napisao da mu dete sa dve godine tečno priča kao odrasla osoba, ne znam zbog čega je tebi sve tako crno belo. A kad kazem da mi je zao što sam započela razgovor, to znači da sam trebala od starta da predvidim da ništa konstruktivno iz razgovora neće proizaći, ako ti smatraš da je dete od dve godine, koje kaze "Mama, spava mi se" ili "Hoću da idem kući" genije, jer ja to smatram normalnim. A normalno mi je i da ne priča ništa, normalno mi je i da priča više od toga, nikako ne bih tu decu svrstala u vunderkindove.
I da, slazem se da to "prosečno" često nema neku potporu u praksi, ali neke smernice postoje, i to je činjenica, nisam ja sad to izmislila, niti ja kazem da je to tako ispravno. To je ono što većina doktora kaze.

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 172
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 18:53:39   
Ana RR
Jedino dete koje ja znam a da je sa dve i tri godine pričalo skoro kao odrastao čovek je ćerkica mog brata (sada ima skoro 6 godina). posle svakog viđanja sam ostajala u šoku jer je imala ogroman fond reči, recitovala pesmice, sklapala rečenice maltene bez greške.. za mene je to bilo neverovatno. Sa njom se ništa posebno nije radilo, kao i sa svakim drugim detetom, valjda je ona prosto takva. 

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 173
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 18:55:23   
vukosava
Pa izgleda da je sve do tog razumevanja definicije sta znaci "tecno prica". Ja sam to drugacije razumela.

Ja bi pre rekla pocinje da komunicira.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 174
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 19:11:02   
vukosava
Evo da citiram Ringeraju samu:

Dete od 12 do 17 meseci (govorni razvoj): klikni : "Prve reči: Do 18. meseca mališan upotrebljava od pet do dvadeset_ reči, a razume ih mnogo više."

Dete od 18 do 24 meseca (govorni razvoj): klikni: Govor se najbrže razvija u ovom razdoblju. Detetov rečnik poveća se sa otprilike 10, na više od 100 reči. Tome doprinosi stalni interes za stvari u okolini, pokazivanje prstom na njih, kao i stalna pitanja “šta” i “šta je to”. Kada dete usvoji oko 50 reči, počinje da međusobno povezuje po dve reči u jednostavne rečenice."

< Poruku je uredio vukosava -- 31.8.2012 19:15:48 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Zvončići no.1
video
Kad padne prvi sneg, kad zabeli se breg, na put se sprema tad, taj deda večno mlad,...
Slaba motorika, ravna stopala, loš govor -...
Veliki izazov današnjeg vremena su savremene tehnologije. Tu je, naravno, televizija, ali primat preuzimaju mobilni tele...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here