|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 19:14:06   
vukosava
Dakle, pitanje na upitniku za decu ovog doba da li koriste preko 20 reci ima smisla. Nisu sva deca ista naravno ali postoje ljudi koji se bave pedagogijom, proucavaju decu, mere im reci koje ona znaju da izgovore i verovatno i pisu ovakve stvari. A to, koliko mi kao mame znamo da tacno kazemo sta je nase dete radilo pre 4 meseca, pre godinu dana, to je sve relativno - da ubacim i ja novu maksimu (nije svaka majka ista uz ono nije svako dete isto).

Pa evo mame, mozemo da brojimo pa da vidimo koliko nam TV usporava ili ubrzava razvoj govora deteta. Pa da po tome i bazdarimo minutazu.
do 17 meseci <= 10 reci
od 18-24 meseca <= 100 reci

< Poruku je uredio vukosava -- 31.8.2012 19:16:53 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 176
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 21:52:57   
ana77
Mislim da se tvoje dete Vukosava suocava i sa bilingvizmom ako ide u americki vrtic i to dodatno moze da uspori razvoj svakog jezika pojedinacno ako se ne varam. Mada ne mislim da tvoje dete nesto kasni, iskreno.

Moje dete je relativno slabo pricalo, mislim da cak ni posle drugog rodjendana nije mogla da sklopi dve reci u recenici, mada je pojedinacno znala dosta reci. Sada ona odlicno govori (hvala Pepi Prasetu :D) s tim sto npr izgovara "L" potpuno pravilno, a i "R" osim ako je izmedju dva suglasnika (Vrti, Prvi itd), to jos uvek nije savladala ali na pocetku reci i ako je vezan za bar jedan samoglasnik potpuno fino izgovara.
I da, pesmice nije htela nikako da recituje, samo poslednju rec je dodavala do pre petnaest dana i to nevoljno, a sad odjednom recituje i peva sve ono sto smo joj mesecima citali, samo se u trenutku otvorila (sad ce 2.5 godine). Bratanica MM koja je tri meseca mladja od moje Sonje je sa 17 meseci tecno brojala do 10, a sa 19 recitovala pesmice iz cika Jovine pesmarice. A ta devojcica je recimo prohodala sa 14 meseci, a moja Sonja sa 9 npr.
Tako da je to individualno.

Mislim da se Vukosava pogresno izrazila jer je 20 reci verovatno granica za potencijalni autizam, a sve preko toga je super. Posebno ako nemas kontakta sa drugom decom onda nema sanse da mozes da znas sta sve dete u nekom uzrastu moze ili ne moze - ja imam sestricinu rodjenu u novembru 2009, moje dete je u martu 2010, i dve bratanice od MM koje su rodjene jedna u junu, a druga u avgustu 2010, tako da stalno imam uvid u njihov razvoj i onda mogu da poredim mada je i to nekad glupo i nepotrebno ali eto mozes da vidis neki prosek i uzorak.

Glavno da mi nasu decu volimo i da ih pratimo, a ako dodje do usporenja nekog u razvoju samo treba odmah reagovati jer se to u ovom uzrastu resava mnogo lakse nego kasnije, posebno kad krene osnovna skola i decija surovost na svaku razlicitost. Moje dete je recimo pocelo da muca i sad cemo je voditi kod logopeda da on zakljuci da li je prolazno ili treba da se radi na tome. Recimo ja sam joj obratila paznju da polako prica i od tad skoro i da ne muca jer je sama postala svesna sta radi, cak i samu sebe opomene, kaze "pricaj polako" kad se zaglavi na nekoj reci. Meni je kljucno da se svaki problem uoci i sto pre resi ako postoji.

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 177
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:22:49   
Anoniman
Znate li da prema glupim starim normama, prosecna zena treba da ima 55 kg i visoka je 165 ili 170cm? Zar to nije glupost?


Ja sam ta! Jedna sasvim prosečna žena! user posted image


Zna da kaze nesto tipa: mama, tata, baba, ajde, evo bebe, njam njam, i tako neke sitne reci i sitne recenice. Ali da govori tecno (ja zamisljam onako kao odrasli da brblja) daleko od toga.


Marko priča u trećem licu jednine o sebi (Daj Maki čipsa), ali s druge strane zna da priča i u prvom licu jednine (Neću). Dakle... tečno... pa meni je to tečno za nekoga od dve godine.


Sve zavisi sta podrazumevas pod proprica. Ja podrazumevam da govori kao odrasli, bez greske sa punim vokabularom.


Moram da primetim da onda dosta ljudi koje svakodnevno slušam i čitam još uvek nije propričalo.



< Poruku je uredio Tash -- 31.8.2012 23:23:14 >

(odgovor članu minavb)
  Direktna veza do poruke: 178
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:26:06   
snješka

IZVORNA PORUKA: Tash


Sve zavisi sta podrazumevas pod proprica. Ja podrazumevam da govori kao odrasli, bez greske sa punim vokabularom.


Moram da primetim da onda dosta ljudi koje svakodnevno slušam i čitam još uvek nije propričalo.




user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 179
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:27:07   
Anoniman
Nije smešno. Tužno je. user posted image

(odgovor članu snješka)
  Direktna veza do poruke: 180
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:29:17   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: vukosava

Evo da citiram Ringeraju samu:

Dete od 12 do 17 meseci (govorni razvoj): klikni : "Prve reči: Do 18. meseca mališan upotrebljava od pet do dvadeset_ reči, a razume ih mnogo više."

Dete od 18 do 24 meseca (govorni razvoj): klikni: Govor se najbrže razvija u ovom razdoblju. Detetov rečnik poveća se sa otprilike 10, na više od 100 reči. Tome doprinosi stalni interes za stvari u okolini, pokazivanje prstom na njih, kao i stalna pitanja “šta” i “šta je to”. Kada dete usvoji oko 50 reči, počinje da međusobno povezuje po dve reči u jednostavne rečenice."


Ovo mi se čini u redu.

Ono oko čega se Vukosava i ja očigledno nismo razumele je to da njeno dete ima 20 meseci, i ja sam shvatila da dr očekuje da sa 20 meseci mala zna svega 20 reči. Jer, to - po meni nije ok. Mislim da bi deca u tom uzrastu trebala znati više, baš kao što je i navedeno o citiranom postu.

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 181
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:50:19   
Yula
Jaoj, ma ne verujem da ako dete ne povezuje reci u recenicu i zna manje od 20 reci pre 2. rodjendana upucuje na autizam, jer sin od moje najbolje drugarice sa pune 2g. nije znao ni jednu rec, osim mozda mama i tata. Tek sa 2.5 - 3 je poceo po malo da prica ali nista cisto, sve nepravilno izgovara. Mali sigurno nije autistican, ali jeste hiperaktivan. Nisu dr postavili dijagnozu, ali to je toliko ocigledno.

Lazar za neki dan puni 15m, izbegavam da ga dugo drzim uz TV, mada je skoro stalno ukljucen, obicno se vrte muzicki kanali i on odavno peva Ce-ce-ce, ija-ija-ooo, ma-ma-maaaj.... To su sve delovi raznih pesama user posted image Govori odaaavno mama, tata, baba, deda, ali praktivno nikoga ne doziva tim recima, ali zna ko je ko i kada prica sa tatom telefonom uvek kaze tata ili mi da mob. i kaze tata, znaci da ga zovem. Kaze zeza ( zvezda ) tjetje ( cvece - tj sam napisala u zamenu za c-kao curka user posted image ) da, ne, ajde, nece, Jaaaaje ( Lale, njegov nadimak ). Mada, za DA mislim da ne zna sta znaci, izgovara ga kada telefonira, kaze Aja, daaaa... ( alo, da ), ali ne i nece odlicno zna, hehehe... Ima jos reci koje zna, ali sam zaboravila sada.

Kada je na nosi pustam mu TV i to Traktor Toma, iskljucivo srpsku sinhronizacicu ( inace je najbolja user posted image ) i najcesce epizode gde masine govore. Priznajem da ga uopste ne ucim novim recima, ali mu pricam stalno, razgovaram sa njim kao da je veliki. Mislim da ce dosta reci izgovoriti do 18 meseci jer vidim da ga strasno sve to zanima i brblja stalno.

_____________________________

Ljubav, sreca i najveca radost:

Lazar 06.06.2011.

Stevan 20.08.2013.


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 182
   RE: TV usporava razvoj govora
31.8.2012 23:50:21   
isidora88
sta sad neka deca koja nisu propricala sam 20 meseci su glupava?user posted image
mateja prica po malo,ne znam koliko reci zna nosam brojala ali daleko od toga da prica tecno,mislim da ce progovoriti tek za koji mesec onako da mozemo da pricamo,sada je vise pokazivanje prstom pa onda ja kazem sta je to,neke reci je sam naucio,neke od mene,ali on meni dosta toga razume na engleskom i kad mu nesto na engleskom kazem u potpunosti razume kao i srpski kad mu pricam.
ja svoje dete ne smatram uopste zaostalim cak sta vise smatram ga naprednim i pametnim detetom,ne zato sto sam mu ja mama nego zato sto gledam decu oko nas po parku itd.
pravilo je da nema pravila,neka deca sa godinu dana pocnu da pricaju,neka sa 2,3,nemojmo polemisati oko toga da li je dete zaostalo ako ne zna 20 reci sa 20 meseci user posted image

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 183
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 0:10:22   
Yula

IZVORNA PORUKA: Ana RR

Čitajući ovde kako neke bebe sa 5,6 ili 7 meseci već uveliko govore mama, tata, baba itd. ja sam bila prilično zabrinuta, jer moje dete sa 10 meseci nije znalo ništa da kaže a ni da pokaže (taši, taši, gde zeka pije vodu, gde je pametna glava..) smejao se na sve to ali da ponovi nema šanse.
Tada sam pričala sa njegovom fiziot. i ona je rekla da se gruba i fina motorika ne razvijaju u isto vreme i da on ide dosta unapred sa grubom motorikom tako da će fina doći malo kasnije, verovatno kada bude prohodao. Tačno tako je i bilo, sa 10,5 meseci je prohodao, sutradan je rekao baba, posle par dana mama, a sve ono što nije znao da pokaže je pokazao u dva dana.
On sada sve razume što mu kažem, čak mi i odgovara sa sve gestikulacijom ruku ali na svom jeziku, po ceo dan mu pričam, opisujem šta radim, šta uzimam, gde stavljam itd.. ne pričam bebećim jezikom već govorim normalno. Koliko će sve to uticati na njegov razvoj ja ne znam, ostaje da vidimo. Dr nam je rekla da ima veliki potencijal i da ga stalno stimulišemo nekim igrama, preprekama koje treba da savlada sam, ne drži ga mesto da bih mu čitala nešto a i ne razume to još uvek ali čim dođe u neku mirniju fazu (pod broj jedan, da ne jede knjige user posted image ) to će nam biti obavezno.



Uh, neces verovati, ali moj Lazar je sa 4m i nekih nedelju dana kao iz topa povikao babaaaa i to je vikao nekih 10min. imam i snimak, nismo mogli da verujemo user posted image Od tada stalno brblja, a isto je prohodao sa 10.5m. Poceo je da tapse na zahtev tek posto je video mladjeg drugara, koji je inace mladji od njega skoro 3m, a znao je pre toga, ali nije zeleo. Isto tako i sa pokazivanjem pametne glave i slicnih zezalica. Znaci, to je kod njega islo malo sporije.

Meni se cini da TV kod L. podstice govor jer stalno pokusava da peva, a zeli i da izgovara reci koje cesto cuje na TV-u. Ja bih trebalo malo vise da pricam sa njim nego sto to radim, a primetila sam da ima posebnih osoba u cijem prisustvu se posebno rasprica ili pak umudri pa nece nista da kaze od onoga sto zna.




_____________________________

Ljubav, sreca i najveca radost:

Lazar 06.06.2011.

Stevan 20.08.2013.


(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 184
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 0:43:07   
liliana
Tina sa navršene 2 godine nije znala 20 reči. Onda je sa 2 god i 2 meseca naučila da broji do 10. SA 2 god i 3 4 meseca znala je goimilu dečjih pesmica od početka do kraja (doduše, malo na "našem" jeziku, malo na "njenom"-bitno da se nas dve razumemo), kao i sve slikovnice o Pepi Prasetu (ne možeš je zeznuti da okreneš stranu ako nešto ne pročitaš). Sada ima 2 god. i 9 meseci. Sklepa po neku rečenicu, ukoliko joj se hoće, ali i dalje se služi isključivo samo po jednom rečju za ono što hoće. I, da sada zna da broji do 24 (zahvaljujući onom albumu iz Maxija- "Ledeno doba"), zna da napiše svoje ime (doduše , većinom permutuje red slova , ali zna koja se slova koriste i zna da napiše Mama.

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu Yula)
Direktna veza do poruke: 185
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 1:35:56   
minavb

IZVORNA PORUKA: isidora88

sta sad neka deca koja nisu propricala sam 20 meseci su glupava?user posted image


Kadna, da. Evo, Tash je postavila standard. Od ponedeljka idemo kod doktora da nas uputi gde da trazimo pomoc. user posted image
Zaboravila sam, Vanja broji, mada vise voli parne brojeve. Omiljeni brojevi su mu 6, 8 i 10.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 186
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 4:06:11   
vukosava
Dvadeset je vazda bio broj izmedju deset i sto.

A da malo pojasnim misteriju broja 20 u uptiniku koji ovde popunjavaju roditelji dece od 18 meseci (mi smo kanda malo zakasnili zbog selidbe). On je na cetiri strane i ima dosta drugih pitanja koja zajedno mogu da upute u neki pravac da se posumnja da je dete potencijalno autisticno, hiperaktivno (ADHD - to je ovde sad hit dijagnoza). Ovde jako rano reaguju na bilo kakvu sumnju, i samu naznaku, posmatraju dete i te etikete lepe sakom i kapom. Protestanti inace jako puno daju do reda i discipline i ta haoticna metoda tipa "svako dete je drugacije" ovde ne pije vodu. Za sve imaju statisticke podatke i sve gledaju sa neke takve strane. Nije uopste neobicno da neko dete obeleze sa nekom procenom i da ga stave na neke cudne lekove, cesto i za odrasle. Gledala sam film "Medicated child" da se zgrozis. klikni (napomena nije za mame sa slabim zivcima, vise je za one koje interesuju druge kulture i kako se sta radi negde drugo jer masa ovih stvari kao sto vidim polako se prenosi i kod nas (skoro je bila afera sa onim citostaticima u BG). Vezano je dosta za hiperaktivnu decu i slicne stvari. Meni je ta tema zanimljiva iz razloga sto imam takvih studenata pa upravo gledam sta kako njima prija jer im je tesko drzati paznju.

I da, ako se dete zabulji u TV i ode u neki svoj svet i ako ga ne mozes odlepiti od TVa i to im je neki znak da nesto nije kako treba.

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 187
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 4:12:25   
vukosava
Ma ne brinem se ja za svoje. Ne prica sve razgovetno, ima jos da gura ona do toga, ali spada u taj raspon od 10 do 100. Nisam sa njom ceo dan a ne pada mi napamet da pisem i brojim sta sve zna da kaze. Mene razvojna brzina ne interesuje a ni puvanje sta mi dete zna a sta ne zna. Komunicira tako da uopste nije bitno kad ce postati ekspert. Vise se bojim sutra kad podje od kuce u neke obrazovne ustanove hoce li zaboraviti maternji jer se to veoma cesto desava i pored toga sto se u kuci govori neki jezik. Ali dobro, presaltacemo se i mi na amerikanski pa nema veze.

Znam pricu jedne druge mame, meni veoma bliske kako je godinama cekala prvu detetovu rec i tek kad joj je dete kretalo za skolu, konacno su se nesto osmelili da prepoznaju. A to ova koja brbljaju koliko brbljaju i kad brbljaku, zar je uopste bitno?

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 188
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 8:10:05   
bratzz

IZVORNA PORUKA: minavb


IZVORNA PORUKA: isidora88

sta sad neka deca koja nisu propricala sam 20 meseci su glupava?user posted image


Kadna, da. Evo, Tash je postavila standard. Od ponedeljka idemo kod doktora da nas uputi gde da trazimo pomoc. user posted image
Zaboravila sam, Vanja broji, mada vise voli parne brojeve. Omiljeni brojevi su mu 6, 8 i 10.

moja milica lepo broji do 6 sve redom e onda pelazi na 8 pa na 10user posted image

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 189
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 8:15:50   
Anoniman
Kakis Mina.
Ni jednom momentu nisam upotrebila rec glupa u ovoj prepisci iz razloga sto to ne mislim, jer imam u okolini decu koja su kasnije propricala, ali vecina je sa 2 god imala vokabular sa preko 20 reci.
Marko je jedno vreme pokazivao prstom i govorio "m", a onda isto uz "to". Onda smo neko vreme proveli u tome da ja pitam "koje? Flasicu?", "koje? Autio? Hajde reci auto. Vidi mamina usta", pa sporo izgovorim. Pretpostavljam da ste i vi tako. Onda sam na njegovo "to" i pokazivanje prstom pocela sa "ne razumem te, reci mi", i tad je poceo da izgovara reci, nepravilno, ali meni razumljivo. Nakon nekon vremena reci su se ispravljale na sve pravilnije.
Neke od vas to smatraju forsiranjem, meni je to pomaganje detetu da progovori, ucenje deteta da prica.

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 190
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 8:22:10   
minavb
IZVORNA PORUKA: vukosava



I da, ako se dete zabulji u TV i ode u neki svoj svet i ako ga ne mozes odlepiti od TVa i to im je neki znak da nesto nije kako treba.

Ih, pa onda sa vecinm nesto nije u redu.user posted image
Ja se malo plasim cinjenice da je u USA mnogo dece na raznim lekovima.user posted image

Jok Tash, evo srcem kafu.user posted image
U svakom slucaju, Vanja koristi vise od 20 reci, brojala sam ali meni to i dalje nije govor.

< Poruku je uredio minavb -- 1.9.2012 8:33:18 >


_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 191
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 9:36:29   
anajid
zna da napiše svoje ime (doduše , većinom permutuje red slova , ali zna koja se slova koriste i zna da napiše Mama.



user posted image
Andrija samo skraba po papiru,on ne zna ni da drzi olovku,a kamo li da ima koordinaciju ruke i nesto napise ili nacrta.

(odgovor članu liliana)
Direktna veza do poruke: 192
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 9:57:39   
indy_25
Sara prije uopste nije bila zainteresovana za tv . Nijedan crtani nije mogao da je posjedne na stolicu i da ga odgleda. Prije otprilike mjesec dana navukla se na Nodija i gleda ga u prosjeku po dva sata dnevno u razmacima ne odjednom. Ja mislim da tv ne utice na los govor nego ga podstice. Sara je puno novih rijeci naucila iz Nodija bas me nekad iznenadi kad nesto novo kaze.

(odgovor članu anajid)
Direktna veza do poruke: 193
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 10:08:22   
Yula

IZVORNA PORUKA: Tash

..................
Marko je jedno vreme pokazivao prstom i govorio "m", a onda isto uz "to". Onda smo neko vreme proveli u tome da ja pitam "koje? Flasicu?", "koje? Autio? Hajde reci auto. Vidi mamina usta", pa sporo izgovorim. Pretpostavljam da ste i vi tako. Onda sam na njegovo "to" i pokazivanje prstom pocela sa "ne razumem te, reci mi", i tad je poceo da izgovara reci, nepravilno, ali meni razumljivo. Nakon nekon vremena reci su se ispravljale na sve pravilnije.
Neke od vas to smatraju forsiranjem, meni je to pomaganje detetu da progovori, ucenje deteta da prica.


Mislim da si ovo super radila i da bas tako treba. Ako dete stalno dobije sve sto pozeli samo pokazivanjem prsticem, nece se potruditi da nauci da prica.

I nije vazno valjda roditeljima da dete sto pre proprica da bi se, kako Vuka rece "puvali" okolo, vec iz razloga sto nam ce nam valjda biti lakse kada dete kaze sta zeli, da li ga nesto boli, a ne da nagadjamo. A i normalno je da svako od nas bude ponosan na svaki novi korak u odrastanju nasih najmilijih, to je jednostavno prirodno. A takodje je sasvim normalno da neko dete nesto savlada pre a nesto kasnije. I uopste ne mora da znaci da ce dete koje je bilo izuzetno napredno kao beba biti neki genijalac kasnije. Vazno je samo ne forsirati ih u smislu da se istraumiraju, opterete, kaznjavati ih ako nesto ne znaju, vec ih samo hvaliti kada znaju, inace se cesto desi da ti mali genijalci kasnije budu veoma nezainteresovani u skoli.

I dalje mislim da TV ne utice negativno na bebe i malenu decicu, samo im treba pazljivo birati program koji ce gledati, kao i jezik.

_____________________________

Ljubav, sreca i najveca radost:

Lazar 06.06.2011.

Stevan 20.08.2013.


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 194
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 10:52:11   
liliana

IZVORNA PORUKA: anajid

zna da napiše svoje ime (doduše , većinom permutuje red slova , ali zna koja se slova koriste i zna da napiše Mama.



user posted image
Andrija samo skraba po papiru,on ne zna ni da drzi olovku,a kamo li da ima koordinaciju ruke i nesto napise ili nacrta.

Anajid, ni Tina ne zna da crta, i ona škraba i švrlja, Čiča-Gliša joj liči na elipsu okruzenu linijama sa tačkicama, ali , kažem, zna da napiše svoje ime i MAMA. Tražila je da joj ja to pišem i ja sam joj to pisala svaki put kad je tražila, i, onda, jednog dana, sama je napisala...user posted image
Ima svoju svesku i onu tzv. "magičnu tablu" po kojoj piše i briše, pa joj je to , valjda , zanimljivo...user posted image

_____________________________

" BOŽE, ČUVAJ MI OVO PILE...
OVU MRVU ZLATA I SVILE..."

(odgovor članu anajid)
Direktna veza do poruke: 195
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 10:53:47   
Ana RR
Ja sam sa dve godine umela da napišem svoje ime, naučio me komšija kada smo dolazili za BG, a sa tri godine sam naučila da vozim veliku mušku biciklu sa prečkom između volana i sedišta, zavučem se ispod nje, (bez pomoćnih točkića) i to me naučio sin ljudi kod kojih smo tada privatno stanovali.
Opet pominjem Markovu fiziot. ali ona kaže da u uzrastu od 2. do 5. godine, nema toga što dete ne možete naučiti. 

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu anajid)
Direktna veza do poruke: 196
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 10:59:47   
Olga75
evo i tema RAZVOJ FINE MOTORIKE , mislim pisanje je fina motorika zar ne user posted image
ja sam bila ludacki srecna kad je zvercica nacrtala coveka ( kao ) a bila je matora
znaci i zvanicni je glupava user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 197
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 13:07:58   
Anoniman
Uopšte mi nije jasno zašto se brecate, ko je rekao da je ijedno dete glupo ili pametnouser posted image I to, mame se puvaju kad pričaju o onome u čemu su im deca napredna, a kad pričaju o onome u čemu su prosečna, to nije puvanje nego samo spominjanje? Znači, ko ima dete koje je u bilo kom smislu napredno, ne treba to da spominje da se druge mame ne uvrede i da neko slučajno ne pomisli da se ona hvali? Iako ne vidim ni šta je loše u tome kad je neko ponosan na svoje dete pa priča o tome.

Sve u svemu, došli smo do zaključka da se većina slaže da tv ne usporava razvoj govora, naprotiv, i da svu sva deca posebne ličnoste koje treba tako da se posmatraju, bez generalizacije user posted image

< Poruku je uredio Nedja RR -- 1.9.2012 13:09:01 >

(odgovor članu Olga75)
  Direktna veza do poruke: 198
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 13:17:05   
minavb
I da zaprepascivanju i sablaznjavanju nema mesta, ako se neko dete razlikuje od naseg.user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 199
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 13:17:55   
Anoniman
Apsolutno, to bi već moralo da se podrazumevauser posted image

(odgovor članu minavb)
  Direktna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Ide zmija - VIDEO!!!
video
Malo zabave za najmlađe
Zvončići no.1
video
Kad padne prvi sneg, kad zabeli se breg, na put se sprema tad, taj deda večno mlad,...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here